2009 Dünya Atletizm Şampiyonası

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
2009 Dünya Atletizm Şampiyonası
Berlin 2009.jpg
Ev sahibi şehir Almanya Berlin, Almanya
Tarih 15-23 Ağustos
Ev sahibi stad Berlin Olimpiyat Stadyumu
Katılımcı ülke 202
Katılımcı atlet 2101
Etkinlik 47

2009 Dünya Atletizm Şampiyonası, 15-23 Ağustos tarihlerinde Almanya'nın başkenti Berlin'de yapılan, Dünya Atletizm Şampiyonası'nın 12. organizasyonu.

Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Pist[değiştir | kaynağı değiştir]

Kategori Altın Gümüş Bronz
100 m Usain Bolt
 Jamaika
9.58 WR Tyson Gay
 ABD
9.71 NR Asafa Powell
 Jamaika
9.84 SB
200 m Usain Bolt
 Jamaika
19.19 WR Alonso Edward
 Panama
19.81 AR Wallace Spearmon
 ABD
19.85 SB
400 m LaShawn Merritt
 ABD
44.06 SB Jeremy Wariner
 ABD
44.60 SB Renny Quow
 Trinidad ve Tobago
45.02
800 m Mbulaeni Mulaudzi'nin
 Güney Afrika
1:45.29 Alfred Yego
 Kenya
1:45.35 Yusuf Saad Kamel
 Bahreyn
45.02
1,500 m Yusuf Saad Kamel
 Bahreyn
3:35.93 Deresse Mekkonen
 Etiyopya
3:36.01 Bernard Lagat
 ABD
3:36.21
5000 m Kenenisa Bekele
 Etiyopya
13:17.09 Bernard Lagat
 ABD
13.17.33 James Chipkurui
 Katar
13:17:78
10.000 m Kenenisa Bekele
 Etiyopya
26:46.31 CR Zersenay Tadese
 Eritre
26:50.12 SB Moses Ndiema Masai
 Kenya
26:57.39 SB
Maraton Abel Kirui
 Kenya
2:06:54 CR Emmanuel Kipchirchir Mutai
 Kenya
2:07:48 Tseqey Kebede
 Etiyopya
2:08:35
400 m engelli Kerron Clement
 ABD
47.91 WL Javier Culson
 Porto Riko
48.09 NR Bershawn Jackson
 ABD
48.23
3,000 m engelli Ezekiel Kemboi
 Kenya
8:00.43 CR Richard Kipkemboi Mateelong
 Kenya
8:00.89 PB Bouabdellah Tahri
 Fransa
8:01.18 AR
20 km yürüyüş Valeri Borçin
 Rusya
1:18:41 Hao Wang
 Çin
1:19:06 Eder Sánchez
 Meksika
1:19:22
50 km yürüyüş Trond Nymark
 Norveç
3:41:16 NB Jesus Angel Garcia
 İspanya
3:41:37 Grzegorz Sudoł
 Polonya
3:42:34 PB
4 x 100 m bayrak  Jamaika 37.31 CR  Trinidad ve Tobago 37.62 NR  Birleşik Krallık 38.02 SB
4 x 400 m bayrak  ABD 2:57.86 WL  Birleşik Krallık 3:00.53 SB  Avustralya 3:00.90 SB

Saha[değiştir | kaynağı değiştir]

