Vikipedi:Seçkin madde adayları

Vikipedi'deki seçkin içerik adaylarını sembolize eden bir köşesi eksik yıldız
Vikipedi'deki seçkin içerik adaylarını sembolize eden bir köşesi eksik yıldız

Bu sayfada, Vikipedi'deki maddelerden hangilerinin seçkin madde statüsünü alacağı kararlaştırılır. Seçkin maddeler, kullanıcılar tarafından Vikipedi'nin en iyileri olarak belirlenen maddelerdir. Bu maddeler, birtakım kriterler ışığında bu sayfada değerlendirilirler. Eğer bu konuda şüpheniz veya maddeyi aday göstermeden önce daha da geliştirebilmek için görüş almaya ihtiyacınız varsa madde incelemesi için başvurabilirsiniz.

Maddeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz madde üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen değerlendirme yapan kullanıcılara karşı nazik olun ve kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir maddenin seçkin madde statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, maddeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve seçkin içerik sorumluları tarafından doğrulanır. Adaylık tartışmaları iki ay sürer ve bu iki ayın sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya herhangi bir konuda fikir birliğine ulaşılamamışsa, sorumlu tarafından adaylık bir ay daha uzatılabilir. Bu sürenin sonunda adaylığın olumlu sonuçlanması yönünde bir fikir birliği oluşmamışsa, adaylık olumsuz sonuçlandırılarak arşivlenir.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Aday gösterme

 1. Bir maddeyi aday göstermeden önce, maddenin seçkin madde kriterlerinin tamamını karşıladığından emin olun. Halihazırda açık bir madde incelemesi tartışması varsa, bunun sonlanmasını bekleyin.
 2. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{SMA}} şablonunu yerleştirin. Madde daha önce de aday olmuşsa, {{SMA|2}} (ya da kaçıncı kez aday gösteriliyorsa o sayı) şablonunu kullanın.
 3. Yerleştirdiğiniz şablondaki "adaylık sayfasında" bağlantısına tıklayın ve açılan sayfada aday gösterme gerekçenizi yazın.
 4. {{Vikipedi:Seçkin madde adayları/Aday gösterilen maddenin adı}} metnini kopyalayın ve şu anda bulunduğunuz sayfanın üzerindeki    değiştir    sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen maddenin adı" yerine maddenin adını yazın.

Adayların değerlendirilmesi

 • Adaylıkta görüş belirtmeden önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun ve kriterlere uygun olup olmadığını inceleyin.
 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için madde adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm sayfayı değiştirebileceğiniz sayfanın üstündeki "değiştir" sekmesine tıklamayın). Tüm kullanıcılar, adaylıklarda görüşlerini belirtebilirler.
 • Adaylığı destekliyorsanız, {{destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve seçkin madde kriterlerini karşıladığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Adaylığa karşı çıkıyorsanız {{karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve seçkin madde kriterlerindeki hangi kriterleri karşılamadığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, seçkin içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Adaylıkta destek ya da karşı olmadan görüş ve önerilerinizi belirtmek isterseniz {{yorum}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak bunları belirtebilirsiniz.
 • Maddeyi inceleyip seçkin madde statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, birkaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin seçkin madde statüsüne geçmesi için çaba sarf edenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.

Seçkin madde adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin madde seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Sonuçların arşivlenmesi

 1. Adaylık alt sayfasını, değişiklik özetinde adaylığı arşivlediğinizi belirterek bu sayfadan çıkartın ve arşive ekleyin.
 2. {{Seçkin madde adaylığı arşivi}} şablonunun yanı sıra, adaylık başarılı sonuçlanmışsa {{yeni seçkin sayfalar}} şablonu ve Vikipedi:Seçkin madde kayıtları sayfasını da güncelleyin.
 3. Maddenin tartışma sayfasındaki {{SMA}} şablonunu, adaylığın sonucuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 4. Adaylık başarılı sonuçlanmışsa maddeye {{Seçkin madde}} şablonunu ekleyin.
 5. Adaylık başarılı sonuçlanmışsa maddeyi, Vikipedi:Seçkin maddeler sayfasındaki uygun başlığa ekleyin.

Hezârfen Ahmed Çelebi[kaynağı değiştir]

Tartışma; 56 gün 1 saat 5 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 86 gün 1 saat 5 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Son yapılan değişikliklerle beraber maddenin seçkin madde kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. Murat.sahin1072 (mesaj) 08.14, 22 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

@Murat.sahin1072 halihazırda bir adaylığınız varken ve ona ilgi göstermiyorken, yeni adaylıklar açmanız verimli olmayacaktır. Nanahuatl? 20.25, 22 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Karşı Karşı Kapsamı yetersiz, çok defalar bloglar kaynak gösterilmiş... Adaylığın geri çekilmesini öneriyorum veya hızlıca sonlandırılabilir, seçkin madde kriterlerinden çok uzak. Böyle bir madde için çok sayıda matbu ve akademik kaynak gerekli en azından. @Murat.sahin1072, 2-3 günlük bir çalışmayla aday göstermişsiniz, böyle bir madde için en tecrübeli seçkin içerik yazarı dahi daha uzun ve kapsamlı çalışacaktır. Mevcut seçkin maddeleri ve adaylıkları incelemenizi ve çalışmalarınızı buna göre planlayarak adaylıkları hazırlamanızı öneriyorum, bu şekilde hem sizin hem de topluluğun vakti pek verimli harcanmıyor. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 16.49, 24 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Mübariz İbrahimov[kaynağı değiştir]

Tartışma; 52 gün 13 saat 45 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 82 gün 13 saat 45 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

VP:SM kriterlerine uygun bir madde. Gadirmesaj 20.54, 18 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Son bir paragraf kaldı, onu da yarın halledeceğim. İlginiz için teşekkürler. Gadirmesaj 20.56, 18 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
İstek yapıldı Yapıldı Gadirmesaj 12.42, 19 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Deli Mike[kaynağı değiştir]

Tartışma; 49 gün 5 saat 23 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 79 gün 5 saat 23 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kendi yazdığım İngilizce Vikipedi maddesinden çevirdim. Kısa olmasına rağmen bulunulabilecek tüm (güvenilir) kaynakları kullandığımdan başka eklenebilecek bir bilgi yok. İki kırmızı bağlantıyla ilgileniyorum. Styyx (mesaj) 12.32, 15 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Çalışma için çok teşekkürler @Styyx, İngilizce Vikipedi'de daha önce zevkle okuduğum bir maddeydi. Düşüncelerim aşağıdaki gibidir:

 • İlk cümlenin BEK:DIR doğrultusunda düzenlenmesi lazım.
 • Girişte Mehrabad Uluslararası Havalimanına link gerekli.
 • "Opsiyonlu sıpariş"in ne olduğunu anlamam Türkçe metinde pek mümkün olmadı (ki İngilizce sürümde anlaşılıyor).
Bununla biraz oynadım ama emin değilim.
 • "Teknik sorunlar ve isim" bölümündeki kip değişiklikleri akışı engelliyor. Hepsini "-di" ile bitecek şekilde yazmak zannederim en doğrusu olacak.
 • "Uçak ayrıca yolculara ve mürettebata küçük şakalar yapmakla da biliniyor." cümlesi hem Vikipedi üslubuna çok uygun gelmedi (alıntıyla verilebilir belki) hem de Türkçe bir cümle olarak doğal durmuyor.
 • Uçuş göstergesini konuşarak onarma hikâyesi gazetede yer alan detayları biraz daha detaylı aktararak verilebilir, hem komik bir hikâye, hem de "İçeri girerken kapısına vurarak “Ne oldu sana koca adam?” diyor." cümlesini "onunla konuşarak düzeltti" diye söyleyebileceğimizden tam emin değilim (bir de "onunla konuşarak" çeviri kokan bir ifade).
 • "uçağa Deli Mike ismi verildi" denilmiş ama bu resmî bir isim değil, bu net olacak şekilde ifade edilmeli.
 • Kaynaklara bakacak olursak 1-3 numaralı kaynakların kdş (sfn) şablonları çalışmıyor.
 • "Sonraki gelişmeler" bölümünde "İlerleyen yaşlarına rağmen joker olarak" kısmı öyle bir yazılmış ki sanki joker teknik bir terimmiş gibi... Halbuki baktığımızda köşe yazısında yapılmış bir yorum olduğunu görüyoruz. "Joker" kısmına gerek olduğundan emin olamadım.
 • 2011'deki pistten çıkma olayının sebeplerine vb. dair bir açıklama veya rapor yok mu? Genişletilebilir diye düşünüyorum. Özellikle de teknik arızalarıyla bilinen bir uçak pistten çıktıysa...
Şu kaynağa göre Hindistan'ın sivil havacılık otoritesi bir inceleme başlatmış. Otorite'nin websitesinde kazalar ve olaylar ile ilgili bir bölüm var evet, fakat garip bir şekilde ne "Accident Reports" kısmında ne de "Incident Reports" kısmında bu olayla ilgili bir şey yok. "Aircraft Accident Summaries" kısmında bir yıl içerisinde yaşanan olayların özeti geçilmiş, 2011 raporunda (2011 yılından sonra bu rapor çıkmıyor zaten) THY uçağından 4 gün önce yaşanan benzer bir pistten çıkma vakası varken (s. 6), bu olay yok. Acaba asparagas mı diyeceğim ama olayın fotoğrafı var...
 • "Yere indirildi"nin Türkçede "uçuşları sonlandırıldı" gibi bir anlamı olduğundan emin değilim.
Google'da "Uçak" AND "yere indirildi" gibi bir arama yaptığımda çeşitli sitelerde bu kullanıma rastlıyorum ben (örn. [1], [2], [3], [4], [5]).
 • "Uçaklar sonrasında Mahan Air'in Burkina Faso merkezli yan kuruluşuna devredildiği ve Burkinalı tescil ön kodunu aldı." cümlesi anlam ifade etmiyor. Mahan Air uçağın zannediyorum şu anki operatörü sayılabileceğinden ayrıca maddenin açılması faydalı olacaktır, devrim muhafızlarıyla ilgisi önemli duruyor zira. Uçuş sonrasında devredildiği anlaşılıyor ama zannederim kaynağa göre uçuş öncesinde devredilmiş ayrıca?
 • "Tepkiler" bölümü bana pek anlam ifade etmedi doğrusu. Burada teknik arızalara dair daha fazla bilgi veriliyor, teknisyenlerin konu hakkındaki görüşü aktarılıyor, bir de Sözcü gazetesinden bir köşe yazarının görüşü aktarılmış. Bunlar "teknik sorunlar ve isim" bölümüne yedirilebilir ki zaten bu bölüm uzun bir paragraftan ibaret olduğundan daha kısa 2-3 paragraftan oluşacak şekilde yeniden yapılandırılabilir; "tarihçe" bölümünün üç alt başlığı da birinci seviye başlık olacak şekilde yapılandırılabilir.
İki paragrafı farklı bölümlere dağıtıp alt başlıkları bölüm haline getirdim. Bunun sonucunda Tepkiler'deki yakın çekim fotoğrafını kaldırmak zorunda kaldım. Yerine Arka plan bölümüne THY'nin bir DC-10 uçağını eklemek çok mu "off-topic"e kaçar?
 • Metnin tamamını okuduğumda girişin biraz daha genişletilebileceğini düşünüyorum. Ne gibi teknik arızaların yaşandığına dair örnekler (iniş takımı sorunları sıklıkla dile getirilmiş mesela) ve İran'a inişinin yaptırım delmeyle ilgili bir operasyon olmuş olabileceği, Burkina Faso şirketine devredilmesi vb. girişte ifade edilebilir.
 • Konuyu biraz araştırdığımda bu kaynağa göre uçakların arada Guernsey'de kayıtlı olduğu aktarılmış ki bu da maddeye eklenebilir. Ayrıca uçak şu anda Burkina Faso'daki yan şirketin değil direkt Mahan Air'in elinde anlaşılan ve yetkililer tarafından da doğrulanmış gibi, netleştirilmeli maddede.
Guernsey tescili aslında zaten maddede var ("2–" bu adanın ön tescil kodu, 2-AVRA olarak tescillendiğinde Guernsey'e kayıtlı olmuş oluyor).
 • Bir de öksüzlük konusunu çözsek fena olmaz, kriterlerden biri olmasa da.

--Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 16.45, 24 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Yetişkin animasyonu[kaynağı değiştir]

Tartışma; 49 gün 2 saat 12 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 79 gün 2 saat 12 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Seçkin madde kriterlerini karşılayan bu madde konuyu baştan sona geniş bir şekilde ele almaktadır. Beachdirge (mesaj) 09.21, 15 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeklerine sağlık ancak oldukça kopuk bir madde. Giriş kısmı, maddenin özeti niteliğinde değil. Birkaç seçmece ülke seçilmiş ve onlar hakkında bilgi verilmiş yalnızca. Bunlar da çok gelişigüzel bilgilerin toplandığı tarzda. Kriterleri karşılamadığı kanaatindeyim.--Nanahuatl? 05.58, 19 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

İshak Ağa Çeşmesi (Ortaçeşme, Beykoz)[kaynağı değiştir]

Tartışma; 39 gün 23 saat 45 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 69 gün 23 saat 45 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Diğer iki İshak Ağa çeşmesine göre daha arka planda kalan, daha basit yapılı bir çeşme. Olan bilgi bu kadar, kriterleri karşıladığı kanaatindeyim. Nanahuatl? 06.54, 6 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

İshak Ağa Çeşmesi (Beykoz Çayırı)[kaynağı değiştir]

Tartışma; 34 gün 22 saat 42 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 64 gün 22 saat 42 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Tespit edebildiğim tüm kaynaklara eriştim, ortaya bu çalışma çıktı. Bu küçük çeşmenin seçkin madde kriterlerini karşıladığı kanaatindeyim. Nanahuatl? 05.51, 1 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

II. Mehmed[kaynağı değiştir]

Tartışma; 30 gün 12 saat 43 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 60 gün 12 saat 43 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Yakın zamanda kaynaklarıyla birlikte baştan aşağı düzenlenen II. Mehmed maddesinin seçkin madde olabileceğini düşünüyorum. Madde hem bilgisel ve dilsel açıdan, hem de dekorasyon açısından geliştirilmiş. Murat.sahin1072 (mesaj) 19.52, 27 Ağustos 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Kullanılan dil ve üslup açısından net bir şekilde tarafsız değil. Sıfatlar görecelidir, "sert, yoğun, güçlü", hatta "henüz" gibi sıfatlar, objektif değerlermiş gibi sunulamaz. Bunlar olmadan da anlatım yapılabilir. Bununla birlikte, Osmanlı maddelerinde sık gördüğümüz bir bakış açısıyla yazılmış madde. Bizim tarafımız Osmanlı, biz buradan karşıyı görüyoruz açısı hakim. "Türk istilası korkusu nedeniyle Papa", "1479 Osmanlı–Venedik Antlaşması ile Osmanlı tehlikesini atlatan Venedik Cumhuriyeti" gibi ifadeler, okullardaki tarih kitaplarında sık denk geldiğimiz ifadeler. Ve bunlar çok fazla. Aynı maddelere sürekli bağlantı verilmesi, kaynaklardaki düzen uyumsuzlukları ve güvenilir olmayan kaynak kullanımları (tarihçi de olsalar kendilerinin sözle anlattıkları şeyler, Fikriyat Gazetesi vs) da mevcut. Dolayısıyla kriterleri birçok açıdan karşılamadığı kanaatindeyim.--Nanahuatl? 06.27, 9 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Söylediklerinizden sonra haklı olduğunuza kanaat getirdim. Fikirleriniz için sağolun @Nanahuatl. Murat.sahin1072 (mesaj) 10.03, 13 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

İshak Ağa Çeşmesi[kaynağı değiştir]

Tartışma; 27 gün 14 saat 56 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 57 gün 14 saat 56 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Tespit edebildiğim tüm kaynaklara ulaşma imkânım oldu, ortaya böyle bir çalışma çıktı. Görseller için İmmortalance'a teşekkürlerimi iletirim. Şu an sadece, çeşmeye eklenmemiş kitâbenin Vikikaynak'a eklenmesi ile envanter.org kaynağının arşivlenmesi kaldı. Vikikaynak'a hakim olan @Kadı, Justinianus, Sabri76'dan bu metni ekleyebilecek olan varsa ilgili metni gönderebilirim. Yine burada seslendiğim kullanıcılar, Envanter.org kaynağını arşivleyebilirse sevinirim (yurtdışından erişilemiyor bu siteye, dolayısıyla arşivlememe de izin vermiyor).Nanahuatl? 22.05, 24 Ağustos 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Destek Destek Bence mantıklı. Çünkü sayfada ayrıntılı bilgiler ve kaynaklar yeterince mevcut. Ekrembjk09'a sorun (mesaj) 22.06, 24 Ağustos 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
@Ekrembjk09, çalışmamı birkaç dakika önce tamamladım. Maddeyi okumanı, VP:SMK gereğince eksikler varsa söylemeni rica ederim. Okumadan destek almak, benim kendi adıma, verdiğim emeklerin karşılığı değildir. Okunmamış olması, emeklerin değer görmediği anlamı taşır benim kendi gözümden. Lütfen okuyalım... Nanahuatl? 22.08, 24 Ağustos 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
@Nanahuatl okudum ve beğendim. Gayet mantıklı geldi. Uzun ama olması gereken bu. Ek olarak resimlerde güzel. Bence mümkün. Ekrembjk09'a sorun (mesaj) 22.16, 24 Ağustos 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Destek Destek Maddenin başından bu yana yazım sürecini takip ettim. Şahsen de suyundan bol bol içtiğim bir çeşme. Gerekli ve gereklinin ötesinde bir çok detay mevcut. İmmortalance (mesaj) 14.08, 25 Ağustos 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Hastings Muharebesi[kaynağı değiştir]

Süre başlangıcı: 20.26, 9 Temmuz 2023 (Kaliteli ve seçkin içerik adaylıkları için süre sınırlaması teklifinin kabulünden itibaren)
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 13 gün 13 saat 17 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Herkese merhaba! @Caster Troy'un özenli çevirisinin üzerinden geçip, eksik noktaları ve kırmızı bağlantıları açtığım bir madde oldu. Tarihin bu kısmına ilgili olduğumdan açıkçası benim için hızlı bir çalışma oldu. @Caster Troy'un çevirisi gerçekten üzerine emek verilmiş bir çeviri olduğundan günlerce çeviri düzeltmekle uğraşmadım. Tabii ki maddeyi birkaç defa okudum ve elimden geldiğince hataları düzeltmeye çalıştım. Maddenin şu anki haliyle seçkin madde kriterlerini karşıladığını düşünüyorum - İngiltere'yi kökten etkileyen bu savaşın bizim dilimizde seçkin madde olması, Türk okurlar için bulunmaz bir imkân olacaktır. Hepinizin değerli incelemesini ve yorumlarını bekliyorum. Selamlar, Harald the Bard (mesaj) 21.22, 30 Haziran 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. İlk olarak kabasını alalım, ince okumayı yapacağım. K:Harald the Bard, kaynak gösterimini {{kdn}} ile yapabilmen mümkün müdür? Hem standart bir düzen olur hem de okurlar için kolaylık. Bununla birlikte yabancı dildeki özel adlara gelen ekler, o kelimenin okunuşuna göre olmalı, Harold'un değil de Harold'ın [Herıld'ın] şeklinde (bu sadece örnek, ikisi de kullanılmış maddede, bir standart yakalanmalı).--Nanahuatl? 06.49, 25 Ağustos 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  @Nanahuatl, çok sağ ol. Yalnız Harold'ın değil Harold'un olmalı. Sebebi de Anglosaksonca Harold isminin direkt yazıldığı gibi okunması. Dolayısıyla özel ada getirilen ekin ı harfi yerine u ile başlaması gerektiğini düşünüyorum. Aksini düşünmüyorsan tüm maddede böyle yapacağım.
  Öbür konu için: Kdn ile yapmak gerçekten külfetli ve angarya bir iş ama tamam, zaman içinde bunu yaparım. Benim için biraz zaman alacağı için senden ricam benim Kdn şablonuyla gerekli düzeltmeyi yapmayı beklemeden yorumlarını belirtmen. Sen madde incelemeni yaparken ben de eş zamanlı olarak kdn düzenlemesini yaparsam vakitten tasarruf etmiş oluruz, tabii sen de bu fikre sıcak bakarsan ve vaktin olursa. Selamlar, Harald the Bard (mesaj) 07.21, 25 Ağustos 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Tamamdır, konu hakkında hiçbir bilgim olmadığı için henüz okumadığımdan fark etmemişim okunuş işini. Bir adaylık üzerindeyim şu an, onu bitirdikten sonra buraya döneceğim. Nanahuatl? 18.56, 25 Ağustos 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Maddenin bir kısmını okudum. Çeviri/yazımda kulak tırmalayan, rahatsız eden noktalar yoktu, sadece bazı kısımların biraz daha sade ya da sübjektif yorum katmadan anlatılması gerekiyordu ("güçlü", "hızlı", "çabucak" tarzı sıfat kullanımına dikkat edilmeli). Gayet akıcı bir dil olduğunu söyleyebilirim, tekrardan emeğine sağlık emeği geçenlerin. Bu noktalar da zaten bir maddeye yoğunlaşıldığında olabilecek normal noktalar.
  Tüm madde birebir İngilizce Vikipedi'deki maddeden çevrildiği için ve orada da 10 yıl önce seçkin madde olduğu için, tecrübelenen Vikipedi kullanıcılarının dikkatinden kaçmış noktalar olabilir. Benim gözüme çarpan hususlar ise şu şekilde:
  1. Çok fazla not var maddede ve çoğu aslında maddenin konusundan fazlasını veriyor. Edward'ın ölüm tarihini verirken buraya bir not eklemek ve başka görüşlere yer vermek normal, bu gibi notlarda sorun yok. Ancak Northman kelimesinden ve Normaniya'nın etimolojisinden bahsetmek, konumuzla ilgisiz. Konumuz Normandiya değil, Hastings Muharebesi. Etimolojik bilgi isteyen o maddeye gidebilir, yeri orası. Ya da veraset krizi sırasındaki diğer hak sahiplerinin yeri yine burası değil, madde onu anlatmıyor. "İşlemedeki resim Halley kuyruklu yıldızının günümüze kadar ulaşmış en eski tasviridir" bile var mesela. Bu şekilde yüzlerce not yapmak mümkün, ancak bu Vikipedi'nin yapısına aykırı (her konu kendi maddesinde işlenmeli). Bu gibi notların kaldırılması (mümkünse uygun maddelere taşınması daha iyi olur, bilgileri kaybetmeyiz) kanaatindeyim.
  2. Hükümdar adlandırmaları için bir karar almıştık ve her hükümdarın "özgün" adını kullanmaya başlamıştık. Cermen ve Latin dilleri bunları kendilerine göre uyarlıyor malum, ama Türkçede bu durumu yapamıyoruz. K:𐰇𐱅𐰚𐰤 bunlarla ilgili yoğun çalışmalar yapmıştı. Bununla birlikte madde adlarında lakap ("Kel Charles" gibi) ve unvan ("Sussex Kontu Henry" gibi) kullanılmamasına da karar vermiştik. Bu minvalde birtakım değişiklikler yaptım ama gözden kaçırdıklarım olabilir.
  3. {{Ana madde}}, o başlığın tamamını anlatan bir madde varsa kullanılmalı. Mesela "Tostig ve Harald'ın istilaları" başlığına Fulford Muharebesi maddesi bu şekilde eklenmişti. Bu madde, "Tostig ve Harald'ın istilaları" konusunu komple ele alan bir madde değil, bir kısmını ele alan bir madde.
  4. Earl diye bir unvan var bazılarında ve bu zaman zaman "kont" olarak kullanılmış. Hatta "Wessex Kontu Earl ..." diye bir kısım dahi vardı. Farklı unvanlar olduğundan bunlara sadık kalmak gerektiği kanaatindeyim.
  5. Hem maddede rastladığım hem de genel bir uygulama olarak, Türkçe olmayan cins adlarının eğik yazılması gerektiğinden bahsedeyim (üstte dediğim earl, housecarl, 'fyrd gibi).
  6. "The English army was organised along regional lines, with the fyrd, or local levy, serving under a local magnate – whether an earl, bishop, or sheriff." cümlesinin, maddedeki gibi çevrildiğinden emin değilim. Virgül çok fazla var ve anlaması güç, ben birden fazla anlam çıkarıyorum. Bunu konuşalım.
  7. "İngiliz ordusu ve Harold'un hazırlıkları" başlığında fyrd ve diğer askerî birimlerle ilgili çok fazla bilgi var ve bunlar, bu maddenin konusu değil. Konumuz, dönenim İngiliz askerî sistemi değil, Hastings Muharebesi. O sistemle ilgili bilgi, kendi maddesinden alınabilir. Viyana Kuşatması'nı anlatırken yeniçeri seçme sistemini anlatmak gibi...i
  Nanahuatl? 01.45, 26 Ağustos 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Devam ediyorum:
  1. Muharebe dizilimlerini gösteren çizimin Türkçeye çevrilmesi lazım, SM'lerde aranan bir husus Türkçe çizimler.
  2. "William'ın kuvvetlerinin düzeninden, muharebeyi ön saftaki okçularla açıp düşmanı zayıflattıktan sonra piyade ile yakın savaşa geçmeyi planladığı anlaşılır" ve devamındaki kısmın ansiklopedik olmadığı kanaatindeyim. Dizilime göre böyle bir çıkarım yapabilir kaynaklar, ama en azından "şu şahıs bunu der" gibisinden bir anlatım olması gerektiğini düşünüyorum. Objektif bir veriymiş gibi sunulmamalı.
  3. Norman süvarilerinin kalkan duvarına saldırır gibi yapıp geri çekilerek İngilizleri peşlerine takmalarıyla İngiliz hatlarında kırılmalara yol açmaları mümkün olabilirdi" cümlesini anlamlandıramadım. O cümle civarında çok fazla "olabilirdi" tarzı ifade var ve anlaşılması güç.
  4. "Muharebeden sonra bazı İngiliz gaziler İngiltere'den ayrıldı" ile başlayan paragrafın da maddeyle ilgisiz olduğunu düşünüyorum. Muharebe olmuş bitmiş, artık bu askerlerin kendi hayat hikayelerine giriyor.
  Şimdilik okumamı tamamladım. Bu konular açıklığa kavuşunca tekrardan okuyacağım. Nanahuatl? 22.16, 26 Ağustos 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  @Nanahuatl, maddeyi okuyup incelediğin ve görüşlerini sunduğun için çok teşekkür ederim. Sunduğun 11 yoruma cevaplarımı aşağıda ben de takip edilmesi kolay olsun diye maddeler hâlinde yanıtladım:
  1. İstek yapıldı Yapıldı. Muharebeyle genel olarak pek ilgisi olmayan notlar ilgili maddelere ya direkt metin olarak ya da not olarak taşındı. Şu anki notların genel olarak muharebeyle ilgili olduğunu ve okurlara geniş bir perspektif sunduğunu düşünüyorum. Kalan notları da çıkartmak istemiyorum şahsen. Yine de bu kalanlardan çıkartılması gerekenler olduğunu düşünüyorsan konuşabiliriz.
  2. İstek yapıldı Yapıldı. Ben de üzerinden geçtim ve iç bağlantı düzenlemeleri gerçekleştirdim. Şimdi hepsi tamam gibi görünüyor.
  3. O hâlde ayrıca bakınız olarak ekleyeceğim çünkü Tostig ve Harald'ın istilalarının %90'ı Fulford Muharebesi. Bu madde Hastings'e giden yolu anlamak için önemli bir madde ve başlık altında bulunması okurlara erişim kolaylığı sunacaktır. Yine de illa çıkartılsın diyorsan çıkartalım ama başlık altında ayrıca bakınız şablonuyla bulunmasının maddeye zararı yok faydası var - çıkartmamıza gerek yok bence.
  4. İstek yapıldı Yapıldı Bu konuda aslında ben de aynı şeyi düşünüyorum. Earl zaten hâlâ İngiltere soyluluğuda kullanılan bir unvan. Karşı çıkan yoksa hepsini "Earl" olarak değiştirdim, bilginize. Başka bir argüman varsa yine tartışırız ama bence de Earl olmalı.
  5. İstek yapıldı Yapıldı.
  6. Bu cümlenin çevirisine biraz daha özen göstererek değiştirdim. Şu an okunduğu zaman anlaşılıyor olmalı. Ancak hâlâ anlaşılmıyorsa, anlatılmak isteneni konunun uzmanı olmayan (ben dahil) herkes için detaylıca açıklıyorum ki anlayalım ve cümleyi gerekirse yine düzenleyelim: "The English army was organised along regional lines, with the fyrd, or local levy, serving under a local magnate – whether an earl, bishop, or sheriff." O dönemki Anglosakson orduları, genelde belli bir süreliğine hizmet veren ve bölge bölge toplanan ve fyrd adı verilen savaşçı gruplarından oluşuyordu. Kral call to arms yani savaşa çağrı yaptığında, İngiltere'nin her bölgesinden çok sayıda adam silahlı ve zırhlı bir şekilde hazır bulunmak zorundaydı. Fyrd'ler bu şekilde oluşturulmuştu ve kökeni Büyük Alfred'e kadar gider. Fyrdler ve diğer düzensiz "levy" (fyrd içinde veya dışında toplanan ve savaşan toplama diğer askerler) birlikleri, geldikleri bölgenin derebeyi olan bir earl, piskopos veya bir şerif tarafından yönetiliyordu. Bu yerel yöneticiler de zaten krala ve kralın yoldaşlarına bağlılardı. Uzun lafın kısası, fyrd ve yerel toplama askerlerden oluşan ve her biri İngiltere'nin belli bir bölgesinden gelmiş savaşçı toplulukları, muharebe sırasında geldikleri bölgeye göre diziliyor (atıyorum Sussex'ten gelenler sağ kanatta, Wessex'ten gelenler sol kanatta gibi), bir hat oluşturuyor çarpışıyorlardı. Housecarllar ve thegnler ise genelde kralın etrafında ve yakınında bulunuyorlardı. Tecrübeleri ve üstün zırh ve silahları sebebiyle bir bakıma Anglosakson ordusunun belkemiğiydiler.
  Umarım bu açıklama bu paragrafta ne anlatılmak istendiğiyle alakalı yardımcı olmuştur. Bu cümlede tabii ki bu anlattığımın hepsi anlatılmak istenmiyor, sadece genel düzenden bahsediliyor.
  7. İstek yapıldı Yapıldı. Bilgiler kendi maddelerine olabildiğince taşındı. Kritik bilgileri bıraktım ki ordunun hangi unsurlardan meydana geldiği anlaşılsın.
  8. İstek yapıldı Yapıldı.
  9. İstek yapıldı Yapıldı. Paragraf daha objektif hâle getirildi.
  10. Cümle daha anlaşılır hâle getirildi. O kısımda da genel birkaç düzenleme daha yaptım. Hâlâ anlaşılmayan yerler varsa düzeltebilirim.
  11. Aslında bu cümle, Anglosaksonların benzer taktikleri kullanıp yine yenildiğinden bahsediyor. Hastings'le ilişkisi olan ilginç bir bilgi. İlla kaldırılması gerekiyorsa kaldıralım ama durmasında bir sorun olmadığını düşünüyorum. Eğer topluluk genel olarak kaldırılsın diyorsa, Dyrrhachium Muharebesi'ne aktarabilirim bu bilgiyi.
  Bu yorumlar üzerine cevaplarıma göre maddeyi revize ettim. Şimdi sadece Kdn şablonuyla güncelleme ve dizilimleri gösteren resmin Türkçeleştirilmesi kaldı. Bu ikisini bitirince bildirim atarım (Haritayı Türkçeleştirdim ancak farklı bir harita kullanmak durumunda kaldım çünkü eski harita jpg formatındaydı). Selamlar, Harald the Bard (mesaj) 11.18, 27 Ağustos 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  @Nanahuatl, kdn şablonuna göre düzenlemeyi tamamladım (keşke şunu yapay zekaya yaptırabilsek). Ek olarak kaynaklardaki birtakım yanlışları düzelttim. Bilgine. Selamlar, Harald the Bard (mesaj) 13.44, 28 Ağustos 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Her şey için teşekkürler. Gün içinde, temiz kafayla tekrar okuyacağım ve muhtemelen desteğimi sunacağım. Emeklerine sağlık. Nanahuatl? 06.49, 2 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  @Nanahuatl asıl ben teşekkür ederim okuyup vakit harcadığın için. Şu değişikliğinden sonra kdn'ler çalışmıyor görünüyor. Müsait olunca kontrol edebilir misin? Selamlar, Harald the Bard (mesaj) 09.39, 3 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Destek Destek Son meydana gelen kaynak sorunlarını halledip bir kez daha üstünden geçtim. Oldukça kaliteli bir çalışma, kriterleri karşıladığı kanaatindeyim. Nanahuatl? 23.28, 3 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  @Nanahuatl çok teşekkür ederim. Yalnız kontrol ettiğim kadarıyla Fryde 1996 ve Bennett 2006 (9 ve 65 numaralı kaynaklar) hala çalışmıyor. Müsait olunca bu ikisini düzeltebilir misin? Selamlar, Harald the Bard (mesaj) 07.04, 6 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Düzeltildi. Nanahuatl? 04.37, 7 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Jüpiter truvalıları[kaynağı değiştir]

