Ceyhan Mumcu

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Ceyhan Mumcu (d. 19 Ocak 1940, Kırşehir), Türk ekonomist, hukukçu, siyasetçi. İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı olan Ceyhan Mumcu, Uğur Mumcu'nun ağabeyidir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

19 Ocak 1940 tarihinde Kırşehir’de doğdu. Ankara Deneme Lisesi’ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Maliye ve Ekonomi Bölümünden 1964 yılında mezun oldu. Daha sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne devam ederek 1970 yılında ikinci üniversitesini bitirdi.

Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Direktörlüğü İstatistik Şubesi’nde kontrol ve analizci,Türk Harbiş Federasyonu’nda araştırmacılık ve Harb-iş Dergisi sorumlu müdürü ve yazarlığı, DPT İkinci Beş yıllık Plan özel ihtisas kurulu üyeliği, Türk-iş ve Public Server İnternational ( Uluslararası Kamu Emekçileri Sendikası) eğitimcisi olarak ilk kez tüm illerde kamu sektöründe sendika temsilcilerinin örgütlenmesi ve eğitimi projesinde eğitimci ve tercümanlık, Türk-iş'te İş Değerlendirmesi Uzmanlığı, Toprak Mahsülleri Ofisi Müdürlüğü iş hukuk ve toplu sözleşmeler servis şefliği, aynı kurumda Sosyal İşler Müdürlüğü Müdür Yardımcılığı, haşhaş yasağı konulan illerde alternatif kalkınma bölge planlaması konusunda bölge planlama uzmanlığı ve Ankara Belediyesi İşçi İlişkileri Müdürlüğü, Personel Müdürlüğü, 1977-80 arasında Vedat Dalokay ve Ali Dinçer dönemlerinde Ankara Belediye Başkan Yardımcılığı gibi, çeşitli kamu kurumlarında alt, orta ve üst kademelerde görevler yaptıktan sonra, 1 Kasım 1980 tarihinden itibaren, serbest avukatlığa başladı. Halen çeşitli gazete ve dergilerde yazarlık yapmakta olan Mumcu, evli ve bir çocuk babasıdır.

Siyasi Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ortaöğrenim yıllarında başlayan fiili politika hayatı, 1 Nisan 1960'da CHP’ye üye olmakla resmileşirken, daha aktif bir mücadelenin de özverili yaşamına adım atmış oldu. 1960 yılından bu güne kadar Atatürk devrimlerinin, ulusal bütünlüğün ve demokrasinin savunuculuğunu yapan dürüst, erdemli, beyin ve eylem emekçisi olmaya çalışarak politika yaşamında birçok etkin görevde yer aldı. Öğrencilik yıllarımda Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi Mezunları Derneği kurucu üyeliği ve başkanlığı, SBF Fikir Kulübü üyeliği , SBF öğrenci derneği başkanlığını yaptı.

42 yıl üyeliğini yaptığı CHP’de 1963-1966 ve Sosyaldemokrat Halkçı Parti'de 1989 döneminde Ankara İl Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. 1994 yerel seçimlerinde de Çankaya Belediye Başkanlığına adaylığını koydu.

1995’ten sonra CHP Genel Başkanını iç ve dış egemen güçlerle yakınlaşarak küreselleşmeci yaklaşımlar sergilemesine, solun birleşmesini engelleyen siyasetler izlemesine ve parti içi muhalefet örgütlenmesinin fiilen ve hukuken yürütülememesine duyduğu tepki nedeniyle Doğu Perinçek, Hasan Yalçın ve Suphi Karaman’ın önderliğini kabul ederek “sol güç birliği(ulusal güçler birliği)” kontenjanından Ankara 1.Bölge 2.Sıradan İşçi Partisi listesinden bağımsız milletvekili adayı olarak 1999 seçimine katıldı.

2002 yılı Haziran ayında başına IMF başkan yardımcısı Kemal Derviş’in CHP'ye üye olarak kayıt edildiği takdirde CHP’den ayrılarak ulusal sol bir siyaset izleyen İşçi Partisi'ne üye olacağını açıkladı. Kemal Derviş’in CHP’ye her türlü siyasette tam yetkili olarak üye kabul edildiği açıklanınca da CHP’den istifa ederek İşçi Partisi’ne katıldı.

2011 Türkiye genel seçimlerinde Cumhuriyet Güçbirliği'nin oluşumu ile Ankara 1.bölgeden bağımsız milletvekili adaylığını koydu. 1.Bölge'de 1,571,284 kullanılan oyun (% 0.17) 2,663'ünü alabildi.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ceyhan Mumcu, kardeşi Uğur Mumcu ile ilgili röportajlarının bir kısmını Kardeşim Uğur Mumcu adıyla bir kitapta toplamıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]