Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar

(Vikipedi:Silinmeye aday maddeler sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bu sayfa, Vikipedi kullanıcılarının sayfaların silinmesi hakkında tartıştıkları ve görüş bildirdikleri sayfadır. Silinmesi öngörülen güncel sayfalara yukarıdan bu aya tıklayarak erişebilirsiniz. Buraya eklenen silinmeye aday sayfaların durumu fikir birliği oluştuğu takdirde 7 gün (bu süre fikir birliğine varılmazsa +5 gün daha uzatılır) içinde tartışılarak karara bağlanır. Kullanıcıların hızlı silme ya da hızlı kalma yönünde çok miktarda görüş bildirmesi durumunda 5 günlük süre beklenmeksizin tartışma sonuçlandırılabilir.

Bir sayfanın silinebilmesi için fikir birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. (bkz. Vikipedi:Hizmetliler için silme yönergeleri)

Tartışma sonucuna göre sayfa:

 • Kalır
 • Silinir
 • Uygun şekilde düzenlenir
 • Diğer bir sayfa ile birleştirilir
 • Diğer Wikimedia projelerine (Vikikitap, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak veya diğer dillerdeki Vikipedi'ler) gönderilir
 • İsmi değiştirilir.

SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir.

Görüş bildirirken dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

 • Sayfanın ilk veya önemli katkıları bulunan bir yazarı iseniz, neden silinmemesi gerektiğini silme politikasını göz önünde bulundurarak açıkça belirtin.
 • Sayfa hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen sayfayı inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgilere göre görüş bildirmeyin. Sayfanın durumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için, tartışma sayfasını ve sayfanın geçmişini incelemeniz tavsiye edilir, zira tartışma sayfası görüş belirtirken dikkate almanız gereken bilgiler içerebilir.
 • Eğer fikriniz değiştiyse ve görüşünüzü değiştirmek isterseniz, tavsiye edilen yol, eski görüşünüzü vurguladığınız yerin üstünü çizip yenisini yazmanızdır. (Örn: <s>eski görüş</s> yeni görüş; Silinsin Kesinlikle kalsın şeklinde.)
 • Genel olarak kullanıcıların konuya ilişkin görüşlerinin bir eylem belirtmesi ve bu eylemi belirten kısmın koyu harflerle (Örn; "Silinmesin" veya "Silinsin" şeklinde) yazılması öngörülmüştür. İfade edilen görüş yukarıda belirtilen eylemlerden birinin yapılmasına dair bir kanaat içermelidir.
 • Tartışmaya herkes katılabilir, fakat yorum ve tavsiyeler, özellikle kötü niyetle yapılmış izlenimi veriyorsa, inandırıcı olmayabilir.
 • Her tartışma için görüş belirtmek zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen hususları göz önünde tutup tartışmaya katılmayabilirsiniz:
  • Tartışma sizin bilmediğiniz ya da size hiç tanıdık gelmeyen bir konuyu içerebilir.
  • Zaten hâlihazırda fikir birliği ile alınmış kararı kabul etmiş olabilirsiniz.
 • Sayfalara eklediğiniz sebep ve önerilerin sonuna "~~~~" şeklinde imzanızı atmayı unutmayınız.

Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi[kaynağı değiştir]

Bir sayfayı silinmeye aday göstermek için aşağıdaki adımları izleyiniz. Burada sayfa adı yerine silinecek sayfanın adı yazılmalıdır.

I.
Silme şablonunu sayfaya ekleyiniz.

  Silinecek sayfada değiştir sekmesine tıklayarak açılan değiştirme penceresinde sayfanın en üstüne şablonu ekleyiniz.
  (Bu kısmı kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.):

{{sas}}

Lütfen "SAS" kelimesini değişiklik özetine eklemeyi unutmayın ve küçük değişiklik olarak işaretlemeyin. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz iyi olacaktır. Bu sayede sayfadaki uyarı şablonunun vandalizm sonucu kaldırılmasını engelleyebilirsiniz. Sayfayı kaydedin.

Eğer şablonu silmeye aday gösteriyorsanız, <noinclude>{{sas}}</noinclude> şeklinde kullanın.

(Şayet sayfa daha önceden silinmeye aday olmuşsa, {{yk:sasx|2.}} (ikinci kez aday gösterilen sayfalar için; eğer sayı daha yüksekse 2. yerine uygun sayıyı girin ve noktayı silmeyin) şablonunu {{sas}} yerine kullanın.

