Vikipedi:Denetçi isteği

Wikipedia Checkuser.svg
Burası kukla kontrolü veya denetçi gerektiren diğer durumlar için istekte bulunma yeridir.

Politika


 1. İçerdiği emek, sonuçların elden geçirilmesindeki zorluklar ve çıkabilecek mahremiyet meseleleri sebebiyle, denetçiler ve denetleme isteği zor durumlarda başvurulacak son çare olmalıdır. Önce diğer metodları kullanınız.
 2. Bariz kuklalar için denetçi gerekmeden gerekli uygulamalar yapılabilir.
 3. Lütfen sadece birkaç değişiklik için kullanılmış terk edilmiş hesaplar içeren vakaları listelemeyiniz.
 4. Açık tahkim işlemleri: Olaya bağlantı veriniz ve sonucun önemini açıklayınız. Çok sayıda hesap dahilse, bunlardan sadece hakkında en çok delil bulunan üç veya dört tanesini listeleyiniz.
 5. Engelleme ve diğer tahkim gereklerinden kaçınmak: Sorunun devam ettiği yere listelenebilir. Kapanmış davaya bir bağlantı koyun.
 6. Rutin 3GD ihlalleri: Eğer (a) devam eden bir sorun (b) kuklaların kullanılıp kullanılmadığına dair makul şüphe ve (c) başka bir yolla belirtilemeyecek şekilde değişiklik müdahalesi yoksa listelemeyiniz.
 7. Vandalizm: Sadece devam eden ciddi, düzenli vandalizmlerde.
 8. Oy Dolandırıcılığı: Sadece (a) oyların geçerli olup olmadığına dair makul bir şüphe olduğu (b) oy veya tartışma süresi kapanmış, ve (c) olası kukla oyların oylama sonucu varılan kararı etkilediği durumlarda.


Prosedür


 • İsteği lütfen aşağıdaki girdi kutusunu kullanarak listeleyiniz.
 • Şüphelendiğiniz kullanıcı adları ve IP adreslerini açıkça belirtiniz. Burası denetlemenin sonucuna dair uzun tartışmaların yapılabileceği bir yer değildir.
  • Lütfen tüm hesaplar için {{checkuser}} ve tüm IP'ler için de {{checkip}} kullanın, fakat lütfen bu şablonları bölümün başlığında kullanmayın (Hesap isimlerini okumayı zorlaştırıyor.).
 • Araştırma sebebini, tahkim davalarına veya diğer tartışmalara bağlantılarla birlikte, ekleyiniz.
 • Kuklacılık üzerine açıkça delil sunmalısınız.
 • İsteğinizin yukarıdaki politikayla ne açıdan uyumlu olduğunu açıklamalısınız.
 • İsteğinizi imzalayın.
 • Dİ için, arşivleme, yanlış biçimlendirilmiş isteklerini düzenleme&düzeltme, denetçi isteğinde özetleme gibi gerekli bakım işlerini yapan yazmanlar vardır. Yazmanlar denetçi değildirler ve hiçbir özel yetkileri yoktur; denetleme yapamazlar veya isteklere karar veremezler, bu sebeple onlardan bu tip şeyler yapmaları istenmemelidir.
 • Büyümüş tartışmalar yerine sayfa geçmişindeki tartışmaya bir bağlantı konabilir.


Sonuç


 • Yanıtlar Vikipedi gizlilik politikasına uyacak şekilde biraz baştansavma olacaktır; destekleyici veriler açıklanmayacaktır.
 • Bazı ISS'lerin iç örgütlenmesi ve teknik beceriye sahip kullanıcıların bazen ilgisiz IP'lerden değişiklik yapması sebebiyle sonuçlar her zaman açık ve net olmayabilir.
 • Denetçi yetkisine sahip kullanıcılar birbirlerinin çalışmalarını sık sık doğrulamak için denetlerler. Lütfen belirli bir dava için doğrulama denetlemesi istemeyiniz.


Kapanmış İstekler


 • Kapanmış davalar ile ilgili kayıtlara Arşiv kısmından ulaşabilirsiniz.


Denetçiler 1. ^ Etkinlik sütunu, görevlilerin son 30 gün içinde gerçekleştirdiği işlem sayısına göre etkinlik durumunu göstermektedir. 0-4 işlem "etkin değil", 5-49 işlem "yarı etkin", 50 ve üzeri işlem ise "etkin" ile ifade edilmiştir.


