Uijeongbu Muharebesi

Uijeongbu Muharebesi
Kore Savaşı
Tarih25–26 Haziran, 1950
Bölge
Sonuç Kuzey Kore zaferi
Taraflar
Güney Kore Güney Kore Kuzey Kore Kuzey Kore

Uijeongbu Muharebesi, Kore Savaşı sırasında Uijeongbu'da yaşanan bir savaştır. 25 Haziran 1950'de Kuzey Koreliler Güney Kore'yi istila edince başlamıştır.

Kuzey Kore savunması[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey Korelilerin saldırı hedefleri üç çizgiden oluşuyordu. Birincisinin amacı Kaesong, Munsan ve Seul'u geçmekti. İkincisi, Uijeongbu ve Seul'u geçmek ve üçüncü hedef ise Kaesong'u geçmekti. Bu üç hattın Chuncheon hattı durdu, ancak Kaesong-Munsan hattı, 1 günlük bir gecikmeden sonra patladı ve Uijeongbu hattı kolaylıkla kırıldı.

Kuzey Korelilerin bir tank tugayı (105.) ile güçlendirilmiş iki bölüğü (3. ve 4.) vardı ve Güney Korelilerin bir bölüğü (7.) vardı. Rus T-34 tanklarıyla silahlandırılan Kuzey Koreliler, Su Güvenlik Tugayı'ndan katılan 2. Güney Koreli birlik ekipleri tarafından bile durdurulamadı. Güney Koreli 7. bölük ön hattan aşağı itildi ve Pocheon ile Dongducheon'u birbirine bağlayan bir savunma hattı kurdu. Bu tutunamadı ve bölük Uijeongbu'ya itildi. Güney Koreli Savunma Komutanlığı Genel Sekreteri Chae Byeong-deok, 2. bölük ve diğer adamları ekledi, ancak ertesi gün Kuzey Koreliler Uijeongbu'ya geldi. Son çare olarak, Güney Koreliler Gangbuk'da bir başka savunma hattı kurdular, ancak Miari Savaşı'nda yenildiler. Üç gün boyunca direnişten sonra, Kuzey Koreliler Seul'a ilerlediler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]