Vikipedi:Vikipedi'ye katkı sağlamak

Vikipedi'ye katkı sağlamayı istediğimizde ilk olarak yeni maddeler yazmayı veya mevcut maddeleri geliştirmeyi düşünürüz. Bu buzdağının görünür kısmıdır. "Su altındaki" kısmı da Vikipedi'nin kalite gelişimi için son derece önemlidir.

Bu sayfa, Vikipedi'de değişiklik yapma konusunda bilgi içermektedir. Ansiklopedide arama ve dolaşım konularında ayrıntılı bilgi için şu sayfa kullanılmalıdır.

Vikipedi'ye katkıda bulunmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Katkıda bulunmanın pek çok yolu var. Aşağıda, fazla çaba sarf etmeden gerçekleştirebileceğiniz değişikliklerden bazıları sıralanmıştır.

Özellikle mevcut maddelerdeki iç bağlantılar boş sayfalara yönlendiriyorsa (kırmızıysa), bu bağlantılara tıklayarak yeni bir madde oluşturmak hem çok kolay hem de ilgili maddenin tamamlanması açısından çok yararlıdır.

Vikipedi maddeleri, diğer maddelere verilen birçok bağlantı içerir. Mavi (ya da önceden görüntülediyseniz, mor) bağlantılar mevcut sayfaları gösterir. Mavi (ya da önceden görüntülediyseniz kırmızı) bağlantılar henüz mevcut olmayan sayfaları işaret eder. Bağlantıyı koyanın o konu hakkında bir madde olduğunu düşündüğü varsayılır. Bunun kötü bir fikir olması da mümkündür ve bağlantının kaldırılması gerekebilir. Yazım hatası yapmış olması ya da sayfanın doğru ismini bilmemesi muhtemeldir. Bu nedenle, bağlantıdaki problemi çözebilirsiniz, ve/veya yönlendirme oluşturabilirsiniz. Eğer bağlantının diğer ucunda yeni bir maddenin olması gerektiğini düşünüyorsanız yazmaya başlayın!

Kırmızı bağlantıları ararken, istenen maddeler listesine de bakıp hakkında bilginiz olan bir tanesini seçebilirsiniz. (Aşağıda "Nereden başlamalıyım?" kısmına bakın.)

Başlamakla ilgili teknik yardım için Yeni bir sayfaya başlamak kısmına bakabilirsiniz.

Değişikliklerin uygunluğu

Eğer diğer kullanıcılar "sizin oluşturduğunuz" sayfaları politikalarımıza uygun hale getirmek için değiştirirse şaşırmayın. Sizin de bu politikaları zamanla öğrenmeniz gerekmektedir.

Bakım görevleri

Bir maddenin içeriğini, yaratıcı bir şekilde değiştirmekle pek alakası olmayan fakat mutlaka yapılması gereken pek çok şey vardır (örneğin, her zaman yardıma ihtiyacımızın olduğu temizlik işleri için temizlik bölümüne, vikipedi bakım, veya aşağıdaki "Yapılması gereken işler listesi ile başlayın" kısmına bakınız). Bazen tüm yaptıklarınız bir başka yazar tarafından silinebilir. Sakin olun. Bu yaşamın bir parçasıdır.

Bağışta bulunun

Vikipedi'nin çalışmaya devam etmesi ve yeterince hızlı olması için; daha fazla sunucu kapasitesi, bant genişliği ve diğer teknik servislere ihtiyacı vardır. Kâr amacı gütmeyen yan kuruluşumuz olan Vikipedi Vakfı'na yapılan maddi yardımlar çok değerlidir. Lütfen, http://wikimediafoundation.org/fundraising sayfasını ziyaret ediniz.

Vikipedi'yi tanıtın

Fikirler için Tanıtım'a bakınız.

Diğer kullanıcılara yardım edin

Yeni kullanıcılar bile, yerel kütüphanenizde bulunan referans masası ile aynı işlevi gören yardım masasındaki sorulara cevap verebilirler. Burayı, Google cevaplar'ın Vikipedi versiyonu gibi düşünebilirsiniz. Vikipedi'de uzman olmanıza gerek yoktur, zira:

 • Kullanıcılara, aradıkları cevapları mevcut Vikipedi maddelerinde bulmaları için yardım edebilirsiniz.
 • Eğer cevabını bildiğiniz bir sorunun cevabı Vikipedi'de yoksa, hem soruyu soran kişiye yardım eder, hem de o bilgiyi, gelecekteki okuyucuların yararı için Vikipedi'ye ilave edebilirsiniz.
 • Eğer ilginç bir sorunun cevabını bilmiyorsanız Vikipedi dışındaki kaynaklarda araştırabilir ve hem soruyu soranın, hem de gelecekteki Vikipedi okuyucularının yararına olmak üzere Vikipedi'yi geliştirebilirsiniz.

Nasıl katkı sağlarım?

Eğer biraz deneyiminiz varsa, Vikipedi:Yardım'a yapacağınız katkı ve yardımlar çok değerlidir. Vikipedi'nin büyümesine, diğer insanların bildiklerini paylaşmalarına yardımcı olarak katkıda bulunabilirsiniz.

Nereden başlamalıyım?

Yapılması gereken şeylerin listesini yaparak başlayın

Böyle bir listeyi Topluluk portalı sayfasında bulabilirsiniz. Öte yandan, Vikipedi:Haftanın işbirliği/Yardım sayfaları projesine de katılmak isteyebilirsiniz.

Bildiğiniz konulardan başlayın

Başlıklarına göre konuların listesini bulmak için bakım gereken sayfaları ziyaret edin. Genelde konu hakkında bilgisi olanların katkılarına ihtiyaç duyulur.