Süre başlangıcı: 20.26, 9 Temmuz 2023 (Kaliteli ve seçkin içerik adaylıkları için süre sınırlaması teklifinin kabulünden itibaren)
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 13 gün 13 saat 17 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Merhabalar, astronomi alanında ilgi çekici bir konu olan Jüpiter truvalıları hakkında İngilizce Wiki'de bulunan sayfanın çevirisiyle oluşturulan maddeye ilişkin kırmızı bağlantıları mümkün olduğunca gidererek maddeyi geliştirmeye çalıştım. Aynı zamanda, ilgili madde kapsamında oluşturulmuş şablonları Türkçe Vikipedi için yeniden oluşturdum. Teknik terimler için çeşitli astronomi portallarını kullandım. Maddenin seçkin madde kriterlerine uyduğunu düşünüyorum. Teşekkürler.Anaforizm (mesaj) anaforizm 13.52, 14 Haziran 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Eline emeğine sağlık @Anaforizm. Maddeyi inceleyeceğim ama ilk gözüme takılan başlıkta neden parantez içinde "astronomi" yazıldığı. Genelde çeviri maddelerde bu tarz durumlarla karşılaşıyoruz ama burada öyle bir durum da söz konusu değil sanırım. Eğer aynı adda başka bir madde yoksa, Vikipedi:Anlam ayrımı yönergesine göre parantezleri ve içinde yazanı direkt kaldırabiliriz. Selamlar, Harald the Bard (mesaj) 09.23, 25 Haziran 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Teşekkürler, madde çeviri bir madde, çevirisini de kendim yaptım, ilk çevirilerimden biri olduğundan o dönemde vikide yer alan Dünya Truvalısı (astronomi) başlığındaki ifadeye uygun olarak başlığı bu şekilde tercih etmiştim. Genel itibariyle ilk keşfedilenler Jüpiter'e ait truva cisimleri olmakla birlikte, diğer gezegenlerin yörüngesinde de aynı özellikleri gösteren truva cisimleri olması ve Yunan mitolojisindeki Truva Savaşıyla karıştırılmaması amacıyla bu şekilde bir isim belirlenmiş olabileceğini düşünmüştüm. Ancak bugün tekrar düşündüğümde parantez içi ibare, İngilizce wikide olduğu gibi diğer tüm "Truva" anlam ayrımı başlıklarının konsolide edilmesiyle bir anlam kazanacağından, şimdilik herhangi bir ayrım tanımını gerektirmiyor. Hatta başlıktaki "Truvalısı" ibaresinin baş harfinin de büyük yazılmasına gerek yok. Gerekli düzeltmeleri yapıyorum. Tekrar teşekkür ediyor, madde içeriğine ilişkin diğer önerilerinizi bekliyorum. Anaforizm (mesaj) anaforizm 08.05, 3 Temmuz 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Merhabalar, an itibariyle maddeye ilişkin tüm kırmızı bağlantılar giderilmiş, güncel gelişmelere özet bölümünde yer verilmiştir. Bu kapsamda, maddeye ilişkin geliştirme öneri ile karşı veya destek görüşlerini beklemekteyim. Saygılar. Anaforizm (mesaj) anaforizm 14.17, 28 Ağustos 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Ahır Köşkü[kaynağı değiştir]

Süre başlangıcı: 20.26, 9 Temmuz 2023 (Kaliteli ve seçkin içerik adaylıkları için süre sınırlaması teklifinin kabulünden itibaren)
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 13 gün 13 saat 17 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

K:SAİT71'den rica ettim, yapı planının bir görselini hazırlayacak umarım. Onun dışında bir eksik olmadığı kanaatindeyim, seçkin madde kriterlerini karşıladığını düşünüyorum.--Nanahuatl? 21.34, 25 Mayıs 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Destek Destek Birkaç ufak değişiklik yaptım. Yapının fotoğrafı olsaydı iyi olurdu. Bunun dışındaki kriterleri karşılıyor bence. Gras vas Grinır 05.50, 22 Haziran 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Şartlı destek: Maddeyi okudum, seçkin madde kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. Yalnız hiç resim yok, bunu mutlaka çözmek gerekiyor @Nanahuatl. Selamlar, Harald the Bard (mesaj) 20.17, 1 Temmuz 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Teşekkürler @Harald the Bard. K:SAİT71, yapının planını çizecekti, bu vesileyle kendisinden bir kez daha rica edeyim. Onun dışında K:Kadı da fırsat bulabildiği vakit sarayı gezebileceğini belirtmişti, o da fotoğrafını çekebilir. Nanahuatl? 07.59, 3 Temmuz 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Aklımda, ancak bilgisayar başına geçmeye neredeyse hiç fırsatım olmuyor. İlk boşlukta halledeceğim. Sait* 12.48, 3 Temmuz 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
@Nanahuatl, bugün ziyaret ettim ancak köşkler ziyarete kapalıydı, restorasyon çalışması yapılıyordu. Sadece sarayı çekebildim, resimler Commons’a yüklenmiştir. Bilgilerine sunuyorum. Kadı Mesaj 16.56, 8 Temmuz 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Plânı çizip yükledim.Sait* 16.46, 28 Temmuz 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Eline sağlık @SAİT71. Etrafındaki çerçeve ile fazla boşlukları kaldırabilmen mümkün müdür? Maddeye eklediğimde %30'luk kısmı neredeyse boşluk kalıyor. Nanahuatl? 05.06, 31 Temmuz 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Hallettim. Sait* 07.07, 31 Temmuz 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  @Harald the Bard, resim olmadığından bahsetmiştin, planını çizip yükledik. Yapının resmi de yok, çekmek de mümkün değil zaten. İletişim kurmuştum ben kaynaklardan birinin yazarıyla ve elindeki görselleri ileteceğini ifade etmişti ancak uzun zaman oldu ve dönüş gelmedi. Nanahuatl? 06.56, 6 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  @Nanahuatl, e o zaman yapacak pek bir şey yok gibi. Ben de vakti zamanında uzun süre dönüş yapmayan kişilerle uğraşmıştım, hatırlatma atabilirsin bazen sadece unutmuş oluyorlar. Yine de Destek Destek. Harald the Bard (mesaj) 07.06, 6 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Emeğin için çok teşekkürler @Nanahuatl, hızlıca bir değerlendirme:

 • İlk cümlede dört farklı isim olması biraz eğreti oluyor açıkçası, BEK:KALINEŞANLAM da "önemli alternatif adlar" diyor zaten. "Has Ahır" ile "Hasahır" zaten aynı isim esasen. İki tanesi seçilip diğerleri dipnot olarak verilebilir.
 • "birlikte inşa edildiği düşünülen" - Emin olmak için soruyorum, kesin bilgi yok mu?
 • "ziyarete açılma" vb. ifade üç cümlede üç defa kullanıldığından yorucu olmuş, ifade biraz akıcılaştırılabilir ikinci paragrafta.
 • Benim mi aklım kesmiyor bilemedim ama üçüncü paragrafta şeklinin tarif edildiği cümleden şekli çıkarmam çok zor oldu açıkçası, çok yoğun bir tarif olmuş. "bir sekizgenin beş kenarının çıkma yaptığı giriş mekânı" nasıl daha iyi ifade edilebilir bilemedim ama biraz kafa karıştırıcı bir tarif. Girişte bu denli detaya yer vermesek de olur veyahut.
 • Konumlanmasını anlamamız için saray kompleksinin bir krokisini yapma ihtimali yok mu? OpenStreetMap'tan falan olsa dahi. Zor işse sorun değil ama Set Bahçeleri vb. deniyor, şu an pek bir anlam ifade etmiyor okuyunca.
 • Aslan kaplan fil vb. aşırı bağlantılama olmuş sanki "iç" kısmında.
 • Mimarlık kısmındaki tasvirlerin genelde kuru olduğunu konuşuyoruz evet (bu tarz maddeler yazdığımda benim de tecrübem bu yöndeydi) ancak burada iç mekândaki tasvirlerin betimlemesini okurken ne denli oryantalist olması ilgimi çekti, akademisyenler de aynı şeye dikkat çekmiş. Mimari açısından çok özelliği olmayan bu yapının en dişe dokunur özelliği olan bu tasvirlerin niteliği hakkında bilgiyi girişte de görmek isterim şahsen.
 • Nemlioğlu kaynağında yer alan değerlendirme bölümünden biraz daha bilgi aktarılabilir diye düşünüyorum. Özellikle günümüze ulaşabilen bir has ahır olmasının ayrıcalığı, mevcut tehditler vb. ilginç olurdu. Ayrıca hem bu kaynakta hem de AA kaynağında köprünün gölgesi altında olduğu vurgulanmış, AA kaynağındaki fotoğrafları görünce yakınlığına gerçekten hayret ettim. Korumayı etkileyen de bir mevzu olduğu için bu bilgi maddede yer almalı.

