Vikipedi:Günün kaliteli maddesi

Günün Kaliteli Maddesi

Bu yıldız, Vikipedi'deki kaliteli içeriği sembolize eder.

Anasayfa, kaliteli maddelerden birinin sergilendiği bir bölüme sahiptir. Bu bölümde, okuyuculara Vikipedi'nin ürettiği nitelikli içerik örnekleri sergilenmektedir. Bu ayın anasayfaya çıkan seçkin madde listesi buradan görülebilir.

Maddenin anasayfaya çıkabilmesi için kaliteli madde statüsünde olması gerekmektedir (herhangi bir maddeyi aday göstermek için bkz: Vikipedi:Kaliteli madde adayları). Kaliteli madde statüsü alan maddeler, seçilme sıralarına göre kronolojik olarak anasayfaya çıkarlar.

Seçkin içerik sorumluları, anasayfaya çıkacak olan maddelerin düzeninden ve sistemin sağlıklı işleyişinden sorumludur. Konuyla ilgili bilgi almak veya herhangi bir sorun bildirmek için lütfen sorumluların sayfasına mesaj bırakın.

Kaliteli madde araçları:

İlişkili sayfalar:

Günün kaliteli maddesi arşivi
2021: Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık


Bugün 23 Ocak 2022, Pazar (Yılın 3. haftası); şu an saat 07.49 UTC


Bu sayfa için önbelleği boşaltınAnasayfa önbelleğini boşaltın.

Bugünün kaliteli maddesi

017-Scale.jpg
Uyuşmazlık Mahkemesi, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda düzenlenen bir yüksek mahkemedir. 1945'te kurulan mahkemenin temel görevi, adli ve idari yargı organları arasındaki görev ve hüküm uyuşmazlıklarını kesin olarak çözmektir.

Türkiye'de mevcut olan hukuk sisteminde bulunan yargı kolları arasında, aynı dava ile ilgili çıkan görev ve hüküm uyuşmazlıklarının bağımsız bir yüksek mahkeme tarafından kesin olarak çözümlenmesi amacıyla 9 Temmuz 1945 tarihli Uyuşmazlık Mahkemesi Kurulması Hakkındaki Kanun ile kuruldu. 1961 Anayasası ile yapısında bazı değişiklikler yapıldı. Bu dönemde kanunda bir değişiklik yapılmasa da, 12 Haziran 1979'da kabul edilen Uyuşmazlık Mahkemesinin Kuruluş Ve İşleyişi Hakkında Kanun ile mahkemenin yapısı yeniden düzenlendi. 15 Temmuz Darbe Girişimi'nin ardından ülkedeki askerî yargının ilga edilmesi sonrasında yapılan değişikliklerle ise günümüzdeki yapısına ulaştı. Önceleri Anayasa Mahkemesi'nin binasını kullanan mahkeme, günümüzde Çankaya'daki Ahlatlıbel Mahallesi'nde bulunan binasında görev yapmaktadır. (Devamı...)

Yarının kaliteli maddesi

Gaga at monster booth2.jpg
"Hair", Amerikalı şarkıcı Lady Gaga'nın ikinci stüdyo albümü Born This Way'den bir şarkıdır. Yapımcılığını ve yazımını Gaga ile RedOne'ın üstlendiği şarkı, iTunes Store'da "Countdown to Born This Way"in parçası ve albümden bir tanıtım single'ı olarak dünya genelinde 16 Mayıs 2011'de dijital olarak yayımlandı. "Hair", albümün üçüncü single'ı yapılmadan önce tanıtım single'ı olarak yayımlanan "The Edge of Glory"den sonra yayımlandı. Buna rağmen Gaga, "Hair"ın single olarak düşünülmediğini; ancak "The Edge of Glory" gibi iTunes Store'da iyi satış yaparsa belki single olarak yayımlanabileceğini belirtti.

Lady Gaga'ya göre "Hair"ın melodisi Kiss ve Iron Maiden gibi metal grupların çalışmalarına benzerken ayrıca Bruce Springsteen esintileri barındırıyor. Şarkı, Lady Gaga'nın ergenlik yıllarında ailesinin onu düzgün giyinmesi konusunda zorlamasından edindiği deneyimlerden ilham alan yüksek tempolu bir kulüp şarkısıdır. Gaga kendisini ifade etmesinin tek yolunun saçı olduğunu anladı. (Devamı...)