i-mate

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

i-mate
I-mate.jpg
Kuruluş 2000, Glasgow, İskoçya
Kurucu James Morrison
Şehir Dubai Internet Şehri, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri
Alan Yazılım, Telekomünikasyon
Ürün Akıllı Telefon, cep telefonu, internet hizmetleri
Ana sayfa Sitesi

i-mate Windows Mobile ile çalışan cihazlar satan bir şirkettir. Grup telekom kariyerine James Morrison tarafından başlatıldı. İlk O2 Xda Pocket PC telefonunu tasarlayan O2'deki ekibin başında idi. Ayrıca HTC Corporation'u O2 XDA için OEM olarak seçti ve cep telefonu üretimine başlattı.[1]

2001 yılında mobil pazara girmek için İskoçya'nın Glasgow kentinde i-mate şirketini kurdu. imate, 22 ahizenin imalat ortağı olarak HTC'yi kullandı. Birleşik Arap Emirlikleri'nde Dubai Internet Şehrinde bulundu ve İngiltere, İtalya, Avustralya, Hindistan, ABD ve Güney Afrika'da faaliyet gösterdi. Imate Kasım 2005'te Londra AIM Borsasında, 350 milyon dolarlık bir değerlemeyle 2006'da 989 milyon dolara yükseldi. Şirket, çoğu işini Eylül 2009'da kapattı.

James Morrison ve imate, mobil telefon endüstrisinde Microsoft, Apple ve Google işletim sistemine ayak uydurmağa çalışdı, ama başarısız oldu. HTC bir OEM olmaktan vazgeçip rakip bir marka haline gelmeyi sürdürdü.[2] imate, Windows 8 üzerinde çalışan yeni bir mobil aygıtla geri döndü. i-mate Intelligent, 2GB RAM ve 64GB depolama alanına sahip bir Clover Trail CPU'da masaüstü işletim sistemini çalıştıran 4,7 inçlik bir el cihazı idi.

Ürünleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2001'de varlığının başlangıcından 2006 sonbaharına kadar imate, Tayvanlı HTC'nin ürettiği Pocket PC'lerin, PPC telefonlarının ve akıllı telefonların markalı sürümlerini sattı.[3] HTC, Eylül 2006'da bu ilişkiyi i-mate ile bitirdi, aynı zamanda O2 ile bağlantıyı kesti. HTC, Avrupa'da kendi markası altında cihazlar satmaya başladıktan ve Asya ve Avustralya'ya hizmet veren PPC / akıllı telefon dağıtımcısı Dopod'u satın almasından kısa süre sonra duyuruldu. HTC ile olan ilişkisinin sona ermesinden bu yana, i-mate, Inventec ve TechFaith de dahil olmak üzere diğer üreticilerin cihazlarını taşıdı. Şirket kesin olarak 2009'da bağlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]