Başka da ekleyecek bir nokta yok, çalışma için çok teşekkürler tekrardan. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.12, 16 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Teşekkürler @Seksen iki yüz kırk beş.
 1. Bu adların tamamı kullanılan isimler ama Hasahır'ı kaldırabiliriz sanırım.
 2. Kesin inşa bilgisi yok ama yüksek ihtimalle böyle. Sadece kesin bilinmediği için kaynaklar da bu şekilde ifade ediyor.
 3. Şu değişikliği yaptım.
 4. Şu değişikliği yaptım. Girişte bu detaya girmesek de olurmuş aslında, metinde ise daha anlaşılır oldu diye umuyorum bu bölüm.
 5. Bilgi kutusunda OSM haritası mevcut. @Sadrettin, OSM'de işaretleme yapabilir misin? Bu sayede yeri tespit edilebilecektir kolayca.
 6. Palmiyeye bağlantı verdim diye verdim, en azından hayvan maddelerine gidilerek neye benzer tasvirler olduğu anlaşılsın diye. Atıyorum, "çınar ağacı" olsa bağlantı verirdik.
 7. Yani giriş çok özet, tasvirlere ne kadar girilmesi gerektiğini bilemiyorum. Aslında yer kaplamasının nedeni de detaylıca anlatılması. Mesela ahır bölmeleri daha mühim, ama kısaca geçiyoruz :) Fikrin varsa duymak isterim.
 8. Buna bakacağım hafta içinde.
Nanahuatl? 06.54, 18 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
@Seksen iki yüz kırk beş, üç has ahırdan biri olduğu bilgisini ekledim. Mevcut tehditler ise oldukça detay ve ansiklopedik olmayan ifadeler gözüktü. Falanca böceğin tahtayı kemirmesi ya da yağmurun zarar vermesi gibi şeyler zaten oldukça standart, her yapıda gözüken tehditler. Bunların eklenmesinin ansiklopedik olmayacağı kanaatine vardım şahsen. Nanahuatl? 18.14, 24 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Destek Destek Teşekkürler @Nanahuatl. Eleştirel bir gözle tekrar bir bakıp en önemli mevzuyu eklemişsin. Geriye kalanı da biraz açıkçası editöryel tercih meselesi, yönerge veya kriterler doğrultusunda eleştirilecek bir mevzu olduğunu düşünmüyorum. Son düzenlemeler sonrasında seçkin madde olmaması için bir neden bulunmuyor. Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 18.35, 24 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
İlgin için sana teşekkürler @Seksen iki yüz kırk beş. Daha çok yorum ve değerlendirme gelmesi, daha iyi seviyede maddeler elde etmemizi sağlıyor. Keşke daha fazlası da gelse, ben keyif alıyorum aday gösterdiğim maddelerin okunmasından ve eksiklerinin, geliştirilebilecek yerlerin belirtilmesinden. Nanahuatl? 19.11, 24 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

United Airlines'ın 93 sefer sayılı uçuşu[kaynağı değiştir]

Süre başlangıcı: 20.26, 9 Temmuz 2023 (Kaliteli ve seçkin içerik adaylıkları için süre sınırlaması teklifinin kabulünden itibaren)
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 13 gün 13 saat 17 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Maddeyi seçkin madde olduğu İngilizceden çevirdim ve mümkün olduğunca kaynakların üstünden geçtim. Mevcut haliyle seçtin madde kriterlerini karşıladığı kanaatindeyim. Olumlu olumsuz görüşlerinizi bekliyorum. ‒ToprakM  19.45, 30 Nisan 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Emeklerine sağlık K:ToprakM. Sanırım ilk defa açtığım bir madde, başka bir kullanıcı tarafından bu kadar geliştirildi, benim için de farklı bir durum oldu :) Makine çevirisi ya da niteliksiz bir çeviri olmadığı için ayrıca teşekkürlerimi iletirim. Maddeyi komple okuyacağım ancak ilk etapta, kaynakların standart düzende olmaması dikkatimi çekti. Kaynak gösterme şablonlarıyla nizami bir şekilde (mesela tarihler İngilizce kalmış, söz dizimleri farklılık gösteriyor, "ss" kullanılması gereken yerlerde "pp" var, "at Wikisource" görüyorum, çevrilmesi gereken yayıncı adlarını görüyorum vs) yapabilir misin?--Nanahuatl? 06.45, 27 Mayıs 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  İngilizce Vikipedi'deki başlık düzeninin aksine, 2003 İstanbul saldırıları maddesindeki başlık düzeninin daha uygun olduğunu düşünüyorum. Bu konuya çok kafa yormuştum, o maddenin geçmişinden de görülebilir. Diğer örnek maddeleri de incelemiştim, en uygun akışın "önce yaşananların kronolojik anlatılması, sonra kamuoyunun öğrendiklerinin ele alınması" şeklinde olduğunu gördüm ("terör" maddelerinde oldukça fazla çalışması olan bir kullanıcı olarak "bence").
  Bu bağlamda, saldırgan profillerini ilk başlıkta değil de daha ileride verip, ilk başlıkta bu saldırıya giden yoldan bahsedilmesinin daha uygun olacağını düşünüyorum. Zira okur, daha saldırı nedir bilmeden direkt saldırganların geçmişinden başlıyor okumaya. Saldırıyla ilgili arka plan verilse daha iyi olacaktır, bence. Nanahuatl? 06.59, 27 Mayıs 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Merhaba @Nanahuatl, öncelikle bu verdiğim oldukça geç cevap için üzgünüm. Bu madde için vakit bulamıyordum uzun süredir. Görüşün için ise teşekkürler. Korsanlar başlığını olayın arkasına kaydırdım. Ancak arka plan başlığı bu maddeye uygun olur mu bilemedim. Bunun gibi üç uçuş daha var ve hepsinin temel olarak arka planı aynı. Bu nedenle buraya eklemekten ziyade 11 Eylül saldırıları maddesi için daha uygun olur diye düşünüyorum. ‒ToprakM  21.54, 10 Temmuz 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  @ToprakM, teşekkürler öncelikle. Ben de kendi çalışmalarımı sürdürdüğüm için vakit bulamamıştım, artık bu adaylıklara odaklanabilirim. Bu değişikliklerle birlikte bir akış bozulması meydana geldi. Şöyle ki, "uçuş" başlığında mesela bağlantı verilmesi gereken maddeler ortaya çıktı, keza alt kısımda da bu tekrar eden bağlantıların kaldırılması ihtiyacı da. Benzer şekilde, "Gamdi" diye anılan kişi kimdir, şu an okur bilmiyor. Tam adları da bu kısma kaydırmak gerekiyor. Komple saldırı arka planı için dediklerine ben de katılıyorum, tekrara düşmemek gerek. Nanahuatl? 06.28, 25 Ağustos 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Emeğin için çok teşekkürler @ToprakM. Okuyup incelemeye çalışacağım.

 • İlk cümlede BEK:İLKCÜMLE sayfasında bahsedilen artıklık durumu var, düzeltilse iyi olur.
 • "Saldırılarda kilit rol oynadıkları kabul edilen Halid Şeyh Muhammed ve Remzi bin eş-Şeybe, uçağın çarptırılması amaçlanan hedefin Amerikan Kongre Binası olduğunu söyledi ancak hedef kesin olarak belirlenemedi." Bu kişiler uçakta mıydı o sırada, kim oldukları anlaşılmıyor. Belirlenemedi denildiğinde, soruşturma tarafından belirlenemediyse netleştirilmeli.
 • Akıcılığa dair bazı girişimler yaptım. Çok tutuk bir çeviri değil ama genel bir okumanın faydası olacak gibi. Özellikle "Somerset Country, Pensilvanya'daki" tarzı ifadelerin Türkçe bir metinde yeri yok ("Kangal, Sivas'ta" şeklinde yazmıyoruz zira). Maddede mükerrer olarak böyle ifadeler olduğunu fark ettiğimden değiştirilmelerini rica edeceğim.
 • Madde içerisinde kırmızı bağ pek sorun değil ama girişte yer alacak kadar önemli bağlantının kırmızı olmaması gerektiğini düşünüyorum.

Bunlar girişe dair değerlendirmelerim. Eğer az da olsa ayıracak vaktin varsa değerlendirmeye devam edip hızlıca tamamlayabilirim diye umut ediyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21.40, 16 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Merhaba @Seksen iki yüz kırk beş, değerlendirmeler için teşekkürler. En kısa sürede bakacağım. ‒ToprakM  09.26, 17 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Mermer Köşk[kaynağı değiştir]

Süre başlangıcı: 20.26, 9 Temmuz 2023 (Kaliteli ve seçkin içerik adaylıkları için süre sınırlaması teklifinin kabulünden itibaren)
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 13 gün 13 saat 17 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Sarı Köşk (Üsküdar) baz alınarak oluşturuldu. Kriterleri karşıladığı kanaatindeyim.--Nanahuatl? 23.53, 25 Nisan 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Emeğine sağlık. Kaynaklama biçeminde bir sıkıntı yok, bunun dışında kalan birkaç noktaya değineyim.
  • İlki bu madde özelindeki Mesut Dündar'ın 2008 tarihli doktora tezinin ötesine geçen bir kaynak gözüne çarptı mı? 2016 tarihli bu doktora tezinde Köşk'e dair daha spesifik tespitler, 2008'den bu yana yeni bulgular gözüne çarpıyor mu? Bir de sen göz at.
  • Serdap kelimesi bu madde özelinde anahtar terimlerden biri. Köşkün yapılma amacı yaz aylarında serin bir mekân elde etme arzusu. Serdap Köşkü olarak bilinen bu yapının maddesinde "Serdab" en önemli kırmızılı madde bana göre. Birçok mimari terimin maddesini açıyorken bu maddenin bizde olmaması, hele bu madde özelinde eksik kalıyor. Ki İngilizce sürümde madde var, daha geniş bir kavram.
  • "Dolmabahçe Sarayı Muayede Salonu’nun ön bahçesinde bulunan iki havuzun fıskiyeleri de özgün değildir. Fıskiyelerden biri Beylerbeyi Sarayı’ndaki Mermer Köşk’ten getirtilmiştir." Madde içinde mutlaka olması gereken bir bilgi. Bu fıskiyelerin akıbeti ne durumda mesela?
  • Köşkün kapı ve pencere gibi ahşap işleri Vortik Kamhaciyan gibi bir ismin elinden çıkmış. Mecidi Nişanı sahibi bu adam devrin önemli ustalarından olsa gerek. Kapı ve pencereleri ele aldığın bu kısma bu bilgi eklenmeli.
  • Köşkün dışıyla hiç ilgilenmemişsin. İlgili tezde geçmişten bugüne görsel malzemelerden edinilen bilgiler yer alıyor. Bir okur olarak Köşk'ün dış mekânla ilişkisini önemsiyorum. Bu, köşkün yapılma amacıyla da ilintili. Aynı tezde Köşk'ün etrafında çit oluşturacak şekilde bahçe düzeninden bahsediliyor. Burada eklili ağaçların türleri metinde bir yere eklenmeli. Peyzaj başlığı açılıp eklenebilir. Ayrıca hem bilgi kutusundaki fotoğrafta hem de tezde verilen 5 yıl sonraki fotoğrafta Köşk'ün önündeki vazolar yer alıyor. Madde içinde buna dair bir bilgi yok.
  • Bu kaynakta Köşk'ün "Mahmud Köşkü" olarak da bilindiği yazılı. Metinde buna dair bilgi yok. Bu madde temelindeki en temel bilgilerden biri bu olmalıydı zira onun devrinde yapılmış. "Serdâb Kasrı" olarak da çok yerde geçtiğini gördüm. Bu adlandırmalar da eklenmeli.
  • Geçirdiği restorasyonlara dair elde hiç bilgi, rapor yok mu? Bazı çeşme maddelerinde bu raporları kullanmıştın. Bakabildin mi? Mesela öncesindeki haline dair şöyle bir haber var. Yazı Ömer Erbil'e ait. Bunlar bir şekilde maddeye eklenmeli. Bjelica (mesaj) 12.10, 12 Temmuz 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Teşekkürler inceleme ve değerlendirme için @Bjelica.
  • Tespit edebildiğim her kaynağa eriştim, okudum, değerlendirdim ve kullandım. Özellikle belirttiğin kaynağı ise burada kullanmadım, kullanılacak bir nokta yoktu, Sarı Köşk (Üsküdar) maddesinde kullanmıştım. Hatta tezin sahibiyle tanıştık, bu maddeler için görsel temin edecek kendisi. O tez daha çok peyzaj mimarlığı üzerine, onu da not düşeyim.
  • O maddeyi açarım ama derinlemesine bir madde olmasını bekleme, 2 cümle gibi.
  • Makalenin kaynak gösterdiği teze baktım. Bu fıskiyenin değiştiği güzel bir tespit olmuş, teşekkürler. Bununla ilgili ifadeleri maddeye ekledim.
  • Kapı pencere vs yapanlarla ilgili birçok şey var ama bunların ansiklopedik değer taşımadığı kanaatindeyim.
  • Madde, köşk yapısını ele alıyor. Kalan kısımlar saray kompleksinin konusu. Aslında saray ana binası ile saray kompleksi maddelerini de ayırmak yerinde olacaktır.
  • Kaynak güvenilir değil, "dönemin kaynakları" denilip geçilmiş. Saray komple zaten kendisinin döneminde yapılıyor. Denk gelmiştim, ancak güvenilir kaynak tespit edememiştim. Tekrar baktım, tekrar tespit edemedim. Kasır tanımına uyan bir yapı ise değil, saray kompleksinin içinde olduğundan.
  • Maalesef restorasyonlara dair bir şey yok. Cumhurbaşkanı Sarı Köşk'ü kullandığı için zaman zaman, genel anlamda sarayın kalan kısımları biraz daha kapalı, açıktan pek yapılmıyor. Faaliyet raporlarında sunulan şeyler dışında bir şey yok, yapabileceğim bir şey de yok bu konu hakkında.
  Nanahuatl? 20.16, 12 Temmuz 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Serdab işini çözdüm ama sanırım çok başka bir konsept. --stultiwikiabana yaz 23.53, 2 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  İki ayrı madde varmış sanırım, ben Serdab üzerine yaptım değişikliği. --stultiwikiabana yaz 00.29, 3 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Yeniçeri[kaynağı değiştir]

