Abelardo Colomé Ibarra

Abelardo Colomé Ibarra (d. 13 Eylül 1939, Oriente Küba) Kübalı devrimci, asker ve devlet adamı. Küba Devrimci Silahlı Kuvvetlerinde general ve Küba Komünist Partisi kurucusu, Politbüro ve Merkez Komite üyesidir. 2015 yılına dek Küba İçişleri Bakanı ve Devlet Konseyi Başkan Yardımcısı görevinde bulunmuştur. Çok sayıda muharebeye girmiş bir askerdir. Küba Cumhuriyeti Kahramanıdır.[1]

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Orta hâlli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Lise eğitimini tamamladı. Sonrasında ailesi tarafından ABD’deki bir üniversiteye gönderildiyse de ailesinin maddi durumu bozulunca üniversiteyi tamamlayamadan ülkesine döndü.

26 Temmuz Hareketi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ibarra Fulgencio Batista rejimine karşı savaşan Fidel ve Raúl Castro kardeşlerin 26 Temmuz örgütünün en esk üyelerindendir. Ibarra örgütte yönetici olan Frank País tarafından Sierra Maestra’ya gönderilecek ve burada ilk silahlı çatışmasını 10 Mart 1957 günü yaşayacaktır. 1958 yılında Doğu bölgesine geçerek Raúl Castro’nun komutasına girer. Burada “Roberto Estévez Ruz” bölüğüne komuta eder. Finca Chapala, Central Soledad, Limonar de Bayate, Santa Ana de Auza ve Minas de Ocujal muharebelerine katılır. Gösterdiği başarılar sonucunda yüzbaşı rütbesine terfi edilir.

Küba Devrimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Küba Devriminin başarılı olmasından sonra 1959 yılı Nisan ayında Küba Devrimci Silahlı Kuvvetleri İstihbarat şefliğine getirilir. Birleşmiş Milletler Genel Kuruluna davetli olan Fidel Castro’nun ABD ziyareti sırasında güvenliğinden sorumlu olur. Devrimi gerçekleştiren ekip içinde olmasına rağmen anti-komünist olan Huber Matos’un yeni rejime karşı mücadeleye başlayacağını haber verir. Domuzlar Körfezi Çıkartması sırasında ön saflarda yer alır.

1962 yılında ordu içinde karşı istihbarat birimlerinin kurulmasını örgütler. Enternasyonalist görevler için Bolivya ve Arjantin’e sahte kimlikle giriş çıkış yapar.

Sovyetler Birliği’ndeki Frunze Askeri Akademisi’nde istihbarat ve karşı-istihbarat eğitimleri alır.

Enternasyonalist görevler[değiştir | kaynağı değiştir]

Samuel Rodiles Planas ve Raúl Díaz Argüelles ile beraber Cezayir Bağımsızlık Savaşında savaşır. Ernesto Che Guevara ile beraber Zaire’de muharebelere katılır, Portekiz’in sömürgesi konumunda olan Gine-Bissau’nun bağımsızlığı için savaşan PAIGC örgütüne gerilla eğitimi verir. Ayrıca Yom Kippur Savaşı sırasında Golan Tepelerindeki muharebelere Suriye ordusuna danışman olarak katılır. Ayrıca Güney Yemen, Somali, Meksika ve Venezuela’da solcu örgütlere danışmanlık yapar.

1968 yılında Küba Doğu Ordusu komutanı olur. 1972 yılında Silahlı Kuvvetler Bakan Yardımcısı olarak Bakan Raúl Castro’nun yardımcılığına getirilir. 1975 yılında Raúl Díaz Argüelles’in Angola’da hayatını kaybetmesi üzerine burada UNITA ve ırkçı Güney Afrika rejimine karşı verilen savaşta sorumluluk alır. 1976 yılında Angola’daki tüm Küba birliklerinin komutasını alır.

İstihbarat şefi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sonrasında NATO örgütüne üye ülkelere karşı yapılan askeri istihabarat faaliyetlerinin başına getirilir. General Arnaldo Ochoa davasının araştırılması ve kovuşturulması ile yetkilendirilir. İçişleri Bakanı General José Abrahantes’in tasfiye edilmesinden sonra bu göreve getirilir. Halen Küba Cumhuriyeti İçişler Bakanı ve Devlet Konseyi Başkan Yardımcısıdır.

Katıldığı muharebeler ve aldığı ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Katıldığı çok sayıda muharebenin yanı sıra Küba Cumhuriyeti'nin en seçkin ödülü olarak Küba Cumhuriyeti Kahramanı ilan edilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Küba Komünist Partisi internet sitesindeki özgeçmişinden 24 Eylül 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İspanyolca), 6 Haziran 2010 tarihinde erişilmiştir

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]