Tartışma:Hadis

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje 10K (B-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje İslam (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki İslam maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje İslam kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Edebiyat (B-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Edebiyat maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Edebiyat kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Hukuk (B-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Hukuk maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Hukuk kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Tarih (B-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Tarih maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Tarih kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Hazret[kaynağı değiştir]

İslamiyette, başta peygamberler olmak üzere, bazı büyük insanların isimleri "Hazret" sıfatıyla beraber yazılır. Kullanımda bu "Hazret-i ...." halini alır; Hazret-i Muhammed, Hazret-i Ömer, Hazret-i Ali, vb. İslam Peygamberinin isminin "Hadis" maddesinde Hz. Muhammed diye yazılmasını daha uygun olur diye düşünüyorum. Saygılarımla, 08.03.2006 - Yorumcu

İslamiyette, başta peygamberler olmak üzere, bazı büyük insanların isimleri "Hazreti" Hz.sıfatıyla beraber yazılır.Bu şekilde kullanılmalıdır. Bu konunun tarafsızlıkla bir alakası yoktur.Kainatın kendisi için yaratıldığı peygamberimiz Hz.Muhammed(S.a.v.) efendimize hürmettir.Hz. Muhammed diye yazılmasını öneriyorum.--Rifat 01:23, 13 Nisan 2006 (UTC)

Bu kanuda sizi destekliyorum bu konuyu etraflıca görüşmek lazım Hz iafadeleri tarafsızlığı bozmaz Kullanıcı:81.213.64.145

  • Buradaki anahtar şu: Vikipedi'yi sadece Müslümanlar okumuyor veya Vikipedi sadece Müslümanlar için bilgi kaynağı olmayacak, kainatın Hz.Muhammed için yaratılmadığını düşünen ve savunan insanlar da buradan bilgi edinecekler belki dini konulara bakacaklar... bu noktada orta yolu bulmak, tarafsız kalmak için Hz. eklerinin konmaması yönünde bir standart kararı alınmıştır. Hz. eklerinin çıkarılmasının nedeni budur... Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon 10:24, 13 Nisan 2006 (UTC)
  • Ne demek tarafsızlık adına yapıldı. Ben şimdi Ahmet Necdet Sezer'e "Ahmet, Mustafa'nın heykeli önünde saygı duruşuna geçti" desem olur mu? Kaldı ki bu bir peygamber.. --Ahmetyuksel86 22:15, 26 Nisan 2006 (UTC)
  • Hazret-i arapca bir kelimedir, hazretleri anlamina gelir. Günümüz türkcesinde karsiligi ise "Sayin" dir. Bildiginiz gibi, hicbir ansiklopedide "Sayin Ahmet Necdet Sezer" biciminde bir söylem yoktur. Tipki Lenine, Hitlere, Darwine ve hatta Atatürke saygi göstermek isteyenlerin, wikipedia da "sayin" bicimde yazamadiklari gibi. Lütfen birde bu acidan bakin. nicksiz 13:08, 9 Mayıs 2006 (UTC)
  • İyi de onun soyadı var. Ahmet Necdet Sezer diye hitap ettiğinizde ekstra bi saygı göstermiş olmazsınız. Ama ahmet diye söylesen bu hakaret olur işte. Bu yüzden de Hz. Muhammed'e muhammed diye hitap etmek ne kadar doğru. --ahmetyuksel 00:05, 15 Haziran 2006 (UTC)
Zaten tam uzun ismi "Muhammed bin Abdullah"; bu sekilde ifade edilmesi hakeret olmadigina dair bilgi verildi. Zaten bu konun tartisma yeri burasi degil. Isimlendirme kurallarinda tartisilmasi dogru olur. Citrat 01:07, 15 Haziran 2006 (UTC)

hatemen nebi[kaynağı değiştir]

seni yaratmasaydım alemleri yaratmazdım diye şereflendirilen HATEMEN nebi olan yaratılış gayemiz onu ne kadar övsek yinede hakkıyla övmüş olamayacagımız RESULU ZİŞAN EFENDİMİZİ yabancılar da okuyacak ve bilgilenecek diye bir HZ. yazısını çokmu gördünüz?batıl olan dinlerine azıcık dokunun bakalım ne olacak?her şeyden özveri ama RESULULLAH tan asla. bırakın bizi anlamasınlar.eger okuduklarından bir şey alacak biri varsa HZ. DE takılıp kalmaz kalacaksa ne yapsan ona çiti atlatamazsın.

