Vikiproje:Siyaset/TBMM İşbirliği Projesi


Bu proje, 2023 Türkiye genel seçimlerinin ardından başta 28. dönem TBMM milletvekilleri olmak üzere Türkiye'de siyasi yaşamında aktif siyasetçi ve kilit noktalardaki bürokratlar ve geçmiş dönemlerde görev yapmış ancak bugüne kadar Türkçe Vikipedi maddeleri oluşturulmamış milletvekilleri ilgili maddeleri oluşturmak, geliştirmek, güncellemek üzere geliştirilmiş bir ay süreli bir işbirliği projesidir.

Amaç, internet kullanıcılarının siyasetçiler hakkındaki güvenilir kaynaklara dayalı güncel bilgilere ulaşmasını kolaylaştırıp hızlandırmak, bu alandaki dezenformasyonla mücadele etmektir.

İşbirliği projesi, 15 Haziran - 15 Temmuz 2023 tarihleri arasında devam edecektir.
Değerli katkılarından ötürü tüm katılımcılara teşekkür ederiz!
Bu projeye en az 10 yeni madde oluşturanlar arasından belirlenecek 20 gönüllüye - puan sıralaması yapılmaksızın - kitap hediye çeki verilmesi planlanmıştır. Katılımcılara eposta yoluyla ulaşılacaktır.

Madde listesi[kaynağı değiştir]

Hangi maddeler üzerinde çalışılacak?
2023 Türkiye siyaseti biyografi maddeleri işbirliği projesi kapsamında oluşturulacak / geliştirilecek maddeler için oluşturulan listeye buradan ulaşabilirsiniz :Madde listesi
Listede maddesi bulunmayan isimler (kırmızı bağlantılar) bulunmaktadır. Ayrıca her bir dönem için "Ana madde" linkine tıklayarak o dönemin milletvekilleri listesini içeren Vikipedi sayfasına ulaşabilirsiniz ve listedeki mevcut olan maddeleri güncelleyip geliştirerek de katkı verebilirsiniz.
Bu işbirliğine nasıl katılabilirim?
Projeye katılmak için aşağıdaki katılımcılar tablosuna adınızı ekleyip Madde listesindeki içerikleri oluşturmaya/geliştirmeye başlayabilirsiniz.
Katılımcılar, birbirine yardımcı olmak için yaşadığı zorlukları, önerilerini, ulaştıkları kaynakları aşağıdaki Kaynaklar, Öneriler bölümünde paylaşıp tartışabilir.


Katılımcılar[kaynağı değiştir]

Kaynaklar, Öneriler[kaynağı değiştir]

İşbirliği projesine katılanlar bu çalışma sırasında diğer katılımcılara düşünce ve önerilerini paylaşmak için bu alanı kullanabilir.

TBMM albümleri hakkında[kaynağı değiştir]

1920-1983 arasında görev yapmış milletvekilleri için 4 ciltlik TBMM albümü ile 21-27 dönem milletvekili albümleri TBMM sitesinde .pdf formatında erişilebilir : TBMM Albümleri

Albümler hakkında eklemek istediğim bir şev var: Milletvekilleri için Vikipedi'eki biyografi maddeleri oluşturma işini sadece TBMM albümündeki mevcut bilgilerin aktarılması olarak görmemek, mümkün olduğunca geliştirmek ve TBMM albümündeki eksikleri gidermek gerek. Albümler doğum tarihi, mezun olduğu okul gibi bilgiler için bir kaynak ama örneğin kimilerinin milletvekilliği döneminden sonra öldüğü bilgisi, ölüm tarihi eksik olabilir albümün basıldığı tarih için geçerli olan "evli, 2 çocuklu" gibi özel hayat bilgileri günümüzde geçerli olmayabilir.Başak (mesaj) 08.21, 16 Haziran 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Sıra Kullanıcı adı
1 Zafer
2 Kadı
3 Basak