Vikipedi:Seçkin madde adayları

Vikipedi'deki seçkin içerik adaylarını sembolize eden bir köşesi eksik yıldız

Bu sayfada, Vikipedi'deki maddelerden hangilerinin seçkin madde statüsünü alacağı kararlaştırılır. Seçkin maddeler, kullanıcılar tarafından Vikipedi'nin en iyileri olarak belirlenen maddelerdir. Bu maddeler, seçkin madde kriterlerine göre kullanışlılık, bütünlük, doğruluk, tarafsızlık ve biçem açısından bu sayfada değerlendirilirler. Eğer bu konuda şüpheniz veya maddeyi aday göstermeden önce daha da geliştirebilmek için görüş almaya ihtiyacınız varsa madde incelemesi için başvurabilirsiniz.

Maddeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz madde üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve maddeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir maddenin seçkin madde statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, maddeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve seçkin içerik sorumluları tarafından doğrulanır. Yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden kaldırılır ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Aday gösterme

 1. Bir maddeyi aday göstermeden önce, maddenin seçkin madde kriterlerinin tamamını karşıladığından emin olun. Halihazırda açık bir madde incelemesi tartışması varsa, bunun sonlanmasını bekleyin.
 2. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{SMA}} şablonunu yerleştirin. Madde daha önce de aday olmuşsa, {{SMA|2}} (ya da kaçıncı kez aday gösteriliyorsa o sayı) şablonunu kullanın.
 3. Yerleştirdiğiniz şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Adaylık sayfasının en üstüne === [[aday gösterilen maddenin adı]] === satırını yerleştirin. Örnek başlık adını maddenin adıyla değiştirmeyi unutmayın.
 5. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve metnin sonuna ~~~~ kodunu ekleyerek imzanızı bırakın.
 6. {{Vikipedi:Seçkin madde adayları/Aday gösterilen maddenin adı}} metnini kopyalayın ve şu anda bulunduğunuz sayfanın üzerindeki    düzenle    sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen maddenin adı" yerine maddenin adını yazın.

Adayların değerlendirilmesi

 • Adaylıkta görüş belirtmeden önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun ve kriterlere uygun olup olmadığını inceleyin.
 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için madde adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SMA sayfasını değiştirebileceğiniz "düzenle" sekmesine tıklamayın). Tüm kullanıcılar, adaylıklarda görüşlerini belirtebilirler.
 • Adaylığı destekliyorsanız, {{destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve seçkin madde kriterlerini karşıladığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Adaylığa karşı çıkıyorsanız {{karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve seçkin madde kriterlerindeki hangi kriterleri karşılamadığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, seçkin içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Adaylıkta destek ya da karşı olmadan görüş ve önerilerinizi belirtmek isterseniz {{yorum}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak bunları belirtebilirsiniz.
 • Maddeyi inceleyip seçkin madde statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, birkaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin seçkin madde statüsüne geçmesi için çaba sarf edenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.

Seçkin madde adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin madde seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Sonuçların arşivlenmesi

 1. Adaylık alt sayfasını, değişiklik özetinde adaylığı arşivlediğinizi belirterek bu sayfadan çıkartın ve arşive ekleyin.
 2. {{Seçkin madde adaylığı arşivi}} şablonunun yanı sıra, adaylık başarılı sonuçlanmışsa {{yeni seçkin sayfalar}} şablonu ve Vikipedi:Seçkin madde kayıtları sayfasını da güncelleyin.
 3. Maddenin tartışma sayfasındaki {{SMA}} şablonunu, adaylığın sonucuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 4. Adaylık başarılı sonuçlanmışsa maddeye {{Seçkin madde}} şablonunu ekleyin.
 5. Adaylık başarılı sonuçlanmışsa maddeyi, Vikipedi:Seçkin maddeler sayfasındaki uygun başlığa ekleyin.

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası Finali[kaynağı değiştir]

Madde Enwiki'de SM olan versiyonundan tarafımca çevrildi ve gerekli düzenlemeleri yapıldı. Siz değerli kullanıcıların takdirine sunuyorum. JustForFun (mesaj) 20.02, 28 Ekim 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Elinize sağlık. Kısa bir göz gezdirmenin ardından ilk gözüme çarpan şey maddenin okunabilirliği oldu; çok fazla cümle var ve akıcılığı bozuyor, bunları birleştirebiliriz. Ek olarak çeviriden kaynaklı Türkçe kullanım hataları olduğunu düşünüyorum. Örneğin "skor üretmek" Türkçe'de pek kullanılan bir ifade değil. Bu tür çeviri kokan ifade, cümle veya keliemelerin gözden geçirilmesi gerekiyor. - Caskination ? 08.29, 25 Kasım 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

2020 FA Cup Finali[kaynağı değiştir]

Bu hafta adaylığa koyduğum üçüncü madde oldu. Enwiki'de SM olan halini olması gerektiğini düşündüğüm şekilde çevirdim ve adaylığa koydum. Benim gözüme çarpan ciddi bir sıkıntısı yok. Sadece açılacak birkaç önemli kırmızısı kaldı. Onlarda 2-3 güne hallolur. Sizlerin olumlu olumsuz kıymetli yorumlarını bekliyorum. JustForFun (mesaj) 17.03, 12 Ekim 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Destek Destek Güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık. Kalan kırmızı bağlantılar da açılırsa on numara olur. ~stdoggo 16.50, 13 Ekim 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

