Delfi Oyunları

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
A Muse with Kitara on Mount Helicon Dağı, Achilles Painter (at 440-430 BC), State collections of antiquities Münih, Almanya
Statue of a charioteer (at 478-474 BC), Archaeological Museum Delfi, Yunanistan

Delfi Oyunları - Herkesçe bilinen spor müsabakalarının yapıldığı olimpik oyunların ikiz kardeşidir. Ancak Delfi'de ana konu sanat, kültür ve bilimdir. Belli aralıklarla düzenlenen uluslararası ve ulusal çerçeveler içerisinde yarışmalar, sunumlar, sergiler ve faaliyetler gerçekleştirilmektedir. Delfi Oyunları köken olarak eski Yunanistan’a dayanmaktadır.

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Nasıl ki Olimpiyat fikri spora karşı duyulan ilgi sayesinde dünya insanlarını birleştirmeyi başarıyorsa, yeni çağın Delfi Oyunları da aynı şekilde tüm ulus ve kültürlerin insanlarının sanat hayranlığı ile bir araya gelmesini sağlamaktadır.

Yüzyılların antik yunan geleneklerine dayanan Delfi Oyunları günümüzde medeniyetler arasındaki diyaloğun geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır. Bu oyunlar dünya çapındaki sanat ve kültür temsilcilerine müsabaka, sunum, performans ve kültürlerarası fikir alışverişlerini sergileyebilecekleri olağanüstü bir sahne sunar. Delfi hareketi işte bu sebeple sanat ve kültür dünyasının geleceği ile alakalı önemli gelişmeleri destekler ve bununla beraber insanlığın kültür mirasını korumaya çalışır.

Ulusal ve etnik kimliklerine sahip çıkmak suretiyle Delfi Oyunları insanlığın temel değerlerini kuvvetlendirir. Böylelikle toplumlararası iletişime katkıda bulunur ve uluslararası barış sürecini desteklerler.

Tarihsel referans[değiştir | kaynağı değiştir]

Jean Jacobi ve Lüksemburg -"Rugby" çizim için madalyalı. 1928 yılında Sanat yarışmalar, IX. Yaz Olimpiyatları Amsterdam
Delphic Festivali Poster, 1927

Antik Yunan’da Delfi Oyunları 1000 yıla yakın canlı kalmıştır. 394 yılına kadar en önemli etkinlikler arasında olan bu oyunlar; Olimpik Oyunlar’dan birer sene evvel gerçekleştirilirdi. Olimpik Oyunlarda fiziki yarış ön planda olmasına karşın, Delfii (Pytik) Oyunları sanatsal müsabakaya yönelikti. Antik cağda önemleri o kadar büyüktü ki, bu sebeple oyunlar süresince savaşlara bile ara verilirdi.

Yeni çağın Olimpik Oyunlarının yeniden canlandırılmasından 100 sene sonra 1994 yılında Berlin’de „Uluslararası Delfi Konseyi (IDC)“ kuruluş toplantısını düzenlendi. 20 ülkenin temsilcileri J.Christian B. Kirsch beyefendinin davetine icabet edip geldiler. İşte bu uluslararası Delfi hareketinin hayata geçtiği an oldu. Dört Panhellenik Oyunları One Pythian Oyunları Delfi. Onlar her zaman bir yıl önce, her dört yılda bir yapılan Antik Olimpiyat Oyunları. Manevi önderleri gerçekleştirmek için Delphic Oyunları oluşturmuşlardır ne, böyle bir harikası olarak, tiyatro, müzik, şiir tanrı övgü Apollo harika bir ışık, Orakl. Yıl 394 AD, I. Theodosius, imparator Doğu Roma İmparatorluğu pagan olaylar olduğu için tüm Panhellenik Oyunları yasaklandı.

1912 yılından itibaren 1948 yılına kadar Pierre de Coubertin, Olimpiyat Oyunları Sanat yarışmalar girişimi sayesinde çeşitli ülkelerde gerçekleştirildi. Sadece Spor konularda ilgili işler için madalya verildi [1].

