Bulgaristan Donanması

Bulgaristan Donanması
Военноморски сили на Република България
Naval Ensign of Bulgaria.svg
Bulgaristan Donanması arması
Ülke  Bulgaristan
Tipi Deniz Kuvvetleri
Büyüklük 4.100 personel (2009)
Bulgaristan Donanması

Bulgaristan Donanması (Bulgarca: Военноморски сили на Република България - Voennomorski sili na Republika Bǎlgariya), Bulgaristan Cumhuriyeti'nin donanmasını ve Bulgar Silahlı Kuvvetlerinin bir parçasını oluşturur. Bulgaristan'ın NATO standartlarına uymak için geçmek zorunda kaldığı reformlarda büyük masrafı ve deniz saldırılarının ülkenin güvenliği için büyük bir endişe olarak görülmemesi sebebiyle büyük ölçüde göz ardı edildi. Dört Romeo sınıfı denizaltısından Slava hariç üçü aktif değildir. Sonuncusu Kasım 2011'de hizmet dışı bırakılmıştır.[1] Sadece daha modern fırkateynler, korvetler ve füze gemileri aktif görevdedir.

Bulgar hükûmeti bazı NATO gerekliliklerini karşılamak için 2005 yılında Belçika'dan bir Wielingen sınıfı fırkateyn satın aldı. 1977'de inşa edilen BNS Wandelaar (F-912), BG Drazki olarak yeniden adlandırıldı. Aynı yıl Bulgar gemisi Smeli, NATO OAE'de (Active Endeavour Operasyonu) ilk kez tam NATO üyesi olarak yer aldı. 2006 yılında, Bulgar Ulusal Meclisi'nin bir kararına takiben Drazki, Lübnan'daki Birleşmiş Milletler Geçici Kuvvetlerinin (UNIFIL) bir parçası olarak görev yaptı ve Alman komutası altında Lübnan karasularında devriye gezdi. Bu, Bulgar Donanmasının uluslararası bir barışı koruma operasyonuna ilk katılışıydı. Bulgar hükûmeti 2007'de iki adet Wielingen sınıfı fırkateyn ve bir adet Tripartite-class sınıfı fırkateyn satın aldı.

Bulgar Donanması'nın iki ana üssü vardır. Biri Varna şehrine yakındır, diğeri ise Burgaz şehri yakınlarındaki Atiya Deniz Üssüdür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Bulgarian Navy Discards Submarine Force". defencegreece.com. 3 Kasım 2011. 6 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2014.