Leopoldo Cintra Frías

Leopoldo Cintra Frías.jpg

Leopoldo Cintra Frías Polo (d.17 Temmuz 1941) Kübalı asker ve siyasetçi. Küba Ordusunda general, Küba Komünist Partisi kurucusu, Politbüro üyesi ve Küba Cumhuriyeti Kahramanıdır.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Yara’da köylü bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Lise yıllarından itibaren Fulgencio Batista rejimine karşı eylemlerin ve örgütlülüğün içinde oldu.

Küba Devrimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Küba Devriminin başarıya ulaşmasından önce 1957 yılında çok genç yaşta isyancı gerillalara katıldı. Dağlardaki gerillalar için gıda temin edilmesi ve bildiri dağıtılması gibi görevleri yerine getirdi. Sonrasında Crescencio Pérez birliklerine katıldı. Burada üç ay kaldıktan sonra Frank País önderliğindeki Sierra Maestra’daki birliklerden Pepín Quiala komutasında olan gruba dahil oldu. Bu silahlı grup daha sonra doğrudan Fidel Castro’nun komutasına geçecek ve savaşın sonuna dek de öyle kalacaktır.

Frías, Devrimden sonra Oriente’den Havana’ya kadar giden Fidel Castro önderliğindeki korteje katıldı. Devrimin başarılmasından sonra teğmen rütbesini aldı. Managua’da gösterdiği yararlılıklardan sonra Fidel Castro tarafından bizzat Yüzbaşı rütbesine terfi ettirildi. Sonrasında topçu birlik komutanı olarak atandı.

1960 yılında kundağı motorlu toplarla ilgili eğitim görmek üzere Çekoslovakya’ya gitti. Küba’ya döndüğünde Caimito’daki 1900. Topçu Batarya komutanlığına getirildi. 1961 yılında 1270. Piyade Birlik komutanlığına getirildi. 1964 yılında askeri akademiyi bitirdi. 1969 yılında ise kurmay okulundan mezun oldu. 1982 yılında Sovyetler Birliği Kurmay Akademisinden mezun oldu. 1990 yılından itibaren Küba Silahlı Kuvvetleri Doğu Ordusu komutanlığını yürütmektedir.

Enternasyonalist görevler[değiştir | kaynağı değiştir]

Küba Silahlı Kuvvetlerinin Angola ve Etiyopya’daki enternasyonalist görevlerinde yer almış ve büyük başarı kazanmıştır. Angola’daki genel komutayı General Arnaldo Ochoa’dan devralmış[1] ve Cuito Cuanavale Muharebesinde Güney Afrika Ordusunu yenmiştir.

Siyasi kişiliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Genç yaştan beri Fidel Castro önderliğindeki 26 Temmuz Hareketi içinde olmuş ve devrim sonrasında Küba Komünist Partisinin kurucuları arasında yer almıştır. Halen partinin en yüksek karar organı olan Politbürosunda görev yapmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Castro, Fidel, Angola Savaşı ve Ochoa Davası: Bu aksiliği bir zafere dönüştüreceğiz, İvme Yayınları, 1991, derleyen Mete Deniz s.20

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]