Süre başlangıcı: 20.26, 9 Temmuz 2023 (Kaliteli ve seçkin içerik adaylıkları için süre sınırlaması teklifinin kabulünden itibaren)
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 13 gün 13 saat 17 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Yaklaşık 1 yıldır (belki daha fazla) çalışma sayfamda hazırladığım bir maddeydi. Vakit buldukça ve canım istedikçe geliştirdim. Etkin tarih aralığının oldukça geniş olması nedeniyle, bahsedilen kurumda çok fazla detay ve değişim mevcut. Madde boyutunu belli seviyelerde tutabilmek için mücadele ettim. Belki bir çok başlık ayrıca çalışılsa seçkin madde olacak kadar detaya ve kaynağa sahip. Okuyucuyu boğmamak için olabildiğince sadeleştirmeye çalıştım. Tabi bunları yaparken göz alışkanlığı ile düzeltilmesi gereken, yanlış olan veya gereksiz detay olan kısımlar olmuş olabilir. Bunlar belirtilirse değiştirebiliriz. Eklenmesi gereken bir detay varsa, eksik olduğu düşünülen kısımlar varsa ekleyebiliriz. Örneğin "Yeniçerilerin sefere hareketleri ve düzenleri" tarzında bir başlık eklemeyi düşündüm ancak madde şişmesin diye geri vazgeçtim. Sonuçta askerî bir kurumun sefere nasıl gittiği ve ne işe yaradığı belirtilebilir.Sait* 09.21, 21 Nisan 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Vikipedi için çok önemli ve büyük bir çalışma, tebrik ederim @SAİT71. Zevkle okuyacağıma eminim. Detaylara girmeye başlamadan önce maddenin genel yapısı üzerinden birkaç not düşmek istiyorum. "Kuruluşu" bölümünde teşkilatın tarihçesi anlatılmaya başlanırken, sonra araya "genel yapısı" bölümü giriyor ve devamında tarihçesi anlatılmaya devam ediyor. "Tarihçe" diye bir bölüm altında kuruluşu-bozulması-isyanlar-kaldırılması konsolide edilse nasıl olur? Bir de ismi "Yeniçeri" olan maddede "Yeniçeriler" diye alt başlık olması anlamsız kalıyor. Buna başka bir isim düşünmek lazım. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.58, 23 Nisan 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Bu arada konuyla ilgili şahsen çok geniş birikime sahip değilim ancak içeriğin esasına dair konuyla ilgili literatüre hakim olduğunu düşündüğüm @Bjelica paralelde bir göz atabilirse çok sevinirim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.59, 23 Nisan 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Teşekkür ederim. :) Başlıklarda istediğin şekilde düzenleme yaptım. Aslında teşkilat Yeniçeri değil Yeniçeri Ocağını anlatıyor. Adlandırmanın da yanlış -eksik- olduğunu düşünüyorum.Sait* 06.38, 24 Nisan 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Yorum Yorum @SAİT71 merhaba. Eline sağlık öncelikle. Ben maddeyi çok beğendim okurken. Yalnız ilk bakışta kaynaklara takıldım. Sadece Türkçe kaynaklar var. Yeniçeriler yabancı dillerdeki kaynaklarda da çokça ele alınmıştır diye düşünüyorum. Sadece Türkçe kaynakların olması böylesi geniş konulu bir madde için yeterli olmayabilir. Aynı şey bu madde sadece İngilizce kaynaklarla hazırlanmış olsaydı da aynı şeyi söylerdim. Bana kalırsa yabancı dilde kaynakların da taranıp oradaki bilgilerin de maddedeki başlıklar altına eklenmesi yerinde olur. Bazı temel İngilizce kaynaklarını aşağıda sıraladım.
 • Nicolle, D. (1995). The Janissaries (Vol. 58). Osprey Publishing.
 • Ágoston, G. (2005). Guns for the sultan: military power and the weapons industry in the Ottoman Empire. Cambridge University Press.
 • Ágoston, G. (1999). Ottoman warfare in Europe 1453–1826. European Warfare 1453–1815, 118-144.
 • Ágoston, G. (2012). Ottoman military organization (up to 1800). The Encyclopedia of War, 1.
 • Şu kaynakta Mehmet İpşirli'nin yazdığı ve yeniçerilerle ilgili kısımlar buldum: Fleet, Kate, (Ed.) (2009). The Cambridge History of Turkey: Volume 1: Byzantium to Turkey 1071–1453. Cambridge History of Turkey. 1. Cambridge: Cambridge University Press. doi:10.1017/chol9780521620932. ISBN 978-0-521-62093-2.
Eğer madde üzerindeki geliştirmeleri tamamladıktan sonra beni etiketlersen ben de kontrol ederim yine son hâlini. Harald the Bard (mesaj) 08.31, 12 Mayıs 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Teşekkür ederim yorumunuz ve değerli görüşleriniz için. Yalnız madde içerisinde ne eksik kalmışta bu kaynaklara ihtiyaç duyuluyor onu anlayamadım :) Zaten madde içerisindeki kaynaklarda yabancı görgü tanıklarının bizzat raporlarından kesitler yer alıyor. Zaten yaptığım araştırmalarda da -2011 olması lazım yanlışım yoksa- Tarihin Arka Odası adlı programda da yeniçeri ocağını ele alan bugüne kadarki en önemli kaynağın madde de ana kaynak olarak yararlandığım İsmail Hakkı Uzunçarşılı'nın eseri olduğu ve benim kullandığım basımı da bizzat programlarda bu konu için en önemli kaynak olarak belirttiklerini not düşeyim. Yabancı kaynaklar önemsiz demiyorum ama daha oryantalist ve kulaktan dolma, daha efsanevi şeyleri ele alıyorlar. Şöyle denilebilir, maddeyi inceledim şu yazarın şu eserinde bu konu kapsamlıca ele alınabilir o zaman tamam derim ama madde okunmadan, incelenmeden, kaynakçaya bakarak değerlendirme olursa yapılan emek bir çırpıda çöpe atılmış gibi hissediyorum. Yine de kaba görünmemek adına (aşağıda Cemal Kafadar örneğindeki gibi) spesifik olarak bilgiler bulup eklemeye çalışıyorum. Örneğin bahsettiğiniz Ottoman military organization (up to 1800) kaynağı 8-10 sayfa ve madde de geçen bilgilerden daha farklı ya da fazla bir şey vermiyor :) Sait* 16.33, 12 Mayıs 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Yanlış hissediyorsunuz.
"Şöyle denilebilir, maddeyi inceledim şu yazarın şu eserinde bu konu kapsamlıca ele alınabilir o zaman tamam derim ama madde okunmadan, incelenmeden, kaynakçaya bakarak değerlendirme olursa yapılan emek bir çırpıda çöpe atılmış gibi hissediyorum."
Maddeyi okudum ve okurken çok beğendiğimi daha en başta söylemişim, bilmiyorum fark ettiniz mi? Sanırım siz de benim yazdıklarımı okumuyorsunuz. Madde hakkında görüş bildirirken illa tabir-i caizse "tamam diyeceğiniz" tarzda bir görüş bildirme gibi bir zorunluluğumuz olduğunu da hiç sanmıyorum açıkçası. Hatta maddeyi baştan sona okuduğumdan dolayı pek bir eksiğe rastlayamadım ve sadece İngilizce kaynaklardan da faydalanılsa iyi olur diyip işinizi de kolaylaştırmak adına sizin için İngilizce kaynak buldum. Hoş, bu kaynaklardaki bilgileri derleyip ben de maddeye ekleyebilirdim ama hepimizin ilgi alanı ve vaktini ayırmak istediği maddeler farklı. Bu yüzden yorum yapıp yardımcı olmaya çalıştım.
"Yine de kaba görünmemek adına (aşağıda Cemal Kafadar örneğindeki gibi) spesifik olarak bilgiler bulup eklemeye çalışıyorum. Örneğin bahsettiğiniz Ottoman military organization (up to 1800) kaynağı 8-10 sayfa ve madde de geçen bilgilerden daha farklı ya da fazla bir şey vermiyor :)"
Bu yorumun bana üstten bakan bir yorum gibi geldi, bilmem ben mi yanlış anlıyorum. Hiç kişiselleştirmeden cevap vereyim, kibarlık yapmanıza gerçekten gerek yok, ihtiyaç da yok. Hepimiz maddeyi geliştirmek için buradayız, okuyoruz yorumluyoruz. 8-10 sayfalık kaynaktaki bilgileri eklemeyin, tamam. Agoston'un Guns for Sultan kitabı tonla akademik bilgi içeriyor kullanılan ateşli silahlar ve yeniçeriler hakkında örneğin. Bu kitap maddeyi gerçekten geliştirebilir. Kitapta atıfta bulunulan kaynaklara da gidilip bilgi eklenebilir maddeye. Benim size sunduğum kaynaklar sadece birer örnekti. Çok daha fazlası internette mevcut.
İşin özü, aşağıda da görülüğü üzere gelen yorumlara bu şekilde savunmacı bir tutum sergileyip maddeyi geliştirmek için yorum yapan kullanıcılara karşı çıkmanızın üstüne emek verdiğiniz ve seçkin olmaya da hiç uzak olmayan bu maddeye bir katkıda bulunacağını hiç sanmıyorum, takdir edersiniz. Emeğe saygısızlık veya emeği değersizleştirme amacı asla gütmüyorum, maddenin gelişmesi için okuyup zaman harcıyorum, yorum veriyorum. Harald the Bard (mesaj) 18.08, 12 Mayıs 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Maddeyi herkes okuyup tamam desin diye bir beklentim yok, savunmacı olduğumu düşünmüyorum, ancak neyi yapacağımı bilmiyorum. Örnek verilen kaynakları inceleyip mevcut olan bilgilerin sonuna kaynak olarak eklememi istiyorsanız yapabilirim. Kullanılan ateşli silahlar vb. konular zaten değinilmiş zaten. Hatta başta da belirtmiştim, sefere hareketleri, muharebedeki görevleri istenirse ekleyebilirim diye. Her yorum, öneri çok değerli asla kimseye üstten bakma, aşağılama vb. hareketler haddim değil. Gabor Agoston'ın Osmanlı'da Ateşli Silahlar ve Askeri Devrim Tartışmaları kitabı zaten elimde basılı olarak mevcut. Sizin yorumunuza istinaden kitabı inceleyip, içerisinden neleri kullanabiliriz ona bakıp birlikte değerlendirebiliriz. Sait* 18.26, 12 Mayıs 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Guns for the Sultan kitabı da İngilizce dilinde dijital sürüm olarak mevcut. Onu da okuyup yine aynı şekilde nerede etkili kullanabiliriz yazacağım. İstenirse yine belirteyim sefer hareketleri, seferdeki görevleri (hatta mehter takımına da değinilebilir) bu tarz bir başlıkta oluşturabiliriz. Sait* 18.30, 12 Mayıs 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
@SAİT71, yapıcı tutumun için teşekkür ederim. Şimdi seçim, özel hayat vs. yüzünden sadece ufak tefek şeylerle ilgilenebiliyorum. Değerlendirmeye aktif olarak katılıp nelerin eklenebileceğine dair görüş bildireceğim, unuttuğum düşünülmesin. Selamlar, Harald the Bard (mesaj) 11.14, 18 Mayıs 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
@Harald the Bard Rica ederim, yanlış anlaşılmak istemem. Önerilerini, fikirlerini bekliyorum tekrardan. Değerlendirip harmanlarız. :)Sait* 16.45, 18 Mayıs 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
@SAİT71 merhaba, uzun bir süre sonra geldim. Maddeyi okudum yine. İngilizce veya başka dildeki yabancı kaynakları bir kenara bırakıyorum şimdilik. Kuruluşu ile Bozulması başlıkları arasında yeniçerilerin katıldığı seferleri ve muharebedeki rollerini kısaca anlatsak? Mümkün müdür? Harald the Bard (mesaj) 09.31, 25 Haziran 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Merhaba, müsait olduğum zaman halledeceğim.Sait* 08.35, 28 Haziran 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Şartlı destek @SAİT71, eline emeğine sağlık. Son bir ayda yaptığın katkıları da inceledim. Madde çok güzel ve akıp gidiyor. Elbette yazım ve noktalama yanlışları vardır ama bunları başka kullanıcıların kontrolüne bırakıyorum, ben kontrol edemedim. Alanda sıfır uzmanlığa sahip biri olarak yalnızca maddenin okurken akıp gittiğini söyleyebilirim. Alanında uzman yabancı birkaç tarihçinin kaynaklarıyla da maddedeki bilgiler desteklenirse, tam destek. Ancak madde şu anki haliyle de oldukça yeterli bir bilgi deposu. Diğer kullanıcıları da incelemeye davet ediyorum. Selamlar, kolaylıklar. Harald the Bard (mesaj) 20.00, 29 Temmuz 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Teşekkür ederim ilgin alakan ve harcadığın değerli vaktin için. :) Sait* 07.14, 30 Temmuz 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Yorum Yorum Emeğinize sağlık. Detaylı okuma için hakikaten çok sınırlı bir zamanım var ve bilgisayara erışimim neredeyse yok. Yine de okumaya çalışacağım. İlk gözüme çarpan şey kaynakların eski oluşu. Uzunçarşılı literatürü epey tahrip oldu. Kaynakçada Cemal Kafadar'ı görmeyi isterdim, çok büyuk bir eksiklik olarak gözüme çarptı. Eğer kullanılan kaynaklar Kafadar'a zaten atıf yapıyorsa burada şöyle kaynak gösterilmeli: (Kafadar, eser adı'ndan aktaran Ali Veli Konya, eser adı, s. 123..). Şu kaynaklara bakmak güzel olur: (alıntı)
(1): Kafadar, Cemal. “Janissaries and Other Rifraff of Ottoman Istanbul: Rebels Without a Cause?” in Baki Tezcan and Karl K. Barbir Identity and identity formation in the Ottoman World: a volume of essays in honour of Norman Itzkowitz (Wisconsin: Madison, 2007), 113-134.
(2) Kafadar, Cemal, “On the Purity and Corruption of Janissaries”, International Journal of Turkish Studies, 13/1-2 (2007), 273-280.
(3) Kafadar, Cemal, Yeniçeri-Esnaf Relations: Solidarity and Conflict, Unpublished M.A. Thesis to Mcgill University: 1981.

