Ömer Faruk Efendi

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ömer Faruk Efendi
Omer Faruk Efendi.png
Eş(leri) Sabiha Sultan
Hanedan Osmanlı Hanedanı
Babası Abdülmecid Efendi
Annesi Şehsuvar Kadınefendi
Doğum 27 Şubat 1898(1898-02-27)
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 28 Mart 1969 (71 yaşında)
Kahire, Mısır
Defin II. Mahmud Türbesi
Meslek Asker

Ömer Faruk Efendi (d. 27 Şubat 1898, İstanbul – ö. 28 Mart 1969, Kahire), son Osmanlı halifesi Abdülmecid Efendi'nin oğlu, son Osmanlı padişahı VI. Mehmed'in damadıdır. 1919-1924 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü'nün başkanlığını da yaptı.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dedesi, 32. Osmanlı padişahı Sultan Abdülaziz'dir. Annesi Şehsuvar Kadınefendi idi. Kız kardeşi ise başka bir anneden doğan Dürrüşehvar Sultan'dı.

Defalarca cepheye gönderilme talebi, yaşının genç olması sebebiyle geri çevrildi. Nihayet Galiçya, ardından da Verdun Cephesi’nde kanlı çatışmalara katıldı. Almanya’nın iki büyük madalyasını aldığı gibi, kendisini daha önce defalarca taltif etmek istese de; Ömer Faruk Efendi, bunları kabul etmediği halde Kayzer II. Wilhelm, son olarak ısrarla kendisine altın bir tabaka ile imzalı fotoğrafını yollamıştır.[1]

Ömer Faruk Efendi, Harbiye Mektebi'nden mezun oldu, daha sonra Almanya'da Potsdam Askeri Akademisi'ni bitirdi. I. Dünya Savaşı"nda Verdun Cephesi'nde savaştı. Prusya hassa alayında üsteğmen rütbesiyle tâlim gördü. Ülkeye döndükten sonra sonra kuzeni Şehzade Mehmed Vahdettin Efendi'nin kızı olan Sabiha Sultan ile evlendi ve bu evlilikten Neslişah Sultan, Hanzade Sultan ve Necla Sultan adlarında üç kız sahibi oldu. Alman İmparatoru II. Wilhelm'i, V. Mehmed Reşad adına Almanya'ya ziyarete giden Şehzade Mehmed Vahdettin Efendi'ye Mustafa Kemal Paşa ile birlikte yolculukta eşlik eden heyette yer aldı.[2]

Spora ve özellikle de futbola olan ilgisiyle tanındı. 1919 yılında, 21 yaşındayken Fenerbahçe Spor Kulübü'nün başkanlığına seçildi ve sürgün nedeniyle ülkeyi terk etmek zorunda kalana kadar 5 yıl boyunca bu görevi sürdürdü.

1921 yılının Nisan ayında çok arzu ettiği Millî Mücadele'ye katılmak için Anadolu'ya yola çıktı. Ancak İnebolu dolaylarında, Mustafa Kemal Paşa'nın yakın dostu olmasına rağmen, Ankara Hükumeti yetkilileri tarafından İstanbul'a geri gönderildi. Mustafa Kemal tarafından Millî Mücadele için Anadolu'ya gelmesinin tasvip olunmadığı iletilmiş[3] ve kendisine şu telgraf yollanmıştır:

Ömer Faruk Efendi, 1921-1922 sezonunu şampiyon olarak tamamlayan Fenerbahçe kadrosu ile bir fotoğrafı.
Şehzadeyi necabetpenah Ömer Faruk Efendi Hazretlerine;

“Zatı fehimanelerinin Anadolu’ya teşrif buyurmaları emsali müessefe-i tarihiye delâletiyle sabit olduğu üzere erkânı saltanatı seniyye arasında bazı sui-telâkkiyata mahal verebileceği ve vahdeti tamme halinde bulunan efkârı umumiye-i milliyeyi yeniden teşevvüşe düşürmek suretiyle de fevkalâde dâii mezahir olacağı muhakkak olduğundan vatan ve milletin bütün hanedanı saltanatı seniye erkânının hizmetlerinden istifade edecekleri zamanın hulûline intizaren şimdilik İstanbul’da temdidi ikâmet buyurmaları meftur oldukları hamiyeti vataniye iktizasından görüldüğü maalitiram arzolunur efendim”

—Mustafa Kemal

4 Mart 1924 tarihinde TBMM'nin kabul ettiği hilafetin kaldırılması ve Osmanlı Hanedanı'nın sınır dışı edilmesi kanunu gereğince sınır dışı edildi. Sürgüne binbaşı rütbesinde ve babası Abdülmecid Efendi'yle beraber çıktı. Sürgün yıllarında İsviçre ve Nice’de yaşadı. 1925 yılında Ömer Faruk Efendi'nin Arnavutluk'a hükümdar yapılması söz konusu oldu ise de, Ankara hükumeti, başvekil Ahmed Zogu aracılığıyla bunu engelledi.[1] Türkiye'ye bir daha gelemedi. 45 yıl sürgünde yaşadı. 28 Mart 1969 tarihinde Kahire'de vefat etti. Ancak ölümünden 5 yıl sonra Osmanlı Hanedanı'nın üyesi olan erkeklerinin ülkeye dönmelerine izin verildi. Yıllar sonra hükumetin "sessizce nakledilmesi şartıyla" verdiği özel bir izinle naaşı Türkiye'ye getirildi ve 10 Mart 1977'de Cağaloğlu'ndaki II. Mahmud Türbesi'ne defnedildi.

Sportif görevi
Önce gelen:
Refik Ahmet Nuri Sekizinci
13. Fenerbahçe SK Başkanı
1919-1924
Sonra gelen:
Nasuhi Baydar

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]