Kullanıcı mesaj:Bödöŋtıl/Arşiv 2016

Sayfa içeriği diğer dillerde desteklenmemektedir.

2016 YILI İLETİ ARŞİVİ


CEE Bahar Uluslararası VikiProjesi Sizsiz Olmaz![kaynağı değiştir]

Nuvola apps file-manager.png CEE Bahar 2015 Uluslararası VikiProjesi davetiyesi
Merhaba, Bödöŋtıl
Orta ve Doğu Avrupa ile ilgili maddeleri belirli standartlara ulaştırmayı, çoğaltmayı, geliştirmeyi ve düzenlemeyi hedefleyen Uluslararası VikiProjesi ile ilgilenebileceğinizi düşündüm. Ayrıntılı bilgi için proje sayfasına bakabilirsiniz. Projede değerli katkılarınızı görmek dileğiyle şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar. --Mavrikantmsj 01:00, 15 Mart 2015 (UTC)

ArnavutlukAvusturyaAzerbaycanBelarusBosna-HersekBulgaristanÇek CumhuriyetiErmenistanEstonyaGürcistanHırvatistanKaradağKazakistanKıbrıs CumhuriyetiLetonyaLitvanyaMacaristanKuzey MakedonyaMoldovaPolonyaRomanyaRusyaSırbistanSlovakyaSlovenyaTürkiyeUkraynaYunanistan


Merhaba. Bu aralar zaman ayırıp yarım kalan işlerim için Vikipedi'mize dönebildim. Bu proje hoş. Türkçe ile ilgili açmam gereken maddeler ve düzeltmelerimi yapıp katılabilirim. Yalnız dikkatimi Kosova'nın olmaması çekti. Kosova'yı yazmak mı unutuldu yoksa başka bir hareket stratejisi mi var? Kosova, Makedonya ve Sırbistan için daha çok desteğim olabilir. Bödöŋtıl ileti 10:23, 5 Şubat 2016 (UTC)
Tamam. Katılımcılık meselesinde takılma olmuş :) Pekala. Kalan maddelere bakarız. Teşekkürler. Bödöŋtıl ileti 20:50, 5 Şubat 2016 (UTC)

Güneydogu avrupa yerlesim isimlerinde gayri mesru ve gayri ilmi türkcelestirmeler yer isimlerinde tahribata yol acmaktadir. Misâlen Makedonya Cumhuriyeti icin yapilmis sablondaki Kavadarci yer ismi Kavadarci diye degil Kavadartsi diye okunmaktadir. Kavadarlar diye türkcelestirmeyi unutmus olmalisiniz Manaviko (mesaj) 14:40, 13 Şubat 2016 (UTC)

Sevgili Manaviko merhaba. Damdan düşer gibi, kavgayı çağıran bu saldırgan mesajınızdan vazgeçiniz. Bu şekilde Vikipedi'ye katkı sağlayamazsınız. Yazılacak bir sürü madde, düzeltilecek bir sürü hata var. Akademik bir disiplinle çalışmanızı salık veririm. Zaman en kıymetlisi. Bir daha bu şekilde bir mesajınıza cevap vermeyip sizi disipline çağırmak zorunda kalacağım. İyi çalışmalar. Bödöŋtıl ileti 14:45, 13 Şubat 2016 (UTC)
cevap alamadigim icin kahroldum... size iyi kaliteli, ilmi ve mesru wikiler ː-) Manaviko (mesaj) 14:50, 13 Şubat 2016 (UTC)
Kültür hazinesinde aklina gelen ne var ise, sâhipleri ceza alsin dediklerinizdir sâhiplerine hürmet yarasir. Manaviko (mesaj) 15:50, 13 Şubat 2016 (UTC)