--Bjelica (mesaj) 18.48, 23 Nisan 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Teşekkürler, kaynakların eski oluşu derken, hangileri eski mesela? Ya da eski olması neyi değiştirir, Cemal Kafadar'ın olmaması ne gibi "çok büyük bir eskikliğe" yol açar. Çünkü verdiğiniz kitabında benim kullandığımda dahil olmak üzere daha fazla Uzunçarşılı kaynağını referans almış birisi. Üstelik 1981 yılına ait, yani "yeni" de değil. Detaylı okumanız sonrası tekrar görüşleriniz bekliyorum ve eğer başlıklarda Cemal Kafadar'ın eserlerinde geçen ve olmazsa olmaz dediğiniz kısımlar varsa bahsedilen kaynaklar ile başlıklara ekleme yapacağım. Sait* 06.45, 24 Nisan 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Gergin misin ben mi öyle algılıyorum. Uzunçarşılı 77'de vefat etmiş. Kaynak verdigin kitap 1943'te telif edilmiş. 88'deki 3. baskisina atıf yapınca kaynak yeni mi oluyor. Osmanlı arşivi her gün büyüyorken "(kaynakların) eski olması neyi değiştirir" demek garip. Kafadar bu konunun uzmanı. Eserinde elbette Uzunçarşılı'ya atıf yapacak, unutmamalı ki antitez üretirken de atıf yapılıyor. Seçkin madde yazarken kaynakların da seçkin ve güncel olmasını beklemekten daha doğal bir şey yok. İngilizce sürümdeki kaynaklara bile bakılmamış. Ayrıca Kafadar'ın daha yakın tarihli eselerinde de bu konular işleniyor. Hepsi acik erisimde var.--Bjelica (mesaj) 17.28, 24 Nisan 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Gergin değilim, yazıda öyle gibi görünmüş şimdi farkettim bende :) Uzunçarşılı bu konu hakkında halen en kapsamlı çalışmayı yapan kişi. Bugün güncel tüm kaynakların neredeyse tamamını bu çalışmayı referans alıyorlar. Bende onu sordum tam olarak, Kafadar veya bir başkası farketmiyor. Uzunçarşılı'dan bağımsız farklı bir konuyu ya da bilgiyi eklemiyor hiç birisi. Şahsın çalışmaları da zaten spesifik olarak yeniçerilerin esnaflarla ilişkilerini vb. gibi detay konularını ele alıyor. Tamamıyla teşkilat yapısını inceleyen bir bütün çalışması varsa ve önerebileceğin kısımlar varsa seve seve ekleyebiliriz. Seçkin madde yazarken seçkin ve güncel kaynakta önemli tabi, madde de bir çok buna benzer kaynak olduğunu düşünüyorum. Mesela kışlalar ile ilgili Uzunçarşılı'dan sonra en kapsamlı çalışmayı Mehmet Mert Sunar yapmış onu kullandım. Uzunçarşılı'nın değinmediği bir çok detay onun çalışmasında vardı. Uzunçarşılı'nın bahsedilen eseri şuana kadar bu konuyu en kapsamlı şekilde ele alan çalışmadır bana göre.Sait* 21.17, 24 Nisan 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • @SAİT71, emeklerin için teşekkürler öncelikle. "Kuruluşu" başlığı sonrasında aniden "bozulması"na geçiş var. 1300'lerden 1500'lere, 200 yıllık bir atlamayla geçiliyor. Burada bir eksiklik yok mudur? İkinci olarak bazı paragraflar oldukça uzun gözüküyor, bölebilmen mümkün müdür?--Nanahuatl? 06.35, 18 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Kuruluşu sonrası genel yapıdan devam etmiştim ancak yukarıda kuruluşu bozulması, dağılması gibi tarihçe ile devam edilmesi daha uygun olur dendiği için o şekilde bir düzenden gittik, haliyle kuruluşu anlatıldıktan sonra tarihçesinden devam edince bozulmasına geçildiği için öyle görünüyor. Hangi paragraflar uzun görünüyor belirtebilir misin? @Nanahuatl Sait* 07.28, 18 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Paragrafları anlattığı konulara göre ayırdım. Sait* 07.44, 18 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Seslenme gelmemiş @SAİT71, şimdi gördüm. Evet, mevcut düzen daha iyi, hemfikirim ben de. Sadece tarihsel olarak bir boşluk var. Kuruldu, devamında bozulmaya geçti. Arada bir gelişme olmadı mı? En azından "kuruluşu ve 15. yüzyıl" gibi yumuşak bir geçiş yapabiliriz (15. yüzyıla ait hiç bilgi yok şu an). Nanahuatl? 19.24, 24 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Teşkilat olarak kuruluşu 1360-80 civarında olduğu kabul görüyor. 1446'da (II. Mehmed dönemi) çıkan ilk isyana kadar isyan etmeyen sadık bir askeri topluluk olarak varlığını sürdürüyor. Yeniçeri Ocağının kaldırılması esnasında ocakla ilgili ne kadar bilgi ve belge varsa yok edildiği için kuruluş ve ilk yıllarına ait kaydadeğer yazılı belgeler yok denecek kadar az. Kuruluşunda yaklaşık 1000 asker mevcudu ile tek ortaya sahipken 15. yüzyıl ortaları ve 16. yüzyıl başlarında 2 orta daha ekleniyor (ilgili başlıkta değinildi). Kuruluşunun ardından teşkilat yapılanması gelse idi sırasıyla ortaların eklenmesi, ocağa asker alınması gibi konular gelişimini anlatacağı için boşluğu kapatabilirdi diye düşünüyorum. Çünkü bahsettiğim gibi kuruluşunun ardından ocağın gelişim aşaması bu başlıklarda saklı. Zaten I. Süleyman döneminde (bana göre) pik yapıyor ve sonrasında da işlevini kaybetmeye başlıyor. Bahsettiğim hususlarla ilgili önerilerine açığım, gerekirse yeniden düzenleyebiliriz.@Nanahuatl Sait* 19.22, 25 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Kloroform[kaynağı değiştir]

Süre başlangıcı: 20.26, 9 Temmuz 2023 (Kaliteli ve seçkin içerik adaylıkları için süre sınırlaması teklifinin kabulünden itibaren)
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 13 gün 13 saat 17 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

İngilizce ve farklı dillerdeki Wikipedia ve kaynaklardan çevirerek birçok içerik ekledim ve adaylık kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. Eksik olan yerler varsa, araştırıp ekleyebilirim. Saint concrete (mesaj) 15.39, 14 Mart 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