Gösterge
Symbol keep vote.svg Onaylanmış
Symbol support vote.svg Olası
Sembol olanak.png Olanaklı
Symbol unsupport vote.svg Sonuçsuz
Symbol delete vote.svg İlgisiz
Symbol question.svg Daha fazla bilgi gerekiyor.
Symbol opinion vote.svg Not:
Symbol oppose vote.svg Reddedildi.
Crystal 128 babelfish.svg Denetçiler rastgele bilgi aramak için size yardımcı olmayacaklardır.
Symbol merge vote.svg Yazman yardımı isteniyor:
Symbol comment vote.svg Yazman notu:


Not: İstekte bulunan bireyler sık sık burayı kontrol etmelidirler. Denetçilerin görevi bulguları rapor etmektir; uygun önlem ve eylemin gerçekleştirilmesini sağlamak istekte bulunan bireyin görevidir.
Denetleme isteği için:
Davalar bu sayfanın alt sayfalarında yaratılır. Böyle yapmak için, kuklacının ismini (ana hesap, kukla değil!) aşağıdaki kutuya yazın (kutunun içindeki yazıyı silmeyin sadece sonuna ekleme yapın) ve "Denetçi isteği" düğmesine tıklayın. İsteği yapabileceğiniz bir sayfaya gideceksiniz. İşiniz bittikten sonra yeni sayfayı istek sayfasının bu bölümünün en üstüne eklemeyi unutmayınız.


Güncel istekler[kaynağı değiştir]

Seyit12[kaynağı değiştir]

Kanıt: Kullanıcı M6 gerekçesiyle silinen maddeleri uzun açıklamalar yaparak tekrar açmış. Açtığı Samet Zili maddesi TrWikiPost tarafından açılmış silindikten sonra Seyit12 açmış. Açtığı bütün maddeler reklam tarzında ve Viki biçemine uygun olarak oluşturulmuş. Davanın ücretli editörlük ve kuklacılık hususlarında değerlendirilmesi talep olunur. Kadıköylü Mesaj 18.44, 18 Eylül 2021 (UTC)

CaptainAlatariste[kaynağı değiştir]

Kanıt: [1] [2] [3][[4]][[5]]𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 01.39, 13 Eylül 2021 (UTC)

CaptainAlatariste (mesaj) 04.13, 13 Eylül 2021 (UTC)BU NASIL OLUYOR BİLMİYORUM YENİYİM AMA BU GİRDİ'DEKİ HERŞEY DOĞRUDUR BU YAZIYI SİLMEK İSTEMEK TAMAMEN KİŞİSEL KÖTÜ NİYET BARINDIRIYOR DEMEKTİR. YAZIDA VERİLEN SİTE VAR KUZGUNAKADEMI.COM GİRİP SİTEYİ İNCELESENİZ ZATEN GÖRECEKSİNİZ. TÜRKİYE'DEKİ ELİNE KILIÇ ALMIŞ HER OYUNCU İLKER HOCAYLA ÇALIŞMIŞ DURUMDA.

İSPAT İÇİN BUNLARI EKLEDİM BUYRUN.

Kutbul[kaynağı değiştir]

İki kullanıcı da Recep Terzi maddesi ile ilgileniyor. Tartışma sayfasında, sanki sayfanın silinmesine karşı bir grup varmış gibi gösteriliyor. İkiside hiçbir anlam taşımayan "Google bilgi paneline sahip" argümanını kullanıyor. Bariz bir sistemle oynama çabası. ~StyyxEvet? 17.08, 9 Eylül 2021 (UTC)

VP:ÖRDEK, @Styyx Kadıköylü Mesaj 17.10, 9 Eylül 2021 (UTC)

Sanlorenzo102[kaynağı değiştir]

Kanıt:Birer saat arayla aynı tarih oluşumu ve aynı yapılan değişiklik içeriği diğer kullanıcı üzerindende aynı içerikten değişiklikler yaptığını ve bariz kötüye kullanımın mevcut olduğunu bazı maddeler içerisinde bir hesabından yaptığı değişiklikleri diğer hesabından vandalizmi gerekçe göstererek geri aldığını fark ettim [6] [7] kullanıcının kötü kukla ustası olduğunun kanaatindeyim. DelbatrosMesaj 07.56, 5 Eylül 2021 (UTC)

Kostantinopolisli Kostantinopulos[kaynağı değiştir]

Delil: IP, Kostantin'in açtığı maddeyi SAS'a taşımış ve "kaydadeğerlik sorunu" demiş. Kostantin de IP'lerle bu şekilde SAS açıyordu. Ayrıca, ilgili IP Vincent Vega tarafından VP:ÖRDEK gerekçesiyle engellenmiştir. Kostantin'in kısmi engelini deldiğini düşünüyorum. Gerekli incelemelerin yapılmasını rica ederim.--Kadıköylü Mesaj 05.13, 1 Eylül 2021 (UTC)

Nazli12345cat[kaynağı değiştir]