1940 Filistin Mandası-Lübnan futbol maçı[kaynağı değiştir]

Eduard Streltsov ile paralel olarak çevirmiş olduğum bir maddeydi. 1-2 kırmızı hariç herhangi bir problemi kalmadı. Akışkan bir dil kullanmaya çalıştım ezbere çeviri yapmadım. Maddenin SM standartlarına uygun olduğunu düşünüyor, siz kıymetli Vikipedist'lerin değerlendirmesine bırakıyorum.JustForFun (mesaj) 19.30, 9 Ekim 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Eduard Streltsov[kaynağı değiştir]

Yaklaşık 10 gündür uğraştığım bir maddeydi, İngilizce Viki'deki SM halini motamot olmayacak, buram buram çeviri kokmayacak, okuyanı da yormayacak şekilde çevirdiğimi düşünüyorum. Madde de kalan birkaç kırmızılıkları da en kısa sürede açacağım. Enteresan bir hayat hikayesine sahip bu futbolcunun maddesini, siz kıymetli kullanıcıların değerlendirmesine sunuyorum. JustForFun (mesaj) 14.17, 8 Ekim 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

AC Monza[kaynağı değiştir]

ingilizce ile beraber en kapsamlı madde bizde. italyancadan bile ayrıntılı. Astraboy 10.48, 21 Eylül 2022 (UTC)

(Google Translate kullanıyorum, gramerim bozuk olduğu için çok özür dilerim) Merhaba, İngilizce Wikipedia makalesini "Seçkin maddeler" için aday gösteren editörüm ve Türkçe projede birinin de denediğini bilmekten mutluyum. A.C. Monza'yı geliştirmek için.
Sadece kaynakların temizlenmesi gerektiğini belirtmek istedim. Sadece "BDL BookReader" ile doğru başlık, tarih, yazar vb. gereken çok sayıda alıntı var. Ayrıca diğer kaynaklarda da hatalar var. Tüm bilgileri sayfanın İngilizce versiyonunda bulabilirsiniz.
Türkçe olmadığım için gramer konusunda yorum yapamam. İçeriğin kendisiyle ilgili olarak, açıkça onaylayacağım, çünkü İngilizce Wikipedia'da yazdım ve onaylandı.
Bana cevap verirseniz lütfen bana ping atın. Nehme1499 (mesaj) 10.33, 23 Eylül 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Halkett botu[kaynağı değiştir]

İngilizcesinden çeviri yapılmış bu maddenin VP:SMK'ni karşıladığını düşünüyor ve bu nedenle aday gösteriyorum.
𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 10.47, 16 Eylül 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Destek Destek, orijinal maddedeki her konuya değinilmiş ve gayet anlaşılır ve bilgi verici bir madde olmuş, elinize sağlık. --bluetime93 💬 19.42, 21 Eylül 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Destek Destek JustForFun (mesaj) 11.27, 22 Ekim 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Nuckelavee[kaynağı değiştir]

İngilizcesinden çeviri yapılmış bu maddenin VP:SMK'ni karşıladığını düşünüyor ve bu nedenle aday gösteriyorum.
𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 11.17, 9 Eylül 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

The Colossus of Rhodes[kaynağı değiştir]

İngilizcesinden çeviri yapılmış bu maddenin VP:SMK'ni karşıladığını düşünüyor ve bu nedenle aday gösteriyorum.
𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 14.45, 8 Eylül 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Öncelikle eline sağlık @Vikipolimer.
İlk aklıma gelen soru: Madde adı neden İngilizce? Ne Türkçe isminin ne İngilizce isminin akademide (Türkçe yayınlarda) yaygın kullanıldığını görmedim araştırdığımda. Türkçe isim kullanılmalı bence bu durumda. Harald the Bard (mesaj) 10.24, 9 Eylül 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Yanıt @Harald the Bard İngilizce adı çok yaygın, sergilendiği müze de dahil olmak üzere birçok yerde de o adla anılmış. Türkçe adına dair herhangi bir kullanım örneği bulamadım, bu nedenle eseri özgün adı ile adlandırmanın daha uygun olacağını düşündüm.
𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 10.28, 9 Eylül 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
@Vikipolimer merhaba, İngilizce maddedeki notlar kısmını Türkçe maddeye ekleyebilir misin? Sonrasında desteğimi belirteceğim. Maddede sorun yok gibi. İsimlendirmeyi de şimdilik böyle bırakabiliriz, alanında uzman biri gelirse yönlendirebilir bizi nasıl olsa. Harald the Bard (mesaj) 09.12, 2 Ekim 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
İstek yapıldı Yapıldı @Harald the Bard
𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 13.59, 2 Ekim 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Destek Destek güzel bir çalışma olmuş, elinize sağlık. ~stdoggo 20.18, 3 Ekim 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Destek Destek, maddenin seçkin madde kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. Türkçe Vikipedi'nin sanat alanında daha fazla seçkin maddeye sahip olması lazım.
Harald the Bard (mesaj) 08.57, 5 Ekim 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Nesko Şebinkarahisar Maden İşletmesi felaketi[kaynağı değiştir]

