Vikipedi:Kaliteli madde adayları

Vikipedi'deki kaliteli madde adaylarını sembolize eden bir köşesi eksik yıldız
Vikipedi'deki kaliteli madde adaylarını sembolize eden bir köşesi eksik yıldız

Bu sayfada, Vikipedi'deki maddelerden hangilerinin kaliteli madde statüsünü alacağı kararlaştırılır. Kaliteli maddeler; kullanıcılar tarafından konuları hakkında iyi yazılmış, nesnel gerçekliğe ve doğrulanabilirliğe sahip, kalıcı olarak belirlenen maddelerdir. Bu maddeler, birtakım kriterler ışığında bu sayfada değerlendirilirler. Eğer bu konuda şüpheniz veya maddeyi aday göstermeden önce daha da geliştirebilmek için görüş almaya ihtiyacınız varsa madde incelemesi için başvurabilirsiniz.

Maddeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz madde üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen değerlendirme yapan kullanıcılara karşı nazik olun ve kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir maddenin kaliteli madde statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, maddeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve seçkin içerik sorumluları tarafından doğrulanır. Adaylık tartışmaları iki ay sürer ve bu iki ayın sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya herhangi bir konuda fikir birliğine ulaşılamamışsa, sorumlu tarafından adaylık bir ay daha uzatılabilir. Bu sürenin sonunda adaylığın olumlu sonuçlanması yönünde bir fikir birliği oluşmamışsa, adaylık olumsuz sonuçlandırılarak arşivlenir.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Aday gösterme

 1. Bir maddeyi aday göstermeden önce, maddenin kaliteli madde kriterlerinin tamamını karşıladığından emin olun. Halihazırda açık bir madde incelemesi tartışması varsa, bunun sonlanmasını bekleyin.
 2. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{KMA}} şablonunu yerleştirin. Madde daha önce de aday olmuşsa, {{KMA|2}} (ya da kaçıncı kez aday gösteriliyorsa o sayı) şablonunu kullanın.
 3. Yerleştirdiğiniz şablondaki "adaylık sayfasında" bağlantısına tıklayın ve açılan sayfada aday gösterme gerekçenizi yazın.
 4. {{Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Aday gösterilen maddenin adı}} metnini kopyalayın ve şu anda bulunduğunuz sayfanın üzerindeki    değiştir    sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen maddenin adı" yerine maddenin adını yazın.

Adayların değerlendirilmesi

 • Adaylıkta görüş belirtmeden önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun ve kriterlere uygun olup olmadığını inceleyin.
 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için madde adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm KMA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın). Tüm kullanıcılar, adaylıklarda görüşlerini belirtebilirler.
 • Adaylığı destekliyorsanız, {{destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve kaliteli madde kriterlerini karşıladığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Adaylığa karşı çıkıyorsanız {{karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve kaliteli madde kriterlerindeki hangi kriterleri karşılamadığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, kaliteli içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Adaylıkta destek ya da karşı olmadan görüş ve önerilerinizi belirtmek isterseniz {{yorum}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak bunları belirtebilirsiniz.
 • Maddeyi inceleyip kaliteli madde statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, birkaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin kaliteli madde statüsüne geçmesi için çaba sarf edenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.

Kaliteli madde adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra kaliteli madde seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Sonuçların arşivlenmesi

 1. Adaylık alt sayfasını, değişiklik özetinde adaylığı arşivlediğinizi belirterek bu sayfadan çıkartın ve arşive ekleyin.
 2. {{Kaliteli madde adaylığı arşivi}} şablonunun yanı sıra, adaylık başarılı sonuçlanmışsa Vikipedi:Kaliteli madde kayıtları sayfasını da güncelleyin.
 3. Maddenin tartışma sayfasındaki {{KMA}} şablonunu, adaylığın sonucuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 4. Adaylık başarılı sonuçlanmışsa maddeye {{Kaliteli madde}} şablonunu ekleyin.
 5. Adaylık başarılı sonuçlanmışsa maddeyi, Vikipedi:Kaliteli maddeler sayfasındaki uygun başlığa ekleyin.

