Kullanıcı mesaj:Nanahuatl

(Kullanıcı mesaj:Rapsar sayfasından yönlendirildi)

@Mskyrider, konuşmalarımızdaki yapıcı tutumundan ötürü teşekkürlerimi sunarım öncelikle. Biraz rahatsızım bu aralar, yanlış şeyler de yazabilirim, böyle olduğu görülürse deyin de düzelteyim. Bu engel sürecinde bazı şeyleri gözden geçirme fırsatı buldum (önce bazı şeyleri kabaca anlatıp sonucu sonraya bırakıyorum):

 1. Dediğim gibi 2017 sonlarında 2018 başlarında, kendi açımdan bir yeniden yapılanma sürecine girmiş ve mümkün mertebe kişisel tartışmalardan kaçınmaya, olay kişiselleşmeye başladığı vakit önce üçüncü bir bakış açısı sunabilecek kullanıcı(lar) çağırmaya, daha da kişiselleştiğinde ise bir hizmetliyi çağırmaya başlamıştım ("yapılan ihlalleri temizle" ya da "kullanıcıyı engelle" gibi kesin olmayan çözümlere gidilmesi için değil, tecrübesiyle bilgilendirmesi için). Kullanıcı adımı değiştirmem de bununla paraleldi, yani yıllardır kullandığım ve herkesin aşina olduğu bir adı değiştirmem için özel bir nedenim de yoktu, yalnızca bu değişimi bir de kullanıcı adıyla göstermeye çalışıyordum :)
 2. Bu dönemde dahi, nezaketsizlikle alakalı iki engel aldım. İlkinde nezaketsizlik söz konusuydu, ikincisinde ise bana karşı yapılan iğneleme, laf sokmalar artık çığrından çıktığı için, ilgi gösteren de olmadığı için isyan etmemden ötürü gelmişti (laf sokan kullanıcıya ise bilgilendirme yapılmamıştı). Bu iki durumda da benim öğrendiğim, her ne yapılırsa yapılsın sakinliği korumak gerekliliği oldu (ancak bu karşı ihlaller konusunda uyarı yapılmaması gerçeğini de değiştirmiyor, ben kendime bakıyorum burada şu an).
 3. Nisan 2021'de gelen hizmetlilik adaylığıma kadar da bu şekilde devam etmeye çalıştım. Kullanıcı sayfamdaki seçkin/kaliteli içeriklerden görülebilir. 2017 sonuyla birlikte bu tip katkılarım aslında bayağı ivmelenerek artış gösterdi. Özellikle kişisel tartışmalarla geçirdiğim vakti azaltıp bu alanlara kaydırmam, kaydırmaya odaklanmam diyelim, hem benim burada geçirdiğim vakitten daha fazla keyif almamı sağladı hem de burası için daha kazançlı oldu. Elbette su süreçte yine kişisel tartışmalar yaşandı yaşanmasına, ancak bunların sayısı görece çok daha azdı.
 4. Hizmetli adayı gösterildiğimde adaylığı reddetmiştim ve adaylık sayfası da kapatılıp arşivlenmişti hatta. Şurada, sonrasında gelen görüşler üzerine daha da detaylı açıklama fırsatı buldum neden istemediğimi. "Sizin gibi sabırlı değilim, ani ve net kararlar veririm, kolay engel veririm, sorunları daha net çözmeye çalışırım. Bu da bazı yerlerde uygunsuz görülecektir. Sonra gelsin tartışmalar gitsin şikayetler derken benim katkım azalacaktır" dedim, "katkılarımı daha çok içerik üretmeye ya da var olan içeriği iyileştirmeye yönelik yapıyorum. Hizmetliliğin getirmiş olduğu yetki ve sorumluluklarla değerlendireceğim vakti, bu şekilde değerlendirirsem Vikipedi'ye daha faydalı olacağını düşünüyorum" dedim. İstemediğimi belirtsem de oldukça takdir ettiğim ve saygı duyduğum değerli K:Vikiçizer'in son ısrarını da kıramayarak kabul ettim (o son ısrar olmasaydı zaten kapanmıştı orada konu).
 5. Bu adaylığın benim için olumsuz sonuçlanacağının farkındayım, doğruya doğru. Olumlu olması için de özel bir çaba göstermedim, yalnızca yanlış tespitler varsa onları düzeltmeye çalıştım. Adaylık burada. Olumsuz görüşlerde mesela hatalı bir tespit varsa söylem varsa, onu düzeltmeye çalıştığım görülebilir. Yahut yetersiz gerekçeler sunulmuşsa, öğrenme adına, bunları sormaya çalıştığım görülebilir.
 6. En başta bahsettiğim bu "değişim" konusu, "bu açıdan üslubundaki iyileşmelerin beni de zaman zaman 'tavladığı" şeklinde de dile getirilmiş, "Son 3 ayda Nanahuatl ile farklı bir frekansta iletişim kurma imkanım oldu ve muhtelif konularda yardımlaşma ve danışmalar gerçekleştirdik" şeklinde de. Dikkatinizi çekeyim.
 7. Bu gibi adaylıklarda direkt sonuca atlamaktansa iyi niyet varsayarak biraz daha soru-cevap şeklinde ilerlenmesi gerektiğini düşünmekteyim. "Şurada şunu yaptı"dan ziyade "şurada niye öyle yaptın?" tarzında yani. Bu şekilde yaklaşılmaması ise beni zaman zaman rahatsız edebiliyor. Bu pozisyonda bulunmayan birileri anlayamayabilir beni, yalnızca doğru olmayan tespitlerle üzerinize gelindiğini, hatta zaman zaman kişisel söylemlere de maruz kaldığınızı ve yanıtlarınızın da dikkate alınmadığını düşünün. Ciddi anlamda rahatsız edici bir durum.
 8. Hizmetlilik başvurusunun üzerine denetçilik başvurusu da benzer şekilde ilerledi ve benim madde katkılarımın yerini bu tip kişisel tartışmalar tekrardan işgal etmeye başladı (madde katkıları tamamen bitti demiyorum, adaylıklar sürecinde seçkin içerik adaylıklarım da oldu).
Sonuç? Sonuç ne?
 1. Kişisel tartışmalarla vakit kaybı ne bana ne Vikipedi'ye yarıyor. K:Eldarion'un yetkilerinin geri alınması talebinde herhangi bir ihlalde bulunmadım, "linç etmeyin" dahi dedim. Yalnızca sonradan kullandığım ifadelerde (tekrar etmiyorum) kendisine anlamsız bir kişisel yorum yönelttim. K:Uncitoyen ile kendisinden de özür dilerim, geri alıyorum laflarımı, tartışmanın hararetiyle yapılan bir hata olarak görsünler.
 2. Herhangi bir şekilde tartışmanın hararetine kapılınca "bunun böyle olması ya da olmaması şahsıma bir şey kazandırmıyor" diye düşünüyordum. Bunu tekrardan alışkanlık hâline getirmem gerekiyor
 3. Herhangi bir kişisel yorum ihlaline maruz kalmışsam, aynı şekilde değil, nezaketle karşılamak gerekiyor. Ancak bu durumun sonuç vermemesi, nezakete karşılık olarak ihlalin devamlı hâle gelmesi ise rahatsız edici. Burada benim yapabileceğim bir şey yok mesela, hizmetlilerin de müdahale etmesi gerekiyor.
 4. "Kutuplaştırma" ifadeleri kullanılmıştı. Bunun olmasına zaten ben ilkesel olarak karşıyım, yalnızca sözle değil faaliyetlerimle de karşıyım.
 5. Bundan sonra kişisel tartışmaları bir kenara bırakıp ansiklopedi yazma, geliştirme hedefindeyim. Kullanıcı sayfamda belirttiğim gibi hatalı yaptığım düşünülen her şey, tartışılması koşuluyla geri alınabilir. Hatalar insanlar içindir, hatasız olduğumu da iddia etmiyorum.
 6. Benim şu an tek istediğim, hep birlikte uyum içerisinde burayı geliştirmemiz ve kaos ortamından uzaklaşmamız. "Madde adı bu olacak, hayır bu olacak" tarzı tartışmalarda kişisel söylemlerde bulunmamız, oturup düşününce çok anlamsız geliyor. Öyle olsa ne olacak böyle olsa ne kazanacağız kişisel olarak? Bir madde silinse ne olur kalsa ne olur? Bunlarda kişisel hırsları karıştırmak kadar saçma bir şey yok -ki kendimi de katıyorum, en başta kendimi katıyorum. O yüzden hep beraber, karşılıklı anlayış, saygı ve sevgi çerçevesinde hareket edersek, burayı bir stres mekânı değil keyif aldığımız bir mekân hâline getiririz.--NanahuatlEfendim? 19.35, 6 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Merhaba tekrar @Mskyrider. Yaklaşık bir hafta geçti, bir gelişme var mıdır? Sık kullanılanlarım Commons resimleriyle doldu taştı, katkı yapmak için sabırsızlanıyorum :D Geliştirilecek maddeler var, toparlanacaklar var, açılacaklar var. Hep birlikte sükûnet içinde, uyum içinde devam edelim, daha iyi yerlere gelelim. NanahuatlEfendim? 05.20, 15 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

 • merhaba Nanahuatl, geçmiş olsun, umarım daha iyileşmişsindir. Öncelikle engel süresince düşündüklerini toparlayıp, başlangıç olarak bir özeleştiri yazmanı takdir ediyorum. Yanlış bir şeyler dediysem düzeltin demişsin. Yanlış bir şeyler demeyelim de eksik bir şeyler diyelim. Bir özeleştiriye başladığını kabul etmekle birlikte büyük bir çoğunluğu eleştiriden ibaret olan yukarıdaki görüşlerinde sözettiğin eylemlerin ve söylemlerin aslında "karşı"daki nedeniyle olduğu izlenimi daha baskın. Nezaket konusunda kendine daha hakim olman gerektiğini söylemen ve buna dikkat edeceğini belirtmen olumlu bir yan olmakla beraber bunu "karşı"dakinin davranışlarına bağlamak gelecekte de, döngüsel olarak zaman zaman içine girdiğin nezaketsizlik olgularının tekrarlamayacağına karşı bir güvence oluşturmuyor açıkçası. Kişisel yorumlar için de aynı şekilde gözlemliyorum bunu. Temel bir algı sorunu olarak gördüğüm ise Vikipedi platformunun amacı ve platform içinde birlikte çalışma yönündeki görüşler. Vikipedi projesinin amacı, güvenilir, özgür ve kapsamıyla tarihteki en büyük ansiklopediyi oluşturmaktır. Bu nedenle buraya gönüllü olarak katkı veren her kullanıcı ister bir SM yazsın, ister bir virgül koysun aynı değerdedir. Değişiklik sayısı bir elit kullanıcı, VIP anlamına gelmez. Vikipedi bir "siyaset meydanı" da değildir. Varolan kurallar ve yönergeler yalnızca ve yalnızca güvenilir, özgür ve kapsamı en geniş ansiklopediyi yönetme için bulunuyor, kesinlikle ve kesinlikle Vikipedi topluluğunu yönetmek, bu sanal topluma yasal metinler kazandırmak için bulunmuyor. Demokrasi ile yönetilen bir topluluk hiç değil, dolayısıyla büyük bir çoğunluğu toplayıp, çoğunluk tahakkümü ile temel taşları değiştirmek mümkün değil. En büyük algısal yanılgılardan biri ise kendilerine farklı işlevler için yetki almış kullanıcıların belirli bir hiyerarşi oluşturduğu yanılgısı. Bu "farklı" kullanıcılar yalnızca fazladan yetkileri ile farklı kullanıcılar. Vikipedi bir yönetim sistemine sahip değil, bürokratlar hizmetlilerden daha üstün değil, hizmetliler diğer kullanıcılardan daha üstün değil, gözetmenler hizmetlilerden daha üstün değil. Bu kullanıcılar belirli işleri yapmaya gönüllü olmuşlar, adlandırılmaları "siyasi mevki"ler değil. Dolayısıyla bunları bir "check balance" sistemi içinde siyasi denetlemeye tabi tutma düşüncesinin yeri yok. Bu kullanıcılar verilen yetkileri kullanacaklar, bunu da ansiklopedi yaratma ortamı kurabilmek için kullanacaklar. Her kullanıcının eleştiriye açık olması istenen bir özellik, yukarıda yazdığın, @Eldarion'dan ve @Uncitoyen'den özür dilemen çok olumlu ancak talebinde ihlalde bulunmadım demen bu özürü bir nebze de olsa "içten" değilmiş izlenimi veriyor. Ben linç kampanyasına dönüştürmeyelim desen bile yaptığın küşüsel yorumlar ve nezaketsizlikler bu talebi bir linç kampanyasına dönüştürdü. Teknik nedenlerle karşılanması imkansız isteklere cevap verilmediği için üç denetçiyi de küçük düşüren, hesap veremeyen, görevini kötüye kullanan kişiler olarak tanımladın. Vakıf içerisinde denetçi yetkilerinin kötüye kullanımı ile ilgili çalışan ve görevlerinden biri bu olan kurula başvurmak yerine ortamı kaosa götürecek şekilde kişisel yorumlarla, iyi niyet varsaymayarak süreci farklı bir boyuta taşıdın.

Dikkat edersen engeli verirken "Trol" olarak nitelendirmedim. Trol olmadığını görebiliyorum ama eylemlerin ve söylemlerin sonuçta aynı etkiyi yaratabiliyor. Engel itirazına gelen tüm yorumları okuduğunu, cevap verdiğini ama kimsenin cevaplarını dinlemediğini söylemiştin. Engelin haklılığı konusunda gelen itirazların tamamını değerlendirerek özeleştirini tamamlamanı, yukarıda yazdıklarını yalnızca bir an önce engel açılsın diye düşünerek yazmadığını göstermeni rica ederim. Bu eleştirilerin tamamını tekrarlamayacağım, ama birkaç noktada özeleştirel görüşlerini tamamlayabilir misin?

