.bv

Tanıtılma21 Ağustos 1997
TLD türüİnternet Ülke Alan Kodu
StatüEtkin değil
TescilNorid
SponsorNorveç Posta ve Telekomünikasyon Kurumu
Amaçlanan kullanımBouvet Adası ile bağlantılı kuruluşlar.
Mevcut kullanımKullanım dışı. Yetkililer .no etki alanının yeterli olduğunu karar verdi.
Kayıt kısıtlamalarıHiçbir kayıt alınmamaktadır.
YapıKullanım dışı
BelgelerBilgilendirmeler
Uyuşmazlık ilkeleriYok
Web sitesiwww.norid.no

.bv, Norveç'e ait ıssız bir bölge olan Bouvet Adası için ayrılmış internet ülke kodu üst seviye alan adıdır (ccTLD). Alan adı kaydı ve sponsoru Norid'dir fakat .bv, kayıt için açık değildir. .bv 21 Ağustos 1997 tarihinde adlandırıldı ve .no altında yer aldı. Norveç politikası, Bouvet Adası'na bağlı kurumlar için .no alan adının yeterli olduğunu belirttiler ve bu yüzden alan adının kaydı açık değildir. Norveç politikasında alan kaynaklarını ticarileştirmek yoktur dolayısıyla .bv alan adının satılmasına dair bir plan yoktur. Alan adının sonradan kullanıma açılması durumunda .no için uygulanan kuralların benzeri Norveç Posta ve Telekomünikasyon Kurumu tarafından uygulanacaktır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bouvet Adası, Güney Atlas Okyanusu'nda yer alan ıssız volkanik bir adadır. 1927 yılında Norveç, burada hak iddia etti.[1] Alan adı, 21 Ağustos 1997 tarihinde tahsis edildi[2] ve aynı zamanda Svalbard ve Jan Mayen için ise .sj tahsis edildi.[3] Tahsis oldu çünkü Internet Assigned Numbers Authority (IANA), ISO 3166 kodu ile tüm kurumlara ccTLD'ler atadığından alan adı tahsis oldu[4] ve Bouvet Adası için BV belirlenmiş oldu.[5]

Politika[değiştir | kaynağı değiştir]

.bv yönetimi, .no ile kullanılmayan .sj alan adlarını da ellerinde bulunduran Norrid'in yer aldığı Trondheim'dadır. Norrid, Norwegian Ministry of Education and Research'ün sahibi olduğu Uninett'e ait bir limited şirketidir.[6] .bv için kullanım politikası, Domain Regulation olarak da bilinen Regulation Concerning Domain Names Under Norwegian Country Code Top-level Domains tarafından düzenlenmektedir. Bu düzenleme aynı zamanda Norveç'in diğer iki ccTLDs .no ile .sj için de geçerli olmaktadır. .bv alan adı, gelecekteki potansiyel için ayrılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Bouvet Island". World Fact Book. Central Intelligence Agency. 28 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2010. 
  2. ^ "Delegation Record for .SJ". Internet Assigned Numbers Authority. 13 Kasım 2009. 9 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2010. 
  3. ^ "Delegation Record for .BV". Internet Assigned Numbers Authority. 13 Kasım 2009. 9 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2010. 
  4. ^ Postel, J. (Mart 1994). "Domain Name System Structure and Delegation". 6 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2010. 
  5. ^ Takle, Mona Takle; Vassenden, Kåre (Mart 1998). "Country classifications in migration statistics – present situation and proposals for a Eurostat standard" (PDF). United Nations Statistical Commission ve United Nations Economic Commission for Europe. 27 Mart 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 10 Aralık 2010. 
  6. ^ "About Norid". Norid. 3 Ağustos 2010. 26 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2010.