Müstehzi tavır kokan mesajınız, sizi asla amacınıza ulaştırmaz. Karşı tarafın tepkisini çekersiniz ancak ki benimki de sessiz kalmak şeklinde olur. Şu Vikipedi'de çok kullanıcı tarzı gördüm. Sizinkisi sosyolojik, psikolojik gibi sebeplerle çeşitli türden stres taşıyor gibi. Yaklaşımınız siyasi önyargı kokuyor ve bu Vikipedi ve akademik çalışma için zehirdir. Ben naçizane dilcilik, toponimi, coğrafya alanlarında çalışmalara el atmış ve vakit oldukça burada maddeler eklemeye, düzeltmeye çalışan biriyim. Beni kullanıcı olarak zerre tanımadan başlattığınız konuşma tipinize tepkim halen bakidir. Dilerim bir dahaki konuşmamız, bilgi alışverişi için olur. Yunanca ve Yunan kültürü konusunda malumatınız veya ilginiz var gibi. Gelin bunu yapıcı olarak kullanıp bilgiye çevirin, kavgaya değil. Ha, bu arada... Vikipedist mesajlaşması silinmez, ancak ve ancak arşivlenir. Bunları bir Vikipedist tavsiyesi babında alınız, naçizane. Bödöŋtıl ileti 18:50, 13 Şubat 2016 (UTC)

Bödöŋtıl iyi temennileriniz icin mütesekkirim... dâima iyiye dâima güzele diyelim. Manaviko (mesaj) 22:07, 13 Şubat 2016 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Brilliant Idea Barnstar Hires.png Parlak Fikir Yıldızı
Çalışmalarınızı kutlarım, ivme kazandırmanızı talep ederim. Hürmetler Alpfa (mesaj) 10:37, 11 Temmuz 2016 (UTC)

Türk yazı sistemleri[kaynağı değiştir]

Merhaba Cobija. Türk yazı sistemlerinin adını bir çırpıda değiştirmişsiniz. Bu ad, sizin açıklamanızda yazdığınız gerekçeyi doldurmuyor. "Türk yazı sistemleri" zaten kullanılan sistemler demek. Hem maddede bu iddia yok hem literatürde bu kullanım var. Bu ada sahip en az bir kitap var. Hemen ada yönelmek yerine bir tartışma açılması veya madde yazarıyla istişare edilmesi doğru olurdu. Karar ona göre çıkardı. Bödöŋtıl ileti 16:18, 4 Ekim 2016 (UTC)

Türk yazı sistemleri kavramı eminim çoğu insanda (bende de olduğu gibi) Türklerin tarihsel süreç içerisinde kullandığı değil de bizzat oluşturduğu yazı sistemleri manasına geldiği intibasını uyandırıyordur. (ki bu manada kullanılmalı zaten ama farklı şekilde kullanılıyor demek ki. İlgili kitabın başlığı da Türk Yazı Sistemleri olsa da İbrani, Mani, Tibet vs. alfabeleri "Türkçenin yazıldığı alfabeler" olarak tanımlanmış.) Bana göre halen mevcut başlık daha doğru fakat ilgili bilim terminolojisinde sizin dediğiniz kavram daha yaygın kullanılıyorsa geri taşınabilir tabii ki. --Cobija (mesaj) 16:00, 4 Ekim 2016 (UTC)
Doğrusu, kitap çıkalı çok oldu. Akademide makbul kitaplardan. Ben maddeyi yazarken de hiç böyle çağrışım uyandırmadı. Madde içeriğinde de hepsinin kökeni açıkça belirtilmişken... Siz adı değiştirince, buna karşılık değiştirme yarışı/tartışması gibi görünecek diye dokunmak istemedim. Sonuçta niyetiniz iyi; belli. Ama yazmadan da duramadım. En azından bir fikir alışverişi olur. Bödöŋtıl ileti 21:01, 5 Ekim 2016 (UTC)
Adlandırma kurallarında madde adı çift anlam intibası uyandırmamalı, açık olmalı diye bir kriter var. Mevcut adlandırmanın daha doğru olduğunu düşündüğümü yineliyorum ama terminolojiye hakim olan kişi sizsiniz tabii ki. --Cobija (mesaj) 22:49, 5 Ekim 2016 (UTC)

