Bu proje sayfası yarı korumaya alınmıştır. Uygulanan süresiz korumayla, süregelen yüksek vandalizm riskine karşı önlem alınması amaçlanmıştır.

Vikipedi:Seçkin içerik

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Vikipedi'deki seçkin içerik

Seçkin içerik yıldızı

Seçkin içerik Vikipedi'nin en başarılı çalışmalarını örnekler. Bunlar, Vikipedi'nin başarısının arkasında yatan ortaklaşa çabaların sonucu olan madde, resim ve diğer katkılardır. Tüm seçkin içerik çeşitleri detaylı bir inceleme sürecinden geçirilir ve yüksek standartları karşıladığından ve nihai amaçlarımıza örnek teşkil ettiğinden emin olunur. Sayfaların sağ üst köşelerine koyulan küçük altın bir yıldız (Cscr-featured1.png), içeriğin seçkin olduğunun işaretidir.

Bu sayfa Vikipedi'de seçkin içeriğin tamamına bağlantılar içerir ve her türden bir örnek sergiler. Sergilenen sayfalar, seçilmiş seçkin materyallerden rastgele seçilerek sergilenir. Aşağıda farklı seçkin içerik örneklerini görüntülemek için tıklayın.

Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin madde: 32. Hafta 2011

İzlanda-surtsey.jpg
Surtsey, (IPA: 'sør̥tsɛi), İzlanda'nın güney kıyıları yakınında bulunan volkanik bir ada. Adı, İzlandaca "Surtur'ün adası" anlamına gelir. 63.30° Kuzey, 20.62° Batı koordinatlarında bulunan ada İzlanda'nın en güneydeki toprak parçasıdır.

Ada, 130 metre derinlikte okyanus tabanından başlayarak 14 Kasım 1963 tarihinde yüzeye ulaşan bir volkanik hareketlenme sonucunda oluşmuştur. Hareketliliğin yüzeye yansımasından birkaç gün kadar önce başladığı tahmin edilmektedir. Ada, püskürmenin durduğu 5 Haziran 1967 tarihinde, 2,7 km²'lik yüzölçümü en geniş durumuna ulaşmıştır. O günden bu yana bölgede sık sık görülen dalga ve rüzgâr erozyonu nedeniyle adacığın boyutları hızla küçülmektedir. 2002 itibarıyla adanın yüzölçümünün sadece 1,4 km²'dir. Yeni oluşan adaya, İzlandalılarca İskandinav Mitolojisi'nde bir dev olarak nitelenen Surtur'un adı verildi ve ada hareketlenmenin yaşandığı süre boyunca yanardağ araştırmacıları tarafından ilgiyle izlendi. (Devamı...)

Seçkin portal

Portal:YahudilikYahudilik
Yahudilik

Seçkin resim: 25 Eylül 2010

Şablon:GSR koruma/2010-09-25

Seçkin Liste: Afrika ülkeleri listesi

Afrika'nın dünyadaki konumunu ve ülkelerinin sınırlarını gösteren bir harita.

Afrika, hem yüzölçümü hem de nüfus bakımından Asya'dan sonra dünyanın en büyük ikinci kıtasıdır. Yaklaşık 30.065.000 km2'lik alanı ile dünya topraklarının %20,4'ünü kapsamaktadır. 2009 tahminî verilerine göre 1.000.050.000 kişi yani Dünya nüfusunun %14,7'sini barındırmaktadır.

Afrika kıtası, kuzeyde Akdeniz, kuzeydoğuda Süveyş Kanalı ve Kızıldeniz, doğu ve güneydoğuda Hint Okyanusu ve batıda Atlas Okyanusu ile çevrilidir.

Bu sayfa Afrika'nın coğrafî kapsamına giren ülkeleri, onların bayrakları, başkentleri, para birimleri, resmî dilleri, yüzölçümleri, nüfusları ve coğrafî konumunu gösteren haritaları ile listelemektedir. Bu liste Birleşmiş Milletler (BM) üye devletleri ve diğer topraklar (BM tarafından tanınmayan devletler ve bağımlı topraklar) olarak bölünmektedir.

Birleşmiş Milletler üyeleri

Ülke ismi Bayrak Resmî dil(ler)indeki tam isim(ler) Başkent Para birimi Alan (km2) Nüfus Harita
Angola
(Angola Cumhuriyeti)
Flag of Angola.svg
Portekizce: República de Angola Luanda Kwanza 1.246.700 12.799.293 Angola
Benin
(Benin Cumhuriyeti)
Flag of Benin.svg
Fransızca: République du Bénin Porto-Novo CFA frangı 112.622 8.791.832 Benin
Botsvana
(Botsvana Cumhuriyeti)
Flag of Botswana.svg
İngilizce: Republic of Botswana
Tswana dili: Lefatshe la Botswana
Gaborone Botsvana pulası 581.730 1.990.876 Botsvana
Burkina Faso
Flag of Burkina Faso.svg
Fransızca: Burkina Faso Ouagadougou CFA frangı 274.200 15.746.232 Burkina Faso
Burundi
(Burundi Cumhuriyeti)
Flag of Burundi.svg
Fransızca: République du Burundi
Kirundi: Republika y'u Burundi
Bujumbura Burundi frangı 27.830 8.988.091 Burundi

Seçkin içerik prosedürleri ve kısayolları

Maddeler Resimler Listeler Portaller
Seçkin: 186 / T 1.855 / T 168 / T 7 / T
Kıstaslar: SM? / T SR? / T SL? / T SP? / T
Adaylar: SMA / T SRA / T SLA / T SPA / T
İhraç: SMİ / T SRİ / T SLİ / T SPİ / T
Eski: ESM ESR ESL ESP

Kategori:Vikipedi seçkin içerik

Önbelleği boşalt!