Filmin Öyküsü: Bir Yolculuk

Filmin Öyküsü: Bir Yolculuk
Tür Belgesel
Yazar Mark Cousins
Senarist Mark Cousins
Anlatıcı Mark Cousins
Ülke İngiltere
Dili İngilizce
Bölüm sayısı 15
Yapım
Yapımcı John Archer
Kurgucu Timo Langer
Gösterim süresi 915 dk.
Yapım şirketi Hopscotch Films
Yayın bilgileri
Yayın tarihi 2011
Dış bağlantılar

Filmin Öyküsü: Bir Yolculuk (İng. The Story of Film: An Odyssey), 2011 yılında yayınlanan, başlangıcından günümüze sinemanın tarihini ve öne çıkan isimlerini örneklerle anlatan, 15 bölümlük bir belgeseldir. Kuzey İrlandalı film eleştirmeni Mark Cousins tarafından, 2004 yılında yayınladığı The Story of Film kitabından bizzat filme uyarlanmış ve yol filmi tarzında çekilmiştir.[1][2]

Belgesel, Eylül 2011'de İngiltere'de Kanal 4'ün dijital televizyon hizmeti olan More4'te yayınlandı. 2011'de Toronto Uluslararası Film Festivali'nde[3] ve Şubat 2012'de New York'taki Modern Sanat Müzesi'nde gösterildi.[1] 31 Mart-15 Nisan 2012 tarihleri arasında düzenlenen "31. Uluslararası İstanbul Film Festivali"nde özel gösterim başlığı altında izleyiciye sunuldu.[4]

Filmin Öyküsü, sinema tarihinin belli başlı tüm akımlarını ansa da, dünyanın hemen her köşesindeki sinemacılara uğrasa da, birkaç bölümde tekrarladığı gibi, aslen yenilikçi (innovative) fikirlere odaklanıyor. Sinema tarihini değiştiren filmlerle, iz bırakan yeniliklere imza atan yönetmenleri kutsuyor.

İstanbul Film Festivali'nin web sitesinde film şu cümlelerle tanıtıldı: "15 saatlik bu görkemli belgesel, beş yılı aşkın bir çalışma sonucunda dünya sinema tarihini bütünüyle gözler önüne seriyor. Mark Cousins’in aynı adlı kitabını temel alan film, sinemanın getirdiği yenilikleri keşfe çıkarken sinemacıların hem dönemlerinin tarihi olaylarından, hem de birbirlerinden nasıl etkilenmiş olduklarını inceliyor; sessiz sinemanın ilk günlerinden Hollywood’un doğuşuna ve yıldız sistemine uzanarak, sinemanın Rusya, Japonya, Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, İskandinavya ve ABD’deki sanatsal evrimini kat ediyor. Bernardo Bertolucci, Jane Campion, Gus van Sant, Lars von Trier, Claire Denis, Stanley Donen ve Claudia Cardinale gibi efsanevi sinemacılar ve oyuncularla söyleşiler içeren bu yapıtla izleyici tüm zamanların en iyi filmlerini kuşatan sürükleyici bir dünya turuna çıkıyor."

Filmin Öyküsü'nde Türk Sineması[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin Öyküsü yolculuğu boyunca 2 kez Türkiye'ye uğruyor.

"Dünyayı Değiştirecek Filmler" başlıklı 10. bölümde, Yılmaz Güney ve Şerif Gören'in, 1970 tarihli Umut ve 1982 tarihli Yol filmleri anılıyor.

"Bugünkü Sinema ve Gelecek" başlıklı 15. bölümde ise Nuri Bilge Ceylan'ın İklimler filmine değiniliyor.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin Öyküsü: Bir Yolculuk 15 bölümden oluşmaktadır.

1. Bölüm: Sinemanın Doğuşu

2. Bölüm: Hollywood Rüyası

3. Bölüm: Dünya Sinemasının Altın Çağı

4. Bölüm: Sesin Gelişi

5. Bölüm: Savaş Sonrası Sinema

6. Bölüm: Cinsellik ve Melodram

7. Bölüm: Avrupa Yeni Dalgası

8. Bölüm: Yeni Yönetmenler, Yeni Biçim

9. Bölüm: 70'lerde Amerikan Sineması

10. Bölüm: Dünyayı Değiştirecek Filmler

11. Bölüm: Çok-katlı Salonların Gelişi ve Asya Ana-dalgası

12. Bölüm: Güce Karşı Mücadele: Sinemada Başkaldırı

13. Bölüm: Yeni Sınırlar: Afrika, Asya ve Latin Amerika'da Dünya Sineması

14. Bölüm: Yeni Amerikan Bağımsız Sineması ve Dijital Devrim

15. Bölüm: Bugünkü Sinema ve Gelecek

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Scott (31 Ocak 2012). "Your Film of Films: A Sweeping History of an Art". New York Times. 17 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ocak 2012. 
  2. ^ "The Story of Film: An Odyssey Trailer - NetworkReleasing on YouTube". 11 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2020. 
  3. ^ "The Story of Film: An Odyssey - Real To Reel". Toronto International Film Festival. 2011. 6 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2018. 
  4. ^ "İstanbul Film Festivali programı açıklandı". Birgün. 13 Mart 2019. [ölü/kırık bağlantı]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]