Metin bilgisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Metin, başı ve sonu ile kapalı bir yapı oluşturan göstergelerin art arda geldiği anlamlı yapıdır.[1] Birbirini izleyen, sıralı ve anlamlı bütünler oluşturan cümleler dizisidir. Bu diziliş rastlantısal bir durum olmayıp aksine yazar tarafından bilinçli olarak belli bir mantık sırasına göre yapılmıştır.[1]

Türkçede kullanılan metin kavramı, Arapça metn kökünden türemiştir. Günümüzde, "metin" kelimesinin karşılığı olarak "söylem" kelimesi de kullanılmaktadır. 1990'lı yılların başında her iki kelime arasında kesin bir ayrım yapılmadı ve bu iki kavram birlikte kullanılmaya başlandı.[2] Fakat kimi dilbilimciler tarafından "metin" ve "söylem"i farklı manalarda kullanmaktadır.

Yazılı metinlerin temel nitelikleri mevcuttur. Bunlar: metinsellik, bağdaşıklık, tutarlılık, niyetlilik, kabul edilebilirlik, bilgilendiricilik, konumlama ve metinlerarasılıktır. Bir yazının metin konumuna gelebilmesi için, bir mesaj taşıması gerekmektedir. Her metin tek bir anlam içermez ve metinler genelde çokanlamlılık üzerine kurulur.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Günay, Doğan (2003). Metin Bilgisi. s. 3. Multilingual Yayınları. Ankara
  2. ^ Şenöz Ataya, Canan (2005). Metindilbilim ve Türkçe. s. 49. Multilingual Yayınları. İstanbul.