Abdurrahman Güler

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Abdurrahman Güler
Doğum 1931
İskilip, Çorum
Ölüm 24 Ağustos 2008 (77 yaşında)
İstanbul
Meslek Siyasetçi, avukat, öğretim görevlisi

Abdurrahman Güler (d. 1931, İskilip - ö. 24 Ağustos 2008, İstanbul) Türk siyasetçi ve hukukçu.
1931 yılında İskilip'te doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini İskilip'te tamamlamış; liseyi İstanbul'da Kabataş Erkek Lisesi'nde okumuş ve daha sonra İstanbul Hukuk Fakültesi'ne devam etmiştir. Mezun olduktan ve askerlik görevini yerine getirdikten sonra evlenen Abdurrahman Güler iki çocuk babasıydı.
1961 seçimlerinde Adalet Partisi Çorum milletvekili olmuş,1965 ve 1969 seçimlerinde yine Adalet Partisi Çorum milletvekili olarak parlamentoda yerini almıştır. Parlamentoda çok aktif bir milletvekili olup Adalet ve Vergi komisyonları başkanlıkları yapmıştır.

İskilip Lisesi'nin ve İskilip'te Kız-Erkek Sanat Okulu'nun açılmasını sağlamış, Orman İdaresi'nin İskilip'e taşınmasına ve büyük bir orman yetiştirilmesine katkıda bulunmuştur. Hollanda'dan yüksek süt verimli inekler ithal etmiş ve Amerikan hindisi yetiştirilmesini önerip projenin başarıya ulaşılmasını sağlamıştır. Kaliteli ceviz ve kiraz üretimi için katkıda bulunmuştur.
Milletvekilliğinden sonra Sağlık İdaresi Yüksek Okulu'nda İdare Hukuku hocalığı yapmıştır. Avukat olarak çalışmalarına devam eden Abdurrahman Güler, 24 Ağustos 2008 tarihinde İstanbul'da hayata gözlerini yummuştur.