Yunan şair Angelos Sikelianos girişimi sayesinde, Delfi arkeolojik sit Pythian Oyunları'nın yeniden canlandırmak için bir girişim de var [2] ve eşi Eva Palmer. 1927 yılında sadece tek bir ülke, ilk Delphic Festivali yapıldı - Yunanistan, ancak canlanma daha sonra organize aşırı maliyeti nedeniyle terk edildi. 1930 yılında, küresel ekonomik krizin başında, davranışları sürekli örgüt ve devletler ve özel girişimcilerin finansal kapasite genel düşüş hızla artan maliyetleri nedeniyle kesildi. Modern Delphic festivaller, bu geleneği devam ettirmek için, öncelikle turistlerin yönelik etnografik gösterinin kategoriye ait. Onlar Haziran yılda yapılmaktadır Günümüzde Delphic Festivaller, turistlerin çoğunlukla odaklanmış yaz aylarında yılda bir kez vardır [3].

Modern Çağın Delfi Oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası Delphic Konseyi Amblem, Berlin merkezli
Delphic Dünya Kongresi Damgası, Tiflis, 1997. Damga Uluslararası anlaşılmaz Hareketi amblemi gösteriyor ve Gürcü Manastır Dschwari

Olimpik Oyunların Kimliği[değiştir | kaynağı değiştir]

- Beş halka beş kıtayı temsil ediyor (Dizayn: Coubertin) - Sembolik element atesşir. - Zeytin dalı - Olimpik Oyunlar (1896'dan beri) - Olimpik Kış Oyunları (1924'ten beri) - Olimpik Gencçik Oyunları (2010'dan beri) - Olimpik Mars

Yeni çağın Olimpik Oyunlarının yeniden canlandırılmasından 100 sene sonra 1994 yılında Berlin’de „Uluslararası Delphi Konseyi (IDC)“ kuruluş toplantısını düzenlendi. 20 ülkenin temsilcileri J.Christian B. Kirsch beyefendinin davetine icabet edip geldiler. İşte bu uluslararası Delphi hareketinin hayata geçtiği an oldu. Yüzyılların antik yunan geleneklerine dayanan Delphi Oyunları günümüzde medeniyetler arasındaki diyaloğun geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır. Bu oyunlar dünya çapındaki sanat ve kültür temsilcilerine müsabaka, sunum, performans ve kültürlerarası fikir alısverişlerini sergileyebilecekleri olağanüstü bir sahne sunar. Delphi hareketi iste bu sebeple sanat ve kültür dünyasının geleceği ile alakalı önemli gelişmeleri destekler ve bununla beraber insanlığın kültür mirasını korumaya çalısır.

Ulusal ve etnik kimliklerine sahip çıkmak suretiyle Delphi Oyunları insanlığın temel değerlerini kuvvetlendirir. Böylelikle toplumlararası iletişime katkıda bulunur ve uluslararası barış sürecini desteklerler.

Uluslararası Delphi Konseyi (IDC)[değiştir | kaynağı değiştir]

IDC (International Delphic Council) Delphi hareketinin en üst mercisidir. IDC’nin üyeleri Ulusal Delphi Konseyleri (NDC) ve sanat, kültür, eğitim, ticaret, dernek ve kurum gibi camialardan gelen şahsiyetlerden oluşur. IDC, yönetim kurulu tarafından yönetilir. Antik Yunan’da oldugu gibi yönetim kurulu seçilmiş 12 kişiden oluşur ve „Amphiktyonie“ adını taşır.

IDC’nin en önemli görevi, uluslararası Delphi hareketini ve dünya çapında düzenli olarak gerçekleştirilecek Delphi Oyunlarını ve Delphi Gençlik Oyunlarını kuvvetlendirerek dünyadaki toplum ve kültürlerarası anlaşmayı desteklemektir. Aralarında Nelson Mandela gibi şahsiyetlerin de bulunduğu Delphi elçileri, IDC’nin çalışmalarını desteklerler.

