Seyir Hattı

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Seyir Hattı (İng. Log line ya da Logline) bir filmin, televizyon programının ya da romanın üstüne kurulduğu temel çatışmayı, hikâyenin kısa özetiyle birlikte ve maksimum 25 kelime içinde açıklayabilen cümledir. Kavram Denizcilik terminolojisine dayanmaktadır.[1]

Seyir Hattı hikâyenin özetini vermekle yetinmemeli, kahramanı, kahramanın meselesini ve karşısındaki engeli bir cümlede özetleyebilmeli.[2] Seyir hattına birkaç örnek:

Baba: Organize bir suç şebekesinin yaşlı lideri, gizli imparatorluğunun kontrolünü bu işe hevessiz olan oğluna bırakır.

Matrix: Bir bilgisayar korsanı, gizemli isyancılar sayesinde, kendi gerçekliğinin ve onu kontrol edenlere karşı verilen savaştaki görevinin farkına varır.

İçerideki Adam: Bir polis memuru, kusursuz bir soygun gerçekleştirirken rehine durumuna düşen soyguncuyla pazarlık yapmak durumunda kalır.

Schindler'in Listesi: Materyalist ve kadın düşkünü bir sanayici, fabrikasında çalışan Yahudi işçilerin Nazi ölüm kamplarına gönderildiğini fark edince, hayatını ve servetini onları kurtarmak için riske atar.

Seyir hattı oluşturan ücretsiz yazılımlar da mevcuttur.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Logline Nedir?". Yazabilirsin.com. 23 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "How to Write Outstanding TV & Movie Loglines: The ULTIMATE Guide". Industrialscripts.com. 1 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "Loglines and Pitches — How to Reduce Your Book to a Sentence". WritingCooperative.com.