Wageningen Üniversitesi ve Araştırma Merkezi

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Wageningen Üniversitesi & Araştırma Merkezi
Wageningen Üniversitesi & Araştırma Merkezi
Kuruluş 1876'da tarım okulu olarak. 1918'de devlet üniversitesi olarak kabul gördü.
Tür Devlet üniversitesi
Rektör nl:Arthur Mol
Başkan en:Louise Fresco
Öğrenciler 12001 (2017-18)
Lisans öğrencileri 5659 (2017-18)
Lisansüstü öğrencileri 5821 (2017-18)
Konum Wageningen, Hollanda
Okul renkleri Mavi ve Yeşil
Maskot WUR Kurdu
Organizasyonlar Euroleague Yaşam Bilimleri, EUA, 4TU
Web sitesi wur.nl/en.htm

Wageningen Üniversitesi ve Araştırma Merkezi (Wageningen UR olarak da bilinir; kısaltma: WUR) Wageningen, Hollanda'da bir devlet üniversitesidir. Pek çok çokuluslu gıda șirketinin merkezi olması nedeniyle böyle isimlendirilmiş olan Hollanda'nın Gıda Vadisi'nde bulunmaktadır.

WUR Wageningen Üniversitesi ve Hollanda Tarım Bakanlığı'nın eski tarımsal araştırma enstitüsünden oluşmaktadır. Wageningen Üniversitesi uzmanları (B.Sc., M.Sc. ve Ph.D.) yaşam bilimleri ve sosyal bilimlerde eğitmekte ve araştırmalarını yaşam bilimleri ve doğal kaynaklar alanındaki bilimsel, sosyal ve ticari sorunlara odaklamaktadır. Üniversitede 100'ün üzerinde ülkeden yaklaşık 12.000 öğrenci bulunmaktadır. Ayrıca Euroleague Yaşam Bilimleri (ELLS) üniversite ağı üyesidir.

Yaşam bilimleri, tarım ve çevre bilimleri alanında, üniversite dünya standartlarında kabul edilmektedir.[1][2][3] Times Higher Education World University Rankings'e göre Hollanda'nın en iyi üniversitesi ve QS Dünya Üniversite Sıralamaları'nın grafiklerinde 2017 için tarım ve ormancılıkta, dünya çapında 1 numaradır.[4]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1876'da Rijkslandbouwschool (Devlet Tarım Okulu) Wageningen'de kuruldu. Eğitimin yüksek öğrenim seviyesine yükselmesi sebebiyle 1896'da Hoogere Land- en Boschbouwschool (Yüksek Tarım ve Ormancılık Okulu) ve 1904'te Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool (Ulusal Yüksek Tarım, Bahçecilik ve Ormancılık Okulu) olarak ismi değiştirildi.

1918'de okul kanunen akademik hale geldi (Akademik Eğitim Kanunu). İsmi ise Rijks Landbouw Hoogeschool'a (Ulusal Tarım Yüksekokulu) değiştirildi. Resmi kuruluş tarihi 9 Mart 1918'dir.

1986'da Akademik Eğitim Kanunu'nda yapılan düzenleme ile "hogescholen" (bilimsel teknik üniversiteler ile kıyaslanabilir) adı Üniversite olarak değiştirildi. Yeni isim Landbouwuniversiteit Wageningen (LUW) (Wageningen Tarım Üniversitesi) oldu. 1986'daki yasa değişikliği Hollanda sisteminde hogeschool isminin sadece uygulamalı bilimler üniversitelerinde kullanılması ile sonuçlandı.

Yıllar geçtikçe araştırma ve öğretim genel olarak yaşam bilimlerine dallandı; kariyer fırsatı olarak tarıma olan ilgi azaldı. 1997'de DLO enstitüleri üniversiteyle birleştiğinde, yeni işletme Wageningen UR (Wageningen Üniversitesi ve Araştırma Merkezi) olarak; Üniversite ise Wageningen Üniversitesi olarak değiştirildi. Hollanda yasalarına göre, Üniversite ve enstitüler ayrı tüzel kişilikler olmak zorunda kaldı.

2006 yılında, uygulamalı bilimler üniversitesi Van Hall Larenstein, Wageningen UR'nin bir parçası oldu. Fikir Van Hall'daki uygulamalı öğretim ve araştırma ile Wageningen Üniversitesi'ndeki akademik araştırma arasında daha iyi bir işbirliği oluşturmaktı. Bu aynı zamanda öğrencilerin uygulamalı diplomalarını tamamladıktan sonra akademik bir programa devam etmelerini sağlayacaktı. Ancak, örgüt kültüründeki farklılıklar ve farklı yükseköğretim türleri için prosedürlerin uyuşmazlığı nedeniyle, iki okul arasındaki işbirliği sorunlu oldu. 2012'de Van Hall Larenstein'ın Wageningen UR'den ayrılması ve bir kez daha bağımsız okul olarak devam etmesi kararlaştırıldı. 2015 baharında ayrılık, son Wageningen merkezli Van Hall Larenstein çalışmalarının da Velp'e geri taşınmasıyla tamamlandı.

2009 yılında Üniversitenin iletişiminde İngilizce adını tutarlı bir şekilde kullanmasına karar verildi. Ayrıca, üniversite araştırması, üniversite adı altında sunulabilir hale geldi: Wageningen University (WU) (işletme adı olan Wageningen UR adının kullanılmasına alternatif olarak).[5][6] 6 Eylül 2016'da Wageningen Üniversitesi ve araştırma enstitüleri ortak marka olarak devam etmeye karar verdi: Wageningen Üniversitesi ve Araştırma Merkezi (WUR). 9 Mart 2018'de Wageningen Üniversitesi 100. yılını kutladı. Yıl boyunca kampüs çevresinde ve Wageningen şehrinde birçok etkinlik ve festival gerçekleşti.

Akademik Profil[değiştir | kaynağı değiştir]

Wageningen Üniversitesi Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS) etiketini kullanmasına izin verilmiş ilk Hollanda üniversite veya okuluydu. Bu etiket Avrupa Komisyonu tarafından verilmekte ve çalışma programının kalitesini garanti etmektedir. Önemli bir husus, üniversitenin Avrupa Kredi Transfer Sistemi'ni uygulaması; Avrupa'daki öğrencilerin hareketliliğini teşvik etmesi ve çalışma gecikmesini önlemesidir. Etiket, üniversitenin uluslararası karakterinin bir göstergesidir. 2005'teki 56 Avrupa başvurusundan sadece üçüne AKTS etiketi verildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Konu Sıralaması 2015-2016: yaşam bilimleri en iyi 100". 9 Ekim 2015. 17 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2019. 
  2. ^ "QS Konularına Göre Dünya Üniversite Sıralamaları 2015 - Çevre Bilimleri". 22 Nisan 2015. 12 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2019. 
  3. ^ Viviano, Frank (Eylül 2017). "Bu küçük ülke dünyayı besliyor". National Geographic. Erişim tarihi: 1 Eylül 2017. 
  4. ^ "QS Konularına Göre Dünya Üniversite Sıralamaları 2016 - Tarım & Ormancılık". 17 Mart 2016. 1 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2019.  Bilinmeyen parametre |= görmezden gelindi (yardım)
  5. ^ "Wageningen Universiteit (WU)". Studie.nl. 7 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2013. 
  6. ^ "Wageningen UR'nin tarihi". Wageningenur.nl. 31 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]