Sembol[değiştir | kaynağı değiştir]

Delphic yarım daire bayrak - Delphic Oyunları'nın sembolü, başlangıçta tasarlanmış ve J.Christian B. Kirsch 1995 patentli, renkler, altı yarım daireden oluşur: Turuncu, sarı, yeşil, mavi, mor, kırmızı beyaz bir arka plan. J.Christian B. Kirsch göre, altı Delphic sanat kategorileri simgeleyen ve bu ifade bir sanat ihtiyaçlarını ve diğer ilham verir.

Uluslararası Delphic Konseyi Statüsünün göre, Ulusal anlaşılmaz kuruluşlar anlaşılmaz Hareketi uluslararası karakterinin bir parçası dahil etmek için kendi logosunu geliştirmek [4][5].

Delphi hareketinin evrimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Delphi hareketinin evrimi, Uluslararası gelişimin yapilandirilması Delphi fikrinin insan ruhuna dokunan bir cazibeli bir etkisi vardır. Modern çağin Delphi Oyunlari sadece yeni bir "etkinlik etiketi", bir antik yunan fikrinin kopyası veya dünya çapında her yıl binlercesi gerçekleştirilen etkinliklerden biri değildir. Bu hareketi daha cok vücut ve ruhun yeniden birlestirilmesine ve bunlarin her ikisine ortak bir sahne sunmaya yönelik bir taahhüttür. (Bilgi icin bkz.: www.delphic-games.com)

Bunun gerceklestirilmesi delphi aginin tabaninin sürekli gelistirilmesi ve INTERNATIONAL DELPHIC FOUNDATION vakfinin Supreme Delphic Authority (en yüksek delphi makami) nezdinde finanse edilmesinin yaninda stratejik hareketlerle merkezi olmayan bir agin glistirilmesine baglidir. Iste bunun bir parçası olarak IDC ana merkezinin Almanya'dan kaynagina, yani Yunanistan'a tasinmasi da vardir.

INTERNATIONAL DELPHIC COUNCIL (IDC) ANA MERKEZI, yöresel ve kitasal subeler (Avrupa IDC subesi gibi) ve ayrica ULUSAL DELPHI KOSEYLERI (NDC) su kilit sölenleri düzenlemektedir.

● ULUSLARARASI DELPHI OYUNLARI (INTERNATIONAL DELPHIC GAMES, her dört yilda IDC sorumlulugunda düzenlenir. Bir sonraki sölen: 2013 yılında olacak)

● ULUSLARARASI DELPHI GENCLIK OYUNLARI (INTERNATIONAL JUNIOR DELPHIC GAMES, her dört yilda bir IDC sorumlulugunda düzenlenir. Bir sonraki sölen: 2015 yılında)

● YÖRESEL / KITASAL DELPHIYATLAR (REGIONAL / CONTINENTAL DELPHIADS, her iki yilda bir IDC sorumlulugunda düzenlenir. 2014 yılında baslayacak.)

● ULUSAL DELPHIYATLAR (NATIONAL DELPHIADS, her sene Ulusal Delphi Konseyleri (NDC) sorumlulugunda istek ve imkân dahilinde düzenlenir. Bunun yaninda asagidaki aktivitelerin finansmanini saglamaya calisirlar:

● Delphi Aginin ITB Berlin fuar tanitimi (Dünyanin en büyük turizm fuari)

● VIP Lounge'larina katilim

● Delphi Kongrelerine ev sahipligi

● Delphic Art Movie Award (DAMA) kisa belgesel film festivalinin organizasyonu

Delfi oyunlarinin kazandirdiklari[değiştir | kaynağı değiştir]

● Katilimcilar icin – sanat ve kültürlerini sunabilecekleri yeni ve essiz ulusal ve uluslararasi bir forum.

● Seyirciler icin – yeni ve essiz aktiv ve saydam bir katilim sistemi.

● Devletler, ülkeler ve sehirler icin – yeni ve essiz bir sanat, kültür ve sosyopolitik bir katilim motivasyonu.