bakarsanız sevinirim, bildirmek için etiketliyorum.
@Beşiktaşlı48<, @Beyoglou, @Nanahuatl , @LostMyMind, Saint concrete (mesaj) 17.27, 15 Mart 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Bildirim bana gelmedi, sanıyorum ki başkalarına da gitmemiş. LostMyMind, Nanahuatl, Beşiktaşlı48. ᵇᵉʸᵒᵍˡᵒᵘ (wha?) 20.05, 16 Mart 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Kırmızı bağlantılara sayfa açtım ve bulabildiğim hataları düzelttim. Şimdiki hâliyle SM olabilir mi? Saint concrete (mesaj) 23.02, 23 Nisan 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Karşı Karşı. @Saint concrete ve emeği geçen herkesin eline sağlık öncelikle, Türkçe Vikipedi'nin kimya alanında eksiği o denli fazla ki, bunları kapatmak çok zor. Böyle çalışmaları o yüzden çok değerli buluyorum. Kendi adıma teşekkür ediyorum ve karşı görüşümün yanlış anlaşılmasını istemiyorum. Çünkü karşı olmamın sebepleri var ve aşağıda bunları sıraladım. Bunlar düzeltilmeden olumlu görüş bildirmem mümkün değil.
 • Kloroform, hakkında yüz binlerce kaynak bulabileceğiniz bir bileşiktir. Böylesi bir bilimsel kaynak bolluğunda bir kere sadece 88 kaynağın kullanılmış olması en başta zaten bu maddenin bize içerik açısından yeterli olmadığı hususunda önden bir fikir veriyor. Bu demek değildir ki az kaynaklı maddeler seçkin olamaz, hayır, olabilir. Demek istediğim, kloroform gibi yaygın kullanılan bir bileşiğin maddesinde bu kadar az olamaz, olmamalı. Kullanılan kaynaklar da temel ve kullanılması gereken Ullman's Encyclopedia of Industrial Chemistry kaynağını gördüm, bu güzel ve iyiye işaret. Ancak hem güncel hem yakın tarihli kaynaklardan daha çok faydalanılması gerekmekte.
 • Maddenin giriş kısmı çok kısa ve maddenin bir özeti niteliğinde değil. Okurlar bu kısmı okuduğunda maddenin genelinin bir özetini okumalı.
 • Türkçe'de ondalık ayırıcı olarak , kullanılır. Birçok yerde nokta kullanılmış.
 • Maddede kaynaksız pek çok ifade var. Eğer tek bir kaynak bütün bir paragraf için verilmişse, o paragraftaki tüm cümleler birleştirilmeli ki okur onların tek bir kaynaktan geldiğini anlasın. Bu birincisi. Bunu mesela "Kimyasal özellikleri" alt başlığı için söylüyorum. Buna rağmen maddede kaynaksız çok ifade var bu da ikincisi. "Fiziksel özellikleri", "Yapı", "Kloroformun tespiti", "Üretim", "Lewis asidi", "Temizlenmesi", "Popüler kültür" başlıklarında kaynaksız pek çok ifade bulunuyor veya başlık altındaki bilginin tümüyle kaynağı yok. Bu bir seçkin madde adayı için kabul edilebilir bir durum değil.
 • "...Yoğunluğu 20 °C'de 1,48 olan kloroform..." 1,48 nedir? Birimi nedir? kg/m3 mü mesela? Birimsiz hiçbir sayı olmamalı.
 • "...Moleküler kütlesi 119,38 g/mol'dür..." Bunun Türkçesi molekül kütlesidir. Moleküler kütle adlandırması, İngilizce çeviride "Molecular mass"in "moleküler" olarak çevrilmesinden kaynaklı. Bu tarz ifadelerin düzeltilmesi gerekiyor. Moleküler kütle de kullanılır ancak gereksiz bir ifade.
 • Kimyasal özellikleri başlığındaki bilgiler çok yetersiz. Ayrıca iç bağlantılar da okurun neyin ne olduğunu anlaması için önemli. Örneğin "homolog bir dizi" nedir? Kimyadan habersiz bir okur için orada bir bağlantı olmalı. Hatta şu madde Türkçe'de de açılmalı ve iç bağlantı verilmeli. Tekrar ediyorum başlıktaki bilgiler çok eksik. Bakın neredeyse hiçbir araştırma yapmadan bile ne kadar çok sonuç alabiliyorsunuz kloroform hakkında: http://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/chloroform
 • Üretim başlığı altında tepkimeler verilmiş bu çok iyi ve önemli bir kısım. Fakat hiçbir endüstriyel üretim bilgisi bulunmuyor. Üretim bilgisi genel olarak aşama aşama, gerekirse ön hazırlığı ve son ayrıştırma işlemleri de dahil basamak basamak verilmeli. Sadece laboratuvar değil, sanayide de nasıl üretildiği detaylıca anlatılmalı eldeki kaynaklarla.
 • Maddede birçok iç bağlantı eksik. NMR spektroskopisi, Robert Mortimer Glover, Edinburgh Üniversitesi, Robert Halliday Gunning... Daha da sayılır. Bakın, öncelikle tüm eksik maddeler tespit edilmeli, sonra hepsine iç bağlantı verilmeli. Eksik olanlar da açılmalı.
 • "Bir başka alifatik klorlu bir hidrokarbon olan trikloroetilenin (C2HCl3) bir zamanlar kloroformdan daha güvenli bir anestezik olduğu önerildi, ancak daha sonra insanlar için kanserojen olduğu doğrulandı." Kaynağı nedir bu bilginin mesela? Ayrıca daha güvenli bir anestezik olduğu önerildi cümlesindeki önerildi kelimesi yine İngilizce çeviriden geliyor. Bu tarz Türkçe'ye uygun olmayan tüm anlatımlar, tüm kalıplar, tüm cümleler düzeltilmeli. Eğer bir çeviri yapıyorsanız en az 3-4 kez maddeyi baştan sonra okuyup düzeltmelisiniz bu gibi hataları. Ben demiyorum ki bu maddeyi hazırlayan @Saint concrete bunu yapmadı. Eminim yaptınız fakat bu tarz hatalar çok az olmalı, bunu demeye çalışıyorum. "popülarite" kelimesi de buna bir örnek. Popülerlik bunun doğru kullanımı. Bu tarz tüm hatalar düzeltilmeli ve kullanılan Türkçe düzgün, yalın ve duru olmalı.
 • Tarihçe kısmı önemli. Bu kısım madde madde verilmiş. Böyle olmamalı, paragraf paragraf anlatılmalı. Paragraf paragraf anlatımı da, belli tarih aralıklarındaki gelişmelerin bir arada toplanmasıyla kolayca yapılabilir.
Aklıma daha pek çok şey geliyor ancak şimdilik bu kadar yazabildim. Bu madde gerçekten seçkin madde olacak bir seviyeye gelmeden benim de maalesef destek verebilmem mümkün değil. Tekrar söylüyorum: Karşı olmam emeğe saygı duymadığım veya maddeye ileride seçkin olması için destek vermeyeceğim anlamına asla gelmiyor. Duygusal davranmak yerine objektif olalım ve seçkin madde kazanalım. Eminim okuyan herkes -@Saint concrete dahil- buna hak verecektir. Selamlar, Harald the Bard (mesaj) 05.37, 26 Nisan 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Teşekkürler. Yapabildiklerimi düzeltiyorum şu anda. Bunları görebildiğinizde göre skzde araştırma ve gramer konusunda katkıda bulunabilirsiniz, çoğunu ben yazdığım için hataları göremiyorum. Saint concrete (mesaj) 07.37, 26 Nisan 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Evet tabii ki katkıda bulunabilirim ama benim de katkı vermek istediğim başka alanlar var ve şu an bu madde ilgimi çekmiyor. Ancak bu söylediğim değişiklikler belki de haftalar, aylarca süren bir çalışma gerektirir. Bunların hepsini tek seferde yapıp "oldu mu?" diye sorarsanız tahminen benden yine aynı cevabı alacaksınız. Size örnek bir seçkin madde olarak şuna bakmanızı tavsiye ederim. Bu arada İngilizce seçkin madde burada da olacak diye bir şart yok, İngilizce'de seçkin olmuş şu madde seçkin madde statüsünden çıkartılmalı mesela bana kalırsa. Harald the Bard (mesaj) 08.16, 26 Nisan 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Aylar olmuş, bakan olmadı. Ben tüm kırmızı bağlantıları açtım. Bakabilir misiniz?
@Nanahuatl, @Beşiktaşlı48. Saint concrete (mesaj) 08.59, 19 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Tekrar bakarsanız sevinirim. @Nanahuatl @Beyoglou Saint concrete (mesaj) 18.19, 25 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Adaylığın başı ile sonu bambaşka yerlerde. Bu tip adaylıkların verimsiz olduğuna inanıyorum. Dediğim gibi madde bu noktaya en iyimser tahminle %95 oranında hazır gelmeli, baştan aşağı yazılacaksa zaten adaylık olumsuz sonlandırılmalı ve sonrasında tüm çalışmalar yapılmalı. Aday olması için bir sınır yok neticede. Aday olduğundaki hâli şu, şimdili hâli görülebiliyor. 53 kB'den 87 kB'ye çıkmış, adaylık süreci boyunca %60 kadar büyümüş bir maddeden söz ediyoruz. "Maddenin kararlı son hâli" denilen sürüm dahi 69 kB, üstüne onlarca değişiklik var. Bu şekilde işlememeli bu süreç. Nanahuatl? 19.31, 25 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Maddeyi okudunuz mu? Sadece boyutundan bahsediyorsunuz ve buna dayanarak adaylığı "verimsiz" olarak görüyorsunuz. Saint concrete (mesaj) 22.28, 25 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
İki kere okudum ve üstüne bir ton değişiklik yapılmış yine. Giriş kısmı hâlâ VP:BEKGİRİŞ'e uygun değil (5 Haziran'da da aynısını demişim). Nanahuatl? 05.09, 26 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Yorum Yorum Değişiklik özetinde yazdığım hataların düzeltilmesi gerekmekte. Çeviride tekniki hatalar bulunmakta. Misalen, "a German pharmacist from Frankfurt an der Oder, appears to have produced chloroform in 1830 by mixing chlorinated lime with ethanol; however, he mistook it for Chloräther" bu cümlede kalın yazdığım iki kelimenin de Türkçesi "karıştırmak" olsada yapılan çeviri sebebiyle ikisi de "içine katmak" şeklinde algılanmakta. Bunun gibi örneklerin baştan sona düzeltilmesi gerekmekte. Teknik kısımlara hakim olmadığımdan o kısımlardaki çevirilere müdahil olamamaktayım. Kırmızı bağlantıların giderilmesi hususu da halledilirse oyum olumlu olacak. ᵇᵉʸᵒᵍˡᵒᵘ (wha?) 08.37, 16 Mart 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Kırmızı bağlantılar ile ilgileniyorum. Dioksan, Bütil asetat gibi sayfalar açıldı. Saint concrete (mesaj) 10.57, 16 Mart 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Şartlı destek @Beyoglou'nun dediği gibi bazı yazım hatalarının düzeltilirse ve dipnot kısmı halledilirse SM olabilir. Beşiktaşlı48 ❯❯❯ mesaj 20.17, 16 Mart 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Destek Destek Artık şartları karşıladığını düşündüğümden SM olabilir.--Beşiktaşlı48 ❯❯❯ mesaj 09.04, 19 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Bulabildiklerimi düzelttim şimdiye kadar. Saint concrete (mesaj) 21.05, 16 Mart 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Maddeler buraya "%100 hazır olduğu düşünüldüğünde" gelmeli. Madde geçmişine bakıyorum, adaylık sonrası 100'den fazla değişiklik var. Bu şekilde değerlendirme yapmak mümkün değil, saat başı değişiyor madde.--Nanahuatl? 05.15, 17 Mart 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Şu anki hâli nasıl? Saint concrete (mesaj) 06.25, 17 Mart 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  @Nanahuatl yine de eksik gördüğümüz kısımları söylersek geliştiren kullanıcılar için iyi olur. seçkin madde adaylığı doğrultusunda gerçekleşen değişiklikler bu durumun istisnaları olarak değerlendirilmelidir. Nispeten yeni kullanıcılar belirttiğimiz hususlar çizgisinden maddeyi geliştirmeye devam edecek ne de olsa. İyi çalışmalar. ᵇᵉʸᵒᵍˡᵒᵘ (wha?) 00.11, 18 Mart 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  "Geliştirmeye devam etme" süreci, adaylıktan önce olması gereken bir süreç. SMA/KMA gibi süreçler, maddenin gelişimine devam ettiği yerler olarak algılanmamalı. Buraya hazır gelmeli ve burada ince dokunuşlar yapılmalı. Maddenin boyutundaki 12 kB'lik değişiklik, bu ufak dokunuşlardan değil. Maddedeki kaynaksız cümlelere kaynak eklenmesi dahi zaten daha da fazla değişikliklerin gelmesi demek. "Üretim" başlığı komple kaynaksız misal. Nanahuatl? 00.26, 18 Mart 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Şu anki hâli nasıl? Yazım ya da gramerde hata varsa bunu benim dışımda birinin kontrol etmesi daha iyi olur, gözümden kaçmış yerler olması hâlinde. Saint concrete (mesaj) 16.27, 19 Mart 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Elimden geldiğince düzenledim. Maddenin şimdiki hâli yeterli midir? Saint concrete (mesaj) 05.01, 8 Nisan 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Şartlı destek Kırmızı bağlantıların açılması ve yazım hataları düzeltilmesi halinde oyum olumlu yanda. Onun dışında neden dolaşım şablonunun öncesinde Dipnot açılmış anlamadım. Dipnot kısmına bir şeyler mi eklenecek yoksa o başlık dolaşım şablonu için mi? Âfâkî💬 12.42, 18 Nisan 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Kırmızı bağlantılar için sayfa açmıştım zaten, hangilerinden bahsettiğinizi anlamadım. Dipnot başlığını kaldırdım ve bulabildiğim yazan hatalarını düzelttim. Saint concrete (mesaj) 11.32, 20 Nisan 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Dostum bilgi kutusunda bazı kırmızı bağlantılı parametreler kaldı. Yanındaki bilginin anlaşılabilirliği açısından bu maddeler elzem. Bu raddeden sonra maddede artık bir problem görmüyorum. İngilizce Vikipedi'den fazla kaynak kullanılmış ve konu hakkında baştan aşağı bütün konulara değinilmiş. Eline sağlık. Bunu da yapabilirsen Nanahuatl'ın dediği üzere artık sayfanın kararlı sürümü üzerinden bir SMA adaylığı yürütülebilir. ᵇᵉʸᵒᵍˡᵒᵘ (wha?) 13.49, 21 Nisan 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
bugün kırmızı bağlantıların çoğuna sayfa açtım. Eklemem ya da düzeltmem gereken şeyler var mı? Saint concrete (mesaj) 11.33, 22 Nisan 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Elinize sağlık. ᵇᵉʸᵒᵍˡᵒᵘ (wha?) 01.33, 26 Nisan 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

maddenin kararlı son hali

Nanahuatl, Seksen iki yüz kırk beş ne düşünüyorsunuz? ᵇᵉʸᵒᵍˡᵒᵘ (wha?) 01.33, 26 Nisan 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Destek Destek Son sorunun da çözülmesinin ardından. ᵇᵉʸᵒᵍˡᵒᵘ (wha?) 01.33, 26 Nisan 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Sıralanan sorunları çözdüm ve bugün itibariyle de 100 kaynağa ulaştı. Saint concrete (mesaj) 02.42, 9 Mayıs 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Hâlâ kaynaksız birçok paragraf var, VP:BEKGİRİŞ'e uygunsuz bir giriş kısmı var, "kararlı" denilen sürümün üzerine 40 küsur değişiklik yapılmış, VP:BEK'e uygunsuz madde sıralamaları var (tarihçe kısmı), anlam ayrımı sayfalarına bağlantılar var, aşırı başlıklandırma ve çok kısa içeriklerin olduğu başlıklar var, standart bir düzende olmayan kaynakça kullanımı var... Çok fazla düzeltilecek/geliştirilecek yer var ve bunların SMA sürecinde yapılmaması gerekiyor. Önceden yapılmalılardı. VP:Mİ sayfasını öneririm naçizane.--Nanahuatl? 08.55, 5 Haziran 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Girişi nasıl olmalı ve tam olarak neler BEK'e uygunsuz? Kaynaklar nasıl olmalı? Saint concrete (mesaj) 21.40, 8 Haziran 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  @Saint concrete, size yukarıda örnek alabileceğiniz bir madde vermiştim aslında. Yukarıda @Nanahuatl'ın verdiği yönergeler de sorduğunuz soruları yanıtlar nitelikte. Selamlar, Harald the Bard (mesaj) 09.35, 25 Haziran 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Bugün bilgi kutusunu güncelleyip buhar basıncı bilgisini ekledim. Kimya kutuda bazı yerler görünmüyordu onları düzeltmeye çalıştım anca H ibareleri gibi şablonlar çalışmadı bir türlü. Saint concrete (mesaj) 10.15, 15 Temmuz 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Açılmamış sayfaları da açtım ancak aylardır kimse bu konuya bakmıyor. Saint concrete (mesaj) 11.11, 18 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  @Saint concrete, gereken düzenlemeleri yaptıysan ilgili kişilere seslenip yeniden incelemelerini rica edebilirsin.--LostMyMind (mesaj) 06.39, 19 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Zafer Anıtı (Ankara)[kaynağı değiştir]

Süre başlangıcı: 20.26, 9 Temmuz 2023 (Kaliteli ve seçkin içerik adaylıkları için süre sınırlaması teklifinin kabulünden itibaren)
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 13 gün 13 saat 17 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Herkese merhaba. Son günlerde üzerinde çalışmakta olduğum Zafer Anıtı maddesini kriterlerimizi karşılayacak seviyeye getirdiğimi düşündüğüm için seçkin madde adayı olarak göstermek istiyorum. Yaptığım değişiklikleri ve maddenin son halini zaten inceleyeceksiniz ama ben genel bir bilgi vermek istiyorum hem yapılanlar hem de içerikle alakalı. Tarihçe kısmında anıt fikrinin ortaya çıkışı, bunun üzerine bir proje yarışması düzenlenmesi, kazanan aday projenin inşası ve nihayetinde anıtın açılışıyla alakalı bilgiler yer almakta. Ayrıca kısaca ve yeterli seviyede anıtın önemine de değindim. Detaylar başlığında ise anıtı oluşturan elemanlar ayrıntılı bir şekilde analiz edilirken yeri geldikçe anıtın önemine de vurgu yapılıyor. Son kısımda ise anıtın nasıl sembolleşerek Türk lirasının üzerinde yer aldığı, eski tarihli filmlerde Ankara kent merkezinin en önemli simgelerinden biri olduğuna değiniliyor.