Değişiklik için yardım eder misiniz...[kaynağı değiştir]

Pomaklar Maddesi Bu maddelerin kaynağını ben oluşturdum. Uzun bir süre bakılmadığı için herkes küçük değişiklikler yapmıştır ki 20 değişikliğe kadar ulaştı. Her bilginin kaynağını verdim. Uzun araştırmalarım sonucu bu sayfada düzenlemeler yaptım. Teşekkürler... Bu imzasız yazı Kimek Kuman (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Merhaba. Pomaklar maddesine baktım. Öncelikle madde kalitesi için saygın kaynaklar kullanmanız önemli. Vikipedi'nin düzen kurallarına da bakarsanız yazı kaliteniz artar ve daha az düzeltme müdahalesi görürsünüz. Madde kaynaklarından "TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ Edirne: 2008 / Prof.Dr. İlker Alp Pomak Türkleri [Kuman Kıpçaklar]." gibi kaynakta künye düzeni biraz bozuk. Kaynakça için ya geleneksel "Yazar adı soyadı, yayın adı, basan kurum veya yer, basılan şehir ve baskı yılı" sistemine göre ya APA sistemine göre kaynak yazılmalı. Ve mümkünse kaynağın elektronik yani internet bağlantısı verilmeli. Bu durumda kaynak daha da sağlam ve iş görmüş olur. Vikipedi:Kaynak gösterme maddesine de bakınız; yol gösterici olur. Bunlar dışında yardım talebiniz varsa nedir? Bödöŋtıl ileti 19:12, 28 Ekim 2016 (UTC)

Teşekkürler. Kaynak için internet adresini verecegim. :) Kimek Kuman (mesaj) 18:47, 28 Ekim 2016 (UTC)

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ Edirne: 2008 / Prof.Dr. İlker Alp Pomak Türkleri için kaynak ekledim.( http://issuu.com/yuceltr/docs/__lker_alp_-_pomak_t__rkleri__kuman ) Kaynak bu sitede ben dış bağlantı olarak verdim.

VikiProje Sovyetler Birliği daveti[kaynağı değiştir]

Coat of arms of the Soviet Union (1956–1991).svg
Flag of the USSR (1936-1955).svg
VikiProje Sovyetler Birliği Daveti
İyi günler, iyi Vikiler.
Sovyetler Birliği ile ilişkili tarih, politika, bilim, coğrafya, ekonomi, askeriye, hukuk, eğitim, felsefe, kişi, toplum vb. gibi konularda maddeler açmayı ve var olan maddeleri düzenleyerek kaliteli hale getirmeyi amaçlayan VikiProje Sovyetler Birliği projesine davetlisiniz.

Projeye katkıda bulunmak için katılımcılar listesine isminizi ekleyin, iş bölümü ve hedefler kısmına yapmayı düşündüğü katkıları yazarak benzer ilgi alanına sahip kişilerle birlikte hareket edin. Bununla birlikte bu ayın iş birliği projesine katılarak projenin gelişmesine katkıda bulunun. İşbirliği projesinde pek çok ödül sizi beklemekte.

Ayrıca çalışılan maddeleri ve düzenlenmesi gereken maddeleri inceleyebilir veya anket ve oylamalara katılarak görüş bildirebilirsiniz.

Proje hakkında daha fazla bilgi ve katılım için TIKLAYIN.

--Ahmet Turhan (mesaj) 02:19, 6 Kasım 2016 (UTC)

VikiProje Sovyetler Birliği'nde 1 ay geride kaldı[kaynağı değiştir]Hammer and Sickle Red Star with Glow.svg
Red flag waving.svg VikiProje Sovyetler Birliği'nde 1 ay geride kaldı
7 Ekim 2016 tarihinde oluşturulan VikiProje Sovyetler Birliği'nde 1 ay geride kaldı. Bu zaman zarfı içerisinde ilgili katılımcıların katkılarıyla proje geliştirildi ve halen geliştirilmeye devam ediyor.