● Ekonomi icin – dünya capinda özellikle medya ve eglence alaninda marketing araci olarak kullanilabilecek bir yatirim ve sponsoring imkâni.

Delfi oyunlarina katilma sekilleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslarasi Delphi Konseyi (IDC) uluslararasi ortaklar insanlik değerlerini paylasmak ve beraber büyümeye davet ediyor. Basarili bir is mümkün olan en iyi ürün ve bilgileri müsteri kitlelerinin aliskanlik, kültür, gelenek ve yasam tarzina uygun olarak sunmaya bagildir. IDC bu sahneyi ulusal ve uluslararasi oyunculara büyümeleri icin dünyanin sanat, kültür, egitim ve eglence alanindaki en büyük agina katilmalari icin kurmustur. Bu kapsamdayeni medya aglari kullanilmakta ve yeni formatlar gelistirilmektedir. Sizi Birincil ortagimiz, yatirimci, sponsor, ve/veya sanat koruyucusu olmaya ve geride ayak izlerinizi birakmaya davet ediyoruz. Bunun yaninda eglenecek ve kimliginizi ve kültürel gecmisinizi gelecek nesiller icin kuvvetlendireceksiniz.

Yeni çağın Delphi Oyunlarının altı sanat kategorisi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Akustik Sanatlar

Ses, Enstrümantal, Müzik, Elektronik sesler…

 • Temsil Sanatları

Dans, Tiyatro, Sirk, Kukla Oyunları…

 • Sözlü sanatlar

Edebiyat, Đfade, Masal anlatmak, Sunuculuk…

 • Görsel Sanatlar

Resim/Grafik, Heykel/, Fotoğrafçılık/Sinema, Mimari, Dizayn, Moda, El sanatları…

 • Sosyal Sanatlar

Đletisim, Internet, Medya, Pedagoji, Đfade bilimi…

 • Çevre Sanatları

Çevre ve sehir planlaması, Tabiat, yapı ve yer anıtlarının bakım ve korunması …

Delphi ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Madalyon

Altın, gümüs ve bronz dahil edilen müdavil katkılar için

 • Lyra

Özel katkılar olarak büyük bir sanat eserinin bir parçası olarak

 • Defne dalı

Çok özel sanat katkıları için

 • Sertifika

Delphi Oyunları’nin tüm aktif katılımcıları için

Mevcut durum[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni organizasyon - Moskova merkezi ile "Uluslararası Delphic Komitesi" 2006 yılının Mayıs ayında kendi resmi web sitesi açıldı [6]. 2005 yılından bu yana Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu "Uluslararası Delphic Komitesi" tarafından yürütülmektedir. Bu konumundadır Delphic Oyunları önemli iç olaylar adanmıştır [7][8]. Bu "Uluslararası Delphic Komitesi", Eylül 2008'de de ikinci Saratov / Rusya Uluslararası Delphic Oyunları yaptı ama onların meşruiyetini soru olarak adlandırılır [9][10].

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Art Competition 1912—1948". 25 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2011. 
 2. ^ "Aggelos Sikelianos". 16 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2011. 
 3. ^ "Information about the Festivals of Delphi Greece". 24 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2011. 
 4. ^ "Delphischer Rat Deutschland". 19 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2011. 
 5. ^ "National Delphic Council USA". 22 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2011. 
 6. ^ "Opening of the website of the International Delphic Committee". 9 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2011. 
 7. ^ The ninth Junior Delphic Games Russia dedicated to the anniversary of the victory 7 Mart 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. // Вести.ру - 23 апреля 2010
 8. ^ "Welcoming words of the Minister V.L. Mutko". 9 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2011. 
 9. ^ The newspaper "Vremya" questions the status of the Delphic Games 12 Mart 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.// «Время» Саратов, 22.09.2008
 10. ^ "Press Menu". Delphic Games: spoon of honey in a barrel of tar 23 Ağustos 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. // СаратовБизнесКонсалтинг, 29 сентября 2008

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]