 1. Denetçi adaylığının olumsuz sonuçlanmasından sonra denetçilik yetkilerinin alınması talebi sürecini resmî yollardan değil de topluluğu kaosa sürükleyecek şekilde bir süreç izlemeni doğru mu buluyorsun? Doğru bulmuyorsan neden şimdi doğru olmadığını düşünüyorsun? Resmî yolları kullanmaya başlamana rağmen bu şekilde bir tartışmayı kasıtlı mı açtın? Kasıtlı ise neydi kastın? Teknik olarak açıklanması mümkün olmayan bir şekilde "kukla" olmadığını kanıtlamak artık mümkün olmadığına göre bu talep ile "aklanamayacağın" hâlde elde etmek istediğin neydi? Eldarion'un denetçilik yetkisinin alınmasının seni "aklayacağını" mı düşündün?
 2. @Kibele için yaptığın kişisel bilgilerin ifşası nedeniyle istediğin engelleme talebinde Temiz başlangıç politikasına tamamen aykırı yorumlarla topluluğun karşısında kibele'yi itibarsızlaştırma için bir kampanya yürütmedin mi? Topluluğu kibele'nin karşısında cephe almak için uğraşmadın mı? Giderek kibele'nin süresiz engellenmesi için her fırsatı değerlendirmedin mi? Bu eylemlerini ve söylemlerini kendi açından nasıl eleştiriyorsun?
 3. @Kingbjelica'nın vikipedi'den ayrılmasına yol açan eylem ve söylemlerini nasıl değerlendiriyorsun? Burada kendine çıkardığın özeleştiri nedir?
 4. @Vito Genovese'in verdiği engelin onaylanmasına rağmen bu engel sonrasında da Vito'ya karşı bir kampanya yürüttüğünü düşünüyor musun? Vito'nun katkılarını askıya almasında rolün olduğunu düşünüyor musun?
 5. "Benim dediğim doğrudur" yaklaşımı ile hiçbir zaman karşılıklı iletişimle bir görüş birliğine varılamaz. Bu yaklaşımı gösterdiğini düşünüyor musun? Bu yaklaşım ile katkı yapmaya devam etmeyeceğini ve karşılıklı olarak uyumlu bir ortamda ansiklopedi yaratama işine devam edeceğini nasıl belirtebilirsin? Yukarıda bu yönde çağrıda bulunmuşsun ama döngüsel olarak tekrar ecen bu davranışlardan nasıl kaçınacaksın? Seninle aynı düşüncede olmayan kullanıcıların yatıkları değişiklikleri takip ettiğini, buralarda hep bir "yanlış", "ihlâl" aradığını düşünüyor musun? Özellikle de çeşitli oylamalarda, ister hizmetlilik, ister SAS, ister madde adı değişikliği, senin görüşünü kabul etmeyen, sana karşı görüş bildiren kullanıcıları takibe aldığını düşünüyor musun? Vikipedi'nin yaşamında önemli bir yer tuttuğu bariz, ancak projeye katkılarında, ister madde olsun ister daha iyisini yapmak için yönerge, politika değişiklikleri olsun, zaman zaman Vikipedi projesinin amaçları yerine kendi kişisel hırslarını ön plana çıkardığını ve bunlara dayanarak, "siyasi mevkiler" olarak gördüğün hizmetli, denetçi, etc gibi işlevleri kazanarak, vikipediyi tamamen kendi kişisel görüşlerin doğrultusunda değiştirmeyi düşünüyor musun? Kendi değer ve ilke sistemlerine uymayan herşeyi vikipediden temizleme yönünde yıllardır hareket ettiğini düşünüyor musun? Sürekli kullanıcıları "ısırdığını" düşünüyor musun? Bu olguyu/algıyı nasıl değiştirmeyi düşünüyorsun?
 6. Vikipedi'nin sorunları olduğu malum, bu sorunların sistemden mi kaynaklandığı düşünüyorsun yoksa kişilerden mi? Elbette ki sistemin içinde yer alan kişilerden bağımsız sistem tartışılmaz, anlayabiliyorum ama eleştirilerini sistem yerine kişilere yaptığını düşünüyor musun? Sistemi değiştirmek için, kişileri taciz etmeden, kişisel yorumlar yapmadan ne yapılabileceğini düşünüyorsun?
 7. Sürekli olarak yaptığın katkılardan, oluşturduğun ya da geliştirdiğin seçkin içerikten söz ediyorsun. Bu katkı sayının ve yarattığın seçkin içeriğin sana bir ayrıcalık getirdiğini düşünüyor musun? Sürekli olarak vikipedinin bana ihtiyacı var, bırakın katkı yapalım diyorsun. Sen olmazsan vikipedinin batacağını, ilerlemeyeceğini mi düşünüyorsun? Vikipedi projesini yalnızca Türkçe Vikipedi olarak mı görüyorsun? Bu süre içinde Commons'ta yaptığın çalışmalar gibi, başka projeler de var. Yalnızca Türkçe Vikipedi'den engellenmene rağmen, kendini Vikipedi projelerinin tamamından engellenmiş gibi mi görüyorsun? Katkılarına orada devam etmek, Vikipedi'nin amacına olan derin bağlılığını saydığımızda katkı değil mi? Engellendiğinde yıllardır yaptığın katkıların boşa gittiğini mi düşünüyorsun? Bu bir gönüllülük ve katkılar yaptıktan sonra artık bize ait değil.
 8. Hata yaptığını ve bu hatalarını kabul edip düzeltmeye çalışan biri misin? Bu yazdıklarımı ciddiye alıp, gerçekten özeleştiri yapıp, hatalarını önüne koyup düşünecek misin? İçten bir şekilde değişeceğine karşı inancın var mı?
 9. Sana verdiğim engeli keyfi, kişisel ya da haksız buluyor musun? Yoksa engelin haklı olduğunu düşünüyor ve kendinle yüzleşmene fırsat tanıdığını, eylem ve söylemlerini gözden geçirmenin, özeleştiri yapmanın yararlı olduğunu/olabileceğini düşünmüyor musun?

Birlikte daha önce de belirttiğin gibi SM çalışmaları yapmıştık, katkılarıma biraz daha zaman ayırabiliyorum. Yine SM çalışması yapabilmeyi isterdim doğrusu. Yukarıda belirttiğim noktalarda olumlu geridönüşünü bekliyorum. Biraz zaman ayırıp enikonu düşünme fırsatın olmasını isterim. Tekrar geçmiş olsun. --Mskyrider ileti 08.07, 15 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

