Vikipedi:Günün kaliteli maddesi

Vikipedi'deki kaliteli maddeleri sembolize eden yıldız

Anasayfa, her gün bir kaliteli maddenin sergilendiği bir bölüme sahiptir. Herhangi bir maddeyi kaliteli madde adayı göstermek ya da mevcut adayları değerlendirmek için Vikipedi:Kaliteli madde adayları sayfasını inceleyiniz.

Anasayfaya çıkacak olan maddelerin düzeninden ve sistemin sağlıklı işleyişinden seçkin içerik sorumluları sorumludur. Konuyla ilgili bilgi almak veya herhangi bir sorun bildirmek için sorumlulara mesaj atabilirsiniz.

Bu ayın anasayfaya çıkan kaliteli madde listesi buradan görülebilir.

Bu sayfa için önbelleği boşaltınAnasayfa önbelleğini boşaltın.

Bugünün kaliteli maddesi

Issac Hayes 1998.jpg
En İyi Enstrümantal Aranjör, Besteci, Orkestra veya Koro Lideri Pop Performansı Grammy Ödülü, Grammy Ödülleri kapsamında, yılın en iyi enstrümantal pop performansına sahip olduğu belirlenen aranjör, besteci, orkestra şefi veya koro liderine verilen ödüldür. Yalnızca 1973'teki 15. Grammy Ödülleri kapsamında verildi ve sonraki yıl bu kategori kaldırıldı. Grammy Ödülleri'ni dağıtan Kayıt Akademisi 1969'da, enstrümantal pop performanslarını En İyi Enstrümantal Pop Performansı kategorisiyle ödüllendirmeye başladı. 1973 yılında bu kategori, Aranjör, Besteci, Orkestra veya Koro Lideri ve çalgıcı olmak üzere iki kategoriye ayrıldı. O yıl ödülün sahibi, Black Moses albümüyle Isaac Hayes oldu. Ertesi yıl, 1974'teki ödüllerde ise kategori, eski hâline gelecek şekilde birleştirildi. (Devamı...)

Yarının kaliteli maddesi

Suzanne Collins David Shankbone 2010.jpg
Ateşi Yakalamak (İngilizce özgün adıyla Catching Fire), Amerikalı romancı Suzanne Collins'in 2009'da yayımlanan distopik macera türündeki romanıdır. Roman, ayrıca Açlık Oyunları serisinin ikinci kitabıdır. Açlık Oyunları'nın (2008) devamı olan romanda Katniss Everdeen ile kıyamet sonrası bir dönemde yer alan Panem halkının hikâyesi ele alınmaya devam etmektedir. Önceki romandaki olaylardan sonra, baskıcı Capitol'e karşı bir isyan başlar ve Katniss ile aynı mıntıkadaki diğer haraç Peeta Mellark, Açlık Oyunları'nın özel bir yayını için arenaya geri dönmek zorunda kalır. Kitabın ilk baskısı, 1 Eylül 2009'da Scholastic Corporation tarafından ciltli olarak yayımlandı ve kitap daha sonradan hem e-kitap hem de sesli kitap formatında piyasaya sürüldü. Ateşi Yakalamak, çoğunlukla eleştirmenler tarafından Collins'in yazımı, kitabın sonu ve Katniss karakterinin gelişimi gibi açılardan olumlu yorumlar aldı. Eleştirmenlere göre romanın ana temalarını hayatta kalma, otoriter rejim, isyan ve bağımsızlığa karşı dayanışma oluşturmaktadır. (Devamı...)