II.
Silmeye aday sayfanın tartışma sayfasını oluşturun.

  Sayfanın üstündeki SAS kutusu, oluşmamış bir bağlantı içermektedir.
  Bu bağlantı tartışmanın gerçekleşeceği sayfaya verilmiş bağlantıdır. Sayfayı açmak için tıklayın.
  Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/sayfa adı.
  Bu sayfayı değiştirin ve alttaki kısmı oraya kopyalayın.

{{yk:sas2 | sa=sayfa adı | metin=Sayfa ne için silinmelidir.}}--~~~~

sayfa adı kısmını silinecek sayfanın ismi ile değiştirin ve neden silinmesi gerektiğini belirtin. İstiyorsanız, gerekçe kısmı sonrasında '''silinsin''' ibaresini ekleyebilirsiniz. Bu, tartışmada sizin görüşünüz olarak geçecektir. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz tartışmayı takip etmenizi sağlayacaktır. Özet olarak bir şey yazmanız gerekmiyor, fakat "silinmesi yönünde ilk görüş" yazmanız yerinde olur. Sayfayı kaydedin.

III.
Sas tartışmalarına katılan kullanıcılara haber verebilirsiniz.

  Aşağıdaki şablonu kopyalayın ve bu bağlantıya basarak kayıt sayfasına ulaşın.
  Şablonu kayıt sayfasının en altına ekleyiniz.

{{yk:sas3 | sa=sayfa adı}}

Yine "sayfa adı" kısmını silinmeye aday sayfanın adı ile değiştirin. Özet kısmında da sayfanın adını belirtmeyi unutmayın. Sayfayı kaydedin.

SAS tartışması sonucunun arşivlenmesi[kaynağı değiştir]

SAS tartışması sonucunda aşağıdaki şablonlar kullanılarak tartışmalar kapatılır:

 • Eğer sayfanın kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Kalsın}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna tartışma sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Sayfanın tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.
 • Eğer sayfanın silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Silinsin}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa silinir, silinme nedeni olarak tartışma sayfasının bağlantısı girilir.
 • Eğer sayfanın ne kalması ne de silinmesi yönünde fikir birliği oluşmamışsa: Sayfanın başına {{SAS Kararsız}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna tartışma sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.

Silme işlemine dair not: Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve tartışma sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar.


< Ocak · Şubat · Mart ·

Tartışmalar[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız.

SAS tartışması sonucunda bir fikir birliğine varılamamıştır. chansey mesaj? 07.15, 6 Mart 2021 (UTC)

Garaj Müzik[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)

Kayda değerliği konusunda değerlendirilmesi için SAS'a taşınmıştır. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 11.50, 20 Şubat 2021 (UTC)

 • İlgili madde Albüm Kayıt firmasına aittir. Madde içeriğinde firmanın çıkarttığı albümler listelenmiştir. Bilgi olarak değerli bulup maddenin silinmemesinden yanayım.--Metakafa (mesaj) 22.14, 22 Şubat 2021 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Alper Afşin Özdemir[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)

Kayda değerliği konusunda değerlendirilmesi için SAS'a taşınmıştır. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 21.31, 20 Şubat 2021 (UTC)

Ali Sevimli[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)

Şuradan görülebilen kariyerinde yalnızca 3. Lig (dördüncü lig seviyesi) ile Bölgesel Amatör Lig'de maçlara çıktığı görülebiliyor. Kayda değer olduğunu ispat edebilecek bağımsız ve güvenilir kaynaklara da denk gelmedim. --NanahuatlEfendim? 07.57, 21 Şubat 2021 (UTC)

Silinsin Silinsin Futbolcunun profesyonel liglerde maça çıkmaması silinmesi için yeterli bir sebep. --Tekask1903mesaj 21.12, 22 Şubat 2021 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 14.56, 6 Mart 2021 (UTC)

Blue Angel (pornografik film oyuncusu)[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)

Ödülleri yok, yalnızca adaylıkları var. Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklara rastlayamadım. --NanahuatlEfendim? 08.00, 21 Şubat 2021 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil. Empire990 | mesaj 12.31, 21 Şubat 2021 (UTC)
 • Kayda değer olmadığı kanaatiyle silinsin. chansey mesaj? 07.16, 6 Mart 2021 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız.