 • 10. Seksen tarafından yapılan değerlendirmeye cevabının (özellikle ikinci ve üçüncü paragrafların) politikaları ihlal etmesi, itiraz sayfasında dile getirildiği üzere sorunların kişiselleştirildiğini açıkça göstermektedir. Seksen'in yazdığı ve muhtemelen yazması saatler alan bir tezi değersizleştirme yönündeki yorumlarının sorun içermesinin yanı sıra cevabında iyi niyet varsaymaman ve içerik üzerine yorum yapmaman hakkında ne düşünüyorsun? Gelecekte benzer bir durum meydana geldiğinde ve değerlendirmeler yapıldığında benzer bir tutum izleyecek misin? Bu durumu kendini kaptırmış olman ile örtüştürüyor musun? Örtüştürüyorsan, bundan korunmak için yaptığın öz eleştiriyi bizimle paylaşır mısın? Örtüştürmüyorsan, bu durumu (Seksen'in değerlendirmesine ilişkin cevabını) nasıl açıklıyorsun? --Victor Trevor (mesaj) 08.53, 15 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Teşekkürler @Mskyrider, tam anlamıyla iyileştim. Nezaketsizlik ihlallerini tek yapan ben değilim, ben yaptıklarımı da kabul ediyorum, özür de diliyorum (daha öncelerini kastediyorum), düzeltmeye ve telafi etmeye de çalışıyorum. Şu ana kadar benim hatırladığım kadarıyla birkaç kullanıcıdan da benzer yaklaşımlar bana oldu. Başkası özür mü dilemiş hatasını düzeltmeye mi çalışmış... Beni ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren, burada geçirdiğimi zamanda strese falan girmeden, keyif almaya çalışmak ve buraya bir şeyler katmak artık. Zaten öyle olmasa uğraşmazdım bu kadar bir an önce katkı vermek için. Çok fazla büyütmeye, burayı da hayatın merkezine koymaya, kişiliklerimizi değiştirmeye falan da gerek yok :) Altı üstü bir sitede vakit geçiriyoruz hep birlikte. Bunu bir ego savaşına çevirmeye, üstün ya da haklı olmaya uğraşmaya da gerek yok (kendim için diyorum, şimdi yanlış anlaşılmasın). Özür "içten" midir bilemezsin, sonuçta yazıyorum, konuşmuyorum. Hani yalvarayım mı ne yapayım? Eldarion zaten hiçbir tepki vermiyor, ne yapayım yani anlamıyorum, ne isteniyor daha? "Linç etmeyelim" demişim zaten, başkalarının hareketlerini de ben kontrol edemem ki. Zabıtası değilim zaten buranın sürekli kim ne demiş, kim kime nezaketsizlik etmiş vs benim görevim de değil, zaten vakit geçirmek istediğim bir şey de değil :) Burada artık ansiklopedi yazarı olarak bulunmak istiyorum, nokta.
 1. Topluluğu kaosa sürüklemek olmadığı kanaatindeyim, sürüklenmedi de zaten, topluluk karar aldı ve uygulandı. Sen ne öneriyorsun mesela? Böyle bir süreç örneğimiz benim bildiğim kadarıyla daha önce yaşanmadı da -ki Elmacenderesi "burada uğraşmayın, direkt Meta'ya gidin" demişti, öyle olsa daha mı iyiydi? Bence daha kötü olurdu. Eldarion'un yetkileriyle benim başvurum arasında bir ilişki bulunmuyor, bunu defalarca ifade etmeye çalıştım. Kendisinin herhangi bir görüşü de olmadı adaylıkta. Seçilsem ve yine benzer bir girişimde bulunsam, bu sefer de "seçildi, diğer denetçileri istemiyor" olacaktı muhtemelen. Yahut adaylık öncesinde yapsam, yine "diğer denetçileri istemedin, şimdi sen aday oluyorsun" olacaktı. Her durumda bir şeyler denilecek :) Alakasız iki olay, onu demeye çalışıyorum.
 2. Hayır. Bana ne Kibele'nin itibarından :) Yahut ne itibarı? Altı üstü Vikipedi kullanıcısıyız... Süresiz engelin sonsuz engel olmadığını vurgulayan benim zaten sık sık. Sen biliyor musun farkında mısın bilmem. İlgili "kişisel bilgi" olayının öznesi olan kullanıcı, eski kullanıcı adından ötürü ciddi sorunlar yaşamış birisi ve bu yeni kullanıcı adını da onunla ilişkilendirmek istemiyor (okuyunca bu kısmı da silmeni rica ederim hatta). O vurguları geçtim, "özel hayat" girdi işin içine, bu çok net bir ihlaldi ve o durumun kullanıcının süresiz engellenerek acil olarak durdurulması gerekiyordu. Bu süresiz engel 1 gün de olur 1 hafta da. Önemli olan oradaki acil durumun adeta bir bıçakla kesilmesi gerekliliğiydi. Kendini o kullanıcı yerine koy, adın soyadını gizlemiyorsun, ancak bir olay oluyor ve adın soyadın çarşaf çarşaf her yerde çıkıyor. Sana karşı bir ton suç işleniyor, linç ediliyorsun. E sen de İnternet ortamındaki bu izlerini silmeye çalışıyorsun. Ancak biri gelip bu silmeni tanımıyor ve yine seni geçmişine çekiyor. Hoş değil... Ansiklopedi yazma amacı gütmemiz gereken yerde hele.
 3. Benim öyle bir söylemim olmadı, defalarca dedim. Kendisi gelip bana nezaketsizlikte bulundu (bunlar da gizlendi), ben ona bulunmadım. Ben şimdi "şunun yüzünden gittim" desem bu beni haklı mı yapacak? Kaldı ki hizmetli adaylığım sonrasında kendisini bir projeye davet ettim, birlikte çalışma adına. Hani hata olduysa da düzeltmeye çalıştım zaten sıcağı sıcağına. Yine gelsin yine çalışalım beraber, bir problemim yok ki.
 4. Ben bilmem kendisinin neden katkı yapmadığını ya da öyle bir karar alıp almadığını. Onu kendisine sormak lazım. Kendisine karşı bir kampanya da yürütmedim zaten, sürekli iletişimde olduğum birisi, mesaj arşivlerinden görülebilir (en son engelleme politikası teklifinde bizzat yardımını istedim, aksi durumda uğraşmazdım).
 5. Böyle bir yaklaşımı düşünsem kullanıcı sayfamdaki o kullanıcı kutuları olmazdı :) O kutuları oraya öylesine koymadım, yaşadığım tecrübeler sonrasında koydum. "Geri al, ama tartışalım" demek zaten dediklerimin doğru olmayabileceği, doğruya da konuşarak ulaşabileceğimiz (her zaman anlaşma olmaz o başka) anlamına geliyor. Şurayı hatırlarsan mesela, yaptığımı geri aldın, "bu doğrudur, bu kalsın" demedim ve konuşmayı tercih ettim. İkili konuşmada çözüme ulaşılmadı, başkalarını çağırdım ama yazan olmadı. Gidip de bunu sinsi sinsi değiştirmedim. O kısım kalsa ne çıksa ne, bana ne faydası var :D Yahut şurada taze dedim, bilmediğim şeyleri zaten "bilmiyorum" diyorum ve geçiyorum. Bu tip yaklaşımları da doğru bulmuyorum zaten (bir tartışmada "sen de kabul et", "inatçı çıktın" gibi şeyleri ilk diyen haklı olmaz, karşındaki "inatçı" ise sen de öylesin değil mi?). Benimle bir tartışmada aynı görüşe sahip olmayanlar başka tartışmada olabilir, yahut tam tersi. Somut örnek onlarca, yüzlerce gösterebilirim, hafızamda kalanlardan. Normali de bu olmalı zaten, gidip de biriyle anlaşamadık diye takılmanın anlamı yok. Hemen buradaki iki linkte de anlaşmazlık oldu, takıldık mı? Hayır, devam ettik. Benim adaylıklarımda karşı olanları da olmayanları da takibe falan tabi ki de almıyorum, bunu kabul etmem mümkün değil. "Takibe almak" ne demek zaten onu da anlayamadım, hatalarını göstermek mi? "Hata göstermek" ise bu kötü bir şey değil. Yok eğer "bulaşmak" ise bu rahatsız edici durum. He ikisini de yapmıyorum o başka :) "Kendi değer ve ilke sistemlerine uymayan herşeyi vikipediden temizleme yönünde yıllardır hareket ettiğini düşünüyor musun?" demişsin, benim burada uyduğum değer ve ilke sistemleri, Vikipedi'nin kendi sistemleri. Evet, Vikipedi'ye uymayan şeyleri temizlemeye çalışıyorum elbette. Sen de çalışıyorsundur :) Örnekse "kayda değerlik" kavramı. Uygunsuzsa temizlenir. Bu demek değildir ki "ben kayda değer değil diyorsam değildir", yoruma ufaktan açık bir şey mesela. Görüşlerimizi sunarız, duruma bakarız. Takıntılı olmanın anlamı yok.
 6. Vikipedi'nin sorunları sistemsel olduğu kadar kişisel de. Atıyorum tamamen, 5 hizmetlimiz olsa sadece ve hepsi de hatalı kararlar verse, herhangi bir hizmetlilik adaylığında da hepsi toplanıp yanına da birkaç kullanıcıyla birlikte topluca sürekli olarak karşı olsalar, bu sorun kişisel olurdu. Ama bu kişisel sorun, sistemsel sorunlara da yol açardı, zira böyle bir gruplaşma olması zaten kafadan sistemsel olarak aksatıyor Vikipedi'yi :) Hani düzgün bir karar da alınmıyor, sistem tıkanıyor. Sistemsel sorunlarımız var, bunları gidermek için zaten bir, engelleme politikasını çevirdim (çevirdik). İki, yasaklama politikası oluşturuldu, yolda. Üç, disruptive değişiklik sayfası oluşturuldu, o da yolda. Bu kavramlar, bu mekanizmalar, hepsi zaten sistemsel sorunları çözmek için. Mesela pratikte, sistemi düzeltince kişisel sorunların da otomatik olarak düzelmesini umuyorum. Sistem düzeldiği vakit sorunlar devam ederse, o sorun artık kişisel oluyor. Yani pratikte, Türkçe Vikipedi'de sorunları ilk olarak sistemsel giderip sonra kişisel sorunlar varsa, onları gidermek gerekiyor. Elimden geleni de ben "taciz etmeden, linç etmeden" vs yapmaya çalışıyorum ama ben de tek bir kişiyim. Yardım eden ediyor zaten, görüş belirtmek de yardım etmektir, illa sorumluluk alınmasına gerek yok :) Hani tüm sorunları da ben çözecek falan değilim zaten, bunlarla uğraşmak benim için bir ekstra, ben yazmaya bakıyorum.
 7. "Sürekli olarak yaptığın katkılardan, oluşturduğun ya da geliştirdiğin seçkin içerikten söz ediyorsun" demişsin ya, e nelerden söz edelim? :) İyi bir insan olduğumdan, mesleki başarılarımdan (!) mı söz edelim? :D E burada mühim olan ansiklopedi yazmak, gerisi zaten kişiselleştirmeye giriyor, katkılara bakıyorum. Ayrıcalık hiçbir zaman istemedim katkılarımdan ötürü. Yalnızca şunu demeye hakkım var sanıyorum ki. Onca şey veren bir kullanıcı, örneğin sen, 1 haftalık bir kullanıcı senin için şöyle böyle dese, terazinin bir kefesine onun dediğini koyalım diğerine de senin dediklerini. Ben şahsen derim ki "bu adam buraya yıllarını vermiş, diğerinin dediklerini değerlendirelim ama bu adamın dediklerini de komple çöpe atmayalım". Doğru mu? Bir anonim gelip diyor ki "bir genç bizim firmayı ziyaret ediyor sürekli". Yılların kullanıcısı olarak diyorum ki "hayır kardeşim ben Türkiye'de bile değilim". İnanılmıyor :) Hani ne yapayım, yasal belge mi göstereyim? Bu da bana kelimenin tam anlamıyla "koyuyor" açıkçası. Ayrıcalık isteme değil işte bu dediğim, biraz güven ve saygı. Vikipedi'yi elbette ben olmazsam biter diye görmüyorum, bunu da demedim zaten. Ama benim katkılarıma ihtiyacı var, seninkine de var, onunkine de var, bununkine de var. Demeye çalıştığım şey, tüm bu katkılarla beraber daha ileri gideceğimiz. Katkı veren bir X kişisi olmasa bitmez tabi, ama olursa daha iyi olur. Önemli olan katkı vermek.
 8. Zaten defalarca dedim, örneklerini de gösterdim. Düzeltmeye çalışıyorum. Hepsini de düzeltiyorum demiyorum, hepsini düzeltmeye çalışıyorum da demiyorum. Gördüğümü, dikkatimi çekeni vs düzeltmeye çalışıyorum diyorum. Düzeltmeye çalışmasam zaten oturup da sürekli bıdı bıdı konuşmam :D Benim bu tip şeylerde pek egom yoktur (bence), geri adım atmayı her zaman kabul edebilirim, atıyorum da. Doğru olduğuna inandığım şeyi savunurum, ancak doğru olmadığını gördüğüm, farkına vardığım an da geri adım atmaktan çekinmem. "Bizde geri vites yoktur" gibi şeyler bana göre değil kesinlikle, Vikipedi için değil normal hayatım için diyorum komple. 12 Kızgın Adam filmini izlemişsindir. İşte o gibi bir durumun yaşanması kolay değil, hani her babayiğidin harcı değildir derler ya. Benim harcım işte, gördüğüm ve farkına vardığım an geri adım atmaktan çekinmem. Ama bu da demek değildir ki "5 kişi sana baskı yapıyor, yanlışsın işte kabul et" denilince kabul edeceğim, o durum başka (yine filme bkz, aslında başta bunu savunurken sonda da tam tersi olmuştu ama neyse).
