Ağlayan Çocuk

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Ağlayan Çocuk, 1980'lerde İngiltere'de bir hayli gözde olan ve İtalyan ressam Bruno Amadio (Bragolin olarak da bilinir) tarafından yapılan bir tablodur.

Lanetli olduğu iddiaları[değiştir | kaynağı değiştir]

4 Eylül 1985 tarihli tabloid boyutundaki İngiliz sansasyon ve magazin gazetesi The Sun'a konuşan bir itfaiyecinin son zamanlarda yanan evlerin içinde çok sayıda yanmamış Ağlayan Çocuk tablosu bulduklarını söylediği iddia edildi. Ayrıca, hiçbir itfaiye görevlisinin bu tabloları kendi evlerine sokmak istemedikleri iddia edildi. The Sun ve diğer gazeteler bu konuyla ilgili haberlerini ilerleyen aylarda da sürdürdüler. Hatta olay o kadar büyümüştü ki ; 1984 yılında The Sun gazetesi okuyucularıyla birlikte bu resimlerden kurtulma kampanyası başlattı. Yüzlerce okuyucu gazete binasının önünde lanetli olduğu iddia edilen resimleri ateşe verdi.

The Ricky Gervais Show adlı komedi programında söz konusu haberler alaya alarak alıntılandı.

Türkiye'de Ağlayan Çocuk tablosu " ÇİKO " olarak da bilinir.

Bruno Amadio[değiştir | kaynağı değiştir]

Bragolin takma adıyla tanınan ve Franchot Seville, Giovanni Bragolin ve J. Bragolin olarak da bilinen Bruno Amadio, Ağlayan Çocuklar adlı tabloları yapan kişidir. Somurtkan ve gözü yaşlı çocuklardan oluşan bu tablolar lanetli oldukları şeklinde bir şehir efsanesine konu olmuşlardır.

Bragolin hakkında ayrıntılı bir yaşamöyküsü bulunmamaktadır ancak bu ressamın Venedikli olduğu söylenmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]