SAS tartışması sonucunda bir fikir birliğine varılamamıştır. chansey mesaj? 07.17, 6 Mart 2021 (UTC)

Ali Dursun Ulusoy[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. --NanahuatlEfendim? 08.12, 21 Şubat 2021 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Xebian[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)

Kayda değer olduğunu ispat edebilecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar tespit edemedim. --NanahuatlEfendim? 08.23, 22 Şubat 2021 (UTC)

Ali Kurumahmut[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar tespit edemedim.--NanahuatlEfendim? 23.23, 22 Şubat 2021 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Eski Danıştay üyesi olduğu için KD şartını sağladığını düşünüyorum. Geçtiğimiz yıl yaptığı çeşitli açıklamalarla (1, 2, 3, 4) gündeme gelmiş. Sayfanın içeriğinin geliştirilmesi gerekiyor. Ayrıca bazı bilgiler (doğum tarihi ve yeri gibi) adaşına ait olabilir (bkz. 1, 2). --EmreOsm95 (mesaj) 10.17, 25 Şubat 2021 (UTC)

Allwinner A31[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar tespit edemedim.--NanahuatlEfendim? 23.25, 22 Şubat 2021 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Yapılan tespite katılıyorum. --EmreOsm95 (mesaj) 10.18, 25 Şubat 2021 (UTC)

Ali Muhlis Karakaş[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 13 saat ve 49 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar olmadığı kanaatindeyim. --NanahuatlEfendim? 20.29, 23 Şubat 2021 (UTC)

83M6E[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 14 saat ve 9 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok (Rusça Viki dahi açmamış). "S-300'e aktarılsın" demeyin, ziya ona özgü bir sistem değil, 400'de de var(mış), en azından. Kaldı ki bu kadar kritik bir konuda kaynaksız aktarım da uygunsuz olacaktır. --NanahuatlEfendim? 20.49, 23 Şubat 2021 (UTC)

Olcay Güran[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 1 gün, 2 saat ve 10 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kaydadeğerlik kriterlerini karşılamıyor . Ufukart (mesaj) 08.50, 24 Şubat 2021 (UTC)

 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin HS#M6'dan silinebilir bir madde. SAS'a taşımaya bile gerek olduğunu düşünmüyorum açıkçası. --BirazdangelicemMsj 09.31, 24 Şubat 2021 (UTC)

Tofaş Doğan SLX[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 1 gün, 11 saat ve 26 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Tofaş Doğan ya da Tofaş Kuş Serisi maddemizle birleştirilebileceğini düşünüyorum. Biraz inceleme yaptığım zaman başka modellerin üst donanımlarıyla ilgili olarak tek tek ayrı madde açılmamış. Örnek veriyorum Renault Clio maddesi var ama Renault Clio Authenique gibi ayrı maddelerimiz yok. Tofaş Doğan (ya da Tofaş Kuş Serisi) maddesi varken Tofaş Doğan SLX maddesi ne kadar gereklidir bilemedim.

Birleştirilsin Birleştirilsin ben Tofaş Kuş Serisi maddesiyle birleştirilmesinden yanayım. Hatta geri kalan bütün kuş modelleri (Tofaş Şahin, Tofaş Doğan, Tofaş Kartal) Tofaş Kuş Serisi maddesiyle birleştirilebilir sanıyorum. Diyot 18.06, 24 Şubat 2021 (UTC)

Aimeos[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 1 gün, 13 saat ve 8 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değer olduğunu ispat edecek kadar bağımsız ve güvenilir kaynaklar olmaması nedeniyle yakın zamanda İngilizce Vikipedi'de silinmiş. Hemfikirim, kayda değer olduğu ispat edilemiyor. --NanahuatlEfendim? 19.48, 24 Şubat 2021 (UTC)

AmpliTube[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 1 gün, 13 saat ve 10 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar tespit edemedim. --NanahuatlEfendim? 19.50, 24 Şubat 2021 (UTC)

American Underwater Products[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 1 gün, 13 saat ve 46 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar bulunmamakta. İngilizce Vikipedi'de de aynı gerekçeyle silinmiş -ki maddedeki mevcut kaynaklar incelendiğinde bu durum görülebilmektedir. --NanahuatlEfendim? 20.26, 24 Şubat 2021 (UTC)

Kırcalılar veya Dağlılar[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 2 gün, 7 saat ve 32 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Gerçeklerle uyuşmayan, ansiklopedik olmayan ve bilimsellikten uzak bir madde. Silinsin --Ardinolu (mesaj) 14.12, 25 Şubat 2021 (UTC)

 • 1, 2, 3, 4, 5, 6 vd... Madde içeriği ile kaynaklar örtüşüyor. Gerekçeyi uygun bulmadım. Madde gayet ansiklopedik; bilimsel kaynaklarla desteklenmiş ve kaynaklarda aktarılanlarla oluşturulmuş. Hızlı kalsın.-thecatcherintheryeileti💬 18.51, 25 Şubat 2021 (UTC)
 • Öne sürülen kaynaklarda "Kırcalılar" olarak Rumeli Dağlı İsyanları'na katılanlar isimlendiriliyor. Oysa madde yazarı "Kırcalılar"ı bir etnik grup, halk olarak belirtmiş.