 9. "Keyfi" hiçbir zaman demedim. "Kişisel" de demedim. "Haksız" ise dedim, diyorum da. Neden diyorum? Zira konuşup da çözülebilecek mezvuları, aciliyeti olmayan mevzuları engel çözmüyor. Aksine sorunu büyütüyor. "Ya Nanahuatl, şurada şunu yaptın, sence hoş mu?" desen zaten ben geri adım atabilecek, farkına varabilecek, özür dileyebilecek kapasitede biriyim. Kullanıcı olarak da insan olarak da. Dan diye süresiz bir engele uyanınca (gerçekten uyandım yani) insanın feleği şaşıyor, ne yapacağını bilemiyor ve panik oluyor. Bu da hataları görmeni engelliyor. Ne oluyor? Engel aslında amacına ulaşmıyor :) Engelin amacı öğretici olması, ders çıkarılması. E o ilk etapta o durumu göremiyorsun, o zaman da öğretici olmaktan çıktı engel. Anlatabiliyor muyum? Bu engelleme politikası teklifini yazarken, engele olan bakış açım gerçekten değişti, ufuk açıcı oldu. Eminim ki sen de okuyunca, en azından "Vikipedi'deki engel" kavramı senin açından da değişir :) "Kaybetme, öteleme" değil de "kazanma" amaçlı bakmak lazım. He uyarıldım, "hoş mu?" denilince atar yaptım, o zaman verilsin engel, şimdiki gibi düşünme fırsatı ortaya çıkar, yine makul bir şekilde düşünülür ve sakinleşilir, hataların farkına varılır vs. O başka. Yani buradaki engel kavramının farklı algılanmasından -ki sistemsel bir sorun- kaynaklı şeyler yaşandı.
SM çalışmasına ben her zaman varım, sürekli de diyorum zaten. Zooloji, benim hakim olduğum bir alan değil, bunu da demiştim. Ama birlikte hareket edilince (senin özelinde değil, genelde) çok daha iyi sonuçlar çıktığı da aşikar. Senin "bu madde tamam, kırmızılar giderse SM" diye bıraktığın noktanın üzerine ben çok şey kattım, çok şeyi de değiştirdim. Sonra "bu tamamdır" dediğim sürümün üzerine de sen ya da başkaları kattı, değiştirdi :) Gerek koala gerek sığırcık, İngilizce Vikipedi'yi bile geçti, en iyileri oldular mesela :) Bunlar hoş çalışmalar, keyifli çalışmalar. Bunları kovalıyorum ben. NanahuatlEfendim? 09.49, 15 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
@Victor Trevor, şurada da benzer şeyleri demiştin. "Gösterebilir misin?" dediğimde yanıtsız bıraktın. Telegram'dan özel olarak yazdım, yalnızca "anlıyorum" dedin ve yine dikkate almadın. Ben anlatmaya çalıştıkça görmezden geldin, dinlemedin. Şimdi benzer şeyleri tekrar soruyorsun :) Tekrar etmeyeceğim, zira zaten en az iki kez açıklamaya çalıştığımda dinlemedin. Sürekli aynı şeyleri diyerek kendimi açıklamak istemiyorum, bunlarla zamanımı almak istemiyorum, aynı şeylerin sürekli olarak sorulup benzer şekilde vakit kaybı olmasını da istemiyorum. Teşekkürler. NanahuatlEfendim? 18.26, 15 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Sorumun temeli, zaman harcanarak oluşturulmuş bir görüşün bile isteye değersizleştirilmesine dayanmaktadır. Yalnızca anlamak için soruyorum: denetçilik başvurusundaki yorumum ile sorumu nasıl bağdaştırıyorsun? Ben, açık söylemek gerekirse, sadece Seksen'in görüşüne ilişkin cevabındaki uygunluğu değerlendirmeni istiyorum. Yanıtsız kalan sorum olduğu için üzgünüm, yakın bir zamanda cevaplandıracağımı umuyorum. --Victor Trevor (mesaj) 18.52, 15 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
@Victor Trevor, "şunu şunu yapıyorsun" diyorsun ve sonuca zaten en başta varıyorsun. İki kere açıklama yapma girişimimi de görmezden geldin. Bunlar benim yorumlarım değil, eldeki veriler. Geçti gitti artık, aylar sonra yanıt versen ne olur dikkate alsan ne olur :) Kaç kere tekrar ettim bilmiyorum... Burayı geliştirmeye emek verenlere kişisel ifadeler, nezaketsiz ifadeler kullanıldı. Bu engelden kısa süre önce de kendisi kullandı, kendisini de nazik bir şekilde uyardım/bilgilendirdim zaten. Bu şekilde harcanacak vakitleri zararlı kullanıcılara harcamak daha iyi değil mi? Seksen İki Yüz Kırk Beş'e net bir şekilde ifade ettim bunu da. Kendisi trol diye süresiz engellenmişti yıllar önce ve ben de dahil, burada bazı kullanıcılarla gruplaşma içerisinde olduğu iddia edilmişti. Ben o dönem adı geçen diğer kullanıcıları elbette bilemem, ama bizim aramızda böyle bir şey de yoktu o dönem (sonradan kendisi de ifade etti zaten olmadığını). Kendi adıma, ne kendisi ne de başkasıyla da olmadı, o dönem değil hiçbir dönem de olmadı. Hiçbir kullanıcı da zaten aksini ispatlayamaz, Vikipedi dışında iletişim kurarken ekstra özen göstermeye çalışırım ki ne o anda ne de ileride yanlış anlaşılmaya yol açabilecek, "kanıt" olarak kullanılabilecek bir şey diyeyim. Ancak o dönem ortaya çıkan bu gruplaşma/trol algısını doğal olarak kırması gerekti (benim de aynı şekilde tabi kırmam gerekti ama benim engelim 6 aylık olduğu için durum daha farklıydı tabi), kırdı da ve hizmetli dahi oldu. "Biz Nanahuatl ile grup değiliz" algısının kırılmasının yolu ise benimle ters düşerek "bakın ters düştük işte" şeklinde yapılması doğru değil. Bunu yapıyor mu yaptı mı kendisi ben bilmiyorum, ama ben öyle bir izlenim aldım ve bunu da kendisine ilettim. Bizim aramızda olan bir konu bu, kendisi "yok ya öyle şey olur mu hiç" de demedi, bir açıklama yapma ihtiyacı da hissetmedi. Kabullendi demiyorum, durumu diyorum yalnızca. Ben bağımsız bir kullanıcı olarak böyle hissettim, rahatsızlık duydum ve duyduğum rahatsızlığı da dile getirdim. Bu gibi şeyler en başta beni yıpratıyor. Hani bir nezaketsizlik olduysa ikimizin arasında bir konu, kendisinin nezaketsizliklerini ve duyduğum rahatsızlıkları ben dile getirdim, kendisi daha önce duyduğu rahatsızlıkları da dile getirdi, ileride de getiririz. Şu an daha fazla diyeceğim bir şey yok. NanahuatlEfendim? 19.13, 15 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Yine yazma hevesim depreştiği için @Mskyrider, bildirim gönderiyorum kusura bakma. NanahuatlEfendim? 19.34, 17 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Engelin üzerinden yaklaşık iki ay geçti @Mskyrider. Sen ne düşünüyorsun şu an bilmiyorum ben, ama bana kalırsa gereken dersler alındı, ortam sakinleşti. Hep birlikte Vikipedi'yi geliştirmek şu aşamada, yine bana kalırsa en doğrusu. Engel verme yetkisi zaten siz hizmetlilerde var, herhangi bir durum olduğunda da bunu kullanıyorsunuz zaten. İleride ihlaller olduğunda da kullanacaksınızdır. Şu anda tek istediğim içeriği geliştirmek. Bunun bana bireysel olarak keyifli zaman vermesi dışında bir kazancı, getirisi yok. Vikipedi'ye ise getirisi var, bir kullanıcı bir kullanıcıdır :) Şu aşamada engelimin devam etmesi, Vikipedi için bir kazanç mı? Ben kendi adıma konuşursam değil. İleride kazanç olmazsa zaten tekrar engellenmem de ihtimal dahilinde. Gözlemleyin isterseniz ara ara, bakın edin vs. NanahuatlEfendim? 20.30, 20 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Yukarıda sorduğum sorulara cevap bekliyorum. Hemen cevap vermemeni, enikonu düşünmeni rica etmiştim ama reaksiyoner bir şekilde karşılık verdin. Yazdıkların yine topu karşı tarafa atan, kendi eylem ve söylemlerini eleştirel gözle değerlendirmeyen, @Victor Trevor'un sorusuna verdiğin cevabı da katarak, yazılanları gözönüne alınca kişilerle uğraşmaya yakın gelecekte de devam edeceğini, senin gibi düşünmeyenleri "haksız" olarak nitelendirip, uğraşacağına işaret ediyor. Bu nedenle engelini hâlâ kaldırmadım. Şu anda ne düşündüğüme gelince, yukarıda da belirttiğim gibi ben hâlâ engelin haklılığı konusunda gelen itirazların tamamını değerlendirerek özeleştirini tamamlaman, yukarıda yazdıklarını yalnızca bir an önce engel açılsın diye düşünerek yazmadığını göstermen noktasındayım. Bu noktayı ne kadar sürede aşacağın tamamen sana kalmış.--Mskyrider ileti 06.11, 21 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
  @Mskyrider, ne desem fark etmeyecek ki zaten :) Hani önemli olan bunların pratiğe dökülmesi. Duymanı istediğim şeyleri söylemek benim için çok kolay, ben içimden geçenleri ve düşüncelerimi aktarıyorum yalnızca. Sürekli bende hata varmış, tek hata yapan ben mişim gibi davranılması hoş değil. Her zaman hatalarımı görmeye, düzeltmeye, telafi etmeye çalışan birisiyim zaten. İnsanlar, Marvel filmleri gibi saf doğru ya da saf yanlıştan oluşmuyor. Sana da eleştiriler geliyor mesela, ona da geliyor buna da geliyor bana da geliyor. Ben bana gelenleri mümkün mertebe değerlendirmeye çalışıyorum. Ama A kişisi öyle diyor B böyle diyor Z böyle diyor. Mesela sen kişisel olarak bir şeyler diyorsun, değerlendiriyorum. Ancak senin her dediğin doğru değil ki? Yahut benim de her düşündüğüm doğru değildir, hep doğru değiliz hiçbirimiz :) Şu an senin duymak istediklerini desem ve pratikte tersini yapsam, sen hatalı karar vermiş olacaksın engeli kaldırarak. Dünyanın anamı gibi hareket etmeye gerek yok ki, altı üstü boş vakitlerimde katkı vereceğim. Hani kaptırdık kendimizi bir ara, geçti gitti. Şu an sakinim, katkı yapmak istiyorum. Baktın kontrolü kaybettim, engel verme yetkisi sende zaten. Hani şu an engelli kalmamın bir anlamını ben göremiyorum, ceza olarak görmemek lazım engellemeleri. NanahuatlEfendim? 06.18, 21 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
  Hani şu an engel kalktı, gidip kişilerle uğraşacak değilim (ki "uğraşma" senin tabirin olduğundan kullanıyorum). Katkı vereceğim. Amaç katkı vermek, Vikipedi'yi ilerletmekse buna hazırım. Herkes de hazırdır. Hep birlikte yapalım işte diyorum, engel verme yetkisi zaten sizde var. NanahuatlEfendim? 06.20, 21 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Gerçekten düşünmediklerini sırf ben istedim diye yazmayacağın kadar dürüst olduğunu düşünüyorum.--Mskyrider ileti 06.21, 21 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
  @Mskyrider, ben de onu anlatmaya çalışıyorum zaten :) Art niyetim olsa o şekilde davranırım, davranırdım ve duymak istenenleri söyler, ancak pratikte tersini yapardım. Hani zaten kişisel olarak "uğraşma" durumu olmadığını ifade etmeye çalışıyorum haftalardır, aylardır, yıllardır. Üst üste gelince öyle algılanıyor, olabilir, normaldir. Ben de tüm bunları göz önüne alarak daha fazla dikkatli olmaya çalışıyorum, çalışacağım da. Engel dediğimiz şey öğretici olmalı malum, ben de öğrendiğimi düşünüyorum ve bunu pratikte de göstermek istiyorum. Hani ne dersem diyeyim pratikte ispatlamadıktan sonra anlamı yok. Tek istediğim katkı yapmak şu an, işbirlikleri yapmak. NanahuatlEfendim? 06.25, 21 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
  Şu an inan ne yapmam gerektiğini anlayamıyorum @Mskyrider. Pratikte zaten göstermem mümkün değil. Dediklerimi de "içten değil" olarak yorumluyorsun. Şu an neyi nasıl ispat edebileceğimi anlayabilmiş değilim açıkçası. Katkı yapmak istiyorum diyorum, istersen gözlemle diyorum, engel yetkisi zaten sende. Şu an Vikipedi'yi düşünüyorsak, katkı yapalım hep birlikte. Katkı vermeyi isteyen kullanıcıları destekleyelim. Böyle olunca Vikipedi kazanır. Gözlemle yani, bir ihlal olursa da uyar ya da engelle ne olursa olsun. Yani kontrolden çıkıp zarar vermek falan istesem zaten IP adresini değiştirip değiştirip girmek mümkün. İstediğim yalnızca katkı vermek. 1 hafta, 10 gün, 1 ay neyse duruma bak değerlendirmeni tekrar yap. Devamında da kafana esince bak, fark etmez. İstediğim katkı yapmak şu an, yoksa zırt pırt niye durup durup yazayım. Commons kategorilendirmeleri tatmin etmiyor artık. NanahuatlEfendim? 05.51, 22 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