Projenin bir aylık maratonunda;

Projeye katkı sunmak için öncelikle katılımcılar listesine isminizi ekleyin. Proje kullanıcı şablonu olan {{Kullanıcı VP Sovyetler Birliği}} şablonunu profilinize de ekleyebilirsiniz. Katkı sunmak istediğiniz alanları iş bölümü ve hedefler kısmına ekleyerek diğer kullanıcılarla ortak hedeflere yönelin ve üzerinde çalıştığınız maddeleri çalışılan maddeler kısmına ekleyin. Ayrıca düzenlenmesi gereken maddeler kısmına da göz atmak isteyebilirsiniz.

Proje katkılarınızla büyümeye devam edecek. Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

--MediaWiki message delivery (mesaj) 19:54, 7 Kasım 2016 (UTC)

VikiProje Sovyetler Birliği Aralık ayı görseli önerisi[kaynağı değiştir]

2016-08-19 GuentherZ (32) Lilienfeld russischer Soldatenfriedhof.jpg

Merhabalar. VikiProje Sovyetler Birliği ana sayfasında yer alan ayın görseli için önerilerinize ihtiyaç duyuyoruz. Kasım ayının son haftasına girmemiz münasebetiyle, başta bir sonraki ay olan Aralık 2016 olmak üzere, gelecek aylar için Sovyetler Birliği ile ilgili ayın görseli önerilerinizi oylama sayfasına yazabilirsiniz. An itibariyle 12 aday görsel bulunmaktadır. Ayın görseli seçimlerine dair görüşlerinizi bekliyoruz.

Bununla birlikte proje sizin katkılarınızla geliştirilmeyi beklemekte, lütfen proje sayfasını inceleyiniz.

İyi Vikiler, bol katkılar.

--MediaWiki message delivery (mesaj) 12:49, 22 Kasım 2016 (UTC)

VikiProje Sovyetler Birliği işbirliği projesinde son hafta![kaynağı değiştir]

Order of the Red Banner of Labour OBVERSE.jpg


VikiProje Sovyetler Birliği kapsamında gerçekleştirilen Sovyetler Birliği'nin madalya ve nişanları maddelerinin oluşturulması projesinde son haftaya girmiş bulunmaktayız.

Sovyetler Birliği'nin madalya ve nişanları listesinde eksik olan maddeleri kapsayan proje 30 Kasım 2016 günü sona eriyor, projeye olan katkılarınızı gözden geçirmenin ve/veya yeni katkılar sunmanın tam zamanı. Proje sonunda ilk üçe giren katılımcılar ödül alacaktır, işbirliğine katkılarınızı bekliyoruz.

--MediaWiki message delivery (mesaj) 00:01, 25 Kasım 2016 (UTC)

VikiProje Sovyetler Birliği Aralık ayı işbirliği projesi önerisi[kaynağı değiştir]

WorkerLogo.png

VikiProje Sovyetler Birliği İşbirliği Projesi kapsamında Aralık 2016 projesini seçiyoruz. Sizin de önerilerinize ihtiyacımız var. Proje önerilerinizi oylama sayfasına yazabilirsiniz. An itibariyle 8 aday proje mevcut. Adaylıklara ya da yeni projeler önerilerinize dair görüşlerinizi bekliyoruz.

İyi Vikiler, bol katkılar.

--MediaWiki message delivery (mesaj) 16:14, 29 Kasım 2016 (UTC)

VikiProje Sovyetler Birliği Aralık ayı işbirliği daveti[kaynağı değiştir]
WorkerLogo.png
Sovyetler Birliği Ayın İşbirliği Daveti

OpenRA.png
İyi günler, iyi Vikiler.
Sovyetler Birliği ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan VikiProje Sovyetler Birliği projesi kapsamında her ay tekrarlanan Sovyetler Birliği İşbirliği Projesine davetlisiniz.

