Tartışma:Fülane Hatun

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Osmanlı İmparatorluğu (Taslak-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Osmanlı İmparatorluğu maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Osmanlı İmparatorluğu kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Taslak  Bu madde Taslak-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Türkiye (Taslak-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Taslak  Bu madde Taslak-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

'Fülane hatun' Madde Başlığı[kaynağı değiştir]

Fülane hatun adlı madde başlığında h harfiyle başlayan hatun kelimesi imla kurallarına uymadığı gerekçesiyle düzeltilmeli;lakin düzeltmeyi beceremedim.:)Bu durumu düzeltebilecek biri el atabilir mi? He şunu da söyleyeyim Fülane Hatun adlı bir madde zaten var.bunun yerine bir haseki olduğu için Fülane Haseki Sultan veya Fülane Sultan yada isminin başka yazılışı olan Fül-Dane Hatun veya Fül-Dane Sultan veya Fül-Dane Haseki Sultan olabilir.

--Yusuftanrıverdi 16:06, 31 Mart 2011 (UTC) gülfem hatun ile fülane hatunun yaşamları karıştırıldığını düşünüyorum 195.174.85.46 16:48, 28 Ekim 2011 (UTC)


Fülane Arap Kökenli olamaz...Hicbir Arap Kadinlar ile Padisahlar Harem de var. Fülane bir Rum kiz.

İsim[kaynağı değiştir]

Acaba Fülane bir gerçek isimmidir? --N KOziİleti 15:16, 29 Şubat 2012 (UTC)


Polonyalı Anna

yavrular[kaynağı değiştir]

Şehzade Mahmud (1512 - 1521)

uyruk[kaynağı değiştir]

Fülane Arap Kökenli olamaz...Hicbir Arap ve Müslüman Kadinlar, Cariye gibi ile Padisahlar Harem de var. Fülane Polonyali Anna.

Kanuni Sultan Süleyman Eşleri[kaynağı değiştir]

- Kanuni Sultan Süleyman (Muhteşem Süleyman): Kırım Han Mengli Giray'ın kzı Havza Sultan'dan doğdu.

Eşleri:

1.)Polonya'lı Anna (Fülane Hatun),

2.)Sicilya'lı Rozalina (Gülfem Hatun),

3.)Arnavut'lu Liriye (Mahidevran Sultan),

4.)Bir Rus papazının kızı Aleksandra Lisowska (Hürrem Sultan).

Dilek2 (tartışma) 18:50, 24 Mart 2012 (UTC)

I. Süleyman'ın annesi ve ilk eşi[kaynağı değiştir]

Yukarıdaki bilgiye bir itirazım var, I. Süleyman Kırım Hanı Mengli Giray Han'ın torunu değildir, yani bu bilgi kesinliği olan bir bilgi değildir. İlk eşin doğu kökenli olması ihtimali yüksektir çünkü o zamanlardaki cariyeler doğudan gelirdi çünkü savaşlar genellikle doğuya yönelik yapılırdı. Üstelik adı bilinmeyen bir kadının adının saraya girdikten sonra değiştirilmesi nasıl mümkün olabilir. Zaten bilinmeyen bir ad nasıl değişmiş olur ki? Fülane isim değil adları bilinmeyen kadınlar için kullanılan bir rumuzdur. Falanca kadın anlamına gelir, fül-dane ismi de bu kökten türemiştir.

Fülane Nedir? Ne değildir?[kaynağı değiştir]

Bazı kullanıcılar Fülane Hatunu isim gibi algılıyorlar. Fülane padişah kizlarinin ve eslerinin adları bilinmiyorsa ya da tespit edilememişse kullanılan bir rumuzdur. Yani isim değildir. Zaman geçip gerçek isim tespit edildiğinde fülane rumuzunun yerine haseki sultanın ya da hanim sultanin ismi yazılır.

bu maddede kaynak eklerken sorun yasiyorum[kaynağı değiştir]

isim olmayan bir kelime isim olarak kullaniliyor. madde ayrim sayfasina donusturulmeli ve bilinmeyen kadinlar icin kullanilan bir rumuz oldugu belirtilmeli.