Celtx

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Celtx
Geliştirici(ler) Greyfirst Corporation
İlk yayınlanma (2.9.1 Sürümü İçin) 14 Nisan 2011
Platform Mozilla
Erişilebilirlik English
Lisans http://www.celtx.com/CePL (Ücretsiz Sürümü)
Resmî sitesi http://www.celtx.com/

Celtx(İngilizce telaffuz: [iconˈkɛltɨks]) ,senaryolar, film, video, stageplays, ses oyunları, belgeseller, machinima, çizgi romanlar, oyunlar ve podcast gibi medya projeleri oluşturmak ve düzenlemek için tasarlanmış ücretsiz medya üretim öncesi yazılımıdır.

Bu program senaryoyu yazmadan öte video, grafik ve ses gibi dosyaları eklememizi sağlar. Senaryo yazım tekniklerinde Fransız Türünün seçilmesinin nedenlerinden birisinin rejinin senaryo üzerinde aldığı notlar olduğunu biliyoruz. Celtx ile Amerikan Tipi yazdığınız senaryo ile program üzerinden notlarınızı tutabilirsiniz.

Celtx açık, ticari olmayan standartları (yani HTML, XML, RDF ve TXT) üzerine inşa edilmiştir. Bu atıf hükmü ile Mozilla Kamu Lisansı Celtx Kamu Lisansı altında lisanslıdır.

Celtx Mürettebat, Ekipman, Yer, Yetenek ve XML sözcüklerinin kısaltmalarıdır. (en: Crew, Equipment, Location, Talent and Xml)

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Celtx ön-üretim dahil Senaryo ve herkes için birçok özellik sunar.

Senaryo

Celtx film, AV betikleri, çizgi roman, tiyatro,sinopsis, stroryboard vb... için tipik bir endüstri standardı senaryo editörü kullanır. Celtx ana hatları için de bir zengin metin editörü içermektedir. Celtx da daha esnek şablonlar ve yazdırma seçenekleri için izin daktilo özelliği, LaTeX içermektedir.

Proje işbirliği, yönetimi ve depolama

Celtx Studios olarak adlandırılan gelişmiş proje işbirliği ve önizleme ve çevrimiçi dosya saklama ve yönetimi için bir web hizmeti sunmaktadır.

Yayınlama

Celtx forum'da senaryolarınızı yayınlayabilir, diğer Celtx yazarlarının görüş ve önerilerini alabilirsiniz.

Elementler

Sahne Başlığı atarken Scene Heading seçeneği ile sahneye giriş yapabilir, sahnede "iç" için int, dış çekim için ext olarak belirtebilirsiniz. Ayrıca sahne başlığında yer alan Gün/gece kavramları da sistemde kayırlıdır ve day/night olarak algılar. Sahne başlığını girdikten sonra enter tuşuna basmanız halinde aksiyona geçer. Aksiyon sonrası tab tuşuna bastığınızda Karakter seçeneğine geçiş yapar. Karakterimizin ardından diyalog seçeneğine geçiş yapar. Diyalog seçeneğinden iki defa enter tuşuna basıp aksiyona geçmediğimiz takdirde Diyalog-karakter seçenekleri ile senaryomuzu sürdürürz. Bu da uzun diyaloglu sahneler için bir avantajdır. Böylece sadece klavyeyi kullanarak karakter-diyalog-sahne başlığı-aksiyon arasında geçiş yapabiliriz. Celtx bunun gibi (iç,dış,gün,gece,karakter,aksiyon,diyalog,sahne başlığı vb...) 35+ unsuru ve özelliği içinde barındırır.

Storyboard

Celtx Storyboard; senaryoları kullanarak medyayı oluşturmanıza olanak sağlar. Bunlar aynı zamanda bir web sitesinde görüntülemek için kullanılabilir ve internet tarayıcı içinde çalınabilir, oynatılabilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]