Jamaika

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 18°10′57″K 77°19′18″B / 18.1823878°K 77.3217773°B / 18.1823878; -77.3217773

Jamaika
Jamaica
Jamaika
{{{arma_açıklaması}}}
Arma
Slogan
"Out of Many, One People"
Millî marş"Jamaica, land we love"


Jamaika haritadaki konumu
Başkent
ve en büyük şehir
Kingston
Resmî diller İngilizce

Ulusal Dil Jamaican Patois
Etnik gruplar
%91,2 Siyahi, %6,2 Çok ırklı, %2,6 diğer[kaynak belirtilmeli]
Hükûmet Monarşi
• Monarşi
II. Elizabeth
• Genel Vali
Patrick Allen
• Başbakan
Andrew Holness
Tarihçe  
• Birleşik Krallık'tan
6 Ağustos 1962
• Su (%)
1.5
GSYİH (SAGP) 2008 tahminî
• Toplam
24,199 milyar $
• Kişi başına
8.737 $
GSYİH (nominal) 2008 tahminî
• Toplam
14,029 milyar $
• Kişi başına
4.397 $
Gini (2000) 37.9
orta
İGE (2018) azalış 0.726
yüksek · 96.
Para birimi Jamaika doları (JMD)
Zaman dilimi UTC-5
Trafik akışı sol
Telefon kodu +1-876
İnternet alan adı .jm

Jamaika, Küba'nın güneyinde, Büyük Antiller'de bir ada ülkesi. Orta Amerika ve Karayiplerde bulunur. Yüzölçümü, 10.990 km²'dir. Sahil şeridi, 1.022 km dir. İkliminde; tropikal, sıcak, nemli hava etkindir; iç kısımlarda ise ılıman iklim görülür. Arazisi çoğunlukla dağlıktır, kıyıda dar ovalar vardır. En alçak noktası, Karayip Denizi (0 m), en yüksek noktası, Mavidağ'dır (2.256 m).

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Kristof Kolomb, Jamaika'ya 5 Mayıs 1494 yılında ulaştı ve adayı "gözlerin gördüğü en güzel ada" olarak tarif etti.[1] Adaya Santiago adını verdi ancak adanın yerlilerce kullanılan adı Xaymaca, Jamaica şeklinde kullanılmaya devam etti.[1] Adaya yerleşen İspanyol sömürgeciler yerli Taino halkını neredeyse tamamen yok etti.[1] Adalar 1655 yılında İngiliz işgaline uğradı ve kolonileştirildi. İspanyolların bir kısmı kaçtı, kaçmayanlar İngilizler tarafından uzaklaştırıldı.[1] İngiliz sömürgeciler oldukça az sayıdaydı ancak şeker üretiminde çalıştırmak üzere, çok sayıda Afrikalı köle getirdiler.[1] Günümüzde de Jamaika halkının büyük çoğunluğu Afrika kökenlidir. Jamaika 1962'de Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazandı ancak İngiliz Milletler Cemiyetinin üyesi olarak kaldı.[1]

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Tropikal, sıcak, nemli hava etkindir.iç kısımlarda ılıman iklim görülür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Çeşitli müzik türlerinden reggae, ska, mento, rocksteady, dub, dancehall ve ragga Jamaika kökenlidir. Jamaika’da reggae ve ska ile, punk rock ülke gelişiminde önemli bir rol oynadı. The Notorious B.I.G. ve Heavy D gibi bazı rapçiler, Jamaika asıllıdır. Diğer birçok dünyaca ünlü sanatçılar Bob Marley, Damian Marley, Lee "Scratch" Perry, Peter Tosh, Bunny Wailer, Big Youth, Jimmy Cliff, Dennis Brown, Desmond Dekker , Beres Hammond, Beenie Man, Shaggy, Grace Jones, Shabba Ranks, Super Cat ,Buju Banton, Sean Paul, ben Wayne, Bounty Killer Jamaika doğumludur.

