Karadeniz Komisyonu

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Karadeniz Komisyonu, Karadeniz'e kıyısı olan ülkelerin katıldığı ve Karadeniz ve havzası için ortak bir vizyon ve stratejinin gelişimine katkıda bulunmayı amaçlayan uluslararası bir girişimdir.[1]

Ülkelerin ortak stratejiler belirleyerek Karadeniz’de kirlilik ve ekosistemin bozulması ile mücadele etmek, biyoçeşitlilik kaybını önlemek, ortak proje ve faaliyetler gerçekleştirmek amacıyla 15 Aralık 2000 tarihinde kurulmuştur.[2]

Komisyon, 21 Nisan 1992 tarihinde imzalanmış olan Bükreş Sözleşmesi’nin uygulama organıdır. Karadeniz Komisyonu; Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya, Ukrayna ve Türkiye'den oluşmaktadır. Karadeniz Komisyonu’na faaliyetlerinde yardımcı olmak üzere oluşturulan ve bölgesel düzeyde koordinasyonu sağlamakla görevli Karadeniz Komisyonu Daimi Sekretaryası İstanbul’da bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Commission on the Black Sea - Türkçe sayfalar". 12 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2012. 
  2. ^ "TC. Dışışleri Bakanlığı - Karadeniz'in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesi (Bükreş Sözleşmesi)". 21 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]