Collier's

Derginin 1903 yılı Ocak ayındaki sayısının kapağında Sherlock Holmes öykülerinden The Adventure of the Solitary Cyclist macerası için dergiye Frederic Dorr Steele tarafından yapılan çizim bulunuyor

Collier's Peter Fenelon Collier tarafından çıkartılan ve 1888 yılında ABD'de yayın hayatına başlayan genel okuyucuya hitap eden haftalık dergi.[1] Derginin adı zaman içerisinde çeşitli farklılıklar göstermiş[a], sonrasında Collier's olarak devam etmiştir. Dergi 1957 yılı Ocak ayında yayın hayatına son vermiştir.

Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

1866 yılında 17 yaşında İrlanda'dan göçerek ABD'ye gelen Collier rahip olmak için manastır eğitimi almak istese de bir süre sonra bundan vazgeçerek Katolik inancına ilişkin yayınlar satan P.J.Kenedy'de satış elemanı olarak işe girmiştir. Satışlarsenttenartırmak için abonelik sistemi kurma önerisi reddedilince şirketten ayrılmış ve kendi abonelik-dağııtm şirketini kurmuştur. 1875 yılında başlattığı dağıtım şirketi ABD'de 1900-1910 döneminde 30 milyondan çok kitap satarak büyük başarı kazanmıştır. 1888 yılında kendi adının geçtiği haftalık dergiyi çıkartmaya başlayan Collier, geniş bir okuyucu kitlesini hedef alan ucuz bir yayın olarak büyük başarı kazanır. Öykü, haber, araştırmacı gazetecilik haberleri ve güncel olaylara dair makalelerin yer aldığı dergi 7 sentten satılmaktadır. 1892 yılında 250 bin satış rakamını yakalayan dergi dönemin en çok satan dergisi haline gelmiştir. Gelişen teknolojiyi de kullanan Collier, noktalı klişe teknolojisi sayesinde fotoğraflar ve resimler basarken, 1895 yılı itibarıyla fotoğraflı haberciliğe de sütunlarında yer vermiştir. Dergide yazan isimler arasında Arthur Conan Doyle, Roald Dahl, F. Scott Fitzgerald, J. D. Salinger ve Sinclair Lewis sayılabilir.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bu isimler sırasıyla Collier's Once a Week, Collier's Weekly: An Illustrated Journal ve Collier's: The National Weekly ve son olarak Collier's olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Derginin Spartacus Educational sitesindeki maddesi 16 Ağustos 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce) 15 Eylül 2021 tarihinde erişilmiştir