Din[değiştir | kaynağı değiştir]

Jamaika Karayip ülkeleri arasında din çeşitliliği en fazla olan yerlerden biridir.

Jamaika'da nüfusun yaklaşık %70'i Hristiyan; %10'u Rasta, Müslüman, Hindu, Yahudi, Bahai ve diğerleri; %21 kadarı da dinsizdir.

Hristiyanları şu gruplar oluşturmaktadır: Tanrı'nın Kilisesi %24, Yedinci Gün Advenisti: %11, Pentekostal: %10, Baptist: %7, Anglikan: %4, Katolik: %2, Birleşik Kilise: %2, Metodist: %2, Yehova Şahitleri: %2, Moravi: %1, Brethren: %1, diğer Hristiyanlar: %3.

Nüfusun yaklaşık %10'unu oluşturan diğer dinler ise şunlardır (yaklaşık rakamlar): Rastafariler 24.000, Müslümanlar 5000, Hindular 1500, Yahudiler 350, Bahailer 300.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Erken çocukluk - Temel, Bebek ve özel okul öncesi işletilmektedir. Yaş grubu: 2-5 yıl.

Birincil - Kamuya ve özel sektöre ait (Özel olarak adlandırılan Hazırlık Okulları). Yaş grubu: 3-12

Ortaöğretim - Kamuya ve özel sektöre ait. Yaş grubu: 10-19 yıl.

Jamaika'da yüksek okul, tek cins ve karma eğitim kurumları vardır. Birçok okul, İngiliz Batı Hint Adaları boyunca kullanılan geleneksel İngilizce dilbilgisi okul modeli uygulamaktadır. Öğrenciler daha sonra üniversiteye başlamaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Jamaika hem devlet teşebbüsleri ve özel sektör işletmeleri ile bir karma ekonomidir.

Jamaika'da ekonominin başlıca sektörleri tarım, madencilik, imalat, turizm, finans ve sigorta hizmetleridir.

Ülkeye döviz girmesindeki en önemli katkı, turizm ve madencilikten sağlanır.

Yaklaşık 1.3 milyon yabancı turist her yıl Jamaika'yı ziyaret eder.

1980'lerin başından beri Jamaika'da özel sektör faaliyetlerinin teşvik edilmesi ve kaynak tahsisinde piyasa güçlerinin rolünü artırmaya yönelik yapısal reformların uygulanması için çalışmalar yapılmaktadır. 1991 yılından bu yana hükümet, enflasyonu düşürmek ve yabancı yatırım kısıtlamaların kaldırılmayı amaçlamıştır. Kur dalgalı döviz kontrolleri kaldırarak ekonomik liberalleşme ve istikrar programı izlemiştir. Jamaika, dünya boksit ihracatında Avustralya, Çin, Brezilya ve Gine’nin ardında beşinci büyük konumundadır. 2006 yılının ilk çeyreğinde, Jamaika ekonomisi bir büyüme dönemi geçirmiştir.

Coğrafya ve çevre[değiştir | kaynağı değiştir]

Doktor Mağarası Jamaika'nın Doğal Güzelliklerinden Birisidir

Jamaika Karayipler'de üçüncü büyük adasıdır. 17° ve 19° kuzey paralelleri ile 76° ve 79° batı meridyenleri arasına yerleşmiştir. Blue Mountains dahil Dağlar, içerilere hakimdir ve dar kıyı ovaları ile çevrilidir.[2] Baş kasaba ve şehirlerde kuzey kıyısında sermaye güney kıyısında Kingston, Portmore, İspanyol Town, Mandeville, Ocho Ríos, Port Antonio, Negril ve Montego Bay şehirleri bulunur.[3] Kingston Limanı, dünyanın yedinci büyük doğal limanıdır.[4] Karasal sucul ve deniz ekosistemlerinin çeşitli arasında kuru ve ıslak kireçtaşı ormanları, yağmur ormanları, nehir kıyısı ormanlık, sulak alanlar, mağaralar, nehirler, seagrass yatak ve mercan resifleri bulunmaktadır.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]