Rhode Island

Rhode Island eyaleti ve Providence Plantasyonları
Eyalet Bayrağı Rhode Island Eyalet Damgası Rhode Island
Rhode Island'ın bayrağı Rhode Island'ın mührü
Rhode Island eyaletinin ABD içindeki yeri
Amerika Birleşik Devletleri'nin eyaletleri
Başkent Providence
En büyük kent Providence
Vali Daniel McKee (D)
Senatörler Jack Reed (D)

Sheldon Whitehouse (D)

Alan
 -Toplam Alan 4.005 km²
 - Kara 2.709 km²
 - Su 1.296 km² (32,4%)
Nüfus (2000)
 - Toplam Nüfus 1.048.319 (43.)
 - Nüfus yoğunluğu 387,35 /km² (2.)
Eyalet olarak kabul edildiği
 - Tarih 29 Mayıs 1790
 - Sıra 13.
Koordinatlar
Enlem 41°18'H ile 42°1'K arası
Boylam 71°8'B ile 71°53'B arası
Genişlik 50 km
Uzunluk 65 km
Zaman dilimi UTC-5 (Yazları UTC-4)
Rakım
 - En yüksek nokta 247 m
 - Ortalama Yükseklik 60 m
 - En alçak nokta 0 m
Kısaltmalar
 - ABD posta kısaltması RI
 - ISO 3166-2 US-RI
Web sayfası www.ri.gov

Rhode Island, Amerika Birleşik Devletleri'nin New England bölgesinde yer alan bir eyalet. Yüzölçümü bakımından ülkenin en küçük eyaleti ve nüfus bakımından yedinci en küçük eyaletidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

17. yüzyıl başlarında Kuzey Amerika'daki İngiliz Birleşik Krallık'ının bir kolonisiydi. Sonradan Amerika Birleşik Devletleri'ni oluşturacak olan bu kolonilerden birisi de Massachusetts Körfez Kolonisiydi. Roger Williams -din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılışını isteyen (laikliğin ilk uygulaması)- dinsel görüşlerinden dolayı Massachusetts Körfez Kolonisinden ihraç edilince 1636 yılında Providence kentini kurdu. 1664 yılında Rhode Island kendini ayrı bir koloni ilan etti ve 1776 yılında bağımsızlığını kazanarak Amerika Birleşik Devletleri'ni oluşturan onüç Koloni'den biri oldu.

Coğrafyası[değiştir | kaynağı değiştir]

Rhode Island eyaletinin her köşesi denizden en fazla 50 km uzaklıkta olduğu için Okyanus Eyaleti rumuzu ile anılır. Eyalet doğusunda ve kuzeyinde Massachusetts Eyaletiyle komşudur. Batısında ise Connecticut eyaleti yer alır. Eyaletin güneyi Atlas Okyanusu üzerinde yer alır. Atlas Okyanusu'nun bir kolu olan Narrogansett Körfezi eyaletin iç kısımlarına kadar uzanır. Eyaletin en büyük kenti olan Providence aynı zamanda eyalet başkenti olup, kültür, eğitim, siyaset ve ekonomi dallarında eyaletin en önemli bölgesidir.

Eyaletin önemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rhode Island eyaleti Amerika Birleşik Devletleri'nde Sanayi Devriminin başladığı yer olarak bilinir. Nüfusunun %50'sinden fazlasının Katolik mezhebinden olduğu tek eyalettir. Okyanus kıyısındaki Newport kenti eyaletin ikinci büyük kenti olup ABD'nin ünlü zenginlerinin inşa ettirdikleri konaklarla tanınır. Bu konaklar günümüzde müze olarak ziyaretçilere açılmıştır. Providence kentinde bulunan Brown Üniversitesi ABD'nin en prestijli üniversitelerinden biridir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Koordinatlar: 41°42′K 71°30′B / 41.7°N 71.5°W / 41.7; -71.5