Aziz Koluman

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Aziz Koluman (d. 1940) Mardinli yazar.

İlk, orta ve lise tahsilinden sonra, İktisat -Maliye konularında yüksek tahsil yaptı. Devlet kadrolarında çeşitli kademelerde görev yaptı. 1998 yılında emekli oldu.

Ortadoğu'da; Irak, Suriye ve Lübnan'da Etnik Sorunlar ve Çatışmalar ile ilgili olarak kapsamlı araştırmalar ve incelemelerde bulundu.

Yazarın Ortadoğu'da Süryanilik isimli kitabı ilk akademik çalışmasıdır. Bu kitap; ülkemize akademik yöntemlerle Süryani konusunu inceleyen bir eser kazandırmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu çalışma sadece Türkiye'deki değil, Suriye, Irak, Lübnan ve diğer ülkelerdeki (Avrupa - Orta Asya - ABD) Süryanilerini de kapsamaktadır. Kitapta; "Süryanileri ve Süryaniliği" okurumuz daha yakından tanıma imkânı bulacaktır. Yazar; bu çalışmada Süryani tarihini, Hristiyan dini içerisinde Süryani inancının yerini, dünya Süryanilerini, Türkiye Süryanilerini ve ayrıca süryani Kiliselerinin özelliklerini ortaya koyarak meseleyi geçmişten güümüze getirmekte, Süryani dini yapılanmasını, diasporasını potansiyelini anlatmaktadır.

Yazar Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi'nde Etnik gruplar Sorunlar Komisyonu Başkanı olarak çalışmıştır.

Harp Okulunda Terör uzmanı olarak eğitimler vermiş ve Ortadoğu ve Dünya'da su sorunları üzerine yazdığı 2. kitabını tamamlamıştır. 21 şubat 2014 tarihinde hayatını kaybetmiştir.