Vikipedi:Biçem el kitabı/Görseller

Bu sayfa, görsellerin Vikipedi'de nasıl kullanılması gerektiğine dair bir genel bakış içermektedir. Görsellerin kullanımına dair daha fazla bilgi için resim kullanım politikasına, bir dosyanın nasıl yükleneceği konusu için ise Yardım:Resim ekleme sayfasına bakabilirsiniz.

Görsel seçimi[kaynağı değiştir]

Uygunluk ve ansiklopedik yapı[kaynağı değiştir]

Mavi bir gökyüzü altında, tanımlanamayan bir binanın üst kısmı ile uzaklardan geçen ve detaylı olarak görülemeyen bir helikopter
Sidney Opera Evi üzerindeki bu helikopter görüntüsü, ikisini de yeterince göstermez.

Görsellerin öncelikli amacı; dekoratif olması değil, konunun içeriği açısından önemli ve içerikle olmasıdır. Konuyu görsel açından anlamada önemli bir yer tutar. Mümkün oldukça -özellikle az sayıda görsel içeren sayfalarda- kötü veya alakasız olan görselleri kaldırmak yerine, bunları daha iyi görsellerle değiştirmeniz ve görsel açıklamalarını daha iyi hâle getirmeniz tavsiye edilir. Bununla birlikte her maddenin görsele ihtiyacı yoktur ve çok fazla görsel, dikkat dağıtıcı olabilir.

Çeşitlilik için gayret edin. Örneğin çok sayıda insan görseline sahip bir maddede (Futbol gibi) çeşitli yaşları, cinsiyetleri ve etnik kökenleri göstermeye çalışın. Eğer bir generalin maddesinde halihazırda üniformalı bir görseli var ise ikinci bir üniformalı görselin bulunması daha az ilgi çekecektir ve bilgi ekleyecektir. Ancak generalin katıldığı önemli bir savaşın haritası ve sonrasındaki bir görüntüsü daha bilgilendirici olacaktır. Ayrıca, konu hakkında birçok görselin bulunması nedeniyle bir maddeyi görsellerle boğmaktan kaçınmalısınız.

Görsel kalitesi[kaynağı değiştir]

Maddede mümkün olan en kaliteli görselleri kullanın. Düşük kaliteli görseller (karanlık veya bulanık; alakalı konuyu çok küçük, karmaşık veya saklı bir alanda gösteren vb.) gerekli olmadıkça kesinlikle kullanılmamalıdır. Konuyu en iyi hangi görsellerin ifade ettiğini dikkatlice seçmelisiniz. Örneğin:

  • Bayağı deniz kartalı, gökyüzünde bir benek gibi görünüyorsa bunun görüntüsü işe yaramaz.
  • Bir biyografide öncü görsel mümkünse bir portre olmalıdır. Diğer insanlarla beraber çekilen bir görüntü değil.
  • Çekiç kafalı köpekbalığının en uygun görüntüsü, diğer köpekbalığı türlerinden ayırt edilebilmesi için kendine özgü çekiç benzeri kafasını göstermektir.
  • Bir Moldova haritası; Romanya ve Ukrayna ile sınırlarını göstermelidir, böylece insanlar ülkenin komşularından yola çıkarak ülkenin nerede olduğunu anlayabilirler.
  • Bir pirinç için en iyi görsel pilav değil, sade pirinç görselidir.
  • Soyut kavramlar da görsellerle gösterilebilirler; örneğin pençeleri olan bir kedi, saldırganlığı tasvir eder.

Hükûmetleri, kuruluşları ve kurumları temsil etmek için kullanılan logolar, bayraklar, afişler, mühürler ve diğer sembolleri kullanan sayfalar; varsa o kuruluş tarafından belirtilen görseller kullanılmalıdır. Bunlar, benzer kalitede dahi olsa bir fotoğrafa veya amatör replikalara kıyasla daha çok tercih edilir.

Metinleri görsel olarak sunmaktan kaçının[kaynağı değiştir]

Metinsel bilgiler neredeyse her zaman bir metin olarak girilmelidir, görsel olarak değil. Gerçek metin; CSS etiketleri ve şablonlarla şekillendirilebilirler. Oysa ki görsellerdeki metin bu yollarla değiştirilemez, herhangi bir arama motoru aracığıyla aranamaz, yüklenmeleri metinden daha uzun sürer ve görme engelliler için cihazlar aracığıyla okunabilmeleri mümkün değildir. Bir görseldeki önemli metin bilgiler, görsel açıklamasında veya yakındaki diğer metinlerde bulunmalıdır.

Maddelerdeki metinlerin sesli olarak kaydedilmesi için Vikipedi:Konuşan Vikipedi sayfasına bakınız.

Boyut referansları[kaynağı değiştir]

Görsel, bazen cismin boyutunu göstermek için tanıdık bir nesne içerebilir. Boyutunu göstermek için kullanılan cisimler kültürel olarak evrensel ve mümkün olduğunca standartlaştırılmış olmalıdır: cetveller, kibritler, piller, iskambil kâğıtları, CD'ler/DVD'ler, içecek kutuları, futbol topları, insanlar, taşıtlar ve Eyfel Kulesi gibi ünlü yapılar bunun için iyi seçeneklerdir ancak başka seçenekler de mümkündür. Madenî para, banknot ve kâğıt gibi nesnelerin boyutları bölgeden bölgeye değişebildiği için daha az tatminkârdırlar ancak bunların daha iyi bir alternatifi yoksa boyutu hâlâ gösterildiği için bunların kullanılması hiç yoktan iyidir.


Nicel veriler, eğer mevcutsa, alt yazıda veya maddede belirtilmelidir.