Kategori Altın Gümüş Bronz
Uzun atlama Dwight Phillips
 ABD
8,54 Godfrey Khotso Mokoena
 Güney Afrika
8,47 Mitchell Watt
 Avustralya
8,37
Üç adım atlama Phillips Idowu
 Birleşik Krallık
17,73 WL Nelson Évora
 Portekiz
17,55 Alexis Copello
 Küba
17,36
Yüksek atlama Yaroslav Rybakov
 Rusya
2,32 Kiriakos İoannu
 Kıbrıs Cumhuriyeti
2,32 Sylwester Bednarek , Raul Spank
 Polonya,  Almanya
2,32 , 2,32
Sırıkla atlama Steven Hooker
 Avustralya
5,90 Romain Mesnil
 Fransa
5,85 SB Renaud Levillenie
 Fransa
5,80
Gülle atma Christian Cantwell
 ABD
22,03 WL Tomasz Majewski
 Polonya
21,91 Ralf Bartels
 Almanya
21,37 PB
Disk atma Robert Harting
 Almanya
69,43 PB Piotr Małachowski
 Polonya
69,15 NR Gerd Kanter
 Estonya
66,88
Çekiç atma Primož Kozmus
 Slovenya
80,84 SB Szymon Ziółkowski
 Polonya
79,30 SB Aleksey Zagornyi
 Rusya
78.09
Cirit atma Andreas Thorkildsen
 Norveç
89,59 SB Guillermo Martínez
 Küba
86,41 SB Yukifumi Murakami
 Japonya
82,97
Dekatlon Trey Hardee
 ABD
8790 WL Leonel Suarez
 Küba
8640 Aleksandr Pogorelov
 Rusya
8528 PB

Kadınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Pist[değiştir | kaynağı değiştir]

Kategori Altın Gümüş Bronz
100 m Shelly-Ann Fraser
 Jamaika
10.73 WL Kerron Stewart
 Jamaika
10.75 PB Carmelita Jeter
 ABD
10.90
200 m Allyson Felix
 ABD
22.02 Veronica Campbell-Brown
 Jamaika
22.35 Debbie Ferguson-McKenzie
 Bahamalar
22.41
400 m Sanya Richards
 ABD
49.00 WL Shericka Williams
 Jamaika
49.32 PB Antonina Krivoşapka
 Rusya
49.71
800 m Caster Semenya
 Güney Afrika
1:55.45 SB Janeth Jepkosgei
 Kenya
1:57.90 Jennifer Meadows
 Birleşik Krallık
1:57.93
1500 m Meryem Yusuf Cemal
 Bahreyn
4:03.74 Lisa Dobriskey
 Birleşik Krallık
4:03.75 Shannon Rowbury
 ABD
4:04.18
5000 m Vivian Cheruiyot
 Kenya
14:57.97 Sylvia Jebiwott Kibet
 Kenya
14:58.33 Meseret Defar
 Etiyopya
14:58.41
10.000 m Linet Chepkwemoi Masai
 Kenya
30:51.24 Meselech Melkamu
 Etiyopya
30:51.34 Wude Ayalew
 Etiyopya
30:51.95
Maraton Xue Bai
 Çin
2:25:15 SB Yoshimi Ozaki
 Japonya
2:25:25 SB Aselefech Mergia
 Etiyopya
2:25:32
100 m engelli Brigitte Foster-Hylton
 Jamaika
12.51 Priscilla Lopes-Schliep
 Kanada
12.54 Dolloreen Ennis-London
 Jamaika
12.55
400 m engelli Melaine Walker
 Jamaika
52.42 Lashinda Demus
 ABD
52.96 Josanne Lucas
 Trinidad ve Tobago
53.20
3000 m su engelli Marta Domínguez
 İspanya
9:07.32 WL Yuliya Zarudneva
 Rusya
9:08.39 PB Milcah Chemos Cheywa
 Kenya
9:08.57 PB
20 km yürüyüş Olga Kaniskina
 Rusya
1:28:09 Olive Loughnane
 İrlanda
1:28:58 Hong Liu
 Çin
1:29:10
4 x 100 m bayrak  Jamaika 42.06  Bahamalar 42.29 SB  Almanya 42.87 SB
4 x 400 m bayrak  ABD 3:17.83 WL  Jamaika 3:21.15 SB  Rusya 3:21.64 SB

Saha[değiştir | kaynağı değiştir]

