Ip Man (film)

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ip Man
Yip Man
Yönetmen Wilson Yip
Yapımcı Raymond Wong
Yazar Edmond Wong
Oyuncular Donnie Yen
Simon Yam
Lynn Hung
Gordon Lam
Fan Siu-wong
Xing Yu
Chen Zhihui
Hiroyuki Ikeuchi
Müzik Kenji Kawai
Görüntü yönetmeni O Sing-Pui
Kurgu Cheung Ka-fai
Dağıtıcı Mandarin Films
Çıkış tarih(ler)i 18 Aralık 2008 (2008-12-18)
Süre 108 dakika
Ülke Hong Kong
Dil Kantonca
Bütçe $11,715,578[1]
Hasılat $21,888,598
Devam filmi Ip Man 2

Ip Man, yapımcılığını ve yönetmenliğini Wilson Yip'in üstlendiği 2008 yapımı Hong Kong filmi. Büyük Wing Chun ustası ve Bruce Lee'nin akıl hocası Yip Man'ın yaşamına dayalı biyografik dövüş sanatları filmi. Hikâye İkinci Çin-Japon savaşı sırasında Foshan şehrinde meydana gelen olaylara odaklanmaktadır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yip-Man, otuzlarında Foshan şehrinde dövüş sanatlarıyla uğraşan kendi öğrencileri olan saygın bir Wing Chun ustasıdır. Bunlar, Japonya ile savaşın sona erdirme tehdidinin olduğu refah zamanlardır. Çin'in Japon işgali ile Yip-Man halkının onurunu savunmak zorunda kalacaktır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ip Man biyografisinin fikri 1998'de Jeffrey Lau ve Corey Yuen'in Bruce Lee'nin dövüş sanatları ustasına dayanan bir film yapma fikrini tartıştıklarında ortaya çıkmıştır. Ancak önerilen filmi üreten stüdyo Paragon Films Ltd kapatıldı ve proje terk edildi. Yapımcı Raymond Wong, Ip'in oğullarının rızasıyla kendi Ip Man filmini geliştirmeye karar verdi ve film yapımcılarının Ip'in hayatını araştırmak için Foshan'a gitmelerini sağladı. Ip Man filminde, Ip Man'ın en büyük oğlu, dövüş sanatları ustası Leo Au-yeung ve diğer birçok Wing Chun uygulayıcısı ile birlikte filmde teknik danışman olarak görev yaptılar. Ip Man filmi için asıl temel çekimler Mart 2008'de başladı ve Ağustos ayında sona erdi; Foshan'ı mimari olarak yeniden yaratmak için Şanghay'da çekimler yapıldı. Çekimler sırasında, Ip Man yapımcıları ve film yapımcısı Wong Kar-wai arasında filmin çalışma adı konusunda anlaşmazlıklar ortaya çıktı. Kendi Ip Man biyografisini geliştiren Wong, filmlerinin Wong'un filmi The Grandmaster unvanına çok benzeyen Grandmaster Ip Man (Çince: 一代 宗師 葉 問) olacağını öğrendikten sonra yapımcılarla çatıştı.

Ip Man, Ip Man'ın hayatına dayanan ilk filmdir. Ip Man'ın en büyük oğlu Ip Chun, öğrencisi Leo Au-yeung ve Changquan dövüş stilinin altın madalyalı sporcusu Yu-hang, filmin öyküsü ve dövüş sanatları koreografisi hakkında tavsiyelerde bulunmak üzere teknik danışman olarak görev yaptılar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ip Man (2008) Movie". movies.shut.net. 30 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2011. 
  2. ^ a b c d e f g h i j "The Cast". Mandarin Films Distribution Co. Ltd. 19 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2013.