Hamile fotoğrafçılığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hamile fotoğrafçılığı, gebeliğin son dönemini gösteren görece olarak yeni fotoğrafçılık dalı. Portre Fotoğrafçılığının bir alt kategorisidir.
Bebeklerin fotoğraflarının çekilmesi hamilelikte başlamış olur. Bu dönemde çekilen fotoğraflar Annenin bebeğini nasıl beklediğini gösterdiği için önemlidir.

Sanatsal Hamile Fotoğrafı, Fotoğraf Sanatçısı Anna Kosali
Dijital olarak düzeltilmiş Hamile Fotoğrafı - Fotoğraf Sanatçısı Anna Kosali

Toplumsal Tabu[değiştir | kaynağı değiştir]

Toplulumuzda yakın geçmişe kadar hamile fotoğrafları bir tabu idi. Ancak 1991'de Demi Moore'un Vanity Fair dergisine 7 aylıkken verdiği pozdan sonra kültürümüzde hamile fotoğrafına bakış açısında bir değişim meydana geldi. Bu fotoğraf toplumun hamile vücudunun güzelliğini fark etmesini sağladı. Ayrıca Hamilelik Fotoğrafları kadınların kendilerini en kötü hissettikleri dönemde gerçekte ne kadar estetik olduklarını görmelerini sağlar.

Günümüz[değiştir | kaynağı değiştir]

Dijital Fotoğraf Manüpilasyon teknolojileri sayesinde; gebelerin kendilerini güzel hatırlamaları için göbek çatlakları gibi istenmeyen unsurlar temizlenerek estetik fotoğraflar ortaya konulması mümkün olmuştur. Günümüzde hamilelik fotoğrafları konusunda uzmanlaşma başlamıştır.

En uygun zaman[değiştir | kaynağı değiştir]

7 ve 8. Aylar en uygun zamanlardır. Göbek çok fazla büyük değil ancak yine de belirgin olmalıdır. Eğer anne adayı ikiz bebek bekliyorsa 6. ayda çekim daha uygundur.

Mekan[değiştir | kaynağı değiştir]

Ev ve stüdyonun bir arada olması tercih edilmelidir. Çünkü hamilelik fotoğraflarında anne adayının kendini rahat hissedebilmesi diğer fotoğrafçılık dallarına göre daha kritik önem taşır. Gebelik kadının vücudunda birçok ani değişikliğe neden olur. 3. trimester (27-40. haftalar arası) vücut ağırlığı diz ve bel ağrılarına neden olduğu için hamilelerin stüdyo ortamında rahat etmesi imkânsızdır. İdrara sık çıkma ihtiyacı gibi zorluklar dolayısı ile evde çalışmak daha kolaydır.