Bu ayın proje konusu Şablon:1917 Rus Devrimi ve Şablon:Sovyetler Birliği Komünist Partisi'ndeki kırmızı bağlantılı maddelerinin oluşturulmasıdır.

Her ay planlı bir şekilde Sovyetler Birliği ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan işbirliği projesinin bu ay ki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz yeterli. Proje kapsamında verilen pek çok ödül sizi bekliyor.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

--MediaWiki message delivery (mesaj) 13:27, 1 Aralık 2016 (UTC)

VikiProje Sovyetler Birliği - Bunları biliyor muydunuz?[kaynağı değiştir]

Merhabalar. VikiProje Sovyetler Birliği proje ana sayfasının sağ altında görülecek ve her 15 günde bir yenilenecek olan Bunları biliyor muydunuz? kısmı oluşturuldu. Arşive 113 madde eklendi. Proje konuları hakkındaki 5 farklı bilgi düzenli periyotlarla bu kısımda aktarılacaktır. Bilgilere göz atmak, düzenlemek ve metin eklemek için siz de ilgili sayfayı ziyaret edin.

İyi çalışmalar, iyi Vikiler! --MediaWiki message delivery (mesaj) 02:32, 13 Aralık 2016 (UTC)

Sovyetler Birliği İşbirliği projesinde hedefe ulaşıldı[kaynağı değiştir]

VikiProje Sovyetler Birliği İşbirliği Projesi'nde belirlenen konularla ilgili 40 madde açma hedefine bugün itibariyle ulaşıldı. Tüm katılımcılara verdiği emekler için teşekkürler!

Buna karşın, işbirliği projesi hala devam ediyor. 31 Aralık 2016 günü sona eren projeye dair 61 madde halen açılmayı bekliyor. Projeye katılımlarınızı bekliyoruz.

--MediaWiki message delivery (mesaj) 21:00, 19 Aralık 2016 (UTC)

Vikiproje Sovyetler Birliği'nde Ocak 2017'ye son günler[kaynağı değiştir]

New Year tree and Lenin statue in Moscow.JPG
XXII Олимпийские игры. Москва, СССР (1980) C Новым годом!.jpg

Yeni yılınız şimdiden kutlu olsun!

Önümüzdeki dönem olan Ocak 2017'ye dair VikiProje Sovyetler Birliği İşbirliği Projesi hedeflerini belirliyoruz. Bir sonraki ayın işbirliği projesi ve proje ana sayfasında gösterilecek ayın görseli, bu kapsamda görüşlerinizi beklemekte. Bunun dışında yapılmasını istediğiniz her türlü etkinlik, faaliyet ya da projeyi burada belirtebilirsiniz.

Bu kapsamda fikir ve önerilerinizi anket ve oylamalar kısmına eklemeniz projenin geleceği açısından önemli. Kollektif katkılarla ilerleyen projeye katılımlarınızı ve önerilerinizi bekliyoruz. --MediaWiki message delivery (mesaj) 21:28, 25 Aralık 2016 (UTC)

Pomaklar sayfasında değişiklik yaptım.[kaynağı değiştir]

Bakarmısınız? Bu imzasız yazı Kimek Kuman (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Kimek Kuman merhaba. Madde düzenleme açıklamasına "Bu maddelerin kaynağını ben oluşturdum. Uzun bir süre bakılmadığı..." gibi açıklamalara gerek yok. Ne yapıldığı öz olarak yazılsa yeter. Bunun dışında maddede bir düzenleme kargaşası görünümü var. Yavaşça bakmak gerek. Bödöŋtıl ileti 17:17, 01 Ocak 2017 (UTC)

Türkçede Tekrar ve Karşıtlık Simetrisi[kaynağı değiştir]

Merhaba Bödöŋtıl. Şöyle bir kaynağa denk geldim. Bu konuda ve Bu sitedeki konularda maddeler açılabilir mi? İyi çalışmalar, saygılar.--219.74.81.116 21:22, 28 Aralık 2016 (UTC)