Kategori Altın Gümüş Bronz
Uzun atlama Brittney Reese
 ABD
7,10 m WL Tatyana Lebedeva
 Rusya
6,97 m SB Karin Melis Mey
 Türkiye
6,80 m
Üç adım atlama Yargeris Savigne
 Küba
14,95 Mabel Gay
 Küba
14,61 SB Anna Pyatykh
 Rusya
14,58
Yüksek atlama Blanka Vlasic
 Hırvatistan
2,4 Anna Çiçerova
 Rusya
2,2 Arianne Friedrich
 Almanya
2,2
Sırıkla atlama Anna Rogowska
 Polonya
4,75 Monika Pyrek
 Polonya
4,65
Verilmedi
Chelsea Johnson
 ABD
Gülle atma Valerie Vili
 Yeni Zelanda
20,44 Nadine Kleinert
 Almanya
20,20 PB Lijiao Gong
 Çin
19,89 PB
Disk atma Dani Samuels
 Avustralya
65,44 PB Yarelis Barrios
 Küba
65,31 SB Nicoleta Grasu
 Romanya
65,20 SB
Cirit atma Steffi Nerius
 Almanya
67,30 SB Barbora Špotáková
 Çekya
66,42 Maria Abakumova
 Rusya
66,06
Çekiç Atma Anita Wlodarczyk
 Polonya
77,96 WR Betty Heidler
 Almanya
77,12 NR Martina Hrasnová
 Slovakya
74,79
Heptatlon Jessica Ennis
 Birleşik Krallık
6731 WL Jennifer Oeser
 Almanya
6493 PB Kamila Chudzik
 Polonya
6471 SB

Madalya sıralaması[değiştir | kaynağı değiştir]

     Ev sahibi ülke  Almanya

Sıra Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1  Amerika Birleşik Devletleri (USA) 10 6 6 22
2  Jamaika (JAM) 7 4 2 13
3  Kenya (KEN) 4 5 2 11
4  Rusya (RUS) 4 3 6 13
5  Polonya (POL) 2 4 2 8
6  Almanya (GER) 2 3 4 9
7  Etiyopya (ETH) 2 2 4 8
8  Büyük Britanya (GBR) 2 2 2 6
9  Güney Afrika (RSA) 2 1 0 3
10  Avustralya (AUS) 2 0 2 4
11  Bahreyn (BHR) 2 0 1 3
12  Küba (CUB) 1 4 1 6
13  Çin (CHN) 1 1 2 4
14  Norveç (NOR) 1 1 0 2
15  İspanya (ESP) 1 0 1 2
16  Barbados (BAR) 1 0 0 1
16  Hırvatistan (CRO) 1 0 0 1
16  Yeni Zelanda (NZL) 1 0 0 1
16  Slovenya (SLO) 1 0 0 1
20  Fransa (FRA) 0 1 2 3
20  Trinidad ve Tobago (TRI) 0 1 2 3
22  Bahamalar (BAH) 0 1 1 2
22  Japonya (JPN) 0 1 1 2
24  Kanada (CAN) 0 1 0 1
24  Kıbrıs Cumhuriyeti (CYP) 0 1 0 1
24  Çek Cumhuriyeti (CZE) 0 1 0 1
24  Eritre (ERI) 0 1 0 1
24  İrlanda (IRL) 0 1 0 1
24  Panama (PAN) 0 1 0 1
24  Portekiz (POR) 0 1 0 1
24  Porto Riko (PUR) 0 1 0 1
32  Estonya (EST) 0 0 1 1
32  Meksika (MEX) 0 0 1 1
32  Katar (QAT) 0 0 1 1
32  Romanya (ROU) 0 0 1 1
32  Slovakya (SVK) 0 0 1 1
32  Türkiye (TUR) 0 0 1 1
Toplam 47 48 47 142

Bütün bilgiler IAAF'nın internet sitesinden alınmıştır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "2009 World Championships medal table". 28 Ağustos 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]