Amerika Birleşik Devletleri başkanı

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Amerika Birleşik Devletleri
Başkanı
President of the
United States of America
Seal of the President of the United States.svg
ABD Başkanlık Arması
Flag of the President of the United States.svg
ABD Başkanlık Forsu
Görevdeki
Donald Trump

20 Ocak 2017 tarihinden beri
Amerika Birleşik Devletleri Federal Hükümeti
Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı
Resmî ikamet Beyaz Saray
Washington, DC, Amerika Birleşik Devletleri
Görev süresi Dört yıl, en fazla iki dönem
Açılışı yapan George Washington (30 Nisan 1789)
Oluşum 4 Mart 1789
Vekil Amerika Birleşik Devletleri
Başkan Yardımcısı
Websitesi whitehouse.gov

Amerika Birleşik Devletleri başkanı devleti'nin ve Hükûmeti'nin başıdır. Başkan adaylarının ABD'de doğmuş Amerikan vatandaşları olması gerekir. En az 35 yaşında ve en az 14 yıldır ABD'de oturuyor olmalıdırlar. Başkanın sorumlulukları arasında yürütmenin başı olması, antlaşma yapması, başkomutanlık ve devlet başkanlığı vardır. Uygulamada bu sorumluluklar, yasa önerisi hazırlamayı, dış politikanın oluşturulmasını, kişisel diplomasiyi de içine alacak biçimde genişlemiştir.

1951'de kabul edilen anayasadaki yirmi ikinci değişiklik, herhangi bir cumhurbaşkanının üçüncü kez seçilmesini yasaklıyor. Ne de olsa dört kez seçilen tek başkan 32. Başkan Franklin Roosevelt. Yasama yetkisi Başkan'a değil, Kongre'ye (Meclis ve Senato) verilmiştir.

Başkanının ofisi ve resmi ikametgâhı başkent Washington, DC'deki Beyaz Saray'dır. Başkanın kendi personeli ve sayısız hizmetten faydalanması. Uzun mesafeli taşımacılık için iki Boeing VC-25 (Boeing 747-200B uçağının özel olarak değiştirilmiş versiyonu) kullanılmaktadır. Başkan yurt dışına giderken Air Force One uçağı kullanır. Başkanın maaşı, diğer yardımlar hariç yılda $400.000 'dır ve her yıl kendisine ödenir.[1]

20 Ocak 2017'de Donald Trump, Amerika Birleşik Devletleri'nin 45. Başkanı oldu. Başkan Yardımcısı şu anda Mike Pence.

Başkanın Kabinesinde bulunan üyeler şunlardır:

Bakanlar, Anayasa'nın 25. ek maddesinde yürütmenin baş yetkilileri olarak tanımlanmıştır. Ama yetkinin önemli bir bölümü Kabine üyesi olmayan yardımcılarının elindedir. Kabine dışında başkana yardımcı olan kurullar Yönetim ve Bütçe Dairesi, Ekonomik Danışmanlar Konseyi ve Millî Güvenlik Konseyidir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Temmuz 4, 1776’da ABD Büyük Britanya Krallığın'dan bağımsızlık kazandı.[2] İlk ABD başkanlık seçimleri Aralık 1788'den Ocak 1789'a kadar bir hafta boyunca yapıldı. George Washington, ABD Seçim Koleji'nde yapılan ilk turda 69 oyla 69'a seçildi. Bu seçimle oybirliğiyle seçilen tek ABD başkanı oldu. George Washington'un ilk başkan olduğu konusunda bazı tartışmalar var çünkü kasım 1781'de John Hanson, Konfederasyon Maddeleri uyarınca Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kuruluşu'nun ilk Başkanı oldu. Birçok insan, George Washington'un değil John Hanson'un ABD'nin ilk Başkanı olduğunu iddia etti, ancak bu tam olarak doğru değil.[3]

Seçim süreci[değiştir | kaynağı değiştir]

Başkanlık kampanyasında aday olarak seçildiğinde, başkan kampanyaları başarılı olursa bir koşu arkadaşı seçmek zorundadır ve o başkan yardımcısı olur. Terim dört yıl sürüyor ve Anayasada yapılan 22. değişiklik (1951'de onaylandı), başkanlık ofisini iki dönemden fazla kullanmasını yasaklıyor.[4] Başkan adayı en fazla delege alırsa seçimi kazanır. Bütün 50 eyaletler seçime katılmalı lazımdır.

Yemin töreni[değiştir | kaynağı değiştir]

“Hail to the cheif” (Şefiye selamlar)
Yemin tören örneği (George W. Bush)

Başkan göreve başlamadan önce aşağıdaki görev İncil ile yeminini alır:

(Türkçe) “Ben .. Amerika Birleşik Devletleri Başkanının görevlerini imanla yerine getireceğime ve Amerika Birleşik Devletleri Anayasasını koruyacağım, koruyacağım ve savunacağım konusunda yemin ederim bu yüzden allahım bana yardım et.”

(Ingilizce) "I ... do solemnly swear that will perform the duties of the office of President of the United States faithfully and to the best of my ability, maintain, protect and defend the Constitution of the United States, so help me god.

Ayrıca[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.aydinlik.com.tr/dunya/2016-kasim/abd-baskanlari-ne-kadar-maas-aliyor-iste-trump-un-yeni-maasi
  2. ^ http://marksist.org/mobile/new.php?id=4931
  3. ^ http://www.constitution.org/hist/first8pres.htm
  4. ^ http://constitutioncenter.org/interactive-constitution/amendment/amendment-xxii