Bir süredir yazmayı düşündüğüm ancak her seferinde üşenip bıraktığım maddeyi sonunda açtım. Sonrasında internette olayla ilgili bulabildiğim haber kaynakları, akademik kaynaklar (neredeyse hiç olmasa da) ve kamu kuruluşlarının kaynaklarından faydalanarak maddeyi genişlettim. Son durumda madde konunun arka planını, sebeplerini, gerçekleşme anını, sonrasında gerçekleştirilen çalışmaları ve tepkileri açıklamaktadır. Türkçe Vikipedi'nin bu konu hakkında bir seçkin madde kazanmasını istediğimden sizlerin değerli görüşlerini alıp maddeyi gerektiği takdirde geliştirmek ve sonrasında ana sayfada görmek istiyorum. Lütfen görüşlerinizi belirtmekten çekinmeyin, görüşlerinize göre maddeyi elimden geldiğince düzenleyeceğim. Şimdiden çok teşekkür ederim. Harald the Bard (mesaj) 14.44, 3 Temmuz 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Destek Destek Madde oldukça iyi yazılmış, iyi araştırılmış ve kapsamları bilgiler içermekte. Medya desteğini de oldukça yararlı buldum. Maddenin kriterleri karşıladığını düşünüyorum. Ben de bu konuya yönelik bir seçkin madde görmek isterim. Emeğinize sağlık. Acar2002 (mesaj) 18.36, 6 Temmuz 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Emeklerine sağlık @Harald the Bard. İlk bakışta maddede çok fazla adil kullanım resmi olması dikkat çekiyor. Bu tip resimlerin ana fikri, "hayati" derecede katkı sağlaması maddeye ve bu da işbu madde için maksimum 2 görsel civarında olmalı.

İkinci olarak, Vikipedi:Uzun birincil kaynakların tam metnini dahil etmeyin sayfasına ters düşen çok fazla alıntı var maddede. Bu alıntıların bir kısmına gerek dahi yok, örneğin meslek odalarının tepkilerinin tamamına gerek yok. Bunlar da keza hem telif açısından hem de bağlantısını verdiğim yönerge açısından sorun oluşturmakta.

Üçüncü olarak da VP:BEKGİRİŞ yönergesine göre giriş kısmı, maddenin özeti niteliğinde olmalı, kaynaklar burada kullanılmamalı. Hem tam olarak özetlemiyor olayı (giriş ve sonuç var) hem de kaynaklar var.

Bu üç husus sonrasında maddeyi detaylıca inceleyeceğim.--NanahuatlEfendim? 04.50, 9 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Destek Destek Elinize sağlık, seçkin madde kriterlerini karşılıyor. --Assyrtiko (mesaj) 00.20, 13 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Destek Destek Seçkin madde kriterlerini sağlıyor. Mustafa MVC 20.12, 16 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
@Nanahuatl merhaba. İkinci ve üçüncü hususlar üzerine gerekli düzenlemeleri gerçekleştirdim. Birinci dediğini yapmadım sadece. Bunu belirten yönerge ya da politikayı bana gösterirsen ben de 2 görsel seçip diğerlerini silerim. En son bu görseller için gerekli izinler benim insiyatifim ve @Elmacenderesi ile @Vincent Vega'nın yardımlarıyla sağlanmıştı. Kesin olarak silmem gerekiyorsa sileyim problem değil. Ama önce bir politikamız var mı, bu dediğin zorunlu mu öğrenmek isterim. Selamlar, Harald the Bard (mesaj) 10.36, 19 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
@LostMyMind, senin de bilgin olsun diye pingliyorum. Harald the Bard (mesaj) 10.48, 19 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
@Harald the Bard, görseller için izin alınmış, dikkat etmemişim ona. Ben adil kullanım kapsamında yüklendiklerini sanmıştım. K:Vincent Vega'ya sormak istiyorum, OTRS izni alınmışsa lisanslarını da ona göre düzenlemek gerekmiyor mu? Lisans ve izin ilgisiz kalmış. Nanahuatl? 18.34, 19 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
@Nanahuatl ben VRT permission yetkilisi değilim, dolayısıyla hangi kapsamda izin verildiğine dair @Elmacenderesi düzenleme yapabilir. Ne yazdılar, ne kapsamda bıraktılar bilemiyorum. Vincent Vega mesaj? 21.18, 19 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Tamamdır, yukarıda adın geçtiği için sen ilgilendin sanmıştım :) @Harald the Bard, VRT izniyle alınan lisanslarla düzenlenmesi lazım dosyaların. Şu anda telifli görseller gibi duruyorlar. CC BY 3.0 izni alınmış, o şekilde işaretlenmeleri gerek. Bakar mısın müsait olunca? Nanahuatl? 06.13, 20 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
@Nanahuatl, tüm resimlerdeki lisanslama başlığı altındaki ilk kutuyu mu çıkaracağım sadece? Sadece OTRS kalacak şekilde. Doğru mu anladım? CC BY 3.0 izni var dediğin gibi. Harald the Bard (mesaj) 19.51, 20 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
K:Harald the Bard, şunu yapmışlardı mesela Commons'ta. Bu şekilde olmaları lazım. Nanahuatl? 02.13, 21 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
İlgili düzenlemeler firmadan izin verilen resimler için (1, 2 ve 3 numaralı resimler hariç) yapılmıştır. Maddede adil kullanım görsel an itibariyle bulunmamaktadır. Selamlar, Harald the Bard (mesaj) 10.33, 21 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
@Nanahuatl, @LostMyMind, hatırlatma amaçlı ekliyorum sizleri. Selamlar, Harald the Bard (mesaj) 12.29, 31 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 SİS notu: @Harald the Bard, maddedeki son düzenlemenden itibaren yaklaşık 1 ay geçmiş, adaylık sürecini hızlandırmak için soruyorum, yukarıda Nanahuatl'ın listelediği konularla ilgili çalışman veya yorumun var mı? --LostMyMind (mesaj) 10.20, 17 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