Allah korusun böyle bir şey yok. O zaman düşünün Allah'la beraber bir ilah konımuna mı yükseltiyorsunuz Resulullah'ı? Lütfen bu konuda bakınız: Prof. Dr. ibrahim Sarmış - Hz. Peygamber'i Doğru Anlamak, Ekin Yayınları

Allah'in Elcisi[kaynağı değiştir]

Hz. Muhammed(sav) Allah'in Elçisi'dir, ve Kur'an-i Kerim'de ona saygi göstermemiz gerektigi yazilidir. Baskalarinin neye inandigi ya da inanmadiginin bir onemi yok. Hz. Muhammed'in(sav) peygamber olusu bir inanc degil hakikattir. Kaniti da Kur'an-i Kerim'dir. Bunu taraf tutmakla karistirmamaliyiz.
"hatemen nebi" baslikli yaziyi yazan arkadasa da aynen katiliyorum.
Umit

Saygı İfadesi[kaynağı değiştir]

Wikipedia'nın yeni kullanıcısıyım. Yapılandırma kendisini tarafsız olarak tanımlıyor ve bu tarafsızlık gereği Rasululullah'a hitap ismiyle yapılıyor. Bunun İslam'a bir saygızılık olduğunu düşünmüyorum zira Hz.Muhammed Hudeybiye antlaşmasında kendisine Allah elçisi demeyi uygun görmeyen Mekkelileri hoş görmüş, kendisinin ismiyle anılmasını kabul etmiştir. Bununla beraber İslam geleneğinde Rasulullah'a, sadece Rasulullah'a değil, topluma mal olmuş kişilere de ismiyle hitap etmek kerih görülmüştür. Bu site içerisinde "efendi" gibi saygı ifadeleri kullanılırken Rasulullah için neden Hz. kısaltması kullanılması bu kadar ısrarla reddedilmiştir anlam vermek zor.Bunun tartışması Hz. Muhammed başlığı altında yapılmaktadır.İlgilenenler kimlerin ne düşündüğüne oradan da bakabilir.asr 12:41, 17 Ocak 2008 (UTC)

Bence o kadar da önemli olmayan bir durum.Hz muhammed de bir insandı en nihayetinde.Atatürk dönemi tarih kitaplarında da Muhammed olarak anlatılıyor isminin başında hazret ifadesi bulunmuyor.Bu durum peygamberimize saygısızlık olmaz.20:13 02.06.2010 (UTC)

Hz. Sorunu[kaynağı değiştir]

Muhammed müslümanlara göre "Hz. Muhammed"'dir başka dine mensup olanlar ya da dinsizler için yalnızca Muhammed'dir.Türkçe sadece müslüman Türklerin dili olmadığına göre,Hz. ifadesi tarafsızlığa gölge düşürür. 82.84.69.6 13:18, 2 Mayıs 2010 (UTC)

Kesinlikle öyle. Bazı maddelerde tarafsızlık var iken, bazılarında islami literatürle yazılmış.95.7.244.165 03:52, 15 Temmuz 2011 (UTC)

Sayfa Düzenlemesi
Arkadaşlar Hadis sayfasında bazı düzenlemeler yaptım. İlahiyatçı Eren YAŞAR

Güzel.95.9.6.80 09:58, 28 Ekim 2011 (UTC)

katılıyorum.78.187.6.231 11:54, 5 Haziran 2012 (UTC)

Eleştiriler kısmı[kaynağı değiştir]

Cinsiyetçilik kısmını çıkardım, çünkü bu İslam'a yapılan bir eleştiridir, hadisle alakası yoktur. Yine zayıf hadis kısmındaki Ebu Hureyre kısmını da çıkardım, terminoloji'ye girmeyen bir bilgi olmasının yanında Ebu Hureyre maddesinde bu bilgiye değinilebilir. Erchamionileti 13:58, 26 Ağustos 2013 (UTC)