"Kırcalı" veya "Dağlı" kimlere denmiş? bknz:Rumeli Dağlı İsyanları Silinsin Ardinolu (mesaj) 19.48, 25 Şubat 2021 (UTC)

Erzurum (oyun)[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 2 gün, 22 saat ve 47 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Bu oyunun kayda değer olmadığını düşünüyorum. Çünkü bu oyun zaten sadece şu jahreinin eleştirisiyle, pintipandanın o son videosuyla falan biliniyor. Kaynakların hepsi bu konu ile alakalı zaten. Bu olay ile ilgili kaynakları yok sayarsak, sadece 2 kaynak kalıyor. Onlar da yetersiz bence. hulusi bey hadi bana mesaj at 05.27, 26 Şubat 2021 (UTC)

Kalsın Kalsın Birden fazla güvenilir kaynak var.--Visnelma (mesaj) 08.53, 26 Şubat 2021 (UTC)
Kalsın Kalsın Her ne kadar iyi bir reklam politikası ve magazinsel nedenlerle gündemde olsa da hakkında kaynak bulunmaktadır.

--Metakafa (mesaj) 14.26, 27 Şubat 2021 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kaynak çeşitliliği ve zamansal yayılımları kayda değerlik için yeterli gözükmüyor.--Kingbjelica (mesaj) 21.46, 28 Şubat 2021 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Maddede kullanılan kaynakların (iki adet de ben ekledim), kayda değerliğin ispatı konusunda yeterli oldukları kanaatindeyim.--NanahuatlEfendim? 07.20, 1 Mart 2021 (UTC)
Diğer kaynaklardan farkını göremedim, sadece böyle bir oyunun çıktığı bilgisini paylaşıyor. Haberler ağırlıkla oyunun piyasaya sürüldüğü Şubat 2021'e yığılmış, bir tanesi Aralık 20 tarihli o kadar. Ayrıca tüm haberler konuyu derinlemesine ele almıyorlar.--Kingbjelica (mesaj) 09.04, 1 Mart 2021 (UTC)
 • Silinsin Silinsin kaynakların çoğunu Jahrein ve Pintipanda'nın tartışmasını konu alıyor aslında. Robingunes; 09.38, 1 Mart 2021 (UTC)

Jahrein[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 2 gün, 22 saat ve 47 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Bu adamında kayda değer olmadığını düşünüyorum. Bu adam sadece Erzurum olayı ile biliniyor (yani bu aralar). Kaynakların da hepsi bu olay hakkında. Bunları çıkarırsak sadece 2 kaynak kalıyor. Onlar da çok yetersiz. hulusi bey hadi bana mesaj at 05.41, 26 Şubat 2021 (UTC)

Kalsın Kalsın Birden fazla güvenilir kaynak var.--Visnelma (mesaj) 08.54, 26 Şubat 2021 (UTC)

Kalsın Kalsın Ödüllü bir twitch yayıncısıdır. Sadece Erzurum olayı ile biliniyor demek çok doğru bir tespit olmaz bence. BySterio (mesaj) 15.49, 26 Şubat 2021 (UTC)

Kalsın Kalsın Bilinen biridir. Turknet'in reklamında oynadı. Reklamları tv'de döndü.

Yorum Yorum Sayın @BySterio, @Metakafa Tanınmak ile Kayda değerlik aynı değildir. Yani vikipedi’de bir biyografi maddesinin açılması için kişinin tanınmış veya popüler olması yetmez. Lütfen yorumunuzu maddeye eklenen kaynakların doğrulanabilirliğine ve güvenilirliğine göre ekleyin.  Baran Ahmet  Talk? 17.06, 27 Şubat 2021 (UTC)


@Baran Ahmet; Sabah Gazetesi ve SporX sitesinde bilgi alınabilecak röportaj ve haberleri var. Asıl adı Ahmet Sonuç'tur.