@LostMyMind merhaba, pingin için teşekkür ederim. Askerden yeni döndüm. Dolayısıyla vaktim olmadı. Nanahuatl'ın yazdıklarını gördüm. İlgili düzenlemeleri önümüzdeki günlerde yapacağım. Destek veren ve ilgilenen tüm kullanıclara teşekkür ediyorum.Harald the Bard (mesaj) 14.30, 17 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

2009 FIFA Konfederasyonlar Kupası Finali[kaynağı değiştir]

Maddenin kriterlere uyduğunu düşünüyorum. Madde, İngilizce versiyonuna benzerdir ve İngilizce versiyonu kaliteli madde seçilmiştir. Maddenin metni oldukça anlaşılır, akıcı ve tarafsızdır (Kendi fikrimce çeviri hataları bulunmamaktadır.). Maddedeki bilgiler, kapsamlı ve kaynaklar güvenilirdir. Biçem el kitabına uygundur ve medyalar, telif hakkı kurallarına uymaktadır. Bu özelliklerle; maddenin, seçkin madde olabileceğini düşünüyorum. Saygılarımla. Acar2002 (mesaj) 10.35, 23 Mayıs 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Yorum Yorum Futbol terminolojisine uygun olarak birtakım düzeltmeler yaptım. Rahat KM seçilir ama SM için eksikleri mevcut. SM olan 2014 Türkiye Kupası Finali ve 2010 FIFA Dünya Kupası Finali maddelerini baz alırsak "Maç sonrası"ndan sonra gelen "Tepkiler" başlığı eksik. "Maç sonrası" kısmında ülkelerin gazete manşetlerine, teknik adamların ya da futbolcuların görüşlerine yer verilebilir. "Maç detayları"ndan sonra "İstatistikler" başlığına ekleme yapılmalı.--Śαвяí¢αи76ileti 13.53, 7 Haziran 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Görüş belirttiğiniz için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi "Maç sonrası" kısmına teknik direktörlerin yorumlarını ve gazete manşetlerini ekledim. "Detaylar" kısmından sonra da "İstatistikler" kısmı ekledim. Bahsettiğiniz "Tepkiler" kısmı için diğer örneklere baktım fakat bu maç özelinde bu başlık altına yazılacak bilgiler bulamadım. Tekrar incelerseniz çok memnun olurum. Ayrıca, topluluk kararı ile maddeyi SM yerine KM için aday gösterebilirim. Acar2002 (mesaj) 15.20, 2 Temmuz 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Kapsam bakımından yukarıda K:Sabri76'nın dediği hususlara katılıyorum. Bununla birlikte çeviri ve akışkanlık konusunda, yazım konusunda büyük sorunlar söz konusu. Birkaç örnek vermem gerekirse:
 1. "Stadyumun sahası, turnuvanın başlamasından iki hafta önceki uluslararası bir ragbi maçı nedeniyle hasar gördü ve saha görevlileri tarafından saha üzerinde acil bir çalışma yapılması gerekti" oldukça kötü bir anlatım/çeviri. "Ragbi maçı nedeniyle hasar görmek" ya da "acil bir çalışma yapılması" ya da "stadyumun sahası"...
 2. Başlı başına "yer" başlığı dahi kulak tırmalamakta. İngilizcedeki venue kelimesinin karşılıklarından biri evet, ancak burada eğreti durmakta.
 3. "...orta saha oyuncusu Marc-Vivien Foé'yi onurlandırdı">"onurlandırdı" keza motamot çeviri.
 4. "diziliş kullanmak">yine motamot çeviri.
 5. "Jonathon Spector'ın kullandığı serbest vuruşta Clint Dempsey'in topa sağ ayağıyla vurmasıyla 10. dakikada öne geçti.">anlaşılmıyor bu cümle. Serbest vuruşu biri kullanıyor, biri de sağ ayağıyla vuruyor. Anlamsız.
 6. "ABD kalecisi Tim Howard'ın yaptığı kritik kurtarışlarla avantajını koruyan ABD">"kritik kurtarış" zaten sübjektif ama ne olmuş ne kurtarmış belirsiz. "Avantajı korumak" ile skor kastediliyor ama böyle ifade edilmemeli.
 7. "Pozisyon tekrarları, topun çizgiyi geçtiğini gösteriyordu fakat hakemler tarafından Brezilya lehine bir karar verilmedi">çizgiyi geçtiğini iddia eden kim?
 8. Özet kısmı komple yetersiz, Brezilya'nın kaleyi bulan 13 şutu var sırf ancak üstteki "kritik kurtarış" dışındaki bir şeyden bahsedilmemekte.
 9. "A grubu galibi">grubun galibi olmaz, birincisi olur.
 10. "2-0'lık sürpriz bir galibiyetle">"sürpriz" kısmı kişisel yorum.
 11. "Kaká, beşinci dakikada üç defans oyuncusunu aşırtmalarla geçerek maçın ilk golünü attı">"aşırtmalarla geçme" uygunsuz bir ifade, golü de izleyince böyle bir durum olmadığı görülüyor -ki nasıl geçtiği zaten gereksiz bir ayrıntı.