Anlamıyorum. Ne yazılması bekleniyor? "Bütün suç benim, kimsenin kabahati yok, bana haksızlık yapılmadı, topluluğa kaosa sürükledim, denetçilere linç girişiminde bulundum" gibisinden şeyler mi? Ne yazınca ikna olacaksınız? "Şurada hatalıydım, burada hatalıydım, burayı geliştirelim, katkı yapmak istiyorum" tarzı ifadeler sizin için yeterli gelmiyor galiba. Kullanıcıyı istemediği şeyleri kabullenmeye zorlamayınız lütfen. Bence engel kaldırılsın diye yalandan özür dilemek yerine dürüst bir şekilde düşüncelerini ifade ettiği için kendisini tebrik etmemiz lazım. Engele rağmen yapılan dürüst açıklamalar sizi tatmin etmiyorsa yalandan dilenen bir özür mü sizi tatmin edecek? Hatalarını engelden önce de kabulleniyordu zaten. Şimdi de öyle. Peki, daha ne duymayı bekliyorsunuz? Benzer durumun tekrar yaşanmayacağını sözleriyle mi ispatlamalı yaptıklarıyla mı? Burada ne söylerse söylesin yalan mı doğru söylediğini anlayamayız. Bunu ancak eylemleriyle gösterebilir, onu da engelliyken yapamaz. Bugün yalandan bir özür dileyip yarın engel açıldığında tersini yapması daha mı iyi olur? Böyle olacaksa lütfen engel kaldırılmasın ve kullanıcı da Vikipedi dışında bir şeylerle kendini meşgul etsin. Çünkü sırf engel kaldırılsın diye duymak istediğiniz gibi konuşması sizin için yeterli gelecekse lütfen engeli kaldırmayınız. Çünkü bu hem Vikipedi için hem de Nanahuatl için zararlı olur. Engel kaldırılsa bile Nanahuatl sürekli bir baskı hissedecek üzerinde. Acaba farkında olmadan bir ihlal yapar da yeniden engellenir miyim diye düşünerek yapacak bütün eylemlerini. Burada engelli bir kullanıcıdan istemediği bir şeyleri itiraf etmesini bekleyerek onun ruhunu öldürüyorsunuz. Ama Nanahuatl engel açılsın diye kendini satmadı. Şunu söyleyebilirim ki bu kullanıcının ruhu bozulmamış. Lütfen bırakın da böyle kalsın. Burada hepimiz ortak bir amaç için varız. Bırakınız da hep beraber ansiklopediyi geliştirelim. --Turgut46 13.51, 22 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

@Vikiçizer, selamlar. Yukarıda konuşulanlar ışığında, engel kaldırma talebini resmî olarak iletmek, engel kaldırma talebi sürecinin bir kez daha devreye girmesini istiyorum. Bir an önce katkı yapmak niyetindeyim. Engel verme yetkisi zaten hizmetlilerde mevcut, şu an engelin devam etmesini gerektirecek bir durum olup olmamasının değerlendirilmesini talep ediyorum. Pratikte de bunu göstermeye hazırım. Teşekkürler, iyi günler. NanahuatlEfendim? 19.18, 22 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
@Mskyrider'ın burada tekrar olayı incelemeye çalışmasını pozitif bir çalışma olarak gördüm, sonucunu da en kısa zamanda bildirmesini beklerim. Küresel engel politikasına ve yenilenecek engel politikamıza tekrar bir göz atılırsa "şartlı engel kaldırma"nın ayrıntıları anlaşılır bir şekilde görülebilir. Burada engellenen kullanıcı (Nanahuatl) ile engelleyen hizmetli (Mskyrider) arasında bu politikaya uygun bir iletişim olduğunu görüyorum. Öte yandan burada yazılanlardan daha önce itiraz sürecinde işlenmemiş/incelenmemiş argümanları da gördüm. İtiraz süreci öncesinde varolduğu söylenen ancak şimdi vakıf olduğumuz. Bu hususların engel durumunun tekrar değerlendirilmesine etkisini, Mskryder'ın son değerlendirmesi ve aksiyonu sonrasına bırakıyorum. Şartlı engelin düşünülebilecek, alan adı bazında yasaklama yapılabilecek bir yapıya sahibiz. Teknik imkanlar; engelli kullanıcının ansiklopedik katkılarını durdurmadan "şart" koşulmasına ve etkileşim yasakları ve alan adı yasaklamaları yapılmasını sağlıyor. Bu imkanları kullanmamanın da bir gerekçesi olması gerekiyor, burada birincil amacımız ansiklopedik içerik geliştirmektir, küresel Vikipedi geliştiricileri bu imkanları ansiklopedik içerik katkılarının durmaması için geliştirdiler, geç de olsa Türkçe Vikipedi'de artık kullanılabiliniyor. Vikiçizer (mesaj) 20.19, 22 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
@Vikiçizer, teşekkürler yorumların için. Aynen dediğin gibi, ansiklopedi geliştirmek istiyorum, daha önce de yaptığım gibi. Bunu göstermemin yolu da bunu yapmaktan geçiyor. Ben ne dersem diyeyim etkisi olmayacak, inandırıcı gelmez, inanmazsın, güvenmezsin vs. Hani izin verilse zaten görülecek :) NanahuatlEfendim? 20.57, 22 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Bu arada Nanahuatl'a kardeş projelerle ilgilenmesi önerisini yineleyeyim. --Turgut46 20.55, 23 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
@Turgut46, mantıken, bir projeye zararlı olan birinin diğerlerine de zararlı olması gerekir sanıyorum ki. Yani burada olmam uygunsuzsa, başka projede etkin olmamın da uygunsuz olması gerekir. Neyse, Commons'tayım bu aralar zaten :) NanahuatlEfendim? 20.59, 23 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Kardeş projeden kastım Commons değil. Commons kategorileri tatmin etmiyorsa Vikisöz alıntıları veya Vikisözlük kelimeleri daha tatmin edici gelebilir. --Turgut46 21.12, 23 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
@Vikiçizer, merhaba tekrar. Son durum nedir şu an? Neredeyiz? Ne yapmam gerekiyor benim bir de? Şu an bir zararım var mıdır? NanahuatlEfendim? 06.46, 28 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
@Mskyrider'ı bekliyoruz, sen ve @Turgut46 sorular sordunuz. Ben de kendi adıma son bir değerlendirme görmeyi bekliyorum ki Mskyrider yanılmıyorsam en başta yani henüz engellerken makul açıklama bekliyordu, bu açıklamayı değerlendirmesini göreceğiz. Artı, engele gerekçe olan konulardan ayrık olarak ansiklopedik katkılarına devam edebilmen mümkün iken bu tercihin neden kullanılmadığını öğrenebilmeyi de bekliyorum, bu imkanları kullanmamanın gerekçesi olmak zorunda. Mskyrider eğer yardımcı olmamı isterse, bizzat tüm erişim yasaklarını ve konu bazlı veya alan bazlı yapılabilecek engelleri yapabilirim. Herkesin mutabık olduğunu gördüğüm nokta; senin ansiklopedik katkılarına devam edebilmen. Diğer alan adlarında engelleme zamana bırakılabilir ama bir ansiklopedik madde açman veya bir seçkin maddeye katkı vermen konusunda Topluluğun itirazı olmadığını düşünüyorum. Bu engelin sonsuz engel olmadığına Topluluğun hiç bir itirazı yok, zaten ilkelerimiz ve politikalarımız da bunu vurguluyor ve hedefliyor. Ayrıca kısıtlı olarak engelinin kaldırılması durumunda dahi yine de buraya yazdıklarına benzer bir taahhütü şart olarak ben de bizzat yazmanı beklerim. Bunlar yapılırsa bir sorun olacağını düşünmüyorum, zaten engelin sadece "madde alan adı"nda kalkacağını göz önüne aldığımızda, sadece madde geliştirme üzerine yoğunlaşabileceğini düşünüyorum. Vikiçizer (mesaj) 19.41, 28 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
@Vikiçizer, insiyatifin için teşekkürler. Ben baştan beri sorular sordum aslında :D Neyse, sorun sistemde deniyor mesela, sistemi çözmek için adımlar atılması lazım bu bağlamda. Atılıyor mu ama?.. Mesela ben sorunu tespit edip bunları kökten gidermeye çalışan birisiyim. Madde adlandırması konularında bir eksik vardı ve sürekli kısır tartışmalara sahne oluyordu, giderdik. Engelleme politikası da benzer, gidermeye çalışıyorum. "Yasaklama" tabiri bizde şu an hiç yok, etkileşim yasağı falan sözel kurallar hep. Hazır o da, gidermeye çalışıyoruz. Sorun sistemsel ise ben niye engelliyim mesela anlayamıyorum. Engelleme politikasını hazırlarken gerçekten ufuk açıcı olduğunu gördüm. Okumayan da okusun, en başta engel kavramı ile ilgili güzel anlatımları var ve kullanıcıları değil de Vikipedi'nin çıkarını ön plana koymayı anlatıyor. Çevirmesi her ne kadar sıkıcı olsa da okuması değil :) Mskyrider da sorunu sistemde görüyor sanıyorum ki, ama bunun çözülmesi için de kendisinden bir şeyler görmeyi ben şahsen isterim. Vikipedi ad alanında değişiklik yapamamam demek, katkılarımın temeli olan seçkin/kaliteli içerik sayfalarında görüş belirtemem ya da aday gösteremem demek. Yahut silinmeye aday sayfalarda görüş belirtemem demek. Bunlar, ben olmadan duran sayfalar demiyorum, şimdi öyle anlaşılmasın. Ama katkıda bulunduğum sayfalar. Zaten üç beş kişi bakıyor, atıyorum, yorumların %10'u benden geliyor bu açıdan baktığımızda, çünkü toplam katılımcı az :) Etkileşim yasağı olabilir mesela (her ne kadar politikada bir karşılığı şu an için olmasa da sıkıntı değil), ama bunun sağlıklı uygulanması lazım. Şundan dolayı müsaade ettim, bundan dolayı görmezden geliyorum denirse bir anlamı kalmıyor.
Ben katkı vermeyi taahhüt ediyorum, en baştan beri de bunu net bir şekilde anlatmaya çalışıyorum zaten. Şu an tek istediğim ansiklopedik katkı yapmak, bir yandan da politikadaki eksiklikleri gidermeye katkıda bulunmak. NanahuatlEfendim? 20.42, 28 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
 • @Vikiçizer, yukarıda da belirtmiştim, gözden kaçırmış olabilirsin, tekrar edeyim: "Yazdıkların yine topu karşı tarafa atan, kendi eylem ve söylemlerini eleştirel gözle değerlendirmeyen, @Victor Trevor'un sorusuna verdiğin cevabı da katarak, yazılanları gözönüne alınca kişilerle uğraşmaya yakın gelecekte de devam edeceğini, senin gibi düşünmeyenleri "haksız" olarak nitelendirip, uğraşacağına işaret ediyor. Bu nedenle engelini hâlâ kaldırmadım. Şu anda ne düşündüğüme gelince, yukarıda da belirttiğim gibi ben hâlâ engelin haklılığı konusunda gelen itirazların tamamını değerlendirerek özeleştirini tamamlaman, yukarıda yazdıklarını yalnızca bir an önce engel açılsın diye düşünerek yazmadığını göstermen noktasındayım. Bu noktayı ne kadar sürede aşacağın tamamen sana kalmış." "Engel açılmadan değiştiğimi gösteremem" görüşü ise zaten yukarıda verilen cevaplarla kendini gösteriyor değişim olmadığını. Beklediğimin özür olmadığını daha ne kadar açık söyleyebilirim bilemiyorum ki, ortada benden özür dilenecek bir durum yok. --Mskyrider ileti 06.13, 29 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
  @Mskyrider Ne münasebet, efendim? Niye sizden özür dilesin? Size karşı ne yaptı ki? Özür derken, işte, kime karşı hatalı davranmışsa onlardan. Özür dilenecek kişi siz değilsiniz, efendim. Bu şekilde anlaşıldıysa peşinen düzelteyim. Turgut46 21.16, 29 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
  @Mskyrider, engellerin öğretici ve hataları gösterici olması gerektiğini yeni engelleme politikası çok güzel ifade etmekte. Daha en başta bana hatalarımı göstermeden "sen bilirsin yaptığını" diyerek bu kapıyı kapatarak engel verdin :) Devamında da hiçbir şekilde öğretici bir şeyler demedin ve "sen bilirsin" şeklinde devam ettin, ediyorsun. Ben daha nasıl gösterebilirim kendi tespit ettiğim hatalarımı düzeltmeye çalıştığımı? İletişimi kimseyle koparmadım, yeri geldi özür diledim, yeri geldi iş birliklerine davet ettim... Bana diyorsun sürekli ama sen, sana denilen eleştirileri dikkate almıyorsun mesela. Ben alıyorum ve bunları da ifade etmeye çalışıyorum. Yani şu an ne diyeyim? Sen haklısın komple desem ne olacak ben anlamadım ki. Haklı değilsin komple. Ben de komple haklı değilim. Sen kendini beyaz beni komple siyah görüyorsun ama ikimiz de griyiz. "Sorun sistemde" diyoruz, e o zaman ben niye engelliyim? Sistemi çözelim, buyur. Ben zaten çözülmesi için elimi taşın altına bizzat koydum, ileride de koymaya hazırım. Kişisel olarak kimseye kinim yok ama siyah ve beyaz olarak görmeyelim, lütfen. Ve özeleştiri yapmayı yalnızca bana değil, hepimize ve herkese yöneltelim. Ben zaten yapmaya çalışıyorum. Bu iş Vikipedi kullanıcılığından çıkıp, benim insan olarak kişiliğimi değiştirmeye girmeye başladı diye hissediyorum bu arada. Vikipedi üzerinde neleri yapıp neleri yapmadığımı anlatmaya çalışıyorum ama ya anlatamıyorum ya da gözardı ediliyorum gibi hissediyorum. "Dikkatli olacağım" diyorum daha ne diyeyim? Hayır ne istendiğini anlamadım, ne demem gerektiğini bilmiyorum artık... Canım ciddi anlamda sıkkın. NanahuatlEfendim? 06.38, 29 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
  "Hatalarım var" ifadesini kaç kere dedim bilmiyorum. Buna cevaben "senin gibi düşünmeyenleri 'haksız' olarak nitelendirip, uğraşacağına işaret ediyor" denilmesi gerçekten doğru değil, bakın gerçekten değil. Hatalarımı kabul ediyorum ve telafi etmeye çalışıyorum demem bir şey değiştirmiyor demek bu. Her zaman dediğim gibi, her eleştiriyi ve denileni dikkate alıyorum, ancak bu demek değil ki hepsi doğru. 6 hizmetli, 24 kullanıcı mesela engel işleminin hatalı olduğunu belirtti. Bunların bir kısmı benim hatalarımın olduğunu ve engelin süresi, şekli vb konularda hata olduğunu belirtirken bir bölümü de bende hiçbir hata görmedi. E şimdi bu hizmetliler de hizmetli @Vikiçizer de @Mskyrider da hizmetli. E hanginizin dediğine göre hareket etsem, diğeri "hata yaptın" diyecek bana :D Bu kadar kasmayalım yahu, ansiklopedi burası, katkı yapalım hep birlikte. Altı üstü bir Vikipedi keyfimiz var, keyif alalım hep birlikte. Kişilerle uğraşmayalım, ama hepimiz komple uğraşmayalım. Benimle de uğraşılmasın. "Laf sokmayacaksın, uğraşmayacaksın" dediğimde bile engel almış birisiyim. Ne yaparsam yapayım en azından bir hizmetli memnun olmuyor. Beni de anlayın lütfen... NanahuatlEfendim? 06.49, 29 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Bence en önemli mesele, kişinin gri olduğunu bilmesi. Kimse tamamen siyah veya beyaz değildir. Hepimizin haklı ve haksız olduğu noktalar var. Nanahuatl'ın tamamen "siyah" olduğunu söyleyip özür dilemesi mi gerekiyor? Haklı olduğu noktaları belirtip haksız olduğu noktalarda özür diliyor, olması gereken de bu, çok doğal. Herkesin hatalı olduğu noktaları kabul edip uzlaşma sağlanması gerekiyor. Mskryder'ın da kişilik değiştirmeye çalıştığını sanmıyorum. Bence bir iletişim eksikliği var, bundan dolayı da çekinceleri var. Böyle olması da çok normal. Çünkü herkes yazıyla aktarıyor söylediklerini. Samimi olup olunmadığı veya ne anlatmaya çalıştığımız yüz yüze görüşürken daha iyi anlaşılır. Yüz yüze görüşme de pek mümkün olmayacağına göre artık sahada görmek gerekiyor, yani engel açıldığında anlaşılabilir Nanahuatl'ın ne kadar samimi olduğu. Nanahuatl'ın söyledikleri de bence tatmin edici ve samimi, haklı olduğu noktaları savunması en doğal hakkıdır. Haksız olduğu noktalarda da bunu kabul ediyor zaten. Tek amacı da katkı sağlamak hepimiz gibi. Sevgiler... -- akil13 ileti 20.44, 29 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Herhalde @Akil13, aynen. 11 yıl boyunca binlerce konuda yüzlerce kullanıcıyla iletişim kurdum. Kiminde anlaştık, kiminde anlaşmazlık oldu, kiminde benim dediğim şekilde çözüldü kiminde ise benim dediğime karşı şekilde çözüldü. Normali de bu zaten :) En basitinden işbu olayda bile en azından 6 hizmetli, bu karar hatalı diyor. O zaman ben onları dinlesem, hatalı değil diyen 7 hizmetlinin gözünde haksız olacağım. Tersi durumda da diğer hizmetlilere göre haksız olacağım. E o zaman her türlü hepimiz engeli mi hak ediyoruz birkaç kullanıcıya göre bazı yanlışlar yapmışsak? Kullanıcı sayfamdaki o kutular boşuna orada değil dediğim gibi, yanlış yaparsam geri almaktan kimse çekinmemeli diye ben kendim belirtiyorum peşinen :) Ama bu durum karşılıklı olmalı, yalnızca sen ben değil herkes aynı şekilde davranmalı. Lütfen, sorunlar kişisel değilse kişilere odaklanmak yerine sisteme odaklanalım ve onu optimize edelim... E zaten engel verme yetkisi var hizmetlilerde. "Sen böyle dedin ama böyle davranmıyorsun, engelliyorum" demenin önünde bir engel var mı @Mskyrider Vikiçizer? Yok ki. Hayır zarar verme amacı gütsem haftalarca Commons'ta katkı vermeye kasmam, engelin kaldırılmasına da kasmam, IP adresi değiştirir değiştirir zarar verilir zaten. Amaç o değil, bir kere bile bilinçli şekilde zarar vermişliğim olmadı, olmaz da, onca emek verdik. NanahuatlEfendim? 00.00, 30 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
@Mskyrider, ben o kısmın nihai bir karar veya bir son söz olduğunu düşünmemiştim. Ama öyle bile olsa, ben farklı bir pratikten bahsediyorum. Nanahuatl'in ansiklopedik katkılarına devam edebilmesi hem teknik olarak mümkün hem de Topluluk buna karşı değil, Toplulukta hiç kimsenin madde açmasın/geliştirmesin dediğini hatırlamıyorum. Bilakis katkılarına devam edebilmesi vurgulandı. Engeli en azından madde alanında açtığımızda şartlı olarak kullanıcıyı da kaybetmemiş olacağız. Bu kısmi kaldırma Nanahuatl'i burada tutacak, kişilerle de bir etkileşimi olmayacak. Bu araçları/imkanları kullanmayacaksak, bu noktadan sonra madde alanında da engelli kalmasının -Topluluğun meylinin de aksine olarak- ansiklopediye nasıl bir fayda getireceğini bilmemiz gerekiyor. Bence madde alanına katkılarının devam etmesinin zararı değil, faydası olur. Bunun aksini düşünüyorsan, yani madde açması/geliştirmesi de sakıncalıdır diyorsan, gerekçesi nedir? Bunu tüm Topluluğu ikna edecek argümanla destekleyerek açıklamak gerekiyor. Süresiz engellenen Adem20, Kostantinopolisli Kostantinopulos gibi kullanıcıların engellerini ya kaldırdık ya da kısmi hale çevirdik, ikisi de harika işler çıkardı/çıkarıyorlar. Bu kullanıcıları kaybetmemek üzere yola çıkmıştık, kaybetmedik. --Vikiçizer (mesaj) 17.42, 30 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Beni de unutmayın, @Vikiçizer :) Kadıköylü Mesaj 17.43, 30 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Pardon, evet seni de unutmayalım:) @Kadıköylü Vikiçizer (mesaj) 17.56, 30 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
@Vikiçizer, aynen, ben katkı yapmayı taahhüt ediyorum. Etkileşim yasağı da olsun, ben de rahat edeyim ve katkılarıma odaklanayım. Onu istiyorum. Madde açısından zaten verdiğim bir zarardan söz edilmedi. NanahuatlEfendim? 19.59, 30 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Nanahuatl'ın en azından madde ad alanındaki (şablon, kategori, vb. de düşünülebilir) katkılarını sürdürmesine olanak tanınması konusundaki görüşe katılıyorum. Kullanıcıların ansiklopedik içeriği geliştirmeye yönelik çabaları her zaman desteklenmeli. --Superyetkinileti 20.48, 30 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