@Metakafa, Kendisini ben de tanırım. Bu arada gösterdiğiniz sabah kaynağı gerçekten çok sağlam ama o ikinci kaynak için aynısını söyleyemem. Kimdir?, Nerelidir? gibi kaynakların işe yaramaz olduğunu belirtmeliyim.  Baran Ahmet  Talk? 20.56, 27 Şubat 2021 (UTC)


@Baran Ahmet; sporX'in vikipedi'de maddesi var. ve siz bu kaynağı işe yaramaz görüyorsunuz. Ortada muazzam bir çelişki var maalesef.--Metakafa (mesaj) 08.22, 28 Şubat 2021 (UTC)

Silinsin Silinsin Madde, yeniden yazılması ve kişinin hangi özellikleri/eserleri ile mesleğini icra ettiğinin (internet ünlüsü olduğunun) belirtilmesi kaydıyla kalabilir bence. Güzide ansiklopedimizde Ajdar maddesini gördükten sonra olması gerekenin bu olduğunu düşünüyorum. Ancak bu haliyle kalacaksa sadece bir kişinin magazinel şekilde haberleştirilmesine odaklanılmış olduğu için silinmesi gerekiyor bence. İyi vikiler...эртлй ილეტი იაზ 05.49, 5 Mart 2021 (UTC)

@Ertly Eklemeler yaptım--Visnelma (mesaj) 18.48, 5 Mart 2021 (UTC)

Pardux[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 3 gün, 8 saat ve 44 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değer olduğunu kanıtlayacak kaynak bulunmuyor. --Vlyalcin (mesaj) 15.24, 26 Şubat 2021 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Bulabildiğim bilgilere göre maddede bahsedilen proje 2007-2008 yıllarında bir öğrenci tarafından Pardus projesi üstüne başlatılmış ve devamı gelmemiş. Madde de 2007 yılında açılmış ve son değişiklik 2009 yılında yapılmış. Yani eski bir madde olduğu bugünlere kadar gelmiş. Vlyalcin (mesaj) 17.01, 26 Şubat 2021 (UTC)

Pakize Özcan[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 3 gün, 10 saat ve 27 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kitap satış siteleri dışında güvenilir ve bağımsız kaynak bulmakta zorlandım. Kayda değerliliği ile ilgili sizlerin fikrine açmak istedim. --Vlyalcin (mesaj) 17.07, 26 Şubat 2021 (UTC)


Yazar hakkında detay verilecek röportaj vb.. kaynak bulunmaktadır. Silinsin Silinsin--Metakafa (mesaj) 14.22, 27 Şubat 2021 (UTC)

 • Teis'te bulunyor, kalmasında sakınca görmüyorum. Çocuk kitabı yazarlığı pek görünürlüğü olan bir iş değildir, bu seviyede buraya eklenmiş olmasını önemli buluyorum.--Kingbjelica (mesaj) 21.49, 28 Şubat 2021 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Şurası ile şurasının kaynakçalarında sunulan kaynaklar yeterli diye düşünüyorum.--NanahuatlEfendim? 07.01, 1 Mart 2021 (UTC)

Zeki Çağlar Namlı[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 3 gün, 10 saat ve 50 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. --Vlyalcin (mesaj) 17.30, 26 Şubat 2021 (UTC)


Sanatçıyı tanımam etmem. Burada görünce kurcaladım, ömrünün müziğe adamış bir değerli bir müzisyenmiş. Maalesef Türkce Vikipedi görevlileri, Türk sanatçılar ve Müzik grupları hakkında katı politikalar uyguluyor. Dolayısıyla Türkçe Vikipedi sanatçılar kategorisinde zayıf kalıyor. Aslında biraz da maddeyi açan kullanıcılarının da kabahati var. Sanatçı hakkında kaynak olmasına rağmen kaynak sunmuyorlar. ilgili sanatçı hakkında şunlar var;

Sonuç olarak madde Kalsın Kalsın --Metakafa (mesaj) 14.01, 27 Şubat 2021 (UTC)

Radyo 59[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 4 gün, 3 saat ve 2 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

15 Temmuz dönemi sonrasında kapatılması ile sonradan tekrar açılması dışında, kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar göremedim. Kayda değerliğin ispatı için yeterli olmadıkları kanaatindeyim. --NanahuatlEfendim? 09.42, 27 Şubat 2021 (UTC)

Yalçın Tülpar[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 11 saat ve 23 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 5 gün, 11 saat ve 23 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değerliğin tartışılması. Dicayes (mesaj) 18.03, 28 Şubat 2021 (UTC)

 • Toplumsal hafızada yer edinmiş bir sima ama bunu kanıtlayabilmek elbette zor, böyle bir haberde geçiyor, titiz bir kaynak taramasıyla ve ilk bahsettiğim durumun birleşmesiyle ansiklopedide kalabileceği düşüncesindeyim.--Kingbjelica (mesaj) 21.55, 28 Şubat 2021 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğunu ispat edebilecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar mevcut değil.--NanahuatlEfendim? 06.55, 1 Mart 2021 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız.

