Before Stonewall

Before Stonewall
Filmin DVD kapağı.
Yönetmen Robert Rosenberg
Greta Schiller
Yapımcı John Scagliotti
Robert Rosenberg
Greta Schiller
Anlatıcı Rita Mae Brown
Dağıtıcı David Whitten
Frameline
Çıkış tarih(ler)i 27 Haziran 1985 (ABD)
Süre 87 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce

Before Stonewall: The Making of a Gay and Lesbian Community ("Stonewall'dan önce: bir gey ve lezbiyen topluluğunun oluşması"), 1984 yapımı Amerikan belgesel filmidir. Stonewall ayaklanmalarından önce LGBT topluluğun durumu hakkındadır. Yazar Rita Mae Brown tarafından anlatıldı, John Scagliotti ile Robert Rosenberg tarafından yapıldı ve Rosenberg ile Greta Schiller tarafından yönetildi. Filmin galası 1984 Toronto Film Festivali'nde yer aldı ve 27 Haziran 1985'te ABD'de piyasaya çıkarıldı. 1999'da yapımcı Scagliotti, After Stonewall ("Stonewall'dan sonra") adlı eşlik eden film yönetti.

Filme dahil edilen kişiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Before Stonewall, 1985 Sundance Film Festivali'nin Büyük Jüri Ödülü için aday olarak gösterildi.[1] Houston Uluslararası Film Festivali'nin En İyi Film Ödülü, Los Angeles FILMEX'in En İyi Belgesel Metrajı, National Educational Film Festival'daki Birinci Sıra ve Global Village Documentary Festival'ın Mansiyon Ödülü'nü kazandı.[2] 1987'de film, Emmy Ödülleri'nin En İyi Tarihsel/Kültürel Program ve En İyi Araştırma kategorilerinde ödül kazandı.[2] 1989'daki Torino Uluslararası Gey ve Lezbiyen Film Festivali'nin Festival Plaketi'ni kazandı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Awards for Before Stonewall" (İngilizce). Internet Movie Database. 24 Mart 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2011. 
  2. ^ a b "Before Stonewall - Selected Festivals, Awards, and TV Broadcasts" (İngilizce). Jezebel Productions. 13 Aralık 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]