Aslında ben engelin tamamen kaldırılmasından yanayım. Kısmi engele itirazım yok ancak sıcak bakmıyorum. Sonuçta bu engeli kullanıcıya yapılmış bir haksızlık olarak görüyorum. Eğer bu olmayacaksa en azından seçkin içerik, İBP gibi madde geliştirmeye yönelik sayfalara erişim izni olmalı. Turgut46 22.17, 30 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

 • Kullanıcının belirttiği gibi hatalarının farkında olması ve bunları düzeltme eğiliminde olması nedeniyle içerik üzerine katkı engelinin kaldırılması harika olacaktır. Zaten etkileşim yasağı da ilerleyen dönemlerde yeterli olduğu düşünüldükten sonra kaldırılabilir. Nanahuatl gibi kullanıcıya ihtiyacımız var. Bu durumu lehimize çevirmek elimizde.Sait* 11.12, 1 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]

Engel[kaynağı değiştir]

 • Nanahuatl, bir süre e posta yolu ile, bir süre de Viki üzerinde mesaj sayfandan engelinin açılabilmesi için karşılıklı olarak iletişim içindeydik. Ancak ısrarla engeline neden olan noktaları belirtiyor ve engelinin kalkabilmesi için sorduğum soruların cevaplarını beklediğimi söylüyordum. Mesaj sayfanı bu yönde olan gelişmeleri paylaşabilmek için açmıştım. Hâlâ engelin haksız olduğunu, haksız yere engellediğini söylemenin dışında, sorulara cevap verirken bile @Seksen iki yüz kırk beş'e nezaketsiz kişisel saldırılarına devam etmen, @Kibele'yi topluluk önünde küçük düşürmeye yönelik yanıltıcı açıklamalarda bulunmaktan imtina etmemen bir değişiklik olmadığını gösteriyor. Engele itiraz sürecinde elle tutulur bir argüman ortaya sunmadan dolayısıyla da itiraz sürecinin açık olduğu hizmetlileri ikna edememiş @Vikiçizer'i bu konuya dahil ederek engelin kaldırılması için üzerimde bir baskı oluşturmaya çalıştığını düşünüyor olabilirsin. Ama bu engel sonrası kendi kendi ile yüzleşme sürecine, kendi özeleştirini yapmana aslında bariyer koyan, engelleyen bir müdahale oldu diye düşünüyorum. Burada sanal ortamda bulunduğumuz durumu eğer bir kargaşa olarak tanımlarsak bu engeli bir fırsat olarak değerlendirip, bu kargaşadan uzaklaşıp, kendini bu ortamın dışında değerlendirmen yönünde ilerlemen, aradan geçen süre sonunda da bana e posta ile ulaşabilnmen mümkün. Mesaj sayfanı da şimdi tekrar bu nedenle kapatacağım. İtiraz sürecin daha çok yeni, kimsenin görüşü değişmiş değil. Ne Vikiçizer, ne de @Superyetkin bu engelin veriliş nedenlerine karşı argümanlar getirmediler, yalnızca katkıları olan kullanıcıları engellememek gerek diye bir görüş bildirdiler. Vikiçizer'in yalnızca madde alanı üzerinde değişiklik yapmana izin verecek şekilde engeli değiştirme önerisini de düşündüm. Sırf madde alanı katkısı açık olduğunda bile, gerek değişiklik özetlerini kullanarak, gerek kendince "uğraşmak" istedğin kullanıcıların değişikliklerini takip ederek, kurallar içinde bile kalsa diğer kullanıcıları rahatsız edecek şekilde davranmaya devam etmene engel olmayacak bir değişiklik olduğu için uygun görmüyorum. 2016 yılındaki hizmetli başvurunda, @Bermanya'nın bu yönde bir şikâyeti olmuştu diye hatırlıyorum. Yani sırf madde alanında bile değişiklik yapsan, davranışlarını değiştirmediğin sürece, bir süre sonra eskiye dönmemeni gerektirecek bir durum söz konusu değil. Vikiçizer'in bahsettiği topluluk böyle istiyor, topluluk böyle dedi görüşüne ise şöyle cevap vermek istiyorum: Vikipedi bir demokrasi midir? Vikipedi'de çoğunluk tahakkümü mü vardır? Yalnızca bu engele karşı çıkanlar görüşlerini bildirdi, tamamen destekleyen ise çok az kişi var. Mesela @Hedda Gabler, açık olarak Nanahuatl tam olarak engellendikten sonra belki geri dönerim dedi. Şimdi Nanahuatl Hadda Gabler'den daha mı değerli sizin gözünüzde? Ya da @Satirdan kahraman adlı kullanıcının davranışları, engelden sonra bana karşı yönelttiği tacizler, kişisel karalamalar, kişisel saldırılar, terbiyesizliğe varacak şekilde özel hayatımı bile sorgulayan davranışlar? Bana karşı yapılmasına rağmen sen @Vikiçizer, onu yalnızca sakin olmaya davet ettin. Tüm saygı nezaket kurallarını çiğneyen bu kullanıcının söylediklerine karşı beni koruyacak bir hizmetli bile çıkmadı açıkçası. @Muratero uyardı diye hatırlıyorum, ama uyarılara rağmen saldırılar devam etti, hâlâ da devam ediyor, üstüne üstlük bir de bu engelleme kalkmazsa Vikipedi'ye katkı yapmam tehdidi ile. Şu anda bile Vikipedi'ye yalnızca bu olayı gündemde tutup tartışma yaratmak için giren bir kullanıcı, ki öyle. Engele itiraz eden tüm kullanıcılar, hiçbiri bile Nanahuatl'ın bu davranışları hakkında yorumda bulunmadılar. Tek söylenen, genel olarak, çok katkı yapıyor, o bize lazım, sen kimsin engelliyorsun, bu engel topluluk tarafından kabul edilemez. Hatasını kabul ediyor, affet. Arkadaşlar bu af mevzuu değil. Nanahuatl da hata yaparsam söyleyin diyor. İnsan bile bile hata yapar mı? Hata hata üstüne gelince artık kasıt aranır. Velhasılı kelam, bir süreç engeli verdim, engele itiraz süreci işletildi, süreç sonunda engel kararım 14 hizmetli tarafından gözden geçirildi, bunların yedisi engelin verilmesinin nedenleri ile ilgili yorumlarda bulunarak destekledi, altısı bu nedenlere atıfta bile bulunmadan engelin utanç verici olduğundan dem vurarak bir an önce kaldırılmasını istedi. İtiraz süreci sonuçlandıktan sonra Nanahuatl ile iletişime geçip nasıl açabilirizin yollarını aramaya başladım. Bir noktaya geldik ama ötesine artık gitmiyor. "Eski tas eski hamam" demiş büyüklerimiz, aynen öyle. Bu noktadan sonra ben yine tekrar edeyim, tekrar iyidir: Yazdıkların yine topu karşı tarafa atan, kendi eylem ve söylemlerini eleştirel gözle değerlendirmeyen, @Victor Trevor'un sorusuna verdiğin cevabı da katarak, yazılanları gözönüne alınca kişilerle uğraşmaya yakın gelecekte de devam edeceğini, senin gibi düşünmeyenleri "haksız" olarak nitelendirip, uğraşacağına işaret ediyor. Bu nedenle engelini hâlâ kaldırmadım. Şu anda ne düşündüğüme gelince, yukarıda da belirttiğim gibi ben hâlâ engelin haklılığı konusunda gelen itirazların tamamını değerlendirerek özeleştirini tamamlaman, yukarıda yazdıklarını yalnızca bir an önce engel açılsın diye düşünerek yazmadığını göstermen noktasındayım. Bu noktayı ne kadar sürede aşacağın tamamen sana kalmış." diyorum ve bunu gerçekleştirdiğin zaman e posta yolu ile temasa geçmeni öneriyorum. Yazdığın e postalara da en az 3 aydan önce cevap vermeyeceğimi şimdiden belirtiyorum. Kal sağlıcakla. --Mskyrider ileti 18.57, 1 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
  Etiket uyarınca çok kısa bir şey bırakayım; tabii işin ucunda kendin olunca hemen başka hizmetli bir şey yapmadı. Çoğunluk senden yana olunca ama diğer hizmetliler de öyle dedi. Eski tas da sensin eski hamam da @Mskyrider. Şu yazdıkların sadece kendini haklı çıkarmak için art arda sıraladığın durumlar, art arda sıralanınca bir haklılık algısı yaratıyor ama Vikipedi senden de senin temsil ettiğin statükodan da büyüktür, çok geç kalmadan anlayabilmen dileğiyle. Satırdan Kahraman (mesaj) 18.45, 1 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
  Hedda Gabler'in o sözü demesi onu haklı çıkarıyorsa birçok kullanıcı da sizin verdiğiniz bu engel yüzünden Vikipedi'yi bıraktığını açıkladı. O zaman bu durumda onları da haklı görüp kendinizi de engelleyiniz. Böyle bir mantık olabilir mi? Ayrıca Nanahuatl sorulan sorulara tek tek cevap verdi ama tatmin olmadınız. Şimdi Satırdan kahraman'ın size kişisel saldırıda bulunduğunu iddia ederek topu karşı tarafa atıyorsunuz. Nanahuatl sorulan bütün sorulara tek tek cevap vermiştir ve yeterlidir. Fazla söze gerek yok. Turgut46 19.42, 1 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
  @Turgut46, araya giriyorum: Satirdan kahraman'ın yorumları uygun değil, politikayı ihlal ediyor. Kendisini uyardım konuyla ilgili. Ayrıca, Nanahuatl'ın engellenmesine karşı olduğumu da belirtmek isterim. Kadıköylü Mesaj 19.44, 1 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
  @Kadıköylü, burada konuyu kişiselleştiren, niyet okuyan kişi ben değilim. Keza buraya bana cevap hakkı doğduğu için yazdığımı da kaçırmayalım lütfen. Satırdan Kahraman (mesaj) 19.52, 1 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
  @Satirdan kahraman, sakin kalmanızı rica ederim. Kadıköylü Mesaj 20.06, 1 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
  @Kadıköylü Ben hiçbir zaman Satırdan kahraman'ın bu fevri davranışlarını desteklemedim. Şu anda da desteklemiyorum. Ben suçun sadece Nanahuatl'da aranmaması gerektiğini düşünüyorum. Eldarion'a yönelik tartışmanın bir linç girişimi olmadığını, Hedda Gabler'e yapılan olumsuz yorumların (ki olumlu yorumları da var) katılımcı üzerine değil, içerik üzerine olduğunu söylemeye çalışıyorum. Kibele ile ilgili olayı da detaylarıyla bilmiyorum zira çoğu konuşma kişisel bilgi ihlalinden sansürlenmiş. Kingbjelica'nın gitmesinden dolayı Nanahuatl'ı suçlayabilir miyiz, bilemiyorum. Gitmek kendi kararıydı. Zira ben de "Kadıköylü yüzünden gittim" dersem bu beni sizin kaçırttığınız anlamına mı geliyor? Bu bu şekilde kabul edeceksek Myskyrider da uyguladığı işlemle 5-6 kullanıcıyı kaçırtmış oluyor. Zira birçok kullanıcı engel kalkmazsa katkı yapmayı bırakacağını söylemişti. Turgut46 22.41, 1 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
  @Turgut46, Mskyrider'ın engelleme işleminin ben de yanlış olduğunu düşünüyorum ama Mskyrider'a saldırmıyorum, kışkırtmaya çalışmıyorum. Satirdan kahraman politikaları ihlal etmeden düşüncelerini açıklayabilir. Kadıköylü Mesaj 09.23, 2 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
  @Kadıköylü Daha önce de ifade ettiğim gibi bu tür davranışların destekçisi değilim. Turgut46 10.51, 2 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
@Mskyrider, herhalde bir cevap bekliyorsun, benden çok bahsetmişsin. Ben kişilerden çok politikalar üzerinden olaya yaklaştığım için, bol bol politika hatırlatırım yine. Ama burada daha duygusal, daha kendini anlatan bir Mskyrider gördüm. Bir noktada ayrı düşündük diye sıfırlanmışız anında, maalesef başka kullanıcılarda da görüyorum aynı davranışı, en ufak bir ayrı düştüğümüzde anında komple siliyorlar, ben yine de silmiyorum, o noktada gerçekten çok farklıyız. O kadar çok yanlış aksettirdiğin yer var ki, hangi birini düzeltelim? @Superyetkin veya ben "yalnızca katkıları olan kullanıcıları engellememek gerek diye bir görüş" bildirmedik. Ne söylemediğimizi anlamaman bizim hatamızdır, daha anlaşılır olmalıydık/oluruz. "İtiraz sürecinin açık olduğu hizmetlileri ikna edememiş" diye bana diyorsan, öyle bir çabam yoktu, hala da yok, olmalı mı? İtiraz sürecinde kimseyi iknaya çalışmadım, çalışmalı mıydım? veya başkaları çalıştı mı? Kimseye ne vikiden ne vikidışından konuyla ilgili "gelin bakın, ne oluyor" bile demedim ki "ikna edeyim sizi, yanlış işler dönüyor" diyeyim. Bunlar normal söylemler değil, bir hayal kırıklığının sonucu yazılmış olmalı. O kadar çok içselleştirmiş, kişiselleştirilmiş ki başka bir boyuta taşımışsın. Tacizleri, terbiyesizlikleri herhangi bir hizmetliye veya kullanıcıya iletebilirdin, herkes kelime kelime takip edemiyor olabilir, farketmiyor olabilir. Sanki bile bile sessiz kalmışız gibi söylemişsin, haberimiz olmuşsa "sakin ol" demişsek, o da mı yanlış. Hiç ilgim olmadığı halde, başka saikleriyle veya -yine bir yerde doğruyu söylemiş olacağız ki- intikam hisleriyle benimle de ilgi kuran, yalan yanlış şeyler söyleyenler oluyor, genellikle sessiz kalıyorum, başkalarını da niye sessiz kaldınız demiyorum. Burada artık sana karşı herhangi bir argüman getirmenin veya belirli bir politikadan teamülden bahsetmenin gereksiz olduğunu anlıyorum, ama yine söyleyeceğiz çünkü mesele senin özel bir meselen değil. Artık sıradan sayılabilecek bir engelleme ve engel kaldırma talebini tamamen kendi şahsiyetinle birleştirmiş vaziyette görüyorum. İtiraz sürecinin varlığını ancak itiraz sürecine davet edildiğinde öğrenen hizmetlilerin varlığı karşısında, hizmetlilere de gereksiz bir yüklenme görüyorum. Ben en başından beri engel tekniğine karşıyım ve hep bunu söyledim. Hala da bunun bir gelişme ve düzeltme süreci değil cezalandırma süreci olduğunu düşünüyorum. Vikipedide engeller cezalandırma amacıyla verilmez, teknik imkanları geliştirenler bu tip engelleri azaltmak ve yoketmek amacıyla "alan engellemesi"ni, "etkileşim yasağı"nı vs. getirdiler. Bunları engellemelerde kullanmayarak ve "özete kötü şey yazar" gibi geleceği okuyarak adil olamayız, ne politikaya ne de teamüle uygun olur. "Şartlı engel" diğer vikilerde ve bu vikidede fiilen uygulanan bir politikadır. "Şarta uyulmazsa" engel devam eder, "özete yazarsa" engel devam eder. Baskı diye adlandırdığın basit bir politika hatırlatması ve ricadır. Bir önceki mesajımda verdiğim örneklerin birinde artık bıkmış hizmetlilerin desteğiyle engelini kısmi engele çevirdiğimiz kullanıcının uzun süre madde açmaktan başka bir iş yapmadığını gördük. Böyle bir başarılı örnek ve teamül varken, esasında sonsuz engelin olmadığını politika söylerken, bunları dile getirmek neden yanlış olsun? Bunlar eskiden yoktu, eski alışkanlıkları terketmek gerekli, daha modern ve daha içselleştirmeden yaklaşmak gerekli. Gerek Superyetkin'e gerek bana, gerek itiraz sürecinde aksi yönde görüş belirtenlere ve toplamda tüm hizmetlilere bu yazınla büyük haksızlık yaptığını söylemek zorundayım. Doğrudan hedef alarak gerçek dışı ithamlarda bulunmasaydın, bu kadar içselleştirmiş olduğunu belki hala anlamayacak ve cevap da veremeyecektim. Bunda bile iyi bir nokta bulabiliyorum, kötü bulmaya çalışmıyorum. Neticede, bu kabul edebilecek bir açıklama değildir, kişiselleştirmeden, kendini katmadan olsaydı, bana teknik veya gerçek bir argüman gösterseydin, madde açmasının/geliştirmesinin tehlikesinin ne olabileceğini gösterebilseydin, özete vs. birşey yazarsa "şart ihlali" olur diyebilseydin, her doğrunun arkasında olduğumuz gibi arkandaydık. Ama bunları yapamadan, kişiselleştirmenin de etkisiyle eski usul "cezalandırma" saikiyle hareket eder tarzda bir durumla karşılaşıyoruz. 3 ay sonra esasen Nanahuatl'in değil, Mskyrider'ın sakinleşip sakinleşmediğine göre tekrar ele alınacak, bunu kabul edemeyiz, yanlış. Bu noktada @Sabri76'yı Yurttaş Tete olayındaki sabrı ve desteği için anmadan edemeyeceğim, aynı sabrın aynı desteğin nadir bulunduğunu öğrenmiş oldum. Öte taraftan Topluluğun ne dediğini hiçe sayamayız, bunu vurgulamayı gerçekten zul sayıyorum. Ne Nanahuatl'in ne de engellenen başka bir kullanıcının neden kısmi engellenmediğini açıklayamıyorsak, o engelin adil olduğunu da söyleyemeyiz. Buradaki Superyetkin'le benim söylediğim kısmi engellemenin, teknik bir husus olduğunu, kontrol edilebilir ve sürdürülebilir bir ansiklopedi geliştirme metodu olduğunu daha başka nasıl anlatabiliriz. Kısmi engelin uygulanmaması için bir neden veya açıklama bulunmuyor. Politikamız ve teamülümüz bunun yapılmasını gerektiriyor. --Vikiçizer (mesaj) 20.15, 1 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
@Vikiçizer başından beri ve bu yorumunda da engelleme argümanları hakkında bir şey söylemiyor, söyleyemiyorsun. yukarıdaki yorumlarda seksen ve benim hakkımda sürdürülen durumu gözardı edip, pratikte görelim diyorsun. tek odaklandığın konunun engelin açılması olduğu görülüyor, bunun için lafı uzatıyor, alan adları filan diyorsun. bak kullanıcı yukarıda buna uymayacağını açıkça söylüyor, sadece etkileşim yasağı olabilir mesela diyor, orada da topu oraya buraya atıyor, okuyor musun? üç gün sonra da alanının genişlemesi için gelecek sana, sen de koşturup duracaksın.. mskyrider'ı kişiselleştirme ile itham ederken kişiselleştirmenin âlâsını yapıyorsun. yapma! --kibele 20.34, 1 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
@Kibele. Vikipedi politikası ve/veya teamülü ne gerektiriyorsa onu yapıyor onu söylüyorum. Benim kimseye kişisel bir kinim ve takibim yoktur, takip edene ve sürekli yalan/yanlış laf söylemeye çalışana da sabır gösteririm. Mskyrider'ın veya senin süresiz engellenmen durumunda da aynı şekilde kısmi engellemeyi sorar ve şartlarının oluşup oluşmadığına bakmaya çalışırım ve politikaya ve/veya teamüle uygun olmasını isterim. Eski alışkanlıkları, eski usul cezalandırmayı bir kenara bırakmak zorundayız, bu herkes için geçerli. Vikiçizer (mesaj) 20.48, 1 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