SAS tartışması sonucunda sayfanın hızlı silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Vito Genovese 15.40, 4 Mart 2021 (UTC)

Eğitsel Amaçlı Sosyal Medya Kullanımı[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 1 gün, 23 saat ve 50 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 6 gün, 23 saat ve 50 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

İçeriğin başlıkla alakası yok. Toparlanabilecek gibi de değil. Ufukart (mesaj) 06.30, 2 Mart 2021 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Yeni bir kullanıcı tarafından tek kalemde, Viki dışı formatta eklenmesi aslında yoğun telif hakkı ihlali şüphesi oluşturuyor. Gerekçe de yerinde zaten.--NanahuatlEfendim? 07.05, 2 Mart 2021 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın silinmesi için neden yok hızlı kalsın Yagizhan kırkdokuz (mesaj) 07.06, 2 Mart 2021 (UTC)
 • Zayıf Silinsin--Visnelma (mesaj) 23.01, 2 Mart 2021 (UTC)

Telif ihlalinden dolayı hızlı siliyorum.--Vito Genovese 15.40, 4 Mart 2021 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Yakınsama[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 2 gün, 23 saat ve 22 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 7 gün, 23 saat ve 22 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Yakınsama teriminin geniş bir anlam ayrımı var. Bu haliyle bu madde toparlanabilir gibi gelmedi bana ki 5 yıldır yol katedememiş. İçerik olarak sorunlu olduğu zaten etiketli. Yakınsama terimini dahi açıklamıyor. Ayrıca kopyala yapıştır olduğu da düşünülebilir. Bu haliyle bir amaca hizmet etmiyor. İng. Wikide Yakınsamaː http://en.turkcewiki.org/wiki/Convergence Ufukart (mesaj) 06.02, 3 Mart 2021 (UTC)

Erdoğan İran şiir tartışması[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 3 gün, 15 saat ve 19 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 8 gün, 15 saat ve 19 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Maddenin tartışma sayfasında gerekli açıklamaları yazmıştım. Erdoğan’ın bir ülke veya siyasi lider ile ne ilk ne de son krizi. Madde de uzun uzadıya yazılan hadise aslında birkaç cümleden oluşan bir paragraf ile İran-Türkiye ilişkileri maddesine aktarılabilir. Zaten o madde de 2010'dan sonrası için ilişkilere değinilmemiş. --Maurice Flesier message 21.59, 3 Mart 2021 (UTC)

