Anasayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Ana Sayfa sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi
Haftanın seçkin maddesi
Saffran crocus sativus moist.jpg
Safran (Crocus sativus), süsengiller familyasından, sonbaharda çiçek açan, 20-30 cm boyunda, çiğdem cinsinden soğanlı bir kültür bitkisi ve bu bitkiden elde edilen baharat. Bitkinin yaprakları şeritimsi, mor çiçekleri üç tepeciklidir. Çiçeği ve tepecikleri bitkiye bağlayan yaprak sapı da dâhil olmak üzere erkek organları kurutularak özellikle gıda boyası ve tat verici olarak kullanılan safran bitkisi daha çok İspanya, Fransa, İtalya ve İran'da yetiştirilir. Türkiye'de ise safran Safranbolu'da üretilmektedir. Ağırlığına göre dünyanın en pahalı baharatı olan safranın anavatanı Güneybatı Asya'dır. Yetiştiriciliğine ilk olarak Yunanistan civarında başlanmıştır. Yarım kilogram safran 80.000 çiçekten çıkarılabilir. Kendi ağırlığının 100.000 katı suyu sarı renge boyar. Safran baharatının keskin bir tadı ve iyodoform ya da saman benzeri bir kokusu vardır. Bunların nedeni, bileşiminde bulunan pikrokrosin ve safranal kimyasallarıdır. Aynı zamanda içine konduğu yemeklere altın gibi sarı bir renk katan, krosin adı verilen karotenoid bir boya maddesi de içerir. Bu özellikler safranı dünya çapında çok aranan bir baharat yapar. Ayrıca tıpta da kullanılır. Safran sözcüğü Arapça sarı renk anlamına gelen asfar (أَصْفَر) sözcüğünden türetilen ve Arapçada safran baharatı anlamına gelen za’feran (زَعْفَرَان ) sözcüğünden kaynaklanmaktadır. (Devamı...)
Günün maddeleri
POTC Logo.png
Karayip Korsanları yapımcılığını Jerry Bruckheimer'ın, yönetmenliğini Gore Verbinski'nin, senaristliğini Ted Elliot ve Terry Rossio'nun yaptığı bir macera filmi serisidir. Walt Disney'de bulunan korsan parkı bu filmleri temel almıştır. Üçlemenin ilk filmi olan Karayip Korsanları: Siyah İnci'nin Laneti adlı yapım 9 Temmuz 2003 tarihinde sinemalarda gösterilmeye başlandı. Bu filmin gişedeki beklenilmeyen başarısından sonra Walt Disney filmi bir üçlemeye dönüştürme kararı aldı. Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı ilk filmden üç yıl sonra, 7 Temmuz 2006'da gösterime girdi. Devam filmi, ilk filmin başarısının tesadüf olmadığını kanıtlayarak açılış gününde birçok gişe rekoru kırdı. Film sinemalardan çıktığında 1,066,179,725$ gişe hasılatı elde etmişti. Üçlemenin son filmi Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu, 24 Mayıs 2007'de tüm dünyada aynı anda gösterime girdi. Sonunda üçleme dünya çapında yaklaşık olarak 2.79 milyar $ kazandı. Serinin dördüncüsü ve ilk 3D filmi olan Karayip Korsanları Gizemli Denizlerde 20 Mayıs 2011′de ABD’de vizyona girdi.