Bildiğiniz her şeyin bir listesini yapın. Doğrulanamayan veya Vikipedi'de bulunması gerekmeyenlerin üstünü çizin. Sonra listede kalan maddeleri yazmak için doğru yerleri bulun. Ya git, ya da ara butonunu tıklayın, ya da bağlantıları takip ederek dolaşın. Ziyaret ettiğiniz sayfalarda "Sayfaya bağlantılar" bağlantısını tıklayın.

Bildiğiniz şeyler...

 • Daha önceden araştırma yapmış olduğunuz konular. Daha önce hiç tez, makale ya da kompozisyon yazmış mıydınız? Bu çabalarınızın ürünlerini, ilgili Vikipedi maddelerine eklemeyi düşünebilirsiniz. Şüphesiz makalelerinizin ham metnini doğrudan Vikipedi'ye aktarmayacaksınız. Öncelikle, içeriğini eklemek istediğiniz madde büyük ihtimalle zaten Vikipedi'de vardır. İkinci olarak, Vikipedi bir ansikopedidir. Ansiklopedi tarzında yazılmamış maddeler ya bu stilde yazılmalı ya da {{tl:düzenle}} şablonu ile etiketlenmelidir. Ayrıca unutmayın ki, Vikipedi orijinal araştırmaların yayımlanacağı bir yer değildir; eğer ortaya yeni bir teori atıyor veya yeni bir keşif yapıyorsanız, bunu ilan etmek için başka bir yer bulmanız gerekecektir. Burası, daha önce başka yerde yayımlanmış fikir ve bilgilerin özetlendiği bir yerdir.
 • Güncel olaylar. Vikipedi maddelerinin, güncel gelişmeleri yansıtabilmeleri için sürekli geliştirilmeleri gerekir. Vikipedi'nin bir diğer görevi de, insanların güncel olayları ve konuları anlayabilmeleri için temel bilgileri yayımlamaktır. Eğer yeni bir haber duyarsanız, Vikipedi'nin bu konuyu nasıl ele almış olduğunu kontrol edin. Fakat unutmayın ki Vikipedi bir ansiklopedidir ve eğer kendi haber hikâyelerinizi yazmak istiyorsanız Vikihaber'i kullanmanız gerekecektir.
 • Yabancı diliniz var mı? Makalelerinize diller arası bağlantıları ekleyin. Birkaç madde çevirisi yapın. Ya da yapılması gereken şeyler listesindeki çeviri görevlerinden birine bakın.
 • Okulunuz ya da üniversiteniz. İlgili maddeyi üniversiteler listesinden bulun.
 • Belirli ülkeler, bölgeler, şehirler, ilçeler ve köyler. Belki orada yaşadınız ya da orayı ziyaret ettiniz. İlgilendiğiniz bir yerle başlayabilirsiniz. Fakat unutmayın, Vikipedi bir seyahat rehberi değildir. Bunun için Wikitravel'i ziyaret edin.
 • Tarih, eğlence, spor alanlarında en sevdiğiniz konu nedir?
 • En sevdiğiniz kitaplar hangileri?
 • Yerel politikacılarınız ya da dini liderleriniz hakkında ne biliyorsunuz?
 • Vikipedi sayfalarında hakkında bir madde olması gereken bir kişinin hayranı mısınız?
 • Hangi müzik türünü seviyorsunuz?

Araştırma yaparak başlayın

İştahınızı bilgi ile besleyin. Hakkında çok az şey bildiğiniz fakat hep merak ettiğiniz bir konu seçin. Herhangi bir konu hakkında çok şey biliyorsanız o alandaki en iyi kaynaklar daha da çok şey biliyordur ve hem size yazmanızda hem de diğer okuyuculara faydalı olacaktır.

Hem kitap hem dergi olarak, çevrimiçi ve basılı kaynaklar bulmaya çalışın. Vikipedi'yi geliştirmenin bir yolu da iyi kaynaklar kullanmaktır. Vikipedi büyüyüp geliştikçe bu çok önemli hale gelecekir. Kullandığınız kaynaklara madde içinde atıfta bulunun. Yararlandığınız kaynaklara atıfta bulunmakla hem telif hakkı ihlallerini önlemiş hem de intihal (eser hırsızlığı) yapmamış olursunuz. Araştırma yapmak, hakkında pek fazla bir şey bilmeseniz de, ekleme yapcağınız maddeyi geliştirmenize yardımcı olur.

Bilmediğiniz şeylerin bir listesini yapın ve bunu yeni bir konu hakkında araştırma yapmak için kullanın. Araştırmalarınız sonucu daha çok şey öğrendikçe, burada Vikipedi'de öğrendiklerinizi yazın. Aslında bu, çalışmalarınızda iyi bir yardımcıdır; çünkü sizi not tutmaya, bilgilerinizi organize etmeye, ve öğrendiklerinizi kendi cümlelerinizle ifade etmeye zorlar. "Yeni makaleler oluşturun" sayfasını rehber olarak kullanabilirsiniz.

Kamuya açık alandaki kaynaklardan bir şeyler bulun, onu güncelleyin, ona bağlantılar ekleyin ve buraya koyun, fakat telif hakkı ihlali olmadığından emin olun, bkz. Vikipedi Telif Hakları).

Hakkında bir şeyler öğrenmek isteyebileceğiniz konular:

Programcılar aranıyor

Programlamadan anlayan kullanıcılar, kendi kendine çalışabilen botlar yaratmak ve Vikipedi'yi çalıştıran yazılımı geliştirmek için gereklidir.