Seegrotte

Seegrotte (2012)

Seegrotte Hinterbrühl, Avusturya Hinterbrühl'de bulunan Avrupa'nın en büyük yeraltı mağara gölüdür.

Avusturya'da, Viyana şehir merkezine 17 km uzaklıkta Hinterbrühl‘de yer alır. Seegrotte eski bir maden ocağı yeridir. Die Grotte Almancada mağara anlamına gelmektedir. 1848 yılında G. Plankenbichler bir kuyu açtırır ve alçı taşı madenine rastlar. O zamanlarda 70 – 80 kadar madenci çalışarak günde 2 – 3 vagon alçı taşı çıkartılmaktadır. 1912 yılında en alttaki maden arama bölümü 20 milyon litre su altında kalır. Su baskını sonrası boşaltma çalışmaları çok pahalıya mal olacağından ocak kapatılır. 1932 de girişimci Friedrich Fischer tarafından yolu açılarak, elektrikle aydınlatılıp, kayık konulup turistik hizmete açılır. 1937 – 1938 yılları arasında 50.000 ziyaretçi tarafından gezildi. Kayıkla gezilebilen bölüm yeryüzünün 60 metre altındadır. Yüzeyi 6200 metre karedir. 20 milyon litrenin üzerinde su vardır. Su küçük bir kaynaktan daima 9.4 derece soğuklukta fışkırmaktadır.

Seegrotte Mayıs 1944'te firma Heinkel AG tarafından uçak fabrikası olarak kullanıldı. Maden ocağındaki suyu dışarıya pompalayıp, zemine beton döktüler. Alman Nazilerin uçak üretimi yaptıkları toplama çalışma kampına dönüştü. Salamander olarak da anılan 162 model uçağın kanat hariç diğer aksamı imal edildi. Parçalar dışarıdaki fabrikalarda monte edilip, mağaranın kuru tutulabilmesi için de su düzenli olarak dışarıya pompalanıyordu. Çoğunluğu tutsak olan ve zorla çalıştırılan 2000 kadar işçiyle, 24 saat sürekli üretim yapılıyordu. Sovyet Kızıl Ordu’su Viyana yakınlarına geldiğinde bu kesime 37 bomba attılar. 7 bomba ocağın üst kısmına rast geldi ve patlamaya sebep oldu. Terk edilen Seegrotte onarılarak 4 yıl sonra yeniden halkın hizmetine açıldı.

15 metre genişliğindeki mağara galerisi Seegrotte'nin en büyük galerisidir. İçinde madencileri koruduğu düşünülen azize Barbara adına yapılan bir küçük kilise yer alır. Duvardaki portresinin iki yanında kulanılan aletleri temsilen alçı taşından yapılmış balta ve çekiç çapraz olarak asılmıştır.

Madencilerin selamı olan ve şans getirdiği söylenen “glück auf” kelimelerinin baş harfleri –G – A- uğur sembolü olarak kullanılmıştır.

Azize Barbara’nın anısına aralığın birinci Pazar günü burada tören yapılr. Yaklaşık 2000 kişi ziyarete gelip mum yakarlar. Merdivenler ile galerilerden diğerine geçilebilmektedir. Yük taşınabilmesi için galerilerin ortasında demiryolu yer alır. Vaktiyle durmadan dönen kör beygirler vasıtasıyla mallar yukarıya çekilmekte, galerilerden biri atlar için ahır olarak kulanılmaktaydı.

Gölün üzerinde sabit olarak duran, altın yaldızla kaplanmış ejder başı figürlü ve fenerli iki tekne sergilenmektedir. Diğer sade mavi renkli tekneler ziyaretçileri gezdirmede kullanılmaktadır. Akümülatörlerden almış oldukları enerji ile sessiz olarak seyretmektedirler. Gezi teknelerinde ayakta durmak ve sallanmak yasaktır. Her bir kayık 26 yolcu taşıma kapasitesindedir. Seegrotte'de 31 mayıs 2004'te içindeki 28 yolcusu ile devrilen ve dördü Alman biri Belçikalı turistlerin öldüğü kazanın anısına, bir tabela yer alır. Teknelerde gezi esnasında kulaklıkla, tepten verilen Türkçe açıklayıcı bilgilerin dinlenebilmesi olanağı vardır. Teypteki Türkçe anlatımın sonunda espriyle bot batmadığından sandalcıya bahşiş verilmesi adeti hatırlatılmaktadır.

1993 yılında Alexandre Dumas'ın romanından uyarlanan “Üç Silahşörler” filminin bazı sahnelerinde plato olarak kullanılmıştır. Günümüzde yılda 250.000 kişi tarafından ziyaret ediliyor. Çok temiz, yeşillik 2-3 katlı evlerin ve bakımlı villaların olduğu ağaçlar ve heykellerin çevreyi süslediği muhitte yer almaktadır.