Yukarıdaki durumlar maddenin geneline yayıldığı için "Vikipedi'nin en iyi çalışmalarından biri" olarak değerlendirmemekteyim.--NanahuatlEfendim? 05.02, 9 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Yorum Yorum kaliteli madde olan enwiki örneğinde 56 kaynak yer alırken, bizde 41 tane var? Acaba bu kaynakları güncel olmadığı için mi kullanmadık? --Assyrtiko (mesaj) 07.13, 18 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

2008 Brezilya Grand Prix[kaynağı değiştir]

İngilizcedeki SM'den çevrildi, SM kriterlerini karşıladığına inanıyorum. — 07 💬 16.25, 21 Aralık 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Genel hatlarıyla oldukça başarılı bir çalışma, ayrıca ilgi alanıma giren bir madde olduğundan okumaktan ve düzenlemeler yapmaktan keyif aldım. Bazı yerlerde çeviriden kaynaklı olduğunu tahmin ettiğim ufak ifade düşüklükleri vardı, görebildiklerimi düzelttim. Yine çeviriye esas alınan metinde yer alan ve yorum içeren, bu yönüyle TBA ihlali yaratabilecek bazı ifadeleri de düzenlemeye çalıştım. Şu aşamada anlatım açısından bir eksikliği kalmadı zannediyorum.
Madde açısından bir sorun/eksiklik olmamakla birlikte, bazı bilgiler için birden fazla kaynak kullanıldığını görüyorum. Tartışmalı ya da yoruma açık bir ifade olmadıkça birden fazla kaynak kullanımı yanlış olmamakla birlikte bence fazlalık oluşturuyor, bu nedenle temizlenmeleri düşünülebilir (temizlenmese bir sorun olur mu, olmaz tabi). Yine giriş kısmında kaynak kullanılmış. BEK:GİRİŞ'e aykırı bir durum olmasa da, tartışmalı ya da yoruma açık bir ifade olmadıkça kaynak kullanımına aslında gerek yok. Zaten aynı bilgileri madde içerisinde yine kaynağıyla birlikte verdiğimiz için tekrara düşmemek açısından buradaki kaynaklar da temizlenebilir belki. Ancak temizlenmemesi de bir sorun yaratmaz.
Neticeten, SM olmaya oldukça yakın bir madde. Ancak nihai görüşümü maddeyi İngilizce aslı ile karşılaştırmalı bir şekilde okuyup kaynakları teyit ettikten sonra belirtmek istiyorum. --justinianus | mesaj 06.25, 14 Şubat 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
@07, değerlendirmeyi bir incele istersen müsait olduğunda :) NanahuatlEfendim? 06.32, 28 Nisan 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Burası ile en kısa sürede ilgileneceğim, buraya not düşeyim :) — 07 💬 15.03, 8 Haziran 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
@Nanahuatl@Justinianus Girişteki kaynakları temizledim, şu hâliyle SM kriterlerini karşıladığına inanıyorum. Tekrar incelerseniz sevinirim. — 07 💬 15.09, 8 Haziran 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 SİS notu: @Nanahuatl, @Justinianus, maddeyi inceleme fırsatınız oldu mu? --LostMyMind (mesaj) 10.01, 17 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Henüz olmadı LostMyMind, ilk fırsatta ilgilenip tekrar yorum yapmaya gayret edeceğim. --justinianus | mesaj 13.35, 19 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Yüksek hızlı demiryolu[kaynağı değiştir]

