Beyhan Sultan (III. Mustafa'nın kızı)

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Beyhan Sultan
Eş(leri) Silahdar Çelik Mustafa Paşa
Çocukları Hatice Hanımsultan
Hanedan Osmanlı Hanedanı
Babası III. Mustafa
Annesi Adilşah Kadın
Doğum 15 Aralık 1765
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 7 Kasım 1824 (58 yaşında)
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Defin Mihrişah Valide Sultan Türbesi, Eyüpsultan
Dini İslam

Beyhan Sultan (d. 15 Aralık 1765, İstanbul - ö. 7 Kasım 1824, İstanbul), Osmanlı padişahı III. Mustafa'nın kızı, III. Selim ile Hatice Sultan'ın kız kardeşi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Annesi Hatice Sultan'ın da annesi olan Adilşah Kadın'dır. Dokuz yaşındayken babasının ölümü üzerine amcası I. Abdülhamid'in döneminde sarayda kapalı kaldı. Bu dönemde bunalım geçirdiği için annesi Adilşah Kadın padişaha müracaat ederek evlendirilmesini talep etmiş. Bunun üzerine padişah, Beyhan Sultan'a Halep valisi Silahdar Çelik Mustafa Paşa'yı seçmiştir. 1784 evlendi ve 1785'te de tek çocuğu olan Hatice Hanımsultan doğdu.

Abisi III. Selim'in tahta çıkmasıyla gelirleri artmış ve hayatı değişmiştir. III. Selim ile sık sık görüştüğü beraber yemek yedikleri, eğlenceleri izledikleri belirtilir. Osmanlı'daki çağdaşlaşma etkisinin tesiriyle yabancı sefirlerin eşlerine partiler veriyormuş ve alafrangaya düşkünmüş. Çırağan'da sahilsarayı, Akıntıburnu'nda çeşme, kız kardeşi Hatice Sultan ile anneleri için cami, çeşme, sıbyan mektebi yaptırmıştır. 7 Kasım 1824'te ölmüştür.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Necdet Sakaoğlu, Bu Mülkün Kadın Sultanları, 4. baskı, s. 342-346