Kanıt:Aynı tarih oluşumu ve aynı yapılan değişiklikler aynı zamanda kullanıcı yoğun geri dönüşlerden 24 saat engellendi diğer kullanıcı üzerindende aynı içerikten değişiklikler yaptığını fark ettim kullanıcının kötü kukla ustası olduğunun kanaatindeyim. DelbatrosMesaj 08.12, 16 Ağustos 2021 (UTC)

 • Bu tür bariz kukla kanaatleri için denetlemeye gerek yoktur sanıyorum. Bir hizmetli ile iletişime geçilmesi yeterli. Turgut46 10.49, 20 Ağustos 2021 (UTC)
 • @Uncitoyen rica etsem konuyla bi ilgilenebilirmisiniz? DelbatrosMesaj 14.44, 20 Ağustos 2021 (UTC)
 • Herhangi bir kötüye kullanım emaresi yok. Diğer hesap, biri 24 saat engelliyken kullanılmamış, yani engel delme gibi durum yok. Aynı güne denk gelen tek değişiklik var onda da 3GD atlatma gibi bir niyet yok zira zaten 4-5 geri dönüşe varmış halihazırda o sırada Tehonk (mesaj) 16.40, 20 Ağustos 2021 (UTC)
Eğer ihlal yoksa denetleme yapılamaz. Engel delme amacıyla kukla kullanımı varsa bu bir kural ihlalidir ve engel gerektirir. Turgut46 09.32, 24 Ağustos 2021 (UTC)

Emir Enver ÖZKAN 3[kaynağı değiştir]

Kukla ustası gibi belirli şirketlerin maddelerinde vandalizm. Şu değişiklikte "Serhat Enver Özkan" diye birinin eklenmesi. ~StyyxEvet? 19.00, 13 Ağustos 2021 (UTC)

Styyx Ördek vaklamaları bariz duyulurken Dİ'ye gerek yok gibi :D — 07 💬 19.04, 13 Ağustos 2021 (UTC)
6 aydır gelip gelip sinirimi bozuyor adam. XD ~StyyxEvet? 19.09, 13 Ağustos 2021 (UTC)

Kurdish News 78[kaynağı değiştir]

Kanıt: Nanahuatl engelinin ardından topluluğu kışkırtmak amacıyla ortaya çıkan iki kukla hesap. Kuklaların herhangi bir kullanıcıyla ilişiklerinin tespiti amacıyla dava açılmıştır. — Pamfilyalı 💬 22.53, 2 Ağustos 2021 (UTC)

Yaratmayıcı[kaynağı değiştir]

Kanıt: Bu IP adreslerinin Yaratmayıcı'nın kuklaları olduğunu düşünüyorum. Deliller aşağıdadır:

 • @Yaratmayıcı'ya Uncitoyen tarafından yan iplerle trollük yaptığı gerekçesiyle 1 yıl engel verilmiştir. Yaratmayıcı'nın engel süresi 13 Temmuz 2021 tarihinde dolmuştur. Yaratmayıcı da 14 Temmuz'da hesabına erişerek birkaç değişiklik gerçekleştirmiştir. En son değişikliği budur. Bugün de Huluxsi'nin not defterine vandalizm yapan ip adresleri ortaya çıkmıştır. Bu IP'ler Yaratmayıcı'nın söylediği ifadeyi kullanıp vandalizm yapmaktadırlar. Bu ip adreslerinin önceden de bu nedenle engellenmiş olan Yaratmayıcı'ya ait olduğunu düşünmekteyim. Yukarıda adı geçen kullanıcıların denetlenmelerini saygılarımla talep ederim.--Kadıköylümesaj 17.06, 18 Temmuz 2021 (UTC)

Merhaba,IP’lerden 5.176.130.197’yi benle ilişkili olmadğını düşünüyorum,zira değişikliklerinde argo kelime bulunuyor ve ben Vikipedi’de hiç argo kelime kullanmadım.188.58.54.121 hakkında da bir fikrim yok.--Yaratmayıcı (mesaj) 07.28, 19 Temmuz 2021 (UTC)

Kölscher[kaynağı değiştir]

Hezars ve Tout'un engellenmesinden kısa süre sonra İngilizce Vikipedi'de bana karşı saldırıda bulundu. Hesap da bugün açılmış zaten. Tarik289'un kuklası olmasından şüpheleniyorum.V. E. (mesaj) 22.58, 4 Haziran 2021 (UTC)

İngilizce Vikipedi'de CheckUser tarafından engellendi bu arada.--V. E. (mesaj) 10.52, 5 Haziran 2021 (UTC)


Yalan söylüyor. O hesapların kim olduğuna dair bir fikrim yok. IP kontrol edebilirsiniz. Sadece bir yorum yaptım diye ortalığı ayağa kaldırmaya çalışıyor, ne alaka anlamadım. — Bu imzasız görüş Kölscher (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Reddedilmiş istekler[kaynağı değiştir]

Tamamlanmış istekler[kaynağı değiştir]