İngilizce Vikipedi’deki en:High-speed rail maddesini çevirerek Türkçe maddeyi baştan sona güncelledim. Maddenin hem tarafsız ve kapsamlı bir içeriğe sahip olduğunu, hem dil olarak anlaşılır olduğunu, hem de kaynak ve medya açısından zengin olduğunu ve bu bakımından seçkin madde olma kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. Nihayetinde maddenin SMA olarak değerlendirilmesini görüşlerinize sunuyorum. Teşekkür ederim. --bluetime93 💬 16.15, 12 Ekim 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Destek Destek Öncelikle emeğinize sağlık. Madde çok kapsamlı ve açıklayıcı olmuş. Kriterelerede genel olarak uygun. Quaddrant (mesaj) 19.21, 18 Ekim 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  • Cevap Cevap. Teşekkür ederim. Kriterlere uygun olmadığını düşündüğünüz veya eksik/hatalı bulduğunuz bir kısım varsa düzeltmeye çalışırım. --bluetime93 💬 21.16, 19 Ekim 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Yorum Yorum. Normalde kırmızı bağlantıları pek umursamam ama bir seçkin maddeye göre oldukça, hatta aşırı fazla kırmızı bağlantı var. Özelliklede giriş bölümünde. Bence kırmızı bağlantılar açılmalı. Ayrıca çoğu başlıkta kaynaksız yerler var. Kaynaklar belirtilmeli. Ve "2013 Santiago de Compostela tren kazası" başlığında bulunan "Ancak yetkililer tarafından belirtildiği gibi yüksek hızlı demiryolu güvenlik ekipmanları konvansiyonel demiryolları için de zorunlu olsaydı, bu kaza önlenebilirdi." cümlesinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Burada kendi düşüncenize yer vermiş gibisiniz. Bu cümle yerine "Yetkililere göre, yüksek hızlı demiryolu güvenlik ekipmanları konvansiyonel demiryolları için de zorunlu olsaydı, bu kaza önlenebilirdi." cümlesi daha uygun olur bence. hulusi bey hadi bana mesaj at 13.14, 24 Ekim 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  • Cevap Cevap. Yorumunuz için teşekkür ederim.
İngilizce Vikipedi'de kırmızı maddelerin hepsi bulunmakta, ileride Türkçe Vikipedi'de de bu maddeler oluşturulabilir düşüncesiyle yol göstermek amacıyla bağlantıları bıraktım. Ancak bu kadar fazla kırmızı bağlantı olmaması gerektiğinin farkındayım, bağlantıların bir kısmı silinebilir (özellikle de ülkelerle ilgili olmayan maddeler).
Kaynaklar konusuna gelince, -kaynaksız yerlerin fazla olmadığını düşünmekle birlikte- İngilizce Vikipedi'de de kaynak olmadığı için o şekilde kaldı. Ancak kaynakçanın daha da genişletilmesi gerektiği bir gerçek ve o kısımlara da zaman içinde yeni kaynaklar eklemeye gayret edeceğim.
Belirttiğiniz cümle neredeyse birebir İngilizce maddede yazıyor. Ama haklısınız cümle dediğiniz şekilde objektif hale getirilmeli, önerdiğiniz şekilde düzelteceğim. --bluetime93 💬 14.07, 24 Ekim 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Cevabınız için teşekkür ederim öncelikle. Ben bir yorumumu daha eklemek istiyorum. Şöyle ki, bir maddenin seçkin ya da kaliteli madde olması için illahi İngilizce Vikipedi'deki maddenin kopyası olması gerekmiyor. Yani "İngilizce vikipedide o kısımlarda kaynak yoksa burada da olmayabilir" düşünceniz yanlış bence. Kaynaklar gerekli yerlerde gösterilmeli ve hele hele bir seçkin maddeden söz ediyorsak, kesinlikle kaynaksız yerler olmamalı. Olsa da bi' iki tane olmalı bence. Yani eğer mümkünse, lütfen kaynak ekleyin tüm kaynaksız yerlere. Kırmızı bağlantılara gelecek olursak, "bağlantıların bir kısmı silinebilir" demişsiniz. Kırmızı bağlantıları, kırmızı bağlantıları kaldırarak veya silerek halledemezsiniz. Seçkin madde kriterlerine göre "Uygun yerlerde iç bağlantılar verilmeli ve bunlardan maddenin anlaşılırlığını etkileyen maddeler Vikipedi'de mevcut olmalıdır". Yani kırmızı bağlantılar bence silinmemeli veya kaldırılmamalı. Açılmalı. hulusi bey hadi bana mesaj at 20.41, 27 Ekim 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Sanırım ben tam olarak kendimi ifade edemedim. Maddeyi İngilizce Vikipedi'den birebir çevirmemeye ve mümkün olduğun eldeki mevcut bilgilerden yararlanarak zenginleştirmeye çalıştım, ancak bu bilgiler çok sınırlıydı maalesef.
İngilizce'de o şekilde yer aldığı için "[kaynak belirtilmeli]" şablonu ekleyerek bıraktığım 16 kısım var. Özellikle o kısımlar için, haricinde diğer kaynaksız cümleler için -ki tüm metin genelinde bakıldığında gerçekten çok az sayıdalar- boş zamanlarımda kaynak aramaya devam ediyorum. Yani, İngilizce'de kaynak yoksa Türkçe'de de olmasın gibi bir iddiam yok.
Bu arada sizinle aynı fikirdeyim, maddenin net anlaşılması için tabii ki de kırmızı bağlantılı maddeler oluşturulmalı. Silinsin derken, gereksiz tekrar eden bağlantılar silinsin demek istemiştim. Ama sıkıntı şu ki demiryolu maddeleriyle ilgilenen çok az sayıda kişi var ve bu kadar az sayıda kişiyle bu maddelerin hepsini oluşturmak epey zaman alacak. Şu sıralar okulum dolayısıyla ben de pek fazla zaman ayıramıyorum, ancak zaman buldukça maddeleri oluşturmaya çalışacağım.
