MLA Style Manual

(MLA sayfasından yönlendirildi)
MLA Stil Kılavuzu Ve Akademik Yayıncılık Rehberi
MLA Style Manual and Guide to Scholarly Publishing
MLAStyleManual3rdEd.gif
MLA Stil Kılavuzu Ve Akademik Yayıncılık Rehberi, 3. baskı.
Yazarlar Amerika Modern Dil Derneği, Domna C. Stanton, David G. Nicholls
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce
Tür Yazım kılavuzu
Yayım 2008
Yayımcı Amerika Modern Dil Derneği
ISBN 978-0-87352-297-7
OCLC 191090459
Seri
MLA Style Manual and Guide to Scholarly Publishing (2. basım, Joseph Gibaldi) MLA Stil Kılavuzu Ve Akademik Yayıncılık Rehberi

MLA Stil Kılavuzu, 2008 yılında basımı yapılan MLA Stil Kılavuzu Ve Akademik Yayıncılık Rehberi'nin üçüncü baskısıdır. Amerika Modern Dil Derneği tarafından ilki 1985 yılında basılan seri yazım kılavuzundan başta Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada ülkelerinde özellikle İngilizce araştırmalar ve diğer beşeri bilimler çalışmalarında kılavuz doküman olarak faydalanılmıştır. Kılavuzdan ayrıca diğer modern dillerdeki medya çalışmaları, kültürel çalışmalar ve edebi eleştiriler gibi ilgili disiplinlerdeki karşılaştırmalı edebiyat eserlerinde de faydalanılmıştır. (Tarih, felsefe ve teoloji gibi disiplinlerde ise Chicago Stil Kılavuzu'ndan faydalanılmıştır.)

MLA kitap kataloğu tanımına göre 1985 yılında ilk defa yayınlanmasından itibaren MLA Stil Kılavuzu "yüksek lisans öğrencileri, akademisyenler ve profesyonel yazarlar için standart kılavuz" olmuştur; MLA stili "yarım yüzyılı aşkın süredir okullar, akademik bölümleri ve eğitmenlerce yaygın bir şekilde benimsenmiştir" ve MLA'lar "Kuzey Amerika'nın tamamında, Brezilya, Çin, Hindistan, Japonya, Tayvan ile Dünya'nın dört bir yanındaki diğer ülkelerde çeşitli kılavuzlar, 1.100'den fazla akademik ve edebi dergi, bülten ve dergi ile birçok üniversite ve ticari basın tarafından da kullanılmıştır".

2016 baharında MLA El Kitabının 8. baskısının ortaya çıkmasını müteakiben MLA, 1 Eylül 2016 tarihinden itibaren MLA Stil Kılavuzunun baskısının tükeneceğini duyurmuştur.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Is a new edition of the MLA Style Manual going to be published?". The MLA Style Center. 18 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Temmuz 2016.