 • Aktarılsın Aktarılsın aday gösteren olarak. --Maurice Flesier message 21.59, 3 Mart 2021 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Madde kendi başına fazlaca gelişmiş. Aktarma yapılması öbür maddenin şişmesine neden olacaktır. Bunun yerine İran-Türkiye ilişkileri maddesinde bir (alt) başlık altında kısaca özet geçilmesinden yanayım.--Visnelma (mesaj) 23.47, 3 Mart 2021 (UTC)
 • Kalsın Kalsın @Visnelma'nın yazdığına katılarak. --Veselov350💬 06.15, 4 Mart 2021 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Her hafta benzer şeyler çıkıyor ve sonrasında düzeltme yapılarak konu kapatılıyor, yani bir haftayı bile geçmeyen ihtilaflar oluyor ve ikili ilişkilere etkisi neredeyse sıfır seviyesinde. TR-İran ilişkileri maddesine özetlenerek aktarılmalı, doğrudan yapılacak bir aktarma da yersiz önem ve metinde dengesizlikler gibi sorunlar da çıkacaktır. Buna dikkat etmeli.--Kingbjelica (mesaj) 11.04, 4 Mart 2021 (UTC)
 • Yorum Yorum Daha birkaç gün önce Gara Operasyonu ile ilgili yine bir diplomatik kriz yaşandı, İran büyükelçisi bakanlığa çağırılıp nota verildi. O zaman bu da tek başına bir madde olmayı hak ediyor. Maddenin uzunluğunun büyüsüne veya enwiki bağlantısına kapılarak değerlendirme yapacaklarlar, öncelikle ilk kıstasa yani “tek başına kayda değerliğe” dikkat etmeleri gerekiyor. ABD ile Obama döneminden itibaren ve komşu Yunanistan ile her seviyede her gün diplomatik kriz yaşanıyor ona bakarsan, bu söz düellosu türündeki (“war of words” olarak kabuk ediliyor uluslararası ilişkilerde) her krizi madde olarak açacakmıyız veya açmalımıyız?? --Maurice Flesier message 12.49, 4 Mart 2021 (UTC)
  Eğer söylediğiniz konunun kayda değer olduğunu düşünüyorsanız maddesini açabilirsiniz. Lütfen whataboutism içeren cümleler kurmayın. Buraya kayda değer olup olmadığı için değil aktarılıp aktarılmasın diye aday gösterilmiş. Biz de ona göre yorum yapıyoruz. Saygılar.--Visnelma (mesaj) 14.27, 4 Mart 2021 (UTC)
Whataboutism terimini ilk kez duyuyorum desem @Visnelma. Açıkçası burada beni biraz tanıyan herhangibir kullanıcı Sovyetler Birliği propaganda tekniklerine başvuracak son kişinin ben olacağımı bilir :) So, suçlamanız tamamen yersiz ve mesnetsiz. Burada tartışılan husus tam olarak da bir maddenin kayda değerliğidir. Tek başına ve KD olmadığını düşündüğüm için SAS’a çıkardım. Yoksa sadece aktarılmasını isteseydim Şablon:Birleştir'i maddenin tepesine de iliştirebilirdim. Benzer ve onlarca bağımsız devlet/kişi arasındaki her diplomatik krizi ayrı değerlendirip kayda değer görmeli miyiz tartışması aynı zamanda. Kısacası sizi rahatsız eden kısmın ne olduğunu tam olarak idrak edemedim. --Maurice Flesier message 15.36, 4 Mart 2021 (UTC)
Rahatsız eden bir kısım yok. Neden Sovyet propagandasından falan bahsettiğini de bilmiyorum. Önceden yazdıklarım hala geçerlidir.--Visnelma (mesaj) 16.29, 4 Mart 2021 (UTC)
Rahatsız eden kısım yok madem, neden "Lütfen whataboutism yapmayın." yazdınız? Üstelik tanımını dahi tam olarak bilmediğiniz bir terim üzerinden VP:KSY'ye başvurdunuz. Bence bu aşamadan sonra en doğru olan ve tartışmayı sağlıklı bir zemine yeniden döndürmek için o kişisel yorumunuzu kaldırmanız iyi niyet göstergesi olacaktır @Visnelma, ben de sonrakileri kaldırabileyim böylece. --Maurice Flesier message 10.35, 5 Mart 2021 (UTC)
Bunu yazmamın sebebi "O zaman bu da tek başına bir madde olmayı hak ediyor." cümlesinin whataboutism içermesiydi. Ayrıca whataboutism'in tanımını biliyordum ancak Sovyetler Birliği hakkında kullanılığını yani kökenini senin sayende öğrenmiş oldum. İki tarafın da VP:KSY de bulunduğunu düşünmüyorum. İyi vikiler.--Visnelma (mesaj) 11.33, 5 Mart 2021 (UTC)
"O zaman bu da tek başına bir madde olmayı hak ediyor." cümlesi ve bir üstündeki link Kingbjelica'nın değerlendirmesine verilmiş bir yanıttı aslında. Neden bunu kişiselleştirdiğinizi anlamadım. Sizin değerlendirmenize yapmış olduğum tek bir yorum yok üstelik. Neyse hizmetliye gerekli bildirimler yapıldı. İçerik üzerine tartışmalara sonuna kadar evet. Kişisel diyaloglarda ise artık bir check edelim hep birlikte kendimizi. --Maurice Flesier message 13.10, 5 Mart 2021 (UTC)
Aslında kişiselleştirmedim, yorumda bulundum.--Visnelma (mesaj) 13.21, 5 Mart 2021 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Baştan belirtmek gerekir ki amacım kesinlikle whataboutism değil. Olaya biraz daha geniş bakmaya çalışacağım. Maddenin tek başına kayda değer olmadığı çok açık çünkü kayda değer bir olayı beraberinde getirmemiş. Olayın sonuçları arasında İran'ın tepkisi olarak ciddi gözükebilecek tek aksiyon bildiri imzalanması ve bunun da bir sonucu yok. Bu olay neticesinde İran toprak bütünlüğüne bir tehdit olduğunu düşünüp Türkiye'yi Zülfikar füzeleri ile vursa veya "Türkiye'ye bundan sonra çinko satmıyoruz, tekstil alanında da tüm alımı durduruyoruz" açıklaması yapsa gayet kayda değer olurdu ama bakıyoruz kayda değer bir sonucu yok. Bu yüzden madde uluslararası ilişkilerde her zaman gördüğümüz basit tartışmaların bir ürünü. Çıkar çatışması yaşayan Türkiye'yle İran arasında elbette böyle açıklamalar olacak. Daha en son Irak'ı işgal etme konusunda birbirini suçlayan iki ülkeden bahsediyoruz. İran'ın Bağdat büyükelçisi direkt olarak işgal diyor, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız'ın cevabı daha ağır. Bu iki ülke arasında bir "proxy war" mevcut. İran milisleri Türkiye'yi vurma konulu animasyon videoları yapıp Telegram gruplarında paylaşıyorlar, Sincar meselesinde "Türk ordusuyla savaşmaya hazırız" açıklamaları geliyor. Ortada bir savaş var. 20. yüzyıl ile 21. yüzyıl arasında dağlar kadar fark var. Artık ülkelerin birbiriyle savaşması için başkentlerle bomba sesleri duymanıza gerek yok. Elbette bu durumda siyasileri birbirini suçlayacak ve birbirleri hakkında konuşacak. Fırsat bulunca kendi halkını arkasına almak için yumuşak güç uygulayacak, "hak, uluslararası hukuk ve sınırlar" diye elbette konuşacaklar. Bunları alır da kayda değer diye buraya koyarsak Vikipediyi, Vikihabere dönüştürmüş oluruz. Sadece Türkiye-İran diye düşünmemek gerek. Türkiye-İsrail, İran-İsrail, Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri (Libya'da Türkiye'nin savaşa hazırladığı Vatiyye Hava Üssü'nü direkt olarak bombaladılar, kaç tane diplomatın "Türkiye savaş istiyor, Türkiye'ye savaşı vereceğiz" açıklamarı mevcut. En son Hulusi Akar "Abu Dabi'nin cezasını uygun zamanda keseceğiz" diyordu), Türkiye-Rusya, Türkiye-Fransa, Türkiye-ABD (Venezuela krizinde Türkiye haritasını iki parça olarak göstermişti Mike Pompeo. Kaç gün krizi yaşandı. ABD'den açıklamalar geldi) Rusya-ABD, Çin-ABD... ülkeler arasında olan krizlerin birçoğu bu maddede konu alınan krizden daha ağır. Şimdi emsal olarak bu maddeyi tutarsak, önüne geçemeyiz bunun. Burası ansiklopedi, haber sitesi değil. Net olarak İran-Türkiye ilişkileri maddesine güzelce aktarılmalı.--Göktürk97 (mesaj) 11.28, 6 Mart 2021 (UTC)
 • @Göktürk97 Lütfen burayı okuyun. Ayrıca kayda değerliği konuyu ele alan güvenilir kaynakların olup olmamasına göre belirliyoruz ki bu maddede bu tür kaynaklar var.--Visnelma (mesaj) 12.08, 6 Mart 2021 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Birtakım görüşlerin gelmesini ve onları incelemek için biraz vakit vermek istemiştim adaylığa, görüşlerim biraz daha netleşti. Öncelikle bu whataboutism konusu, kesinlikle haklı bir argüman. Bu, yukarıda denildiği gibi kişisel bir yorum kesinlikle, ama kesinlikle değil. Sunulan gerekçeye karşı öne sürülen ve bu gerekçeye dair bir argüman, ne kişiselleştirmesi? :) Zerre kadar alakası yok, şahısla alakalı hiçbir şey denilmemiş. Kaldı ki çok güzel ve geçerli bir karşı argüman olarak sunulmuş. "Buna benzer onlarcası var" tarzı argümanlar tam olarak budur ve bu tip tartışmalarda geçersizdir (bu sayfa da bir bilgilendirme sayfası oluyor bir deneme, anlayamadım).