Detaylandırılabilecek her alt başlıkta inceleme yaptığımı, bunu da mevcut görsellerle yeterince destekleyebildiğimi düşünüyorum. Zaten daha öncesinde maddenin Commons kategorisinde de hummalı bir sınıflandırma yapmış; anıta ait görselleri yıllara ve elamanlarına göre ayırmıştım. Tartışmanın sonunda hangi karar çıkarsa çıksın gerek Vikipedi sayfası gerekse kardeş projelerdeki içeriğiyle dolu dolu ve doyurucu bir maddemiz daha olduğu için mutluyum. :)

--Gargarapalvin (mesaj) 21.12, 2 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Maddeye verdiğiniz emeklerden ötürü ellerinize sağlık. Oldukça ayrıntılı ve bol bilgili olmuş. Ancak maddede bazı kırmızılıklar var, eğer bu maddelerin çok sayıda intervikisi var ise giderebilirseniz iyi olur. Bunun dışında SM için tüm kriterleri karşıladığını düşünüyorum. Beşiktaşlı48 ❯❯❯ mesaj 22.36, 16 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Merhaba @Beşiktaşlı48. Ben de yorumunuz için teşekkür ediyorum öncelikle. Şöyle ki; kırmızı bağlantılı olan maddeler iki film ve heykelin yapıldığı dönemin tesisiyle alakalı. Aslında bunlara bağlantı vermek yerine italik yazarak da geçilebilirdi ama ben ileride maddeleri açılırsa diye her ihtimale karşı belirtmek istedim. Zira bu VDM Metals isimli şirket Onur Anıtı'nın da yapıldığı yer olmasına karşın o maddede bağlantı verilme ihtiyacı bile duyulmamış. Five Finger filmiyle alakalı olarak da başka hiçbir Viki bağlantısı bulunmamakta. Üzerinde çalışmaya müsait olan tek başlık "Meydan Köpeği" filmi gibi duruyor. Onunla ilgilenip en yakın zamanda maddesini oluşturabilirim. :) --Gargarapalvin (mesaj) 09.01, 17 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Destek Destek Öyleyse tüm SM kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. Beşiktaşlı48 ❯❯❯ mesaj 18.58, 17 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Tekrardan teşekkür ederim desteğiniz için @Beşiktaşlı48. --Gargarapalvin (mesaj) 22.21, 18 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Yorum Yorum Biçemsel olarak sorunlar mevcut. Madde "kaynağı değıştir" modülünde tekrar okunsa faydalı olur. Örnegin -nowwikiler duruyor, gazete/dergi isimleri italik değil, hem tırnak hem de italik olan yerler var. Noktalı virgüllerin bir kısmına anlam veremedim. Detayları yerine daha uygun bir başlık bulunsa güzel olur. Maddenin tarihçesi 1938'de son buluyor, online gazeteler taranmalı en azından. Restorasyonlardan hiç bahsedilmemiş? Yazımsal olarak da sorunlu yerler var. VP:Milli sınırlarında olan ifadeler göze batıyor: "milli mücadele ruhunun belleklerde taze tutulması amaçlanmıştır." vb. Ansiklopedik yazıma uymayan ifadeler de epey fazla; "tercih edilmesi de tesadüf değildir." gibi. Ayrıca "Yani" ile baslayan yerler var? Madde yazılırken makalelerdeki dil iyice torpülenememiş gibi duruyor. Okumaya devam ettikçe bu başlık altına eklemelerde bulunabilirim. Konu çok güzel.--Kingbjelica (mesaj) 16.43, 23 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Merhaba @Kingbjelica. Öncelikle vakit ayırıp maddeyi detaylı bir şekilde incelediğin için teşekkür ederim. Yönelttiğin eleştiriler doğrultusunda ben de tekrardan göz attım yaptığım düzenlemelere. Öncelikle milli mücadele tabirinin kullanımı konusunda haklısın. İçerik doğrudan ulusal tarihle ilgili olunca insanın tamamen objektif bir şekilde konu hakkında yazması güçleşiyor. En azından benim için böyle. :) Çok dikkat etmeye çalışmıştım aslında bu kuralı ihlal etmemek için ama dilimize yerleşmiş olan ifadelerden bir çırpıda sıyrılmak veya yerine ikamelerini bulmak oldukça zor olabiliyor. Paragraflar boyunca kelime tekrarı yapmak istemediğim için arka arkaya "Türk Kurtuluş Savaşı" ifadesini kullanmak istemedim. "Milli mücadele"den başka alternatif bulamamış olacağım ki birkaç defa kullanmışım bu tanımlamayı. Vakit bulduğumda diğerleriyle birlikte gerekli düzeltmeleri yapacağım.
  Noktalı virgül özelinde bir sıkıntı gözüme çarpmadı benim. Daha spesifik olarak belirtebilirsen sorunlu gördüğün yerleri sevinirim. Birkaç parçadan oluşan uzun cümlelerde virgülle ayrılması gereken sözcükler olduğunda ya da özel olarak vurgu yapmak istediğim durumlarda kullandım bu noktalama işaretini. Kurallara aykırı bir durum fark etmedim. "Yani" kelimesini de bir yerde kullanmışım sadece. :) Aynı cümle "...belirtilen koşullar doğrultusunda" diye devam ettiği ve önceki birkaç cümlenin özeti niteliğinde olduğu için yazmışım. "Özetle" ya da "kısaca" alternatiflerine yer vermek daha iyi olurmuş.
  Detaylar başlığı yerine "kompozisyon" gibi bir isimlendirme yapılabilir belki ama sanat eserlerini konu edinen maddelerde "detaylar/detayları" olarak alt başlıklar açılması da rastlanmadık bir şey değil elbette. Böyle bir yaygın kullanım var. Kompozisyon bana detaylardan çok parçaların oluşturduğu bütünlüğü anımsattığı için uygun görmemiştim bu ifadeyi. Misal ben o başlıkta parçaları inceledim tek tek, bütünü değil. Ana kaide, üç farklı heykel ve kaidenin cephelerinde bulunan rölyefler sonuç itibarıyla birer detay. :) Çözülemeyecek bir konu değil ama bu, senin ya da başkalarının daha şık bir önerisi varsa onu da kullanabiliriz söz konusu başlık için.
  Son olarak en çok hak verdiğim kısım tarihçeyle alakalı yorumun. Kaynakları tekrar tarayarak yakın dönemler için de doyurucu bir tarihçe bilgisi oluşturmaya çalışacağım. --21.53, 24 Ocak 2023 (UTC) Gargarapalvin (mesaj) 21.53, 24 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Yorum Yorum @Gargarapalvin eline emeğine sağlık. Maddeyi baştan sona okudum, güzel bir çalışma olmuş. Şurada bazı değişiklikler ve iç bağlantı eklemesi yaptım. Maddede "önemli" ifadelerini kayda değer ya da dikkate değer olarak değiştirdim. Çünkü kime göre önemli, kime göre önemsiz, bunlar biraz muğlak ifadeler. Yine gözümden kaçan böyle ifade varsa düzeltmeni rica ederim.
Ek olarak Milli Mücadele isminin kullanılmasında bir sorun göremiyorum, bu Kurtuluş Savaşı'nın yaygın isimlerinden biri. Adaylık için önemli olan bunun nasıl ifade edildiği. Vikipedi'nin politikalarına ters düşüyorsa, bu tarz ifadeler yorum katmamak adına tırnak içinde gösterilebilir, kaynağı da verilirse bir sorun teşkil etmeyecektir.
Benim çok bir yorumum bulunmuyor. Önemli olan olabildiğince bütün kaynakların taranıp maddeye tüm kayda değer bilgilerin eklenmesi. Sorunlar çözüldükten sonra beni etiketlersen tekrar kontrol ederim, umarım bu maddeyi seçkin madde olarak kazanırız. Harald the Bard (mesaj) 06.29, 27 Nisan 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
@Gargarapalvin, gelen yorumlar üzerine maddede değişiklik yapacak mısın? 1 aydan fazla zaman geçti. Harald the Bard (mesaj) 19.15, 3 Haziran 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Karşı Karşı. Çok üzülerek karşı olmak durumundayım. 27 Nisan'da yorumlarımı yazmış ve 3 Haziran'da da bir hatırlatma atmıştım. Hatırlatmadan sonra da bekledim ki @Gargarapalvin belki gelip düzenleme yapar diye. Kendim de yapabilirdim elbette ama benim de uğraşmak istediğim başka maddeler ve konular var. Görece uzun bir süre geçtiğinden ve yorumlarım üzerine herhangi bir düzenleme olmadığından tekrar üzülerek karşı olduğumu bildiriyorum. Umarım bu madde tekrar aday olur ve seçkin madde seçilir. İzleme listeme aldım belki bir gün ben yaparım bu işi diye. Harald the Bard (mesaj) 04.57, 25 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Destek Destek Elinize emeğinize sağlık. Sağlanmayan bir kritere ben denk gelemedim. ᵇᵉʸᵒᵍˡᵒᵘ (wha?) 11.31, 3 Şubat 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Fikir belirttiğiniz için teşekkür ederim @Beyoglou. :) --Gargarapalvin (mesaj) 13.43, 5 Şubat 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Gerçekten değerli ve incelemeye değer bir çalışma olmuş. Ancak yukarıda K:Harald the Bard birçok yerinde tespit yapmış ve bunlara yönelik herhangi bir çalışma gerçekleştirilmemiş. Keza diğer yerinde tespitler de mevcut. Vikipedi:BEKGİRİŞ'e uygunsuz bir giriş var mesela, maddenin özeti niteliğinde değil, tek paragraf ve tekrar eden kaynaklar... Maddede kullanılan ifadeler oldukça sübjektif. Bir sanat eseri değerlendirilirken elbette sübjektif yorumlar bolca yapılır ama Vikipedi'nin rolü, bunları olduğu gibi taşımak değil sübjektifliğe saygı duyarak ("-e göre"lerle) aktarmaktır. "Türkiye'deki Atatürk heykellerinin sınıflandırılması adına Nutuk dikkate değer bir kriterdir. Zira Nutuk'un Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde okunmasından önce dikilen heykel ve anıtlarda kitabeye sık rastlanmaz" gibi bir anlatım Vikipedi'ye uzak bir anlatım. Zaten üstte de bunlar ifade edilmiş. Bir çalışma da olmadığına göre şu aşamada karşı olmamdan başka seçenek kalmıyor.--Nanahuatl? 00.56, 25 Ağustos 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

1940 Filistin Mandası-Lübnan futbol maçı[kaynağı değiştir]

Süre başlangıcı: 20.26, 9 Temmuz 2023 (Kaliteli ve seçkin içerik adaylıkları için süre sınırlaması teklifinin kabulünden itibaren)
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 13 gün 13 saat 17 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Eduard Streltsov ile paralel olarak çevirmiş olduğum bir maddeydi. 1-2 kırmızı hariç herhangi bir problemi kalmadı. Akışkan bir dil kullanmaya çalıştım ezbere çeviri yapmadım. Maddenin SM standartlarına uygun olduğunu düşünüyor, siz kıymetli Vikipedist'lerin değerlendirmesine bırakıyorum.JustForFun (mesaj) 19.30, 9 Ekim 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık, başta K:JustForFun olmak üzere. Ben bu maçın neden kayda değer olduğunu şahsen anlayamadım, K:𐰇𐱅𐰚𐰤, K:Sabri76, K:Sayginer, K:Styyx belki yardımcı olabilir. Maddede bahsedilen şeyler, her futbol maçı için zaten çeşitli yayınlarda yer alan içerikler. Yalnızca örnek veriyorum, Galatasaray'ın Bordeaux maçı, hatta geçtiğimiz günlerdeki derbi maçı gibi maçlar için de bu tip maddeler açmak mümkün. Sonuçta her maç, farklı yayınlarda bol bol değerlendiriliyor öncesi ve sonrasıyla. İşbu maçta o farklılığı yaratan hususları ben göremedim.--Nanahuatl? 07.41, 11 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Sanıyorum diğer maçlardan farklı olmasının sebebi siyasi bir ayağının da olması. Malum tarihin her evresinde Ortadoğu'da etnik ve din kökenli mücadeleler hiç eksik olmadı ve bu maç da bu mücadelelerin gölgesinde oynanmış bir maç. Farklılık yaratan husus da bu olsa gerek. Yorumunuz için teşekkürler. JustForFun (mesaj) 13.19, 11 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • @Sabri76, Sayginer, Styyx; kayda değerlik konusunda sizler ne düşünürsünüz? Benim görüşüm ortada, bence KD değil ama kayda değer olduğu kanaati oluşursa ona uymak lazım elbette.--Nanahuatl? 06.52, 8 Mart 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • KD olduğunu düşünüyorum. Sonuçta 1948'de Arap-İsrail Savaşları başladı ve bu maçtan sonra Filistin Mandası ancak İsrail adıyla 1949'da maç yapmaya başladı. 1940'tan 1948 Arap-İsrail Savaşı'na kadar maç yapmaması oldukça ilginç. İsrail futbol tarihi açısından müstesna bir madde olduğunu düşünüyorum. Yani sebebi İsrail'in ilk maçı olması değil. SM açısından ise oldukça iyi olmasına rağmen 1948 savaşından da bir iki cümle ile bahsedilmesi şartıyla Destek Destek veririm.--Śαвяí¢αи76ileti 07.45, 8 Mart 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Muhtemelen siyasi yönü dolayısıyla KD'dir diyeceğim ama maddede bu yöne dair hiçbir şey söylenmemiş. Bilemedim.--Sayginerv-posta 06.37, 9 Mart 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Enwiki'de KMA ve 2 SMA'dan geçmesine rağmen hiçbirinde kayda değerlik hakkında bir tartışma yaşanmamış. 1940'tan kalan kaynaklar iyi bir başlangıç noktası bence. KD'lik için önemli olan daha sonradan yayımlanmış kaynaklara baktığımzda 2003'ten şu kaynak var. Madde'de olan 2 kitap (2006; 2013) sanırsam birkaç sayfa olarak bu maça yer vermiş. İsrail Futbol Federasyonu'nun 2012 kaynağı bağımsız değil. Lübnan'ın ilk maçı olması sebebiyle belki oradan daha bir şeyler bulabilmek mümkün olabilir (kendim arama yapamadığımdan emin değilim). Ucundan KD olabilir. ~StyyxEvet? 12.28, 23 Nisan 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 SİS notu: @JustForFun, Nanahuatl, Sabri76, Sayginer, Styyx, tartışma için öngörülen süre dolmuştur. Bu süre sonunda net bir fikir birliği sağlanamadığı için ek süre içinde tekrar son görüşlerinizi alabilirsek ve yapılacak düzeltmeler varsa bu süre içinde yapılırsa iyi olur. Maddenin seçkin madde olup olmaması da KD olup olmaması da halen biraz tartışmalı görünüyor. Sevgiler, iyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 11.02, 12 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

@LostMyMind, maddeyi silinmeye aday göstermiştim ve sonuç kalması şeklindeydi. Ben ise kayda değer olmadığını düşünsem de bunun üzerine daha fazla gitmeyi düşünmüyorum. Kayda değer olmadığını düşündüğüm maddenin seçkin madde adaylığı değerlendirmesini yapmam da uygun olmayacaktır. Dolayısıyla bu maddenin değerlendirmesini yapmamam daha sağlıklı. İlgili kullanıcılar yapabilirler, teşekkürler. Nanahuatl? 04.35, 13 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]