vikipedi'nin bütün kullanıcılarını korumak, dolayısıyla ortak çalışma kültürü ve huzuru herşeyin üzerindedir. ortada eski usul bir şey görmüyorum. kendini ifade etme fırsatını yine kendini vikipedi'nin üzerinde görerek ve kişisel yorumlar yaparak kullanan bir kullanıcı görüyorum. bunu görmezden gelmek de senin problemin. iyi akşamlar. --kibele 20.56, 1 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Satırdan kahraman adlı kullanıcıya cevaben yazıyorum: ben kimse üzerine baskı kurmadan Rapsar’ın artık bunaltıcı tavırlarından aylarca katkı yapmayı bıraktım. Ama sizin durumunuz engeli veren hizmetliye baskı kurmaya yönelik: “Eğer engeli kaldırmazsanız biz de katkı yapmayız.” Bu bir tehdittir. Engeli veren hizmetli, sizin yaptıklarınızla sizi buradan uzaklaştırmamıştır. Aradaki farkı anlatabildim mi, bilmem?
 • Sizler “Rapsar, yüzlerce maddeye katkı yapmış; SM/KM yazmış. Engellenmezsin.” diyorsunuz ama bana göre daha iyi içerikler yazan Kingbjelica NE-RE-DE? Bu kullanıcıyı kim kaçırttı? Biraz baksanız hemen anlarsınız. Vikipedi, için bence bu daha büyük kayıp ama sizler ahbap-çavuş ilişkisi içinde Rapsar’ı desteklemeye çalışıyorsunuz. Vikipedi’ye katkıyı bırakıp bırakmamanız size kalmış. Bu sizin tercihiniz çünkü sizi “ısıran” yok. Ama Rapsar, böyle böyle kaç kullancıyı acaba buradan kaçırdı? Hiç sordunuz mu? Sürekli “ben haklıyım” havasında gezip hiçbir görüşünü değiştirmeyen biri. Daha önce de yazdım. Milletin çevirilerine burun kıvırır, bilmediği terimleri eleştirir ya da ona uygun karşılıklar bulmaya çalışır, kendi dediği olmazsa da görüşünü değiştirmezdi.
 • Rapsar’ı destekleyenlere baktığımda “ama çok iyi katkılar yapıyordu”dan başka bir argümana sahip olmadıklarını görüyorum. Kingbjelica da iyi katkı yapıyordu? Belki beğenmiyorsunuz ama ben de iyi katkılarda bulundum. Bizi buradan uzaklaştıranı neden görmüyorsunuz? Hepsine cevap vermiş diyorsunuz da ben de uzun uzun alakasız şeyler yazıp cevap diye gönderirim. Telegram arkadaşlığınızı buraya taşımayın lütfen. İster katkı yapın ister yapmayın ama ben Rapsar’ın engellenmesini doğru buluyorum. Ad alanıymış, SM yazmaymış gibi ayrıcalıklara karşıyım. Vikipedi’yi yaratan Rapsar değil. Vikipedi’nin temel direği de kendisi değil. Onsuz da Vikipedi devam edecektir, sizsiz de bensiz de. Sorun belki de sizin Rapsar’ı fazla abartmanız ve onun da yaptığı katkıları ve kendisini olmazsa olmaz görmesi. Maddeleri yazdıktan sonra sahiplendiğini görüyoruz ki “katkılarım da katkılarım” diyor.
 • Kullanıcının madde ad alanını da sorunlu faaliyetlerin devamı olarak kullanma olasılığına "geleceği görme" yakıştırması yapılmış. Geleceği görmemiz mümkün değil elbette ancak bu serbestiyi tanımanın ne getireceğini hem yakın geçmişten hem de arşivlerden okumak mümkün. Kullanıcı şu anda değiştirebildiği tek sayfa olan mesaj sayfasını hâlen kişisel saldırılarda bulunmak için kullanıyor, her ne kadar dile getirilmekten özellikle kaçınıldığını görsem de engele yönelik itiraz ederken, en sakin ve yapıcı olmasını bekleyeceğimiz mecradaki yorumlarında dahi ciddi VP:İÜY ihlalleri var. İlk başta yazdıklarını tamamen görmezden geliyorum da bu konudaki söylemlerini düzeltme fırsatı açıkça verildi, hâlen sebat ediyor. Bu kullanıcının geçmişte madde ad alanında kullanıcıların katkılarını takip edip taciz faaliyetinde bulunduğunu biliyoruz, spekülasyon falan da yapmıyorum, niyet okumuyorum, kendisinin açıkça beyan ettiği bir durum. 5 yıl önce açıkça ifade ettiği bu duruma benzer davranışları şimdi de anlaşmazlık yaşadığı kullanıcının yıllar önce açtığı maddeleri tarayıp seçerek SAS'a getirmesiyle devam ettirdiğini görüyoruz, güncelliğini yitirmiş bir mevzu değil zira tamamen aynı davranış örgüsü söz konusu. Bu yöndeki davranışının hatalı olduğunu ifade etmiş değil. VP:İÜY ihlali olduğunu 5 yaşında çocuğun dahi göreceği Eldarion'a, Uncitoyen'e dair yorumlarına dair özür dilemesiyle bu denli uzun bir zamana yayılan davranışın değişeceğini düşünmemiz mümkün değil. Ha elbette ki bu özürler çok önemli bir başlangıç ki zaten bunu Mskyrider da ifade etmiş. Madde ad alanında olsun engelin açılmasını gerçekten istiyorum ve gerçekten minimal beklentilerle yaklaşıyorum konuya, ancak nüksetmeyeceğini, belki şimdi değil de bir yıl sonra nüksetmeyeceğini düşünmek için hiçbir sebebim yok.
 • Hizmetli tartışmasında engeli desteklemeyen arkadaşların görüşlerine saygı duyduğumu her zaman belirttim. Bu noktada da ansızın görüş değiştirerek engeli desteklemelerini beklemiyorum. Ancak gelinen noktada engeli desteklemeyen hizmetlilerin, bu konunun topluluğun gündemini yersiz işgal etmemesi yönünde sorumluluğu vardır. Herkesin görüşleri anlaşılmış bulunmaktadır, @Vikiçizer'in engel usulünü yersiz veya çağdışı bulduğunu tekrarlaması Vikipedi'ye bir fayda sağlamıyor zira bunları zaten detaylı değerlendirme sürecinde ifade etme şansını buldu, biz de neden böyle düşünmediğimizi söyleme şansı bulduk, günün sonunda bu süreç engelin muhafazası yönünde sonuçlandı ve her zaman olduğu gibi de görüşlerimize saygı duyuyoruz. Benzer şekilde engel konusundaki güçlü görüşüme rağmen kaldırma kararı çıksaydı da ben devam etmezdim, orada da açıkça söylemiştim "kaldırılırsa iki yıl Nanahuatl'a yaptırımda bulunmayacağım" diye. Bunun sürdürülmesinin Nanahuatl'ın yüzleşme ve engelin kaldırılma sürecine nihai olarak zararı olur, bakınız açıkça da ifade ediyor "bu hizmetliler beni haklı buluyor, bu nedenle görüşümü değişmeyeceğim" diye.
 • Bir de "topluluğun meyli" ifadesi var ki bunun bir hizmetliden duyulmasını endişeyle karşılamak gerekir. Topluluğun yorum yapan üyelerinin engelleme politikasına hakim olması gerekmez, adil yaklaşması gerekmez, etkin olmayan veya sindirilmiş, soğutulmuş kullanıcıların bakış açılarını anlamak için özel çaba sarf etmesi gerekmez. Hizmetlilerin gerekir. Toplulukta engelin kaldırılması yönünde yorum yapan arkadaşları da gerçekten anlıyorum ve saygı duyuyourum. Ancak Nanahuatl'ın yıllara yayılan davranışları nedeniyle yaşadıklarını açıkça ifade edemeyen, Nanahuatl'ın yazdığı duygusal metinlerden birer tane yazsalar bu topluluk meylini değiştirebilecek kullanıcılar olduğunu biliyorum. Yorum yaparken hizmetlinin buzdağının görünmeyen yüzünü de görmesi gerekiyor, her zaman en ön planda olan veya en yüksek sesle söylenen haklı olmuyor. Bu nedenle, hayır, engellemeler topluluk kararıyla verilmez, hizmetliler tarafından verilir.
 • Engeli veren hizmetliye ve destekleyen hizmetlilere bu süreç içerisinde çok ciddi İÜY ihlalleri gerçekleşti. Burada kendime dair yapılan ihlallerden bahsetmediğimi de açıkça belirtmek isterim ki duygusallığa bağlanmasın, @Turgut46 yorumuma dair bu yönde bir okumada bulunduğunda "benim hakkımda dilediğiniz yönde düşünme serbestiniz var elbette" dediğim görülebilir. Hizmetli seçildikten sonra bunları daha doğal karşılamamız gerektiğini hepimiz biliyoruz, 2012 engellerinde İÜY ihlallerinin normal süreçteki gibi yaptırımlarla sonuçlanmasının o dönemde toplulukta bir baskı havası oluşturduğunu da birinci elden tecrübe etmiş biriyim. Bu nedenle özellikle Mskyrider'a gerçekleştirilen tacizi bilerek ve isteyerek görmezden geldim, engeli destekleyen bir hizmetlinin bu konuda uyarı veya yaptırım vermesinin topluluğu ileri taşıyamayacağını düşündüm. Ancak, bu yapılan tacizin normalleştirilebilecek ya da hafife alınacak bir yanı olduğu anlamına gelmiyor. Her zaman bir ihlal olduğunda "bu yaptığın İÜY ihlalidir, lütfen tekrar etme" diyoruz. Bu örnekteki çok ciddi ve artık kronikleşmiş bir ihlaldir ve buna dair uyarı ihtiyacı görülmüşse bunun "sakin ol dostum" üslubundan ziyade ilgili sınırı keskin bir şekilde çeken "VP:TA ve VP:İÜY politikalarını ihlal ediyorsun, etme" şeklinde olması gerekmektedir. Aksi, hem uygunsuz davranışları normalleştirir hem de uygunsuz bir emsal oluşturur. İlgili kullanıcının zaten uyarıdan sonra, bu başlık altında da benzeri ihlalleri devam ettirmesi konuyu gösterir nitelikte. Bu mesajı yazmamdan itibaren bir kırmızı çizgi çektiğimi ve benzeri ihlallerin tekrarlanması durumunda, devamını engelleyecek girişimlerde bulunacağımı da açıkça ifade ediyorum.
 • --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00.04, 2 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
 • @Seksen iki yüz kırk beş, tarafsız, bağımsız ve adil düşününce, ne kadar basit bir pratikten bahsettiğim anlaşılabilir. A veya B editörü ayrımı olamaz. Aklına takılan, A mıydı B miydi dediğin anda, yardımcı olmaya hazırım, yeter ki haberimiz olsun. --Vikiçizer (mesaj) 17.46, 2 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
  • @Nanahuatl, Mskyrider, Seksen iki yüz kırk beş, NEWFLASH: Nobody cares. Bu olayın hala çok gereksizce ciddileştiğini düşünüyorum. Birbirimize karşı nezaket önemli ama olayı Nürnberg mahkemesine çevrilmesi bana saçma geliyor. Nanahuatl'ın kabalıkları/hakerete yaklaşan söylemleri – eğer Nanahuatl, Vikipedi'ye bu kadar önem vermeseydi büyük ihtimalle bu kadar duygusal yaklaşmazdı. (Türkçe tam ifade edemedim o yüzden affınıza sığınarak İngilizce devam edeceğim bir parça -- I'm not trying to minimize anyone's feeelings. Everyone's feelings are valid. My feelings sometimes get hurt here too. But I think we're losing the big picture here: Turkish Wikipedia's improvement is more important than anyone's (bruised) ego. I would only agree with banning someone if someone's actions are so disruptive that it harms Vikipedi as a whole. I don't think that threshold's been crossed here. -- Bence bu olayı takip eden herkes taciz ve istikrarlı kabalığın cezasız kalmayacağını anladı. Bu olay hakkında harcadığımız enerjiyi keşke Vikipedi'yi iyileştirmek için kullansak. Vikipedi'ye çok büyük katkıları olan Nanahuatl'ı aramızda görmek istiyorum, kısıtlı bir şekilde olsa bile. NEWSFLASH: Nobody cares about my opinion --~Tywyllwchİvit? 02.23, 2 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
   Daha katıldığım bir yorum yapılmadı şimdiye kadar. Bir "NEWSFLASH: Nobody cares." de benden. 1 aydır ortalarda yoktum ama şu tartışmayı görünce gerçekten bir şeyler söylemem gerektiğini düşündüm. Alt tarafı bir internet ansiklopedisi, insanlar buraya boş vakitlerini faydalı bir uğraşla değerlendirmek için geliyor. Katkılarından da bağımsız değerlendirildiğinde şu engelin devam etmesi o kadar saçma ki... Nanahuatl'ın engeline harcanan çaba, maddelere katkı vermeye ve vandalların engellenmesine harcansaydı geçirdiğimiz şu kısa süreçte dahi Vikipedi'nin eksponansiyel gelişme eğrisi daha da yukarı çıkardı. @Trwyr Tywyllwch'un dediklerinin altına imza atmakla yetiniyorum. Bu boş tartışmaya katılacak herkese peygamber sabrı diliyorum. Harald the Bard (mesaj) 06.23, 2 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Ek bir şey: Daha önce de söylemiştim. Bilmediği konularda bilmiş davranıp maddelere sürekli müdahale ediyordu. Aylak Adam gibi Türk edebiyatının en iyi 10 romanından birine {{kayda değerlik}} şablonunu eklemiştir. Yani Rapsar'ın o övülen katkıları arasında sorunlu katkıları da var. Bilin diye söyledim.
 • Tekrar ama tekrar söylüyorum. Bir kullanıcıyı bile bunaltıp buradan gitmesine neden olmuşsa engel gayet yerindedir. Hâlâ kendi kararı derseniz de siz bilirsiniz. --Hedda Gabler (mesaj) 07.15, 2 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
  Bunun en büyük örnekleri bizleriz, hatta benim. Bu ve bu gibi durumları görmek için Einstein olmaya gerek yok : ) Engelin yerinde olduğunu düşünüyorum, işini kitabına göre yapan bir hizmetli olduğu zahir Mskyrider'in, ancak topluluğumuz engelin doğru olduğunu göremiyor. Ayrıca kullanıcı, buradan yazamayınca @Hedda Gabler'a Commons'tan yazılar yazmaya devam ediyor, şaka gibi (bkz: Hedda Gabler'ın Commons sayfası). "Ayrıca aday kullanıcı her olumsuz 'basiretin' altına bir cevap naklederek topluluğa ve denetçilere irtica eylemektedir." bu sözümü hatırlatmak isterim. Sabrı-cemil niyaz ediyorum : ) Leaply 💬 09.42, 2 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
  @Leaply, bağlantı verdiğiniz davadaki politika ihlali içeren cümleleri listeleyebilir misiniz? Şüphe duyup dava açmak politika ihlali içermez. Nanahuatl orada size karşı bir ifade de kullanmamış, ilerleyen süreçlerde ben kullanmıştım ve engellenmiştim (12 saat). Kadıköylü Mesaj 09.57, 2 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
  Verdiğim bağlantılar, kişiden alıntıladığım sözler içindi. Ayrıca Nanahuatl'ın, sizleri boyunduruk altına aldığını düşünüyorum : ) Hepinize bol şans. Ek olarak aldığınız 12 saatlik engel, bir iyi niyet varsayımıydı, o gerekçeler 12 saatten fazlasını gerektiriyordu, biliyorsunuzdur. Bir ek olarak daha söylemek isterim, gece vakti aldığınız ve yüksek ihtimalle uyuduğunuz o vaktin sonrasında yaptıklarınız ise, iyi niyeti suistimal etmekten başka bir şey değildi. Engeli iyi niyetle veren, ve sonrasında bu durumlarla uğraşan yetkili olsaydım büyük pişmanlık duyardım. İyi çalışmalar dilerim, @Kadıköylü. Leaply 💬 10.55, 2 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
  Engel sonrasında sizinle ilgili bir ihlalim olmadı, @Leaply. Ayrıca, engelin size söylediğim cümle nedeniyle verildiği açıklandığında itirazımı geri çekip engelin haklı olduğunu da ifade etmiştim. Ek olarak, engellerin kullanıcıları cezalandırmak için değil Vikipedi'yi korumak için verildiğini dile getirmek istiyorum. Kullanıcı bu saatlerde uyur engeli sabah verelim diye bir gerekçe de olduğunu sanmıyorum. İyi çalışmalar dilerim. Kadıköylü Mesaj 10.59, 2 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
  @Hedda Gabler Bilemiyorum, siz biliyorsanız siz söyleyin madem. Nanahuatl ne demiş? Ne yapmış da bunları yazmış? Biliyorsanız açıklayın da öğrenelim. Herkes bir "Nanahuatl kaçırttı" diye tutturmuş ama kimse Nanahuatl'ın ne yapıp da kaçırttığını yazmamış. Madem kaçırttığını iddia ediyorsunuz ispatlayınız. Zira aynı şekilde ben de sizin bir hareketinize kızıp gitsem bu sefer de beni siz kaçırtmış olacaksınız. Bu beni haklı mı yapıyor şimdi? Ve dahi ikincisi Vikipedi'ye olumlu anlamda katkı sağladığını düşündüğüm herkesin arkasındayım. Tabii madde anlamında. Olay burada Nanahuatl savunuculuğu değil. Vikipedi'ye olumlu katkıları olan bir kullanıcının Vikipedi'ye tekrar kazandırılması. Kullanıcı kaybetmekten çok kazanma odaklıyım. Geçmişte birçok kullanıcı için yaptım bu eylemleri. Tutup illa bağlantı vermem gerekiyorsa da veriririm. Sadece olayı Nanahuatl bazında yorumlamayınız. Bu genel olarak yaptığım bir şey çünkü. Belki bir gün aynı duruma siz düşerseniz sizin için de yaparım. Üstte iddia ettiğiniz gibi bir ahbap-çavuş ilişkisi değil. Özel hayatımda tanımam etmem. Lütfen olayı bu kadar özele indirgemek yerine genel çerçeveden bakınız. Üçüncüsü de sırf bir maddeye {{kayda değerlik}} şablonu ekledi diye engel haklı görülebilir mi? Gerçekten bu son argüman oldukça mantıksız. Turgut46 10.36, 2 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
Şaka gibi. Ben “KD etiketi ekledi, verin engeli!” mi demişim? Cidden şaka gibisiniz. Okuduğunuzu anlamadan yorum yazmışsınız resmen. Mobildeyim öyle detaylı yazamıyorum ama “Rapsar’ın övülen katkıları arasında sorunlu katkıları da var” demiş. Bu demek >> Sürekli katkılarını övmeyin, demektir. Katkı yarışı yapmıyoruz, demektir. Bu demek değil > KD etiketi ekledi, engeli hak etti.
Bir diğeri verdiğim bağlantıyı açıp okuyun. Onu da mı ben sizin önünüze tek tek getirip heceleyip, kalın harflerle mi yazayım.
İyi günler, bu boş diyaloğa girdiğim için cidden sıkıldım. Bir daha buraya gerekmedikçe yorum yazmayacağım. Hedda Gabler (mesaj) 10.56, 2 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
@Hedda Gabler Hangimiz sorunsuz katkı yapıyoruz? Hepimizin hatalı katkıları var. Bunu burada dile getirip "aha bak o kadar da mükemmel değil" demeye getirmenizi yadırgadım. Hiçbirimiz kusursuz olduğunu iddia etmemiştik. Sonuçta buraya faydası var mı ona bakmalıyız. Turgut46 11.01, 2 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]