Dolayısıyla eleştirdiğiniz noktalara hak veriyorum ama tahmin edersiniz ki benim de tek başına yapabileceğim şeyler maalesef çok kısıtlı. --bluetime93 💬 00.23, 28 Ekim 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
O zaman ben yanlış anlamışım. Ok. hulusi bey hadi bana mesaj at 09.42, 28 Ekim 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Yorum Yorum. Öncelikle emeğinize sağlık. Madde gayet açıklayıcı. Ancak çok fazla kırmızı bağlantı olması göze batıyor. Bu kırmızı maddeler açılırsa kriterlere tam olarak uygun olur diye düşünüyorum. stdoggo (mesaj) 18.25, 30 Ekim 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  • Cevap Cevap. Teşekkür ederim. Çok fazla kırmızı bağlantı olduğu ve bunun da göze battığı konusunda haklısınız. Söz konusu bağlantılar ayrı ayrı ilgilenilmesi gereken bağımsız maddeler olsa da bu maddenin anlaşılırlığını etkilediği bir gerçek. Ancak Türkçe Vikipedi'de demiryollarıyla ilgili maddeler çok az sayıda kişi tarafından düzenleniyor maalesef. Bu maddelerin hepsinin İngilizce Vikipedi'den çevrilmesi gerekiyor ve haliyle bu çok büyük bir iş yükü demek. Belki bir hafta "haftalık iş birliği projesi"nin konusu demiryollarıyla ilgili kırmızı maddeler olursa, süreç daha da kolaylaşabilir. --bluetime93 💬 02.35, 31 Ekim 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Yorum Yorum Öncelikle emeğinize sağlık. Madde oldukça geliştirilmiş görünüyor. Ancak yine de iki önemli eksiklik bulunuyor. Birincisi bu kırmızı bağların düzeltilmesi gerekmekte, özellikle intervikisi çok olanların. İkincisi söz konusu maddedeki resimleri küçültmek lazım yani küçükresim haline getirilmesi. Bunlar halledilirse o zaman SM olmaya uygun olacaktır.--Beşiktaşlı48 ❯❯❯ mesaj 19.24, 29 Mart 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  • Cevap Cevap. Teşekkür ederim. Malumunuz, kırmızı bağlantıların her biri bağımsız birer madde ve İngilizce Vikipedi'den tek tek çevrilmesi gerekiyor. Bu konuda bir işbirliği projesi önerdim ama destek görmedi. Ne yazık ki şu sıralar tüm bu maddeleri çevirmek için fazla vaktim yok ama zamanla maddeleri oluşturmaya çalışacağım. Resimlerin boyutlarına gelince, birkaçı dışında tüm resimler "300x300px" boyutunda, tam olarak hangi resimleri kastettiğinizi söylerseniz tabi ki düzenlerim. --bluetime93 💬 20.21, 29 Mart 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
   İntervikisi az olan kırmızılarla uğraşmanıza gerek yok. Resimlere gelince kastım resimlere thumb yani küçükresim yazılması. 300x300px fazla büyük bir boyut. Birde yüksek hızlı demiryolu hattı bulunan ülkeleri gösteren bir harita lazım. Beşiktaşlı48 ❯❯❯ mesaj 20.38, 29 Mart 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
   Resimleri hem "küçükresim" parametresi hem de boyut açısından kontrol edeceğim. Madde içinde harita bulunuyor ama yine de bir göz atarım. -- bluetime93 💬 20.52, 29 Mart 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Yorum Yorum :@Bluetime93, gerçekten ellerine sağlık, maddeye çok emek verdiğin aşikar. Benim için iki ana sorun söz konusu -ki diğer kullanıcılar da bunları dile getirmişler- kaynaklar ve kırmızı bağlantılar. Yüksek hızlı demiryolu akademik anlamda çok fazla veri bulunabilecek bir konu. Dolayısıyla kaynaksız bilgilerin ya çıkarılması ya da kaynaklarla desteklenmesi gerekiyor maddenin bir seçkin madde olması için. Ek olarak kırmızı bağlantıların kaldırılması değil, açılması gerekmekte. Eğer kırmızı bağlantıların her biri kayda değerlik kriterlerini karşılıyorsa, bu maddelerin mutlaka açılması gerekir. Kaldırmak doğru bir yaklaşım olmaz zira bir maddeyi seçkin yapan kriterlerden biri de, okurların maddeyi okurken merak ettiği diğer bilgilere kolayca erişebilmesi. Ancak bir paragraftan oluşan, pek açıklama barındırmayan ve kayda değer bir katkısı olmayacak maddelerle uğraşmak zaman kaybettirebilir. Kısaca önem arz eden kırmızı bağlantılar açılmalı.
Özetle, eğer kaynaksız kısımlar kaynaklandırılırsa, kırmızı bağlantıların da büyük çoğunluğu açılırsa niye seçkin madde olmasın? Anlayışın için teşekkür ederim, maddenin seçkin olmasını dört gözle bekliyorum. Selamlar, Harald the Bard (mesaj) 14.55, 3 Temmuz 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  • Cevap Cevap. Teşekkür ederim. Her iki durumunda da farkındayım. Haklısınız, hem kaynak sayısı daha da artırılmalı hem de kırmızı bağlantılar açılmalı. Ancak bu konuyla ilgilenen pek fazla kimse olmadığı için ben de sadece vaktim olduğunda ilgilenebiliyorum. Konu hakkında bir işbirliği projesi davetinde bulundum ama maalesef hiç ilgi görmedi. Yine de ben elimden geldiğince katkı vermeye devam edeceğim. İyi niyetiniz için tekrardan teşekkür ederim. :) --bluetime93 💬 16.13, 3 Temmuz 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 Not: İBP 34. hafta kapsamında bazı kırmızı maddeler açılmıştır. --LostMyMind (mesaj) 07.46, 5 Eylül 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Subaraknoid kanama[kaynağı değiştir]

