Enrique Oltuski

Enrique Oltuski Osacki (18 Ekim 1930, Santa Clara - 16 Aralık 2012) Küba Devrimi'ne katılmış olan Kübalı devrimci, siyasetçi ve devlet adamı.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Küba'nın Santa Clara kentinde doğan Oltuski, Miami Üniversitesi'nde mimarlık eğitimi aldıktan sonra 1954 yılında mezun olur. Bir yıl sonra Shell tarafından Küba'da kurulacak olan rafineri tesislerini tasarlamak için işe alınır. Küba'da ABD şirketi için çalışırken sempati duyduğu 26 Temmuz Hareketi'ne destek olur. İktidardaki Fulgencio Batista rejimine karşı istihbarat sağlar.

Küba Devrimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Küba Devrimi'ne giden süreçte 26 Temmuz Hareketi'ne katılan Oltuski bugün Villa Clara olarak bilinen bölgenin sorumluluğunu alır. Burada ünlü gerilla komutanı Che Guevara'nın emrinde mücadele eder. Oltuski 26 Temmuz Hareketi içindeki dağdaki gerillalardan değil şehirde aktif olan gerillalardan olarak bilinir.

Devlet adamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Devrimden hemen sonraki ilk kabinede yer alan 26 Temmuz Hareketi üyesi üç kişiden birisidir. Devlet görevleri arasında İletişim Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı Genel Müdür Yardımcılığı ve ölümüne kadar yerine getirdiği Balıkçılık Sanayisi Bakan Yardımcılığı[1] sayılabilir.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Oltuski 2000 yılından itibaren bazı eserler yayınlamıştır:[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bakanlığı sırasında 2002 yılında imzalanan bir antlaşmanın haberi 20 Ağustos 2003 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İspanyolca) 18 Aralık 2012 tarihinde erişilmiştir
  2. ^ amazon.com adresinde eserleri (İngilizce) 18 Aralık 2012 tarihinde erişilmiştir
  3. ^ Ovadakiler olarak Türkçeye çevrilebilir
  4. ^ Google Books versiyonu (İngilizce) 18 Aralık 2012 tarihinde erişilmiştir
  5. ^ Yeraltında hayat: Küba Devriminde hayatım olarak Türkçeye çevrilebilir
  6. ^ Oltama takılan anılar olarak Türkçeye çevrilebilir

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]