Herkese iyi günler sevgili kullanıcılar. Beni yanlış değerlendirenler olduğundan dolayı bu yazıyı yazıyorum çünkü yanlış anlaşılmaktan oldukça rahatsızım. Nanahuatl'ın engellenmesine karşı olmamım Nanahuatl ile ahbap-çavuş ilişkisi içerisinde olduğum şeklinde yorumlandı. Ben Vikipedi'ye, küçük olsun büyük olsun, katkı veren herkesi her zaman kazanmaya çalıştım. Bunu sadece Nanahuatl özelinde yorumlayanlar olduğundan bu açıklamayı yapmak zorunda hissettim zira bazıları olayı sadece Nanahuatl çerçevesinde değerlendirerek beni yanlış anlıyor. Bakın, ben her zaman kullanıcıları kaybetmeden ziyade kazanma taraftarı olmuşumdur. Lafı uzatmadan konuya gireyim ve aklıma gelen kullanıcı kazanma çabalarımı sıralayayım:

 1. ProleteryaVeKomunizm Vikipedi'ye olumlu katkıları olduğunu düşündüğüm bir kullanıcıydı. Ancak değişiklik savaşına girerek 3 geri dönüş kuralını ihlal etti ve engeli delmek içinse kukla bir hesapla katkılarına devam etti. Sonunda Eldarion tarafından süresiz engellendi. Kullanıcıyı kaybetmemek adına ana hesabın engelinin süreli verilmesini ancak kukla hesabın süresiz engellenmesini önermiştim.Eldarion'a bu konuda yazdım ancak sonuç alamadım.
 2. Hınzır da yine Vikipedi'ye olumlu katkıları olan biriydi. Beyaz listeye alınmasını ben önermiştim hatta. Bilmediği konularda elimden geldiğince yardımcı oluyordum ancak yaptığı bir değişiklik yüzünden İncelemeelemani Kibele'ye beyaz liste haklarının alınmasını önerdi. Hınzır beyaz listeden çıkarılınca şu uygunsuz mesajı yazdı ve o andan itibaren tek bir değişiklik yapmadı. Katkıları kontrol edilebilir. Hani deniyor ya Nanahuatl Kingbjelica'yı kaçırttı diye. İşte o zaman da İncelemeelemani de Hınzır'ı kaçırtmış oluyor. Ben gidip de niye Hınzır'ı kaçırttın diyerek hesap sormadım ondan. Neyse, sonrasında onu Vikipedi'de kalmaya ikna etmeye çalıştım ama kesin bir duruş sergiledi ve tek bir katkı yapmadı o zamandan bu yana. Sonrasında şu mesajı attım kendisine onu geri döndürmek, onu kaybetmemek adına. Hınzır o zamandan bu zamana katkı yapmıyor.
 3. Mehk63 de yine Vikipedi'ye olumlu katkıları olduğunu düşündüğüm bir kullanıcıydı ancak yaşı gençti ve fevri davranıyordu. İlk katkılarından anlaşılabilir. Neyse, Vikipedi felsefesini bilmediğinden çok fazla hata yapıyordu. Her seferinde uyarıp düzeltmeye çabalıyordum. Birkaç kere devriyelik başvurusunda bulundu, reddedildi. Sonunda kabul edildi ancak devriyelik haklarını kaybedince katkı yapmayı bırakacağını açıkladı. Sonrasında aramızda şu konuşma geçti. Daha sonra katkılarına devam etme çağrısında bulundum. Şu an kullanıcı sayfasında "DAHA DA GELMEM VİKİPEDİ'YE" yazıyor.
 4. Kullanıcı:OmerFarukDemir de Vikipedi'ye olumlu katkıları olan bir kullanıcıydı ancak bir gün uygunsuz kukla kullanımı gerekçesiyle yanlışlıkla engellendi. Elmacenderesi ile aramda geçen diyalog zaten kullanıcıyı geri kazanma çabası içerisinde olduğumu net gösteriyor. Dileyen Vikipedi:Denetçi isteği/Dava/Mutlutopuz ve Vikipedi:Denetçi isteği/Dava/Omerfaruk16 sayfalarına da bakabilir.
 5. Son olarak da engel kalkana kadar katkı yapmayacaklarını açıklayan kullanıcıları geri döndürmeye çalıştım. Görüldüğü gibi olay sadece ahbap-çavuş ilişkisi değil. Ben buraya kasıtlı olarak zarar vermediği sürece herhangi bir kullanıcının engellenmesine karşıyım. Zamanında nasıl başka kullanıcıları Vikipedi'de kalmaya teşvik ettiysem şimdi de aynı şeyi Nanahuatl için yapıyorum Hedda Gabler. --Turgut46 14.11, 2 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Mskyrider maalesef kronikleşen sorunlara el atınca başına gelmeyen kalmıyor. Nanahuatl'ın cezası şimdi kalkarsa olay intikam almaya dönecek gibi duruyor. Nanahuatl'ın cezası çok bulunabilir ama bence ceza bir süre daha etmeli ki Nanahuatl'dan ziyade onun destekçileri sakinleşsin. --Muratero 18.18, 2 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
  yanlış olduğunu düşündüğüm bir fikre karşı çıkmam destekçilik oluyorsa evet ben destekçiyim. ayrıca şunu sormak istiyorum, Nanahuatl'ın engelleme oylamasından önce (bkz.Vikipedi:Hizmetli duyuru panosu/İtirazlar/Nanahuatl'ın Mskyrider tarafından engellenmesi) çok uzun zamandır herhangi bir katkı yapmayıp, sadece bu oylamaya katılmak için gelip yine katkılarını kesen bazı hizmetliler de Mskyrider isimli hizmetlinin destekçisi mi? Kimse darılıp gücenmesin, benim bu yazıdan anladığım budur. Konu eğer destekçilikse bir tarafın bir de desteklemeyen tarafı vardır illa ki. Diyot 06.05, 3 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Üzülerek görüyorum ki olaylar bambaşka yerlere gitmiş ve her iki tarafta seviye baya baya inmiş. Hiç beklemediğim şekilde hizmetliler bile sinirlerine hakim olamamış. Açıkçası ben bu tarafların yanında olmak istemediğim için bugün itibariyle Vikipedi'ye komple dönüş yaptım. İsteyen üzerine alınabilir, bana kızabilir de, bu kararımdan pişman değilim açıkçası. Bu hakaretnamiz yazışmalar vikipedi'ye yakışmıyor. Umarım her iki tarafta artık sakinleşir ve herkese iyi vikiler diliyorum.--CanQui es-tu? 18.31, 2 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
 • vikipedi'ye hiç yakışmayan şeyler yaşıyoruz. bu saçma olay uzadıkça uzadı. bu tarz olaylar bazı kişilerin gerçek yüzlerini görmek açısından çok faydalı oluyor (-ki ben 2013'te haksız bir şekilde engellendiğimde zaten görmüştüm, kişiler aynı kişiler hiç şaşırmadım) , olaydaki tek kazanımım bu. daha çok şey yazardım ama bu olaya artık müdahil olmak istemiyorum. yazık. Diyot 05.19, 3 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Yurttaş Tete konusunda gösterdiğim çabanın hatırlanmasından ötürü @Vikiçizer'e çok teşekkür ederim. Hem onun hem de @Superyetkin'in önerdiği madde ad alanındaki (şablon, kategori, vb.) katkılar bakımından engelin kısmi olarak açılması teklifini destekliyorum. Nanahuatl'ın adaylık sayfalarında görüş belirtmemesinde ise bir kayıp olmayacağını düşünüyorum. Her şeyin zaman içerisinde karşılıklı güven ve anlayış çerçevesinde düzeleceği kanaatindeyim. Vikipedi'deki engel politikasının kullanıcıları cezalandırmak olmadığının altını çizmek isterim. Eğer Nanahuatl kendine tanınan bu fırsatı @Mskyrider'ın endişe ettiği hususlarda (değişiklik özetinde başka kullanıcılarla iletişime girme, özellikle o kullanıcıları takip edip değişiklik geri alarak kışkırtma, KMA, SMA ve SAS adaylıklarıyla ilgili o sayfalarda yorum yapamasa da değişiklik özetlerini bu yönde kullanma vb.) onu haklı çıkaracak davranışları sergilemek için kullanırsa elbette Mskyrider'a tamam haklısın diyebilirim ancak yıllarca katkı yapan birinin Vikiçizer'in de belirttiği üzere belli alanlarda kısmi engellemeden faydalanma imkanı varken bunun kullanılmaması engelin amacının cezalandırma olduğu hususunda beni şüpheye düşürdü zira amacımız hizmetli olarak herkesi olumlu katkı yapma konusunda vikipediye kazandırmak ve bunun için inisiyatif almak olmalı. Hizmetliliğin sadece fazladan 3 fonksiyondan ibaret olmadığını düşünüyorum. Mskyrider dahil engeli destekleyen hizmetlilerin görüşlerine saygı duymakla ve Mskyrider'ın açık kapı bırakmasına teşekkür etmekle birlikte Nanahuatl'a bu fırsatın verilmemesi durumunda endişelerin giderilebileceğine dair davranışlarının izlenebilmesinin olanaksız olduğunu düşünüyorum. Olur da Mskyrider fikrini değiştirir ve bu fırsatı verirse Nanahuatl'ın herkesin onu izleyeceği birkaç aylık deneme döneminde iyi bir şekilde kullanacağını düşünüyorum. Ancak bu sayfadaki her iki tarafın etkileşimine tarafsız olarak bakmak gerekirse Nanahuatl'ın mesajlarında haklı olmanın getirdiği bir aşırı özgüven ile alaycı ve isyankar bir tavır da görüyorum ve belki de bu tavrın Mskyrider'ın bahsettiğimiz fırsatı tanımasını engellediğini düşünüyorum. "ben daha ne yapayım bunu bunu yaptım" diyerek alt metninde isyan eden bir tavırdan vazgeçilmesi, makul ve yapıcı bir tavırla müzakere edilmesi gerekli. Eğer açık kapı bırakılıyorsa bunu Nanahuatl'ın iyi kullanması gerekli. Nanahuatl'ın gösterdiği tavrın onu haklıyken haksız konuma düşürdüğünü üzülerek görüyorum. Umarım kendisi sabrederek herkese nasıl bir karaktere sahip olduğunu gösterir ve tavır değişikliğine giderek madde alanında katkılarının açılmasını müteakip "bırakın katkı yapayım" derken amacının (her ne kadar katılmasam da) Mskyrider'ın endişeleri doğrultusunda vikipedistlerle uğraşmak olmadığını gösterir. Böylelikle ansiklopedinin gelişmesi amacına hizmet etmede ne kadar samimi olduğunu tüm vikipediye göstermiş olur. Ayrıca engele karşı olanların da @Muratero tarafından Nanahuatl destekçisi olarak kategorize edilmesi çok yanlış zira burada hepimiz gerçek hayattaki kıymetli vaktimizi daha büyük bir amaç uğruna harcıyoruz ve eğer kutuplaşıp kavga etmek istesek internette bolca mecra mevcut. Bu nedenle yorum yaparken dikkatli, saygılı ve sakin olalım. Burada katkı yapan vikipedistlerin sokaktan geçen sıradan insanlar olmadığını ve okumayı, araştırmayı ve paylaşmayı seven toplum ortalamasının üzerindeki bilgi, görgü ve kültür seviyesinin üzerindeki insanlardan oluştuğunu düşünmek istiyorum.--Śαвяí¢αи76ileti 06.29, 3 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
Sabri açıklama yapmam gerekiyor. Nanahuatl'ın cezasına karşı olanların hepsi onun destekçisidir demedim. cezaya karşı olanlar ayrı, destekçiler ayrı. Bende cezayı savunuyorum diye Nanahuatl karşıtı değilim. Ama bazı tepkileri görünce ve bu cezanın şu anda kaldırılması halinde vikipedianın intikam savaşı alanına döneceği endişesiyle, "ahbap-çavuş" diye tartışma yaratabilecek ifade kullanmaktansa bu ifadeyi kullanmayı tercih ettim. Yoksa herkesi aynı kefeye koymuyorum.--Muratero 06.33, 4 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Bir süredir konu ile ilgili yorum yapmıyordum. Kendisinden öğrendiğim şeyleri sıralasam (Vikipedi'den Türkçe'ye) büyük ihtimalle liste şu anki sayfadan uzun oldurdu, fakat ne yazık ki Nanahuatl kadar temel politikaları ihlal eden (N, İÜYYKÜD, İNOV) birisini görmedim. Aradan neredeyse iki ay geçtiği ve kendisi diğer projelerde önemli katkılar yaptığı için madde ve şablon gibi ad alanlarına erişiminin açılmasına ben olumlu bakıyorum (yani kısmi engel).
Değineceğim ikinci şey Nanahuatl hakkında değil, topluluğun tepkisi. Engeli uygulayan hizmetliye yapılan hakaretler yetmemiş gibi bundan sonra, itirazda engelin muhafazası yönünde görüş bildiren hizmetlilere, yani görevleri gereği çağırıldıkları tartışmaya katılan kullanıcılara salça olmaya başlamışsınız. Ben böyle bir şey görmedim, bir daha görmeyi de ummuyorum. Yazık size, vallahi yazık... ~StyyxEvet? 18.35, 4 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Engelin muhafazasına dair karara ulaşıldıktan sonraki süreçte burada yazılanları esefle okudum. Engeli hatalı bulan ve kaldırılması gerektiğini düşünen biri olarak, Nanahuatl'in ihlallerini gösterirken kendisinin ya da başkasını yaptığı ihlalleri (nezaket, içerik üzerine yorum, kişisel saldırı) görmeyenlerin/görmezden gelenlerin olduğunu görüyorum ve hayal kırıklığı yaşıyorum. Meseleye tarafsız gözle bakılamadığını düşünüyorum. Ancak bunlarla birlikte, yazışmaları görünce engelin kaldırılmasının bu saatten sonra engelden beklenen yapıcı işlevi sağlamayacağını da düşünüyorum. Tartışmaları sürdüğü için engel için şu anda hâlâ sıcak diyebiliriz. Böyle bir ortamda engelin Vikipedi'ye fayda getirip getirmeyeceği sorusuna olumlu bir cevap veremiyorum. Ortamın soğuması için mevcut durumun uzunca bir süre korunmasında fayda görüyorum. Engeli doğru bulduğum için değil, Vikipedi'nin daha fazla zarar görmemesi için. --justinianus | mesaj 06.10, 6 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]

Kategori:Anlam ayrımı sayfaları birleştirilmek üzere aday gösterildi[kaynağı değiştir]

Ambox warning blue.svgKategori:Anlam ayrımı sayfaları; birleştirilmek üzere kategori tartışmalarında aday gösterilmiştir. Adaylık sayfasındaki tartışmaya katılımınız yararlı olacaktır. Teşekkürler. --‒ToprakM  10.10, 12 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]

Yeni bir mesajınız var
Merhaba, Nanahuatl. Yeni bir mesajınız var. Tartışma:Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı.
Bu bildiriyi dilediğiniz zaman {{mesajbildiri}} şablonunu kaldırarak silebilirsiniz.