Üretim

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Üretim; insan ihtiyaçlarını karşılamak için mal ve hizmetlerin miktarını ya da faydalarını artırmaya yönelik çabalar olarak tanımlanabilir. Bu sebeple üretim, imalat kavramından ayrılır; zira imalat, üretimden farklı olarak sadece bir malın sayısını ya da faydasını arttırma çabasıdır. Ayrıca üretim, mal veya hizmet üreten bir işletmenin üç temel faaliyetlerinden birisidir.[1]

Mal ve hizmetlerin faydaları nasıl arttırılabilir?[değiştir | kaynağı değiştir]

Mal ve hizmetlerin faydaları, ürünün şeklini, yerini, zamanını ve mülkiyetini değiştirerek sağlanabilir.

Ürünün Şeklini Değiştirerek Ürüne Değer Katmak[değiştir | kaynağı değiştir]

Ürünün şeklinin değiştirilerek insanların ihtiyaçlarına daha iyi hizmet etmesini sağlayarak ürüne değer katılabilir. Kilden çanak çömlek yapılması, top kumaştan elbise yapılması gibi...

Ürünün Yerini Değiştirerek Ürüne Değer Katılması[değiştir | kaynağı değiştir]

Ürünün çok bulunduğu ya da üretildiği yerden az bulunduğu yerlere ya da onlardan yararlanacak kişilere taşıyarak ürüne değer kazandırılabilir.

Ürünün Zamanını Değiştirerek Ürüne Değer Kazandırılması[değiştir | kaynağı değiştir]

Ürünler üretildikleri anda hemen tüketilemeyebilirler, ürünlerden ihtiyaç duyulduğu anda faydalanılabilmesi için saklanmaları (stok) da ürüne değer katar.

Ürünün Mülkiyetini Değiştirerek Ürüne Değer Kazandırılması[değiştir | kaynağı değiştir]

Üretilmiş ürünlerin onlara en fazla ihtiyaç duyanların mülkiyetine geçmesine aracılık edilerek (Satıcılar) sağlayarak da ürüne değer kazandırılabilir.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bülent Kobu Üretim Yönetimi