Merhaba. "Türkçede Tekrar ve Karşıtlık Simetrisi" başlığı Ya Türkçe maddesi içinde anlam bilimi yönüyle yazılacak ya da anlam bilimi maddesinde daha ayrıntılı yazılacak. Ansiklopedik üslupta olduğu, bilimsel ölçütler gözettiği sürece güzel de olur. Yalnız bir tek bu sitedeki bilgiye başvurmak yetmeyebilir. Basılı güvenilir materyaller maddeyi güçlendirir. Bödöŋtıl ileti 17:12, 01 Ocak 2017 (UTC)

Proje katılımcı[kaynağı değiştir]

Gauntlet.png

VikiProje Sovyetler Birliği kapsamında geçmişte projeye emek veren, katılım sağlayan veya ileride sağlayacak kullanıcı olarak katılımcılar listesine adınızı eklemeyi unutmayın. Kolektif bir şekilde proje konuları ile ilgili maddelerin düzenlenmesini, geliştirilmesini ve yeni maddeler açmayı amaçlayan projemizde sizin de isminiz yer alsın.

Ayrıca kullanıcı sayfanıza {{Kullanıcı VP Sovyetler Birliği}} veya {{Kullanıcı SSCB}} şablonlarını da ekleyebilir, veya konu ile ilgili olduğunu düşündüğünüz kullanıcılara {{VikiProje Sovyetler Birliği-Davet}} şablonunu yollayabilirsiniz. --MediaWiki message delivery (mesaj) 18:28, 29 Aralık 2016 (UTC)

VikiProje Sovyetler Birliği'nde 2016 geride kaldı[kaynağı değiştir]Kustodiev The Bolshevik.jpg Soviet propaganda poster, proletarian dictatorship 1918.jpg
OpenRA.png VikiProje Sovyetler Birliği'nde 2016 yılı geride kaldı
7 Ekim 2016 tarihinde oluşturulan VikiProje Sovyetler Birliği'nde 2016 yılı geride kaldı. Proje 2016 yılında katılımcıların katkılarıyla pek çok gelişmeye imza attı. Bu kapsamda;

Projeye katkı sunmak için öncelikle katılımcılar listesine isminizi ekleyin. Proje kullanıcı şablonu olan {{Kullanıcı VP Sovyetler Birliği}} şablonunu profilinize de ekleyebilirsiniz. Katkı sunmak istediğiniz alanları iş bölümü ve hedefler kısmına ekleyerek diğer kullanıcılarla ortak hedeflere yönelin ve üzerinde çalıştığınız maddeleri çalışılan maddeler kısmına ekleyin. Ayrıca düzenlenmesi gereken maddeler ve madde istek sayfalarına da göz atmak isteyebilirsiniz.

Proje katkılarınızla büyümeye devam edecek. Yeni yılda şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

--MediaWiki message delivery (mesaj) 20:57, 30 Aralık 2016 (UTC)

VikiProje Azerbaycan Ocak ayı işbirliği daveti[kaynağı değiştir]
Flag of Azerbaijan.svg
Azerbaycan Ayın İşbirliği Daveti

Flag-map of Azerbaijan.svg
İyi günler, iyi Vikiler.
Azerbaycan ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan VikiProje Azerbaycan projesi kapsamında her ay tekrarlanan Azerbaycan İşbirliği Projesine davetlisiniz.

Bu ayın proje konusu {{VikiProje Azerbaycan}} şablonunu Azerbaycan alanındaki maddelerin tartışma sayfalarına yerleştirmek olarak belirlenmiştir. Hedef 2000 maddeye şablon eklemektir.

Her ay planlı bir şekilde Azerbaycan ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan işbirliği projesinin bu ay ki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz yeterli.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Ayrıca davet mesajları toplu olarak gönderilmektedir eğer bu mesajları devamlı almak istemiyorsanız adınızı toplu listeden kaldırabilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

--MediaWiki message delivery (mesaj) 10:36, 31 Aralık 2016 (UTC)