İlhak

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesinden sonra Kırım'da bir Rus bayrağı (14 Haziran 2015).

İlhak etme, bir devletin topraklarının başka bir devlet tarafından zorla alınmasına ilişkin idari eylem ve uluslararası hukuk kavramıdır. Genellikle yasa dışı bir eylem olarak kabul edilen ilhak, tek taraflı bir eylem olduğu için toprakların antlaşmalar yolu ile devredilmesi veya satılmasından farklıdır ve genellikle bir bölgenin askeri işgalinden sonra gerçekleşir.[1] İlhakın meşrutiyeti, diğer ülkeler ve hükümetlerarası kuruluşlar tarafından genel kabul görüp görmediğine bağlıdır.[1][2]

Ürdün'ün Batı Şeria'yı,[3] İsrail'in Doğu Kudüs'ü ve Golan Tepeleri'ni, Rusya'nın Kırım'ı, Baas döneminde Irak'ın Kuveyt'i, Fas'ın Batı Sahra'yı ilhak etmeleri yakın tarihte yaşanmış ilhaklara örnektir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Bu maddenin bazı bölümleri, şu anda kamu malı olan "Encyclopædia Britannica'nın on birinci baskısından" çevrilmiştir.
  2. ^ "Annexation". Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica Online. 27 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2014. Unlike cession, whereby territory is given or sold through treaty, annexation is a unilateral act made effective by actual possession and legitimized by general recognition. 
  3. ^ [1] Ekim 2, 2011[Tarih uyuşmuyor], tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.