Vikiproje:Osmanlı İmparatorluğu

Osmanlı İmparatorluğu[kaynağı değiştir]

Osmanlı İmparatorluğu (1683)

Osmanlı İmparatorluğu (Osmanlıca: دَوْلَتِ عَلِيّهٔ عُثمَانِیّه Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye) 1299-1922 yılları arasında varlığını sürdürmüş Türk ve İslam devleti. Doğu Avrupa, Güneybatı Asya ve Kuzey Afrika'ya kadar topraklarını genişletmiş ve 16. yüzyılda dünyanın en güçlü imparatorluğu halini almıştır. Arnold Joseph Toynbee gibi bazı tarihçiler Türkiye'nin tek ardıl devlet sayılması gerektiğini savunurlar.

Devletin kurucusu ve Osmanlı Hanedanının atası olan Osman Gazi, Oğuzların Bozok kolunun Kayı boyundandır. Devlet, Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde kurulmuştur. Osmanlı Devleti'nin bağımsız bir devlet olarak tarih sahnesine çıkması yaygın kabule göre 1299 yılında olmuştur. Ancak Prof. Dr. Halil İnalcık ve bazı diğer akademisyenler, Osmanlı Devleti'nin 1299'da Söğüt'te değil 1302'de Yalova'da Bizans'a karşı yaptığı Koyunhisar Muharebesi sonrasında devlet niteliğini kazandığını iddia ederler. İstanbul ile sınırlı bir şehir devletine dönüşmüş olan Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu'nu yıkmış, bazı tarihçilere göre bu Yeni Çağ'ı başlatan olay olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu gücünün doruğunda olduğu 16. ve 17. yüzyıllarda üç kıtaya yayılmış ve Balkanlar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'nın büyük bölümünü egemenliği altında tutmuştur. Ülkenin sınırları batıda Cebelitarık Boğazı ve 1553'te Fas kıyıları'na, doğuda Hazar Denizi ve Basra Körfezi'ne, kuzeyde Avusturya, Macaristan ve Ukrayna'nın bir bölümüne ve güneyde Sudan, Eritre, Somali ve Yemen'e uzanmaktaydı. Osmanlı İmparatorluğu 29 eyaletten ve özerlik tanınmış olan Boğdan, Erdel ve Eflak prensliklerinden oluşmaktaydı. Devlet zaman zaman denizaşırı topraklarda da söz sahibi olmuştur. Atlantik Okyanusu'ndaki kısa süreli toprak kazanımları Lanzarote (1585), Madeira (1617), Vestmannaeyjar (1627) ve Lundy(1655) bu duruma örnek olarak gösterilebilir.

Projenin amacı[kaynağı değiştir]

Osmanlı VikiProjesi, Vikipedi'de Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili maddelerin bir araya getirilmesi, önem ve kalitesine göre sınıflandırılması ve bu maddelerin daha kaliteli bir hale getirilerek statü kazandırılmasını amaçlayan bir VikiProjedir. Vikipedi'de yer alan Osmanlı İmparatorluğu ile alakalı maddelerin bilgi kutuları ve içeriklerinin belirlenen kalite standartlarına göre düzenlenmesi hedeflenmektedir. Vikipedi'de Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili geniş bir madde havuzu olması sebebiyle böyle bir projenin mutlaka Vikipedi'de yer alması gerekmektedir.

Birçok kategoride olduğu gibi Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili maddelerde de sık başvurulan bir sanal ansiklopedi olmasına rağmen, bilgiler çoğu zaman taslak niteliğinde ve işitsel olarak yetersiz durumdadır. Maddelerin hemen hepsinin standart bir seviyeye gelmesi ve bilgi edinmek isteyen kişilere en doğru bilgilerin verilmesi temel amacımızdır.

Somut amaçlar[kaynağı değiştir]

Bu başlık geliştirilmektedir.

Nasıl yardımcı olabilirsiniz?[kaynağı değiştir]

Bu başlık geliştirilmektedir.

Diğer ayrıntılar[kaynağı değiştir]

Seçkin içerik[kaynağı değiştir]

Cscr-featured1.png Seçkin maddeler Cscr-featured1.png Seçkin listeler Cscr-featured2.png Kaliteli maddeler
Cscr-featured1.png Seçkin resimler
VikiProje Osmanlı

Osmanli-nisani.svg
VikiProje Osmanlı Resmi.
19. yüzyılda Avrupa Birleşik Krallık devlet geleneğindeki nişanlardan etkilenilerek Osmanlı Devleti için hazırlanan Osmanlı Devlet Nişanı.

Proje standartları
Portal: Portal:Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı İmparatorluğu Portalı
Kısayollar: VPR:Osmanlı
Proje şablonu: {{VikiProje Osmanlı İmparatorluğu}}
Üye kullanıcı kutusu: {{Kullanıcı VikiProje Osmanlı İmparatorluğu}}
Tartışma Sayfaları

Duyurular
Madde eş denetimi
Önergeler
Oylama ve anketler
Yardım istekleri

İlgi isteyen işler

Madde listesi
Çalışılan maddeler listesi
Ayın iş birliği
Yapılacaklar
İstenen maddeler
İstenen resimler

Kaynaklar

Şekil yönergesi
Dolaşım
Haber bülteni
PyMol kılavuzu
Kaynak verme
Yazım rehberi ve şablonlar
Öneriler

İstatistikler
Osmanlı İmparatorluğu
sayfaları
Önem
En Çok Orta Az ??? Toplam
S
ı
n
ı
f
Seçkin Madde SM 1 0 5 13 0 19
Seçkin Liste SL 1 0 2 0 0 3
Kaliteli madde KM 0 0 1 33 0 34
B 9 7 8 15 0 39
C 3 18 41 32 0 94
Başlangıç 4 23 115 128 1 271
Taslak 1 8 61 213 1 284
Liste 0 7 17 7 0 31
A-ayrımı 0 0 0 0 0 0
Gerekli 0 0 0 0 0 0
Şablon 0 0 1 1 0 2
Dosya 0 0 0 0 0 0
Kategori 0 1 1 1 0 3
Portal 0 0 0 0 0 0
Proje 0 0 0 0 0 0
??? 0 1 6 3 7 17
Toplam 19 65 258 446 9 797
bu panoyu değiştirin

Kategoriler[kaynağı değiştir]

Bu Proje ile ilgili Kategoriler

Katılımcılar[kaynağı değiştir]

  Kullanıcı  Mesaj sayfası   Özel ilgiler

Lütfen VikiProjeye katılmak için Katılımcılar listesine adınızı ve amacınızı listenin sonuna ekleyiniz.


SAİT71 ileti Vikipedi'de yer alan Osmanlı İmparatorluğu ile alakalı maddelerin genel düzenini sağlamak, kalite standartlarını yükseltmek.
Oğuzhan Taşçı ileti Vikipedi'de yer alan Osmanlı İmparatorluğu ve Hükümdarları ile ilgili maddeleri yaymak ve insanları bilgilendirmek.