Menzil Cemaati

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Menzil Cemaati, Nakşibendiye'ye bağlı olup Türkiye'deki cemaatler arasında en fazla mensubu olanlardandır.[1] Menzil Cemâati "Muhammed Raşit Erol" (1930-1993) tarafından kurulmuştur.[2] Bugün önderleri Abdulbaki Erol'dur.[3] Adıyaman merkezli olup cemaat Ankara ve İstanbul'da da mevcuttur. Cemaatin mensupları özel sektörün içinde yer aldığı gibi devletin kamu kurumlarında da memur olarak çalışan mensupları vardır.[4][5] Türk siyasetçilerden ve Türkiye Cumhuriyeti eski devlet bakanlarından da Menzil Cemaati'ne mensup kişiler vardır.[6] Menzil mensuplarının işlettiği Semerkant Holding, turizm şirketleri, medya organları, vakıflar ve eğitim kurumları gibi farklı şirket ve yapılanmalar; cemaatin birincil ekonomik kaynağını oluşturmaktadır.[5][7][8] Adıyaman kolu ve Ankara kolu olmak üzere iki kola ayrılır.[9]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Menzil Tarikatı aslında Nakşibendi yoludur. Şah-ı Nakşibendi'nin belirlediği usullere göre eğitim gören talebelerin en büyük özelliği, sünnete sıkı bağlılık ve çokça Allah'ı zikretmeleridir.

Nakşibendiye'nin Mevlana Halid Bağdadi kolundan gelen bu yol, Adıyaman merkezli ve Menzil'de kurulduğu için bu şekilde adlandırılır. Babası Nakşibendi büyüklerinden biri olarak anılan Abdülhakim Erol'dan onay alan Muhammed Raşid Erol tarafından başlatılmıştır.[kaynak belirtilmeli]

Menzil'in çok ziyaretçi çekmesi üzerine Muhammed Raşid, 12 Eylül askeri yönetimi tarafından Gökçeada'da zorunlu ikamete gönderilmiş, fakat sağlık problemleri yüzünden Konsey kararı ile Ankara'ya yerleşmiş, sonra Menzil'e dönmüştür.[1]

12 Eylül'de idamla yargılandıktan sonra afla serbest kalan bazı eski ülkücülerin de cemaate katılmalarıyla Menzilciler Orta Anadolu, Ege, Akdeniz, Marmara ve hatta Trakya bölgesinde de daha etkili olmaya başladılar. Özellikle Menzil Şeyhi Erol'un Alparslan Türkeş'e karşı bayrak açan Büyük Birlik Partisi lideri, eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve eski Maraş Ülkü Ocakları Başkanı Ökkeş Kenger Şendiler gibi önemli siyasi isimler, onun müridleriydiler.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "En büyük Nakşî cemaati: Menzil". İslâmî Cemaatler. 9 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2013. 
  2. ^ M. Hakan Yavuz. "The emergence of a new Turkey: democracy and the AK Parti" (HTML) (İngilizce). Google Books/M. E. Shape, Inc. s. 42. Erişim tarihi: 28 Nisan 2012. 
  3. ^ Önkibar, Sabahattin. "İşte Türkiye'deki tarikat ve cemaatler!". Gizli Belge wordpress.com. 28 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından (HTML) arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2012. 
  4. ^ Gürses, Özlem (4 Aralık 2019). "Menzil köyünde hizmet için gönüllü çalışan kamu görevlileri var". Saygı Öztürk Menzil Tarikatı’nın siyasi ve ekonomik gücünü anlattı: ‘Menzil: Bir Tarikatın İki Yüzü’ adlı kitabın yazarı Saygı Öztürk, tarikatla ilgili açıklamalarına devam etti. SÖZCÜ yazarı Öztürk, Özlem Gürses’e “Tarikatın içlerinde gönüllü olarak çalışan kamu görevlileri var. Bunlar gizli değil” dedi. Sözcü. Erişim tarihi: 26 Ekim 2020. 
  5. ^ a b "İşte Menzil Cemaati'nin kodları". Gazeteci-Yazar Soner Yalçın, Recep Akdağ’ın Sağlık Bakanlığı koltuğuna oturtulmasında Menzil tarikatının etkili olduğunu yazmıştı. Soner Yalçın 3 Ağustos 2016 tarihli yazısında “Sağlık Bakanlığında Menzil Cemaati örgütlenmesi var!” diyerek konuyu gündeme taşımıştı. Oda Tv. Erişim tarihi: 26 Ekim 2020. 
  6. ^ "Menzil tarikatı şeyhi iki Bakan için 'onlar bizim çocuklarımız' dedi". 'Menzil-Bir Tarikatın İki Yüzü' adlı kitabın yazarı Saygı Öztürk, 'Menzil'in Ankara'daki temsilcisi aynı zamanda Diyanet İşleri'nin kadrolu bir imamı' dedi. Öztürk, Menzil şeyhinin, sağlık ve enerji bakanları için 'onlar bizim çocuklarımız' dediğini açıkladı. Haber Sol. Erişim tarihi: 26 Ekim 2020. 
  7. ^ Çakır, Ruşen (2 Aralık 2019). "Fethullahçıların yerini Menzil mi aldı?". Burada baktığımız zaman büyük bir şirketleşme görüyoruz. Benim kendileriyle tanıştığım dönemlerde bu şirketleşme henüz başlamamıştı ya da yeni yeni başlıyordu. Köyde birtakım dükkânlar vardı, ama onun dışında bir şirketleşme ve hatta holding –Semerkant Holding– olayı yoktu; ama şimdi var. Medyaya girildi, birtakım yayın organları, televizyonları, dergileri var, kitap basılıyor, vakıflar kuruldu ve değişik şirketler kuruldu; bunlar da bir holding içinde toplandı, İstanbul’da yerleri var, okulları var, her şeyleri var artık, turizm de var, başka alanlar da var. Medya Scope. Erişim tarihi: 26 Ekim 2020. 
  8. ^ "Türkiye'de "şirketleşen" tarikat ve cemaatler". "Zenginler tarikatı olarak" bilinen Erenköy Cemaati, Süleymancılar, Menzil ve pek çok tarikatta, iş ve çıkar ilişkileri bulunuyor. Bu cemaat ve tarikatlara ait şirketler, hastaneler, özel okullar mevcut. DW Türkçe. Erişim tarihi: 25 Ekim 2020. 
  9. ^ Barry Rubin. "TURKEY: Nakshibendi Religious Order" (HTML) (İngilizce). Google Books/M. E. Shape, Inc. s. 409. 19 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2012.