Geçen yıl K:DrSorrowMD tarafından açılan madde üzerinde geliştirmeler, düzenlemeler yaptım. Metin dili ve imla konusunda halen gözümden kaçmış noktalar olabilir. Sadece bir iki kırmızı bağlantı noktası kaldı, sanırım onlar da değerlendirmeleriniz süresince mavileşmiş olacak. Vikipedi içeriğinde çok az tıp maddesi seçkin madde ünvanını almış. Madde, muhakkak ki teknik bir içeriğe sahip olduğu için bazı noktalarda anlaşılırlığı sorgulanabilir. O kısımları da geri bildirimler sonrası daha anlaşılır bir hale getirebilirim. --Tanyel (mesaj) 13.30, 15 Ağustos 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Maddede emeği geçen herkese teşekkürler, yakından incelemeye çalışacağım. Konuyla ilgili teknik bilgi sahibi olduğumdan genel kitleye anlaşılırlığı incelemek için en uygun kişi ben değilim, yine de bu doğrultuda bazı müdahalelerde bulundum. Teknik terim olduğunda italikle vermek yerine daha fazla bilgi edinilebilecek maddelere bağlantı veriyoruz. Bu bağlantıları verdiğimde, labetalol, endovasküler koilleme gibi bu madde için önemli maddelerin henüz olmadığını gördüm. Seçkin madde olması için bunların öncelikle açılmaı gerekli diye düşünüyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.36, 26 Ağustos 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Maddeler için çok teşekkürler @Tanyel. En kısa sürede okuyup değerlendirmemi sunacağım. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.27, 1 Eylül 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Parça parça okuyarak devam ediyorum. Açılması gereken birtakım maddeler daha olacak. Yalnız kaynak kullanımı konusunda biraz endişelerim var. İngilizce madde 2008 yılında SM seçilmiş, o dönemden sonra revize edilen kısımlar olsa da çoğunlukla o dönemin kaynaklarına dayanıyor. Bu her bölüm için sorun olmasa da bazı bölümlerde ciddi bir revizyon ihtiyacı doğuruyor. Mesela nöbet profilaksisiyle ilgili paragrafı baştan yazmak durumunda kaldım, eskimiş kaynaklara dayandırılıyordu. 2012 AHA/2013 ESO guideline'ları maddede hiç kaynak gösterilmemişti ki çok ciddi eksiklik, son değişikliklerimde ekledim. NICE da yönetmelik üzerinde çalışıyor ama hâlihazırda yalnızca taslağı yayımlandı, resmî yayın yapılınca o da eklenir. Biz de burada SM seçtikten sonra kolay kolay elden geçmeyecek, o yüzden mutlaka sıkı bir şekilde elden geçirmek, güncelleme ihtiyacı olan yerleri tespit edip yönetmelikler/olabilecek en yeni (systematic) review makaleleriyle güncellemek gerekiyor. Ben yavaş yavaş yapabilirim ama @Tanyel Gogolplex de ilgili olabilecek etkin kullanıcılar olduğundan pingleyeyim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 15.49, 10 Eylül 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Teşekkürler Seksen iki yüz kırk beş, haklısın. Ben de son nöroşirürji derleme ve yayınlarına bakmaya devam edip ek kaynaklarla maddeyi desteklerim. Yeni kırmızı bağlantılarla da ilgilenmeye başlıyorum--Tanyel (mesaj) 06.14, 11 Eylül 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Bilgilerin doğruluğu ve kaynaklarla uyumluluğu hakkında yorum yapabilecek kapasitede değilim. Aslında verilen bilgileri kaynaklarla elbette kontrol edebilirim ama neler eksiktir, neler eskide kalmıştır ve güncellenmelidir, hangi noktalara gereksiz ağırlık verilmiştir gibi değerlendirmelerde bulunamam. İlk izlenimlerin naçizane şu şekilde:
 1. Maddede anlam ayrımı sayfalarına bağlantılar var (Vikipedi:Araçlar/Bağlantı kontrolü aracını bilmeyen varsa öneririm, oldukça faydalı). Bunların düzeltilmesi lazım.
 2. Vikipedi:Biçem el kitabı/Giriş bölümü gereğince maddenin giriş kısmı, kalanının özeti olmalı. Bundan ötürü kaynak kullanımına da gerek yok (bilgi kutusu da dahil).
 3. Bir kaynak hatası var, bakılırsa iyi olur (kaynaklar güvenilir gözüküyor, yukarıdaki güncel kaynaklar konusu hakkında bilgi verilebilirse iyi olur).
 4. "Popüler kültür" kısmı bana ansiklopedik değil gözüktü. Kanser maddesinde bunu geçirenleri yazarsak mesela... Sonu gelmez. Dört olay olmamıştır sanıyorum bunu geçiren :)

Bunlar bir gözden geçirildiğinde komple okuyayım, öyle ilerleyelim.--NanahuatlEfendim? 06.08, 28 Nisan 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Karşı Karşı Yukarıdaki konularda bir gelişme olmadığını görüyorum aylardır. O zaman şu anki hâliyle karşı olduğumu belirteyim. Adaylık süreçleri bu kadar uzamamalı.--NanahuatlEfendim? 04.16, 10 Temmuz 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 SİS notu: Adaylığın başlangıcından beri 1 sene olmuş, ilgililere sesleneyim. @Seksen iki yüz kırk beş, senin tekrar bir değerlendirmen var mı son haliyle ilgili? @Tanyel, yukarıda maddeler şeklinde belirtilmiş konularda bir çalışman veya yorumun var mı? Sevgiler, iyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 09.55, 17 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

@Carotisque, pardon, eski kullanıcı isminle seslenmişim. --LostMyMind (mesaj) 10.00, 17 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
@LostMyMind merhaba, son düzenlemeleri tamamlamıştım. ek bir katkım ya da sözüm yok. Sevgiler, kolay gelsin...--Carotisque (mesaj) 12.08, 5 Eylül 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]