90'lı yılların ortalarında senaristler Ted Elliot ve Terry Rossio günümüzdeki Karayip Korsanları 'nın hikâyesini temel alan bir yapım üstünde çalışıyorlardı. Will Turner "daha önemli" bir roldeydi ve düşman korsanlar için bir hazine arıyordu. Proje ile ilgilendiğini belirten Steven Spielberg, Jack Sparrow rolü için Bill Murray, Robin Williams veya Steve Martin'i istediğini belirtiyordu. Disney o sıralarda Muppet Treasure Island filmi ile meşguldü ve iki yapımın hikâyesi benzediği için bu filmin yapımına izin vermedi. Jay Wolpert'in yazdığı metin Jerry Bruckheimer tarafından geri çevrildi. Çünkü Bruckheimer bunun sadece "düz bir korsan filmi" olduğunu hissetmişti." Metin tekrar yazılması için, korsanlık ile ilgili bilgileri bulunan Stuart Beattie'ye gönderildi ve sonra Ted Elliot ile Terry Rossio'da karar kılındı. Elliot ve Rossio, fikir almak için Disney'deki tema parkına gitti. Bruckheimer aklındaki konsepti gösterip fikirlerinin değişmesine rağmen Michael Eisner ve Bob Iger, bütçe yükseldiği zaman filmi iptal etmek ile tehdit ettiler. (Devamı...)


Agnes Szavay at the 2010 US Open 02.jpg
Ágnes Szávay (d. 29 Aralık 1988, Kiskunhalas, Macaristan) Macar profesyonel bayan tenis oyuncusu. Ülkesinin tenis tarihindeki en yüksek dünya sıralamasına ulaşan oyuncu, 2007 yılında WTA tarafından verilen Newcomer ödülünün sahibi olmuştur. Kariyerinde ulaştığı en yüksek dünya sıralaması; 14 Nisan 2008 tarihinde yükseldiği dünya 13.'lüğüdür. Grand Slam'lerdeki en büyük başarısı ise 2007 yılında Amerika Açık'ta oynadığı çeyrek finaldir. 2004 yılında profesyonel olan sporcunun toplum ödül miktarı 1,202,987 Amerikan dolarıdır. Szávay sırtından yaşadığı sakatlığın devam etmesi nedeniyle, 2012 yılında, profesyonel tenisten emekliliğini duyurdu.

Szávay, Macaristan'ın Kiskunhalas kentinde dünyaya geldi ve Soltvadkert kentinde büyüdü. Bu süreçte, 6 yaşında tenis oynamaya başladı. Sporcunun ilk koçları Zoltán Újhidy, Levente Barátosi ve Miklós Hornok oldu. Şu andaki koçları József Bocskay ve Zoltán Kuharszky'dir. Szávay'ın kendinden 5 yaş küçük Blanka adında kendisi gibi tenisçi bir küçük kız kardeşi vardır. Raket sponsoru Wilson, giysi sponsoru Fila'dır. Szávay tekler kariyerindeki ilk WTA turnuvasını Temmuz ayında İtalya'nın Palermo kentinde kazandı. Bu galibiyetle 37. sıralamaya yükseldi.İlk kazandığı çiftler turnuvası ise, Vladimira Uhlirova ile eşleştiği Tier III turnuvası Budapest Grand Prix'i oldu. Ağustos ayında, Szávay New Haven, Connecticut'ta oynanan Tier II turnuvası Pilot Pen Tennis'te final oynadı.Finale Daniela Hantuchová, Alona Bondarenko ve Samantha Stosur'u yenerek geldi, fakat finalde Svetlana Kuznetsova'ya kaybetti. Bu turnuvanın sonucunda, 31. sıralamaya, yani kariyerinin en yüksek sıralamasına yükseldi. Szávay 2007 Amerika Açık'ta Michaëlla Krajicek ve Nadia Petrova'yı yenerek çeyrek finale kaldı, fakat yine Svetlana Kuznetsova'ya kaybetti.Aynı yıl çiftlerde Uhlirova ile eşleşti ve ancak yarı finali görebildiler. (Devamı...)

Günün seçkin resmi
Lady Barron Şelalesi
Avustralya'nın Tazmanya Eyaleti'nde Mount Field Milli Parkı içinde bulunan Lady Barron Şelalesi (21 Aralık 2008)

Üreten: Noodle snacks

Tarihte bugün

Olaylar

Doğumlar

Gene roddenberry 1976.jpg

Ölümler

Daha fazlası...