Anasayfa

Vikipedi'ye hoş geldiniz!

Herkesin katkıda bulunabildiği özgür ansiklopedi

Türkçe Vikipedi'deki madde sayısı: 417.038

HAtomOrbitals.png
Elektron (
e-
veya
β-
sembolleri ile gösterilir), eksi bir temel elektrik yüküne sahip atomaltı parçacıktır. Lepton parçacık ailesinin ilk nesline aittirler ve bileşenleri ya da bilinen bir alt yapıları olmadığından genellikle temel parçacıklar olarak düşünülürler. Kütleleri, protonların yaklaşık olarak 1/1836'sı kadardır. Elektronun kuantum mekaniği özellikleri arasında, indirgenmiş Planck sabiti (ħ) biriminde ifade edilen, yarım tam sayı değerinde içsel bir açısal momentum (spin) vardır. Fermiyon olmalarından ötürü, Pauli dışarlama ilkesine göre iki elektron aynı kuantum durumunda bulunamaz. Temel parçacıkların tamamı gibi elektronlar da hem parçacık hem dalga özelliklerini gösterirler ve bu sayede diğer parçacıklarla çarpışabilir ya da kırınabilirler.

Elektronlar; elektrik, manyetizma, kimya ve ısıl iletkenlik gibi çeşitli fizik fenomeninde temel rol oynamalarının yanı sıra; kütleçekimsel, elektromanyetik ve zayıf kuvvetlerde de yer alır. (Devamı...)

The logo simpsons yellow.png
"Some Enchanted Evening", Amerikan animasyon televizyon dizisi Simpsonlar'ın birinci sezonunun on üçüncü ve final bölümüdür. 13 Mayıs 1990 tarihinde yayımlanmıştır. Dizinin ilk bölümü olarak yapılmasına rağmen önemli animasyon hataları nedeniyle sezon finali olarak gösterilmiştir. Bölümde Bart, Lisa ve Maggie sahte bebek bakıcısı Ms. Botz ile mücadele eder. Homer ile Marge bir bebek bakıcısı bulup, aralarındaki sorunları çözmek için geceyi dışarıda geçirmek isterler. Aradıkları şirketten Bayan Botz'u gönderirler. Sonrasında Bayan Botz'un sahte bebek bakıcısı olduğu ve büyük çocukları bağlayıp aileyi soyduğu ortaya çıkar.

Bölümde The Night of the Hunter, Psycho ve A Star Is Born filmlerine çeşitli göndermeler yapılmıştır. Bölüm eleştirmenlerden karışık geri dönüşler almıştır. Bazı eleştirmenler bölümü sezonun en iyisi olarak değerlendirirken diğerleri en kötü bölüm olduğunu belirttiler. (Devamı...)

  • 25-27 Ocak 2011 Kuzey Amerika kar fırtınası sırasında ölen iki kişinin de ölüm nedeni kar küreyicilerinin bu kişilere çarpmasıdır.
  • Kutup ayısı Knut'un Berlin Hayvanat Bahçesi'ne kazandırdığı gelirler sonucu 2007 yılı hayvanat bahçesi için 163 yıllık tarihi içinde en kârlı yıl olmuştur.
  • Galatasaray ile Fenerbahçe arasında 17 Ocak 1909'da Papazın Çayırı'nda oynanan ilk maç, Galatasaray'ın 2-0'lık üstünlüğüyle sonuçlanmıştır.
  • Girne Kapısı
    Lefkoşa surlarının içinden başlayıp Girne Kapısı'ndan dışarıya düzenlenen ilk otobüs seferlerinde, kapı fazla alçak olduğu için otobüsler kapıdan geçememiş ve geri dönülerek otobüslerin üst kısımları sökülmüştür.
  • 1919'da Polonya'nın başbakanı ve dışişleri bakanı olan Ignacy Jan Paderewski bir müzik dehasıydı; kariyeri piyano virtüözlüğü ve bestecilik üzerineydi.
Une Restauration by Edouard Dantan.jpg

Herkesi "Farklı sayfalardan kendisine birçok bağlantı verilmiş sanatla ilişkili maddelerin oluşturulması" konulu iş birliği projesine davet ediyoruz!

23 Temmuz:

Halebopp031197.jpg

4 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
2 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
1 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
500 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri:
250 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri:
Nurembergsynagoguec.jpg
19. yüzyılın sonunda Nürnberg

Üreten: Detroit Publishing Co.