Maddeye gelirsem, öncelikle aktarılma gerekçesinde bir tutarsızlık var. "Erdoğan’ın bir ülke veya siyasi lider ile ne ilk ne de son krizi [...] aktarılabilir" denirken, bu maddenin içinde yazanların ansiklopedik değer taşımadıklarına mı atıfta bulunuluyor yoksa ayrı madde olacak kadar içerik olmadığından mı aktarılması isteniyor? Zira ikisi farklı konular. İçerik ansiklopedik değilse aktarılmamalı, orada da değil burada da değil -ki bence ansiklopedik. İkinci neden öne sürülüyorsa, onu farklı şekilde ele almak lazım. Her iki madde de görece bu kadar gelişmiş olmasa, aktarılmasını desteklerdim ben. @Visnelma'nın ilk yorumunda sunduğu gerekçe gayet yeterli. Yüzlerce yıllık ilişkilerin konu alındığı bir madde var elimizde ve bu madde, ziyadesiyle gelişmiş bir madde. İşbu adaylıkta yer alan madde de görece gelişmiş denilebilir, bir-iki paragraftan oluşmuyor en azından. Dolayısıyla, "ayrı madde olacak kıvama ulaşmış bir alt başlık" olarak değerlendirip ayrı madde olarak kalması gerekmekte.--NanahuatlEfendim? 18.43, 6 Mart 2021 (UTC)