Ağdam Ekmek Müzesi[kaynağı değiştir]

Tartışma; 2 gün 22 saat 13 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 32 gün 22 saat 13 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

1. adaylıkta fikir belirten hiç kimse olmadı diye başarısız olarak sonuşlandırılmış. Aynı gerekçeyi yazıyorum: "Azerice Vikipedi'de "yaxşı məqalə/good article" seçilen Ağdam Çörək Muzeyi maddesinden çeviri yaptım. Rusça Vikipedi'deki Музей хлеба (Агдам) maddesinden de yararlandım. Bunun yanı sıra, kendi ilavelerimi yerleştirdim iki maddeye de". --► Saygıyla: SolaVirum 12.26, 11 Ekim 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • VP:BEK'e aykırı çok fazla kısım var. Eğik yazımlar, noktalama işaretleri, Latin alfabesi olmayan kaynakların anlaşılmaması ve uygunsuz kullanımları... Bununla birlikte metinde bir akışkanlık yok gibi, Azericeden çevrilmesi bunu oluşturuyor sanırım. Misal "mahvolmuştur" kelimesi, misal çok fazla değişen kipler... Biçem ve anlatım açısından gözden geçirilmesi gerek, şu an için önünde çok yol var gibi.--Nanahuatl? 06.01, 12 Ekim 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Karşı Karşı Herhangi bir dönüş olmadığına göre.--Nanahuatl? 19.50, 10 Kasım 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Significant Other[kaynağı değiştir]

Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 21 gün 23 saat 43 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Merhaba. Önceki KM adaylık sürecinde bulunan çeviri sorunlarını gidermeye çalıştım ve birçok sorunu giderdiğimi düşünüyorum. Maddenin şu andaki haliyle bence KM kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. Gfdg8b (mesaj) 13.56, 30 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

@Nanahuatl, @LostMyMind, @St. Doggo --Gfdg8b (mesaj) 19.32, 6 Ekim 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Selam @Gfdg8b, daha önce gönderdiğin bildirimler de gelmişti, lütfen tekrar tekrar bildirim göndermeyelim. Kullanıcılar eğer adaylıkla ilgileniyorlarsa müsait olduklarında bakacaklardır. Sevgiler, iyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 19.37, 6 Ekim 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • @Gfdg8b, önceki adaylık ile bu adaylık arasında İngilizcenizi mi geliştirdiniz? Makine çevirisi kullanmanızın nedeni neydi? Şu anki çeviri düzenlemelerini nasıl yaptınız?--Nanahuatl? 05.57, 12 Ekim 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  @Nanahuatl, çeviriyi makine çevirisi kullanarak ama kelimeleri ve cümlelerin yapısını büyük ölçüde düzelterek yaptım. Gfdg8b (mesaj) 13.41, 16 Kasım 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek mümkün değil makine çevirisiyle. İngilizceden çevirme zorunluluğumuz yok, Türkçe kaynaklar kullanarak madde yazmanız daha sağlıklı olacaktır bu durumda. Nanahuatl? 21.30, 16 Kasım 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Karşı Karşı Herhangi bir dönüş olmadığına göre.--Nanahuatl? 19.50, 10 Kasım 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

2023 Hawaii orman yangınları[kaynağı değiştir]

Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 4 gün 10 saat 35 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Maddeyi İngilizceden çevirerek oluşturdum. Önemli bir olayı tüm yönleriyle ele aldığını düşünüyorum. İmmortalance (mesaj) 00.48, 13 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. İlk etapta çok fazla bağlantının atlanmış olduğunu görüyorum. Kırmızı bağlantılar bunlar, verilmeleri gerek. İkinci olarak çok sıcak bir olayken açılmış madde, İngilizcesi daha gelişmiş. İçerik eksikliği söz konusu.--Nanahuatl? 05.30, 24 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Teşekkürler @Nanahuatl,
  Maddeyi yangınlar başladığında açmış, daha sonrasında düzenlemiştim. Sonrasında sadece bir alan eklemişler onu da ekledim. DAha fazla ekleme olacağını düşünmüyorum. Ekleme olsa dahi çok sansasyonel olup madde bütünlüğünü bozmayacaktır. Yine ara ara kontrolünü sağlıyorum zaten.
  İç bağlantılardan kastın eğer halihazırda verilmişlerse biraz daha ekledim bir kaç tane de madde açtım. Onun haricinde bağlantı verilmesi gereken ama bağlantı verilmemiş olan maddeler söz konusuysa onlara da bir çalışayım. Hatta sen de en azından bağlantıları belirlememe yardım edersen daha hızlı çalışmış olurum.
  Bu ilk kaliteli madde deneyimim. Eksiklerin olacağından emindim ve bu eksiklerin ne olduğunu ve kalite maddelerde neler gerektiğini az çok anlamam gerekiyor. Biraz sabrınıza ihtiyacım olacak. İyi vikiler. :) İmmortalance (mesaj) 15.24, 24 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Karşı Karşı Maddeyi kapsamlıca inceleme fırsatı bulabildim.

Öncelikle iyi bir çalışma, emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Ancak kaliteli/seçkin madde, iyi bir çalışmadan fazlasını isteyen süreçler. Türkçe Vikipedi'de, KM ile SM arasındaki yegâne fark, maddenin "gereksiz ayrıntıya girmeden konuya odaklı" olması (KM) ile "[[Vikipedi:Seçkin madde kriterleri|konuyla ilgili herhangi bir önemli bilgiyi göz ardı etmeden detaylı bir biçimde hazırlanmış" olması (SM) yalnızca. Diğer kriterler ile adaylık süreçleri aynı.

Bu maddeye baktığımda, "konuya odaklı" olma kriterinde bazı eksiklikler söz konusu. Üstte bahsettim, İngilizce Vikipedi'de madde geliştirilmiş. 225 kaynak mevcut onlarda, bizde 175. Bunu "kaynak sayısı az" olarak algılamayın, konusu itibarıyla zaten kaynaksız ifade barındırma ihtimali oldukça düşük olan bir madde. "Daha fazla kaynak var çünkü daha fazla içerik var" şeklinde algılanmasını rica ederim. "Oʻahu" başlığı yok, "yasal süreç" başlığı yok (ilk yorumumda "çok sıcak bir olayken açılmış madde" ile bunu kastetmiştim aslında, kriterlerimizden biri de "günden güne önemli değişikliklere maruz kalmaması" şeklinde), "yardımlar" başlığında birçok eksiklik var.

Ancak bununla birlikte biçemsel açıdan sorunlar var. İngilizce madde, kaliteli madde olsun diye ayrı bir özen içinde yazılmamış olduğundan VP:BEK ile komple uyumlu değil. Üstte, verilmemiş iç bağlantı konusundan bahsetmiştim. Bizde birçok iç bağlantı hâlâ verilmemiş (GoFundMe, Anne Lopez, Josh Green, Hawaii Arazi ve Doğal Kaynaklar Departmanı, alarm yorgunluğu...). Başlıklarda iç bağlantılar verilmiş, uygunsuz. Kaynaklarda bir düzen eksikliği var (tamamı büyük harflerle yazılan yazar adları, İngilizce kalmış tarihler, yazılmamış yazar adları, mesela ""Looking to support victims of the Maui fires? Start with these L.A. restaurants" başlıklı kaynaktaki yazar adlarına bakın).

Dolayısıyla, "konuyu yeterince işleme" bakımından bazı eksiklikleri var, biçemsel açıdan eksiklikleri var. Kaliteli madde olması için özel bir çaba gösterilirse, biraz üzerine düşülürse, acele edilmeden ve sindire sindire çalışılırsa, kaliteli madde olmasının önünde bir engel görmüyorum. Ancak biraz zaman ve ekstra emek vermek gerekiyor. Değerlendirmem bu şekildedir, bu iyi çalışma için teşekkürler